DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pneuri de Iarna, sugestii si opinii privind pneurile

os
post 30 Nov 2004, 11:40
Post #31


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Salutare tuturor,

cred ca descaltat/încaltat de 2 ori pe an este mult - daca socotim, in 4 ani înseamna de 8 ori. Mai ales la anvelope tubeless poate suferi etanseitatea (talonul).

Cîti ani tin anvelopele? Daca socotim 20k km/an împartiti între vara si iarna dam de vreo 10k km pe an pe set de anvelope. Pe mine ma tine cam 40k km un set (fara sa le uzez la maxim), asa ca probabil merita luat un set de jante (ordinare, evtl. 2-nd hand dar în stare buna).

[later edit]
Denumirea anvelopelor de iarna:
atentie, folosirea siglei "M+S" nu este reglementata (adica poate fi aplicata de producatori la libera alegere).

Prin contrast, este reglementata folosirea siglei de anvelopa de iarna (care arata ca un munte cu un fulg de zapada desenat în interior).

Asadar: o anvelopa de iarna trebuie sa poarte sigla cu "munte+fulg" si poate purta si "M+S". O anvelopa declarata de comerciant "de iarna", care poarta sigla "M+S" dar nu "munte+fulg" trebuie privita (din acest punct de vedere) cu retinere.


os

This post has been edited by os: 30 Nov 2004, 11:46


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogo
post 1 Dec 2004, 23:58
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 20 June 04
From: Heaven




io am socotit de fapt incaltat/descaltat e fix o data pe an pentru fiecare set de anvelope. deci e corect, in patru ani operatiunea se repeta de 8 ori insa se imparte la 2. si-apoi indiferent cat de mult mergi anual, patru ani mi se pare limita superioara de timp care-ti permite sa mai ai o oarecare incredere in cauciucuri. personal cred ca cele cateva mii de gropi pe care le iei in tot timpul asta sunt mult mai nocive decat cele cateva cicluri de montare/demontare.

in ciuda celor spuse de producatori, cauciucurile nu sunt chiar atat de sensiblie la solicitari mecanice sau de alta natura. daca producatorul spune ca-i bine sa pastrezi cauciucul la umbra si intr-un anumit interval de temperatura, asta nu inseamna ca trebuie demontate dupa fiecare drum de pe masina ca sa le tragi in tipla si sa le pui in biblioteca. asta e, produsul are o anumita durata de viata asumata de fabricant, timp in care sunt permise o suma de operatii asupra lui. inclusiv montare/demontare.


--------------------
solenza 1.4 mpi confort - BV-##-XTR
rolling in my... one point four
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 2 Dec 2004, 13:51
Post #33


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@bogo: nu vreau sa te contrazic, se prea poate sa ai dreptate.

Doar o mica observatie: îmi vine sa cred ca anvelopele moderne (tubeless) sunt mai degraba construite sa reziste la solicitari ale benzii de rulare (gropi) decît la montari/demontari. Dar se prea poate sa ma însel, într-adevar 4-5 montari/demontari nu pare prea mult.

Pe de alta parte: cît mai costa o janta de otel, eventual SH dar în stare buna? (întrebarea e sincera si nu retorica)

os


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 2 Dec 2004, 13:54
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




SH intre 250 si 500.000. Noi, pe la 900.000 bucata.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 2 Dec 2004, 14:45
Post #35


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Multumesc Manuel. Întrebarea pe care fiecare trebuie sa si-o puna este: vreau sa dau 1-2 sute de lei... noi smile.gif ca sa reduc bataia de cap cu montat/demontat? Am presupus 4 jante SH.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 2 Dec 2004, 14:49
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Oricum trebuie sa mergi la vulcanizare pentru echilibrare deci parerea mea e ca nu merita...da' n-o lua de buna. Impresia generala e ca merita.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 3 Dec 2004, 13:30
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




La METRO anvelope iarna in oferta -2.12 - 15.12
BARUM -165/70R13 -1.190.000 TVA inclus
175/70R13 - 1.392.000
185/65R14 - 1.750.000
mai are si pirelli dar pret mai mare si au si resapate(ecotrac)


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 7 Dec 2004, 09:06
Post #38


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(By-GEO @ 28 Nov 2004, 20:10)
Anvelopele ALL SEASON nu sunt nici de iarna nici de vara , sunt o amestecatura intre vara/iarna - nu  merita banii pentru ca nu te tin pana la urmatoarea iarna. 
*

Iata ca sunt la 1 an si de cand am cauciucurile din fabrica si inca merg bine smile.gif ... si vorba ceea sunt cele din fabrica, nu Sava sau Michelin sau mai stiu eu ce tongue.gif

Oricum, as vrea totusi sa imi iau niste bucati de iarna. Bugetul ar fi ceva in jurul lui 6-7 mil lei (in asta se include practic si montare - echilibrare). Ce ma sfatuiti?


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ducu1
post 7 Dec 2004, 09:25
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 14 July 04
From: Bucuresti




Oferta Practiker: 800.000 lei re-esapate.


--------------------
Renault Megane II Fer de calcat - Numere de tabla
Renault Megane II Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogo
post 9 Dec 2004, 21:36
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 20 June 04
From: Heaven




Valentine, io am incaltat-o cu Sava Eskimo 3, 1,400,000 bucata din Carrefour. montare si echilibrare gratuita la standul lor. de-ocamdata sunt super multumit de ele (e drept inca n-au calcat pe zapada). oricum matadoarele din fabrica erau ok pe asfalt uscat si cald insa de cand a dat frigul mi se pareau de toata jena. cauciucul e mult prea dur.

ah, inca ceva, gumele noi le-am luat de 175/70/13. confortul pe drumurile imputite din Bucuresti s-a imbunatatit considerabil. stabilitatea pe curbe insa e cam aceeasi, latimea mai mare a cauciucului fiind "compensata" de talonul ceva mai inalt. ti le recomand cu caldura.


--------------------
solenza 1.4 mpi confort - BV-##-XTR
rolling in my... one point four
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLK
post 9 Dec 2004, 23:39
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




nasol ca pentru iarna se recomanda sa fie cat mai subtiri anvelopele ca sa nu se comporte ca schiurile... acum te vei descurca tu si cu astea, dar nu erau mai bune unele 165?


--------------------
Dacia 1310 - B-52-VYK
Dacia Alpine 54CP - OARE?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 10 Dec 2004, 10:24
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




bogo, la mine, cu dimensiunile standard de 165/70R13 stabilitatea pe curbe e clar ca nu e aceeasi cu Eskimo. Talonul prea moale e bun, masina e mai comfortabila, insa stabilitatea e clar ca a avut de suferit. Iarna trecuta exact la fel a fost, aceleasi senzatii...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 10 Dec 2004, 12:01
Post #43


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(bogo @ 9 Dec 2004, 22:36)
Valentine, io am incaltat-o cu Sava Eskimo 3, 1,400,000 bucata din Carrefour. montare si echilibrare gratuita la standul lor. de-ocamdata sunt super multumit de ele (e drept inca n-au calcat pe zapada). oricum matadoarele din fabrica erau ok pe asfalt uscat si cald insa de cand a dat frigul mi se pareau de toata jena. cauciucul e mult prea dur.

ah, inca ceva, gumele noi le-am luat de 175/70/13. confortul pe drumurile imputite din Bucuresti s-a imbunatatit considerabil. stabilitatea pe curbe insa e cam aceeasi, latimea mai mare a cauciucului fiind "compensata" de talonul ceva mai inalt. ti le recomand cu caldura.
*


Se pot pune pe janta normala? smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 10 Dec 2004, 12:21
Post #44


