DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ulei in antigel

Balhas
post 2 May 2022, 23:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 30 October 21




Salutare detin una bucata sandero 2008 1.6 mpi, cumparat in urma cu 6 luni. Am observat de ceva timp ulei in vasul de expansiune ( destul de mult) am fost la mecanic schimbat termostat, garnitura chiulasa , rectificat chilasa, pus totul la loc schimbat ulei filtre. Dupa un drum mai lung a reaparut ,mers la mecanic spalat vasul ,, da i inainte ca a ramas pe instalatie mazga de la ulei".
Problema este ca dupa ce apa ajunge la 90 de grade si mers asa cativa km reapare uleiul in vas la modul 3 degete spuma in vas . Curat vasul la 3, 4 zile dupa care reapare mazga, am facut toate modalitatiile de curatat instalatia de racire prezentate aici , bagat detergent de vase in instalatie, bagat apa distilata lasat sa mearga masina cu solutia respectiva scos apa de cateva ori curatat iar ,fara rezultat.
Mecanicul o tine pe a lui ca este mazga in instalatie desi daca adun toata spuma stransa in decursul zilelor imi da cativa litri buni.
Investigand problema am observat ca nivelul uleiului a scazut la minim , a trebuiti sa completez cu 1 l de ulei cam la 1 luna dupa schimb
Exista posibilitatea sa intre ulei in instalatie dar masina sa se comporte normal? Mecanicul zice ca daca baga ulei in instalatie trebuia sa fiarba motorul ori la.mine masina se comporta normal. Ceva sfaturi ar fi utile , multumesc


--------------------
Dacia Sandero 2008 Laureate - CT 88 DVD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 3 May 2022, 16:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




Sfat prietenesc, nu trebuie să ții cont de el,

ulei în antigel după toate încercările de reparație ale mecanicului tău înseamnă bloc fisurat sau chiulasă fisurată adică mergi și caută un alt motor complet, ieși mult mai ieftin

Baftă de un motor bun, găsești zeci de motoare 1.6 8v ok la dezmembări.


--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Balhas
post 4 May 2022, 13:18
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 30 October 21




Multumesc pt raspuns, sincer momentan nu sunt dispus sa bag si alti bani in masina. Din discutiile avute cu mecanicul el o tine pe a lui ca nu are cum sa fie blocul fiaurat (chilasa a fost rectificata cand s a schimbat garnitura) pt ca nu are si alte simptome: presiune in instalatie, fiert antigelul.

This post has been edited by Balhas: 4 May 2022, 13:19


--------------------
Dacia Sandero 2008 Laureate - CT 88 DVD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 8 May 2022, 20:46
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Sub corpul termostatului unde e prins cu cele 3 șuruburi circula ulei ,e posibil ca pe acolo sa pătrundă ulei in antigel ,nu există garnitura, e doar silicon


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:54
Forum Renault