DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

63 Pages « < 31 32 33 34 35 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Viitorul mașinilor electrice?, Încărcate la pompă cu electrolit, nu la priză!

Flatron
post 1 Nov 2018, 12:35
Post #961


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Ce mi se pare mie tricky la baterii e cum reușești să le încarci repede. Și când zic repede, mă refer la vreo 5 minute, nu mai mult. Știm ce cozi sunt uneori la pompele clasice acum, dacă durata de așteptare va crește, nu va fi prea bine. Adică e de muncă și în zona asta.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 1 Nov 2018, 12:38
Post #962


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Zicea un coleg mai sus, adevaratul castig este scoaterea poluarii din oras. Si asta, din punctul meu de vedere, e mare lucru. Da, inca mai e de lucrat la solutii, dar asta ar trebui sa fie trendul.


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 2 Nov 2018, 00:34
Post #963


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(4x4 @ 31 Oct 2018, 22:37)
radmasa.gif De fiecare data cand aud asta ma amuza, nu stiu ce rezerva viitorul, dar stiu sigur ca nu va fi pe hidrogen, e cea mai proasta metoda din punct de vedere energetic de a motoriza o masina si al dracului de periculos si complicat. Lumea ar trebui sa termine cu prostia asta si sa invete sa faca baterii mai bune.
*



Domnule, exista se folosesc si nu`s deloc periculoase.
Dati ceva cautari si va lamuriti urgent.
Singura problema este pretul mare la achizitie, de, celula de combustie scumpa, momentan.
Ca pret pe km este cam de 8 ori mai ieftin decit pe benzina, asta in Germania.
Masina in sine este pur electrica cu celula de combustie pe post de generatora trecut timpul totusi de la motorul cu ardere interna pe H...
Producerea hidrogenului industrial este eficienta economic, nu se face prin procedeul electrolizei...


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Nov 2018, 08:51
Post #964


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




mai e problema de transport si distributie... ca tot cu camion ajunge la hidrognarie, stii tu well to wheel.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Nov 2018, 08:58
Post #965


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Eh, hidrogenul ala e si al naibii de vagabond, fuge din rezervor, etc.
Asta cu "Cat polueaza" e never ending story.
Oricum, e nevoie de transport, e nevoie de mobilitate, deci ni se frange de poluarea totala.


This post has been edited by dizzy: 2 Nov 2018, 09:01


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 2 Nov 2018, 09:00
Post #966


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Cel mai nasol e când fuge tot odată. sad.gif

This post has been edited by GBX: 2 Nov 2018, 10:26


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Nov 2018, 09:01
Post #967


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




We've got explosives... kabooom!
Cand oxideaza tot odata icon_mrgreen.gif

This post has been edited by dizzy: 2 Nov 2018, 09:02


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 2 Nov 2018, 10:24
Post #968


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Domnilor, hidrogenul de foloseste si la bucatarii in bazinul Rhur si culmea, e mai sigur decit metanul, nu se acumuleaza incit sa ajunga la concentratia exploziva.
Difuzia prin metal exista si este direct proportionala cu grosimea si densitatea peretelui rezervorului, si ala la 700 bari este destul de sanatos, asta este ultima problema de care sa`ti faci probleme.
O masina pe GPL este mai periculoasa decit una pe hidrogen si totusi circula si cu alea sintem deja
invatati.
Pina la urma este doar treaba de informare si intelegere a unui lucru nu sa luam baladele urbane.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Nov 2018, 11:28
Post #969


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




hidrogenul mai e si criogenic de stocat totusi..... eu as zice ca aia pe gpl e mai safe.

This post has been edited by einstein1984: 2 Nov 2018, 11:29


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 2 Nov 2018, 15:54
Post #970


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




La auto este sub presiune pe la 600-700bari si cam 6Kg de hidrogen inmagazinate.
In esenta o butelie de gaz de sudura mai zdravana.
Incarcarea este sub 10 min si autonomia pe la 500-600Km.
Coreeni se lauda cu al lor I35 ca se incarca in 3 minute.
Astept si eu sa vad cind se va incarca o masina pe baterii in 3 min fara schimbarea bateriilor.
Vreti sau nu vreti sa vedeti, asta este viitorul la masini, restul, frectii la piciorul de lemn.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 2 Nov 2018, 15:59
Post #971


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Hai sa incepem cu hidrogenul mai ieftin pe km decat sa spunem cel mai scump... benzina. Cum e? Fara sa socotim pretul masinii, asa ca sa ajutam H-ul.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 2 Nov 2018, 17:51
Post #972


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




Tipul asta explica foarte bine care este problema cu hidrogenul la ora actuala, probabil ca o sa fie folosit pentru utilaje mari/avioane/trenuri care nu se preteaza la folosirea bateriilor, dar pt "utilizatori caznici" nu prea cred ca o sa aibe castig in fata masinilor electrice

Link Youtube


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 2 Nov 2018, 18:01
Post #973


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Dragul meu, mi se rupe de a ajuta ceva, nu voi ajunge sa am masina pe hidrogen.
Totusi e bine de inteles ca la preturile actuale iesi aproape de 7-10 ori mai ieftin decit benzina.
Ce trebuie insa inteles este faptul ca hidrogenul este o resursa regenerabila, nepoluabila si asigura o autonomie rezonabila cu timpi de pompa apropiati de combustibilii fosili.
Cu alte cuvinte un autovehicol apropiat de ce stim noi azi.
Pretul celulei de combustie este enorm azi, totusi sa nu uitam pretul bateriilor Li acum 10 ani...


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 5 Nov 2018, 12:19
Post #974


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Poti da caeva exemple te rog unde pot alimenta cu Hidrogen si sa ies de 7-10 ori mai ieftin ca benzina? Nu in RO evident, prin Europa. Cost EURO per suta de km, da?


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Nov 2018, 12:58
Post #975


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




butelia de hidrogen e din fibra de carbon..; nu prea ai butelii de sudura la 600 bar, max 200 la autogen si factor de forma neavantajos (lunga si diametru mic)


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 5 Nov 2018, 13:13
Post #976


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(bonzai @ 5 Nov 2018, 12:19)
Poti da caeva exemple te rog unde pot alimenta cu Hidrogen si sa ies de 7-10 ori mai ieftin ca benzina? Nu in RO evident, prin Europa. Cost EURO per suta de km, da?
*



Va rog verificati in Germania, costuri si numar de statii.
Deja se misca ceva.

Butelia de Ar la 200 sau 300 bari a fost dat ca exemplu pozitiv, in acest moment nimeni nu se mai teme de ea, la fel cea de GPL.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Nov 2018, 13:30
Post #977


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Agrig @ 2 Nov 2018, 19:01)
Totusi e bine de inteles ca la preturile actuale iesi aproape de 7-10 ori mai ieftin decit benzina.
*

Deocamdată. Pentru că prețul benzinei e făcut mai mult din taxe decît din costuri. Însă dacă peste noapte am trece cu toții la hidrogen și n-am mai folosi benzină, statul ar impozita hidrogenul de l-ar lua dracii, iar raportul ăla de 7 la 1 s-ar inversa.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 5 Nov 2018, 14:02
Post #978


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Da, este adevarat ca in .de pretul H este bine subventionat pentru auto si taxat la greu combustibilul fosil.
Totusi e de urmarit ca la ora actala cercetarile duc pretul de productie al H in jurul cifrei de 2$/Kg.
Asta insemnind aproximativ echvalentul a 10l combustibil fosil deci din punct de vedere economic ar fi viabil procedeul.
Accizarea insa precis ar veni si acolo, este una din cele mai mari surse de venit la buget fara a misca un deget!

L.E. Info primit din .de spune ca este in jur de 1,37E/Kg pentru auto.


This post has been edited by Agrig: 5 Nov 2018, 16:40


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 5 Nov 2018, 21:11
Post #979


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Putem vorbi de o conversie a actualelor masini, putem vorbi de o poluare mult scazuta...nu totul se reduce la litrul de combustibil, beneficiile pot veni si din alta parte


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 5 Nov 2018, 21:41
Post #980


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




world-2018_closeup.jpg

Prize cred ca avem peste tot.

Domnule Agrig, nu mi se pare ca analizati corect. Vorbiti despre potentialul unei tehnologii pe baza de hidrogen care este inca in stadii precoce, dar impuscati pe loc bateriile acolo unde sunt acuma. Nu e vorba de bateriile de azi, ci cele care apar dupa 2050. Nu va trebui sa o incarci in 5 minute, pentru ca vei putea face mai multi km de cat ai chef sa conduci dintro bucata. Daca are sa fie chiar asa urgenta mare, au sa sa foloseasca ceva la care lucreaza baietii astia, anume supercapacitori.