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Valentine @ 10 Dec 2004, 12:01)
Se pot pune pe janta normala? smile.gif
*


Pai daca sunt pe 13, da. dry.gif


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogo
post 10 Dec 2004, 21:16
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 20 June 04
From: Heaven




ai dreptate BLK, iarna, pe zapada, e bine sa ai cauciucuri mai inguste. pe de alta parte am facut un compromis intre latimea cauciucului (pata pe care o lasa pe sol) si inaltimea sa (care te ajuta sa treci mai usor peste sleauri). in fond iarna, 90% din drumuri sunt asfalt acoperit de un strat subtire, alunecos (polei, gheata, zapada super tare) si in conditiile astea nu cred ca latimea cauciucului are vre-un efect negativ. intr-adevar, probleme apar in momentul in care zapada e proaspata sau "uda". insa riscul asta mi l-am asumat. cat si consumul crescut. de fapt procentul cu pricina m-a facut sa renunt la Debica Frigo directional. are spatiile dintre crampoane prea mari si se comporta bine pe teren moale. insa mi se par mai proaste pe suprafete bocna insa relativ "uscate"

azi am pus prima frana violenta pe polei. am rupt nitel aderenta insa oricum nu se compara cu matadoarele.

Valentine, cauciucurile de 175 se potrivesc perfect pe jantele originale de Solenza. n-ai de ce sa te temi, nici de balonare prea pronuntata, nici de atingeri.

Sstanescu, diferenta de stabilitate nu-i mare, in fond cei 10mm pe cere ii castigi la latimea cauciucului se cam anuleaza de cei 7 cu care talonul este mai inalt. oricum, pe teren inghetat nu tragi de masina ca vara deci stabilitatea devine o problema secundara. mi se pare mult mai importanta pastrarea directiei si distanta de franare.


--------------------
solenza 1.4 mpi confort - BV-##-XTR
rolling in my... one point four
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 14 Dec 2004, 21:35
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Valentine @ 7 Dec 2004, 09:06)

Oricum, as vrea totusi sa imi iau niste bucati de iarna. Bugetul ar fi ceva in jurul lui 6-7 mil lei (in asta se include practic si montare - echilibrare). Ce ma sfatuiti?
*




Eu mi-am luat din Carrefour, Dayton DW 500 Winter(165/70/13) la 1.860.000 buc. la oferta (3+1 gratuit) incusiv montaj si echilibrare. Sunt directionale, sunt facute in Spania si au 3 ani garantie. Nu am mai folosit pina acum acest model, dar vanzatorul mi-a zis ca sunt facute de Bristol blink.gif si sunt mai bune decat Sava Eskimo 3, care a fost prima mea optiune. Acum astept zapada! biggrin.gif

This post has been edited by ovidesscu: 14 Dec 2004, 21:38


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 16 Dec 2004, 14:54
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(ovidesscu @ 14 Dec 2004, 21:35)
Eu mi-am luat din Carrefour, Dayton DW 500 Winter(165/70/13) la 1.860.000 buc. la oferta (3+1 gratuit) incusiv montaj si echilibrare. Sunt directionale, sunt facute in Spania si au 3 ani garantie. Nu am mai folosit pina acum acest model, dar vanzatorul mi-a zis ca sunt facute de Bristol blink.gif  si sunt mai bune decat Sava Eskimo 3, care a fost prima mea optiune.  Acum astept zapada! biggrin.gif
*



Mi-am luat in primavara din Carrefour Dayton, iar cei de acolo mi-au zis ca sunt reesapate. oare si DW 500 nu sunt si ele resapate ?

On topic. merita Barumul din Metro la 1.400.000 ?


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 16 Dec 2004, 17:32
Post #48


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




poate sarim peste zapada anul asta ... ar fi minunat. credeti ca se poate? laugh.gif


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 16 Dec 2004, 19:01
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Robert SLZ @ 16 Dec 2004, 14:54)
Mi-am luat in primavara din Carrefour Dayton, iar cei de acolo mi-au zis ca sunt reesapate.
*



Cat ai dat pe buc. atunci? Ti-a dat garantie 3 ani la ele?
Nu am intrebat daca sunt resapate(sper ca nu), dar oricum m-ai pus pe ganduri. Cu prima ocazie o sa-i intreb pe cei din Carrefour.


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ocs
post 16 Dec 2004, 21:00
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 December 04




QUOTE(cbotz @ 25 Nov 2004, 07:46)
a cumparat cineva cauciucuri kormoran de iarna? as vrea sa stiu ceva pareri, eventual comparativ cu sava eskimo.
multumesc
*



Eu am cumparat, si dupa doua luni s-au uzat c-am 25%. Normal ca nu pe zapada, dar nu mai tin inca un an.
Plus ca sunt foarte moi in lateral, am agatat o bordura si s-a julit de zici ca l-a ars cu aparatul de sudura


--------------------
"Asteptarea este cea mai grea provocare a sperantei"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PowerHorse
post 17 Dec 2004, 18:53
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 30 August 04
From: Bucuresti




Salut, mi-am luat si eu DAYTON 500 de la carrefour cu 1.5 mil si montaj si echil gratuit acu o luna si am facut deja 2000 km si sunt ok chiar si pe asfalt. Si eu cred ca erau noi, cel putin asa mi-a spus si vanzatorul si apoi mai e si garantia de 3 ani, ceea ce la cauciucuri resapate nu cred ca se poate da garantie mai mare de 1 an. DAYTON pareau putin mai tari la profil decat SAVA si cred ca se potrivesc mai bine la noi ( sunt mai tari adica se rod mai greu pe asfalt, iar la noi chiar si iarna mergi mai mult pe asfalt in bucuresti ). Astept sa merg cu ele la munte sa va pot spune impresii.


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 20 Dec 2004, 10:34
Post #52


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(PowerHorse @ 17 Dec 2004, 19:53)
... garantia de 3 ani, ceea ce la cauciucuri resapate nu cred ca se poate da garantie mai mare de 1 an....
*




La Practiker dau garantie 4 (patru) ani la Ecotracurile lor resapate. Scorul e de 820 de mii/bucata (155/70 R13), si nu include montare.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 20 Dec 2004, 10:57
Post #53


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(PowerHorse @ 17 Dec 2004, 19:53)
Salut, mi-am luat si eu DAYTON 500 de la carrefour cu 1.5 mil si montaj si echil gratuit acu o luna si am facut deja 2000 km si sunt ok chiar si pe asfalt.
*

La astea ma gandeam si eu. Sa vedem cum se comporta totusi astea de fabrica la prima cadere de zapada smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MosMartin
post 20 Dec 2004, 17:05
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 November 04




Gumele de iarna , pe linga profilul specific si materialul cu mai mult cauciuc (deci moi) au crampoanele "feliate" in bucatele foarte moi ce se adapteaza bine drumului. Uneel au chiar si cuie, sau locuri pt cuie. Recomandabil sa fie mai inguste, daca v-ati uitat la raliurile pe zapada


--------------------
Dacia 1300 - TM 03 ABY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xpert
post 2 Feb 2005, 00:53
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 20 January 05
From: Campulung Muscel




Am cumpărat două debica navigator. Pe fata aveam doua matador uzate max 20% și patinau pe zapada și pe orizontală, ce să mai spun în pantă. De când am luat cele două Debica pe care le-am pus pe față, am urcat pante inzapezite de-a binelea fara nici o problema. Or fi avand dreptate cei care spun ca hibrizii nu sunt buni, insa mie imi functionează si ma declar multumit. Matadoarele au avut un comportament, as putea spune, excelent si pe uscat si pe umezeala, insa pur si simplu nu se impaca cu zapada. Asa ca indata ce trece zapada, le trec din nou in fata si las navigatoarele in spate pana la iarna. Pretul la navigatoare cu tot cu montat: 2.130k lei. (adica 1kk lei/buc + echilibrat si montat).


