DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 22 23 24 25 26 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

cccccc
post 6 Jun 2012, 08:57
Post #691


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




adultii pot trece cu buletinul. copii sub 14 ani cu pasaport iar cei peste 14 ani cu buletin. bineinteles daca sunt insotiti de parinti. in cazul in care nu sunt parintii se cere o procura cu acordul lor.
asigurarile medicale le faci la orice asigurator si specifici pentru calatorie. unii asiguratori au mai multe variante functie de ce nivel de asigurare doresti.

pe ruta prin belgrad am fost acum 4 ani. belgradul merita sa fie vizitat chiar cu alta ocazie.
am in vedere celelalte variante propuse, respectiv smederevo si portile de fier II insa prefer acum portile de fier I.

alimentarea in orsova la lukoil este de preferat pentru ca au preturi de weekend (nu este o reclama ci o constatare).

timpul lung de asteptare poate fi cauzat de intrarea la poarta pentru cei necomunitari, sarbi sau macedoneni ori albanezi posibil turci.
poate fi o aglomeratie temporara. am stat si eu la o coada de 10-15 masini insa totul a durat cateva minute. am primit si un salut "sanatate" probabil de la vreun vlah. daca apelezi "cumetre" iti garantez ca treci rapid.


This post has been edited by cccccc: 6 Jun 2012, 09:08


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisr
post 9 Jun 2012, 10:47
Post #692


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 June 12




QUOTE(cccccc @ 6 Jun 2012, 08:57)
adultii pot trece cu buletinul. copii sub 14 ani cu pasaport iar cei peste 14 ani cu buletin. bineinteles daca sunt insotiti de parinti. in cazul in care nu sunt parintii se cere o procura cu acordul lor.
asigurarile medicale le faci la orice asigurator si specifici pentru calatorie. unii asiguratori au mai multe variante functie de ce nivel de asigurare doresti.

pe ruta prin belgrad am fost acum 4 ani. belgradul merita sa fie vizitat chiar cu alta ocazie.
am in vedere celelalte variante propuse, respectiv smederevo si portile de fier II insa prefer acum portile de fier I.

alimentarea in orsova la lukoil este de preferat pentru ca au preturi de weekend (nu este o reclama ci o constatare).

timpul lung de asteptare poate fi cauzat de intrarea la poarta pentru cei necomunitