DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan 2017 1,5/66Kw, resetatre interval service

Gil26
post 21 Jun 2020, 10:29
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ georgstelsib, autorul programului l-a oferit\urcat public tuturor (impreuna cu celelalte informatii) cu o zi inainte ca cineva sa urce pe fisier.ro doar programul respectiv.
Cand spui "Cu programul respectiv (deosebit de prietenos si intuitiv) nu prea poti face greseli daca ai un minim de atentie" si imediat apoi "Nu vi-l proun "a priori" pentru a nu fi autorul moral al posibilelor neplaceri generate din necunoastere sau graba" ,apoi il oferi cu link-ul tau plus "Riscurile va apartin daca renuntati la discernamant", suna cam...

Nu eu mi-am pierdut credibilitatea pe acel forum, am postat\postez si am primit\primesc multumiri. Este tocmai invers, la fel ca si "Nu mai ameti oamenii si aici cu elucubratiile tale din DEMO".
Am oferit doar informatii (atat si nimic mai mult), si eu am invatat\invat aceste programe, dar nu am dat sfaturi gen: "sugestia mea este sa ramai la " Dacia Reset Service" pentru stergerea intervalului de service", "l returnezi si sa iei unul pe BT",...., ametind pe altii. Plus "Acorda credit celor care au aplicat operatiunile pe propria masina (sau ale prietenilor)" cand de fapt "experienta" este....
"ametind oamenii cu extrase incomplete de pe diverse forumuri (cu o aura de mister)", informatiile le-am tradus, explicat, prelucrat sau dezvoltat, dar tot timpul am precizat sursa lor multumind autorilor si\sau dezvoltatorilor. Ultima dovada si in postul #29. Aceasta este marea diferenta intre noi doi. Iar cu informatiile incomplete este tocmai viceversa (mai ales cand dai copy-paste sau click-next fara sa intelegi nimic si apoi ii "sfatuiesti" si pe altii sa procedeze la fel).
Modul Demo il recomand cu caldura mai ales pentru obisnuita cu programul, back-up (absolut necesar), compararea diferitelor configuratii, analiza diferitilor parametrii, verificarea diferitelor comenzi, etc.. Cine nu il cunoaste indeajuns este bine sa se abtina de la afirmatii false si rautacioase.
Apoi conectat am fost de mult-mult mai multe ori decat "experimentatul" coleg in mufa OBD a masinii mele folosind diferite interfete si\sau programe de diagnoza. Dar nu ma laud ca el cu asta, pentru ca mai am multe de invatat (cand voi descifra un log al oricui cap-coada atunci pot spune ca am cat de cat habar despre subiect).
Tocmai ca nu doresc sa intru in polemica (desi nu sunt de acord cu "sfaturile" total gresite) asa ca inchei aici discutia pe tema aceasta.

PS: Pentru cine doreste am urcat un tutorial cu generarea documentului pe baza seriei VIN (proceduri de diagnoza, erori, etc.) cu PyRen pe: Document VIN
Este o sinteza a mai multor materiale de pe forumuri, cu multumiri celor care le-au prezentat si detaliat.

This post has been edited by Gil26: 21 Jun 2020, 13:29


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionbumbu1
post 18 Jul 2020, 14:27
Post #32


ion


Group: Validating
Posts: 56
Joined: 21 April 20
From: Jimbolia




Nu mai merge linkurile, le mai poate pune cineva din nou? Vreau și eu. Mulțumesc anticipat.


--------------------
dacia, renault logan, clio 2005 ambition, 2006 symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 29 Jun 2022, 13:22
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Ce model de interfata OBDII trebuie sa iau pt a reseta intervalul de service la un Logan 2 din sept/2019?
M-ar interesa cel mai simplu, cel cu Bluetooth si Android.
Se fac 3 ani de cand il am masina si la 01 oct trebuie sa merg la ITP.

Cad se aprind becurile? Exact in ziua cand s-a implinit 1 an de la revizia anterioara?
Adica daca am fost la revizie pe 14 sep 2021, pe 15 sept 2022 se aprinde ledul?
Ma refer doar la interval de timp ca nu am depasit kilometrajul.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
45flo
post 29 Jun 2022, 14:51
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 11 December 10




Diagnoza DDT4all Renault pe CAN vers. 2019 - ELM327 chip PIC18F25K80.
Am folosit-o numai pentru resetare interval schimb ulei dar se pot face și altele în funcție de "abilitățile tennice"
Acum după ce am trecut de câteva resetari cred ca în același scop puteam folosii ELM327 chip PIC18F25K80 varianta cu bluetooth și aplicația Dacia Reset Service


--------------------
logan prestige 1,5DCI 66Kw 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 29 Jun 2022, 14:58
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Da, am vazut diversele variante de ELM327, nu am vazut unde scrie si chip-ul folosit.
Am vazut ca sunt versiunile 1.5 si 2.1

Pe youtube e un clip in care apare un ELM polonez. Nu sunt scumpe (50lei) dar nici sa iau la intamplare pana merge unul din ele.
Ma intereseaza strict pt. resetare cu aplicatia Dacia Reset Service.

Sa nu ma trezesc ca se aprinde la ITP, sa ma respinga aia.
Ca revizie nu ii mai fac. Abia am mers 6500km de la revizia trecuta.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 29 Jun 2022, 15:14
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Pe internet sunt diferite "variante" ale aplicatiei Dacia Reset Service, grija pe care o descarcati\folositi, versiunea initiala este OK (cea dezvoltata daca tin bine minte de Eugen Nicolescu), dar sunt si unele care mai dau si "rateuri", citez ce a scris recent un user:
QUOTE
Asa e, a mers restearea cu Dacia Service o singura data. Am mai incercat si anul asta in Februarie cand i-am facut iar revizia, dar degeaba, pana la urma i-am facut resetarea cu PyClip.


This post has been edited by Gil26: 29 Jun 2022, 15:22


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:40
Forum Renault