Nu mai e stire, dar nu cred ca a fost pus aici:



Eu la asta ma gandesc cand vad o masina electrica. La propulsie electrica in sine. E peste arderea interna, nu zic, si mie imi place v12-le turbo de pe un s vechi, dar cred asta e ceea ce trebuie. Si cred ca asta ar fi ales si inginerii de atunci daca ar fi avut la dispozitie.
De unde vine curentul e mai putin interesant, tehnic important, dar pentru utilizatorul final doar un detaliu.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 5 Nov 2018, 22:52
Post #981


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Domnule, dupa 2050...slabe sanse sa mai exist...
Pe de alta parte, da, exista deja supercapacitori, se utilizeaza deja si am fost de fata la niste teste
cu generatoare electrice care folosesc si asaceva pentru start in paralel cu bateria.
Momentan mari si extrem de scumpe, vor evolua...
Ce se trece cu vederea peste tot este insa problema incarcarii rapide a unei masini electrice.
Ca exemplu, cu valori aproximative sa iasa calculul mai usor, energia inmagazinata de 50l combustibil fosil este de aprox 500kWh, tinind cont de randamentul de aprox 30-40% al agregatului ar rezulta ca energia utila ar fi de aprox 150-200kWh de pus la roata.
Daca tinem cont de un randament de aprox 90% al motorului unei masini electrice si cam o recuperare de 10-15% ar reesi ca pentru o masina electrica care sa aiba o autonomie apreciabila, comparabila cu o clasica, bateria ar trebui sa inmagazineze cam 150kWh, nu mai tinem cont de randamentul bateriei, incalzire, clima, iluminat.
Pentru asta daca dorim sa o incarcam intr`o perioada scurta, 10 min am avea nevoie de o sursa care sa debiteze 900kWh...in 5 min 1,8MWh....
Puteri deloc mici doar pentru o masina, pentru o statie cu 10 locuri...o putere instalata de 9 sau 18MWh in functie de durata incarcarii...cam vinata situatia.
Daca bateria este la 100Vdc ar rezulta un curent de 9000Adc in baterie...si ALRO Slatina e mindra de astfel de curenti...
Asta doar pentru o masina in statia de incarcare...asta e o problema mare, chiar enorm de mare daca vrei sa treci tot parcul pe electrice.
In ziua de azi totul este viteza, nu`ti prea arde sa stai 10 ore la o priza, si aia trifazica sa incarci o astfel de masina.
Pe de alta parte incarcarea cu H este asemanatoare din punctul de vedere al capacitatii de stocare a energiei cu fosilii.
Pina la urma problema este simpla, matematica bat`o vina!
Este usor sa torni 500kWh sub forma a 50l benzina in 2 minute si greu al dreak sa`l torni sub forma de curent...
Asta este una din marile dileme ale viitorului transportului electric pina se va inventa si superconductorul la temperatura mediului ambiant...deci mai avem de visat.
La fuziune visam din anii 60 teortic, experimental de prin 70 cu Stellartor si Tokamak si inca mai avem de asteptat pentru belsugul de energie nepoluanta.
biggrin.gif


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 6 Nov 2018, 09:20
Post #982


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Benzina are~ 34 MJ/l ~9.5 KWh per litru ~ pentru 40 litrii 400 kWh.
Luand un randament de 25% pentru motor si 60% pentru transmisie ajungem pe la randament combinat de aprox 15% al grupului motopropulsor adica 60KWh.
Pentru acesti 60KWh, daca am accepta o incarcare intr-o ora, ar fi 60KWh, adica o putere de 60KW, mult mai usor de suportat.
Bine, valorile astea sunt foarte relative.
Nu te opreste nimeni sa mergi pe 200VDC la baterie sau 300 daca situatia o cere.

This post has been edited by dizzy: 6 Nov 2018, 09:58


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 6 Nov 2018, 12:15
Post #983


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Domnule, randamentele sint binisor mai mari, la o cutie cu 60% randament si`ar da producatorii cu tesla`n oo, nici alea automate vechi ce folosesc convertizor hidraulic nu stau atit de prost.
Ca exemplu Nissan Leaf are 24KWh instalat la bord si o autonomie de aprox 120-140Km.
Cu 50l de benzina pe batrinul Logan ma apropii binisor de 800Km autonomie...deci 150KWh energie instalata la bord este mai aproape de realitate.
Da, poti ridica si la 10KV tensiunea dar nu`i practic, nici macar 400Vdc, am niste amintiri neplacute de la un UPS marisor ... dar tot ramine cantitatea de energie care trebuie debitata, mare si in timp scurt.
Problema insa ramine, chiar si 60KWh inseamna o putere apreciabila, la o ora ar trebui bine multiplicate punctele de alimentare...se ajunge asa usor usor la puteri pe statie de 1MW, asta deja
este un obiectiv de alta magnitudine, linia de alimentare de medie nu mai face fata, trebuie inalta tensiune...110KV, alt bilci, suna frumos doar ca infrastructura este la fel de complicat de facut ca pentru hidrogen.
Asta ma face sa cred ca pina la urma lupta se va da intre cele 2 sisteme de pe planuri cel putin egale.
Asa privit rece si fara nici o pasiune fata de una sau alata, nici unu nu`i ca un Diesel mare cu 6 in linie! biggrin.gif


