DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> unde repar un monitor ars de supratensiune?

viulian
post 7 Jul 2004, 21:09
Post #1


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Monitorul unui amic s-a ars din cauza unei supratensiuni - si as vrea sa-l duc piesa undeva sa fie reparata.

Faza e ca pe net e plin de anunturi "repar monitoare, etc.." dar nu stiu pe care sa-l aleg, macar sa am linistea ca treaba e facuta bine.

A mai patit cineva asa ceva si a reparat ? Unde, cat a durat, cat a costat, si daca mai merge inca 8)

Multumesc!


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 7 Jul 2004, 22:34
Post #2


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




am eu un tovaras electrician care e foarte priceput (mie mi-a reparat si placa de baza si hdd). Daca vrei iti dau tel lui.


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 7 Jul 2004, 22:41
Post #3


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




viulian, cel mai sigur mergi la un magazin de monitoare, iti vor da si garantie acolo.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 8 Jul 2004, 00:54
Post #4


Gangester


Group: Members
Posts: 4.251
Joined: 23 February 04
From: Buzau




ce diagonala are monitorul , ca din cate stiu alea de 19" sunt o adevarata fabrica ... f. greu $$$ de reparat


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabiS
post 8 Jul 2004, 14:10
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 15 February 04
From: Ploiesti/Bucuresti




Nu cred ca are vre-o legatura diagonala, pentru ca cel mai probabil are arsa vreo rezistenta sau transformatorul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 8 Jul 2004, 14:14
Post #6


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




E de 17'' diagonala, un CTX - care inca mai are o garantie (in Brasov - si eu sunt in Bucuresti); dar nici nu stiu daca se acorda garantie la asa ceva.


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 8 Jul 2004, 14:21
Post #7


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Are garantie, vorbeste la firma de unde l-ai achizitionat, si daca fac scandal spune-le ca mergi la Protectia Consumatorului - daca se sperie il repara (desi cred ca o vor face pe baza de garantie - le spui ca nu stii cum s-a ars). Oricum, negocieaza cu ei. Succes.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 8 Jul 2004, 14:49
Post #8


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Merci.. Mi se pare prea mare baterea de cap cu deplasatu pan' la brasov cu monitor de 17'' sad.gif
Am ales un anunt de pe bursa - si am vorbit cu nenea ala:
550.000 reparatia pentru monitor, in caz ca NU s-a ars si trafu - caz in care ar mai costa 1.500.000 in plus. Parerea lui e ca trafu ala se duce greu, si ca o sa scap ieftin.

Am sa incerc miscarea asta - sa vedem...


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 8 Jul 2004, 15:28
Post #9


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Deci daca e dus si trafu, te costa vreo 2 milioane. Cit e unul nou? Daca reparatia e mai mult de 25% din pretul unuia nou, nu prea merita sa il mai repari.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 8 Jul 2004, 15:31
Post #10


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Unul nou costa vreo 5-5,5 Milioane..
Mda, oricum, o sa stau langa nenea sa-mi zica daca e dus si trafu, si daca e.. ii vand lui restul de piese biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 8 Jul 2004, 15:52
Post #11


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




incearca la flamingo, la www.upgradepc.ro, daca mai au monitoare SOLAR de 17" (1 sau 2 ani garantie parca), cu 2.5mil

mai exact: ITSOLAR
IT SOLAR 17" C702 TCO95
€49 (lei 2.390.710)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 8 Jul 2004, 16:23
Post #12


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Credeti ca ar merita IT SOLAR? La banii astia e pomana. Eu am momentan un Likom de 14'' (o firma foarte "cunoscuta", atat de cunoscuta ca nici dracu nu a auzit de ea). Tubul insa e un Samsung dar merge de vreun an cu luminozitatea marita peste reglajele din fabrica (adica a umblat subsemnatul in el si i-a mai dat un pic de luminozitate ca pe "panou" eram la maxim cu el)


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 8 Jul 2004, 16:32
Post #13


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




la cat costa eu zic ca merita. Stiu pe cineva care si-a luat si e multumit. Oricum trebuie sa suni inainte, ca sa ti-l aduca din depozit la un magazin pe care il alegi tu (de regula la Berzei).


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 8 Jul 2004, 16:44
Post #14


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Eu nu cred ca mertia..

1. are TCO95 sad.gif - adica radiatii la greu. Eu am un belinea de 17'', si are TCO2003 - e fain.
2. pe net nu gasesc absolut nimic legat de acest monitor..