--------------------
Renault Symbol 1,4 8V 75CP Fidji aprilie 2006 - VL-***
La urma urmei automobilul este numai un mijloc de locomotie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bzip2
post 2 Feb 2005, 02:37
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 5 September 02
From: Bucuresti




QUOTE(MosMartin @ 20 Dec 2004, 17:05)
Gumele de iarna , pe linga profilul specific si materialul cu mai mult cauciuc (deci moi) au crampoanele "feliate" in bucatele foarte moi ce se adapteaza bine drumului. Uneel au chiar si cuie, sau locuri pt cuie. Recomandabil sa fie mai inguste, daca v-ati uitat la raliurile pe zapada
*



De fapt au in compozitie mai mult cauciuc natural (care e mai scump) si crampoanele au un nr. mare de lamele (depinde de model/producator cat de multe).


--------------------
loose bits sink chips
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe
post 2 Feb 2005, 10:34
Post #57


Unregistered









Stie cineva pneuri cu dimensiunile 165/70/R14 merg puse la solenza scala? deci pt jentile din aliaj.

stiu ca pneurile originale sunt 165/65/R14 insa eu am gasit 165/70/R14 si ma tot intrebam oare daca le pot inlocui.

multumesc anticipat pt raspuns.


--------------------
Go to the top of the page
+
i96nds
post 2 Feb 2005, 12:47
Post #58


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Diferenta intre 165/65/R14 si 165/70/R14 este foarte, foarte mica. E talonul un pic mai inalt. Insa diferenta e aproape neglijabila. Eu zic ca poti sa le pui fara probleme!
Cauciucurile 165/70/R14 au diametrul mai mare decat celelalte cu aprox 1 cm.
Dar ai grija ca te va fura un pic la kilometraj, dupa aia... Nu mult, dar e un pic.

Mai precis:
La 165/65/R14 raza e 285.05 mm si circumferinta e 1791.02 mm
La 165/70/R14 raza e 293.3 mm si circumferinta e 1842.86 mm

Adica daca aveai cu vechile cauciucuri (originale) 70 km/h atunci cu celelalte noi ai avea 72.02, desi acul de kilometraj ar arata acelasi lucru.

This post has been edited by i96nds: 2 Feb 2005, 12:51


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe
post 2 Feb 2005, 13:03
Post #59


Unregistered









multumesc pt raspuns i96nds.

asta cu viteza o stiam deja, ca am impresia ca s-a discutat mai demult pe un alt topic.

in cele din urma e posibil sa mai fie o problema si la diferential in curbe;

practic roata de pe interiorul curbei se va invarti ceva mai putin decat cea de pe exterior si ar exista posibilitatea ca cei de la dacia sa fi calculat diferentialul de asa maniera pt pneurile de 65 si nu diferite de aceasta valoare; daca zici ca diametrele rotilor difera putin.

eu sincer nu stiam ce reprezinta exact cifrele respective si nu prea m-am omorat cautand detalii tehnice despre asta. dar acum m-am prins :-)


--------------------
Go to the top of the page
+
i96nds
post 2 Feb 2005, 13:21
Post #60


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




SLZ are pe celelalte modele cauciucuri

165/70R13:
adica : raza: 280.6 mm si circumferinta 1763.06 mm.

Eu sincer nu cred ca au facut cei de la Dacia setari diferite pentru cele 2 tipuri de pneuri. Stiu ca se poate seta in calculator ce pneuri ai ca sa arate viteza in mod corect. Insa nu cred ca s-a facut asa ceva la Dacia...

Oricum, repet, concluzia eu zic ca este: diferenta e prea mica ca sa ai probleme la diferentiale - etc.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 16:10
Forum Renault