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 6 Nov 2018, 12:23
Post #984


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Megane 2, 1,5 dci Euro 3 cu plinul facut fac intre 1200 si 1400 km...si nu ma laud!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 6 Nov 2018, 13:57
Post #985


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Domnule, acesta este randamentul superior al Dieselului, transmisia eficienta de putere si
in primul rind mod de conducere eficient.
In estimare eu am luat valorile joase mai repede decit cele reale si dupa cum ati observat colegii n`au fost de acord nici cu acelea.
Este ceva ce o masina electrica pe baterii doar viseaza la ora asta.
Visam si noi la asta, totul este sa avem ochii larg deschisi si protejati de ochelarii ratiunii, altfel intra "musca" si riscam sa mergem orbeste pe o cale prezisa de altii, gindirea noastra fiind pusa la pastrare, lucru tot mai des intilnit in zilele noastre.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 6 Nov 2018, 14:17
Post #986


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(Agrig @ 6 Nov 2018, 13:15)
Asa privit rece si fara nici o pasiune fata de una sau alata, nici unu nu`i ca un Diesel mare cu 6 in linie! biggrin.gif
*



Aici nu te pot contrazice; poate un V8 de 7 litrii pe benzina biggrin.gif

Dar ai dreptate, cumva nu cred ca alimentarea se va putea face la bloc, cu prelugitoru pe geam
Viitorul non-petrol va trebui sa contina transport pe sine de mare capacitate si first-last mile pe jos sau biciucleta, skateboard, trotineta, etc.

This post has been edited by dizzy: 6 Nov 2018, 14:20


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 6 Nov 2018, 14:43
Post #987


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




QUOTE
Viitorul non-petrol va trebui sa contina transport pe sine de mare capacitate si first-last mile pe jos sau biciucleta, skateboard, trotineta, etc.


Sau sa fie energia produsa la bord si baterie doar pt. pornire...asa nu se castiga nimic...avem nevoie sa mulgem de la prosti.


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Nov 2018, 14:46
Post #988


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Agrig @ 6 Nov 2018, 12:15)
nici unu nu`i ca un Diesel mare cu 6 in linie! biggrin.gif
*

Ba da. Un Otto mare cu șase-n linie. tongue.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 6 Nov 2018, 15:08
Post #989


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




@dizzy, @VladSoare
biggrin.gif
Corect!
Dar, mno, fiecare cu ce are...

6 Nov 2018, 15:12:
QUOTE(BLUE R 19 @ 6 Nov 2018, 14:43)
Sau sa fie energia produsa la bord si baterie doar pt. pornire...asa nu se castiga nimic...avem nevoie sa mulgem de la prosti.
*



Asta ma face sa cred ca hidrogenul are cea mai mare sansa de a fi adoptat prin politici de stat.

This post has been edited by Agrig: 6 Nov 2018, 15:12


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 6 Nov 2018, 15:26
Post #990


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Eu tot astept dovada cu 1.3 EUR per KG la H2. Pana atunci putem vedea ce zic toti pe net. Costul unui "plin" de H2 este in jur de 80 EUR la 5 Kg rezervor. Putem da la intamplare primul review cu Mirai, IX35 H2 pe care il gasim.
Sa dai 70-80 EUR pt 500-600 km autonomie este la fel ca benzina/diesel.

Plus:
Campiona in Europa la statii incarcare Germania, a doua in luma. Statii existente: 50. In lucru: 50.

Franta: Total statii planificate pt 2023: 100. Total statii planificate pt incarcare masini electrice:100 000.

Trecem cu vederea ca majoritatea H2 generat acum este pe baza de carbon. Hai sa ne uitam la miracolul electrolizei. Vine viitorul si curentul pt electroliza e ieftin/gratis. Si compresia? Distributia, eficienta pilei? Astea le mai bagam in calcul?
Teoria este luam energie (ieftina) o transformam in H2, pe care il compresam, distribuim, pentru ca la final sa il tranformam la loc in energie pentru motor. Ce sens o avea nu stiu.

Pretul masinii 60k+ nu il consideram, ziceam ca sunt prea putine.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
63 Pages « < 31 32 33 34 35 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:00
Forum Renault