Singurul lucru este ca daca il cumperi - sa te uiti la el! Am avut/lucrat cu multe monitoare, si cel mai simplu test este sa maximizezi o fereastra de windows si sa te uiti (in rezolutia la care il vei folosi) ca meniul "File" (care acum va aparea in coltul din stanga sus) are 'i' si 'l' perfect drepte - adica un singur pixel latime. La f. multe monitoare 'bune', o litera, sau chiar ambele, nu se vede absolut deloc clar, caci fascicolul de electroni o deseneaza pe mai mult de 1 pixel.

Cand am cumparat Belinea de care ziceam (17'' CRT) am cerut explicit la diverse magazine sa-mi faca demo cu monitorul - explicandu-le ca e posibil sa nu cumpar daca nu-mi place. In total am vazut >6 monitoare (unele le-am testat cu Nokia Monitor Tester) si l-am ales. Am vazut Philipsuri, LG-uri, Proviewuri (eu cautam un monitor ~5Mil) dar toate m-au dezamagit.

Am optat pentru Belinea, si in 5.500.000 lei am:
- 1600x.... la 75Hz
- 1124x8... la 85Hz se vede super fain - ma rog, poate daca iei un monitor >10.000.000 se vedem ceva mai bine, dar :inger: (oricum, eu ma stiu pretentios la monitoare, si de asta sunt multumit, caci nu dadeam banii aiurea altfel, chiar daca parea un chilipir pretul).
- toate controalele in OSD disponibile (am de toate)
- contrastul imi sta la 40% si luminozitatea la 60% (dar mie imi place sa lucrez in intuneric la computer. Ziua tre sa reduc luminozitatea ca sa se vada bine).

Oricum, in final, evaluarea tine de gusturile si asteptarile persoanei. Un gamer, prefera sa dea mai putin pe monitor (caci nu prea conteaza defectele de geometrie atunci cand te joci) si sa dea mai multi bani pe placa video/memorie/procesor.
Am vazut MULTI care se declarau multumiti de monitor, dar care se vedea f. naspa din punctul meu de vedere..


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 8 Jul 2004, 16:48
Post #15


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE
cel mai simplu test este sa maximizezi o fereastra de windows si sa te uiti (in rezolutia la care il vei folosi) ca meniul \"File\" (care acum va aparea in coltul din stanga sus) are 'i' si 'l' perfect drepte.


biggrin.gif meserie, chiar functioneaza, am la scarbici un fujitsu-siemens de 17" si l-ul de la File e un pic shui :shock:


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabiS
post 9 Jul 2004, 01:24
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 15 February 04
From: Ploiesti/Bucuresti




Dar convergenta nu se verifica numai intr-un colt; d-aia exista nokia monitor test, ca sa o vezi pe toata suprafata. Cred ca asta e cel mai obositor la un monitor, mai ales daca il tii la rezolutie mare. Geometria putin slaba nu ma deranjeaza asa de rau pe mine, pentru ca nu inebunesc in momentul in care vad un colt care nu se aliniaza perfect cu restul ci inebunesc atunci cand vad ca nu se suprapun culorile si scrisul este greu de citit. Parerea mea e ca la un monitor conteaza si refreshul, iar un refresh de 100hz la 1024x768 pe un 17 e ok, ce e mai jos ma deranjeaza si imi da dureri de cap(la propriu). Sa nu spuneti ca nu se vede refreshul ptr. ca se vede. biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabiS
post 9 Jul 2004, 01:29
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 15 February 04
From: Ploiesti/Bucuresti




Eu zic sa-l duci la garantie, pentru ca nu te-ar costa decat drumul.
Daca e sigilat si-l desface cel care zice ca ti-l repara o sa zici adio la grantie si daca e traful ai pus-o.

Nu va cumparati monitoare ieftine. Mai bine va merge jocul cu 20fps mai putin decat sa purtati ochelari peste un an. Este cea mai importanta componenta a unui calculator si cea mai durabila din punct de vedere moral(ma refer la uzura morala care e mica la monitoare).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nelu
post 9 Jul 2004, 08:14
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




In garantie se repara defecte care apar ca urmare a unor vicii ascunse, care nu au putut fi depistate in fabrica. Defectele care apar ca urmare a exploatarii necorespunzatoare nu fac obiectul garantiei (s-ar putea rezolva totusi daca exista bunavointa la firma respectiva sau cu o "atentie").
Stiu ca au mai fost situatii cand pagubitii in astfel de cazuri (energia electrica livrata la parametri necorespunzatori-supratensiuni 380V in loc de 220V) s-au plans la Electrica, urmand a fi despagubiti de aceasta. Din pacate nu stiu cum s-au finalizat demersurile.


--------------------
Dacia Break CLI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 09:39
Forum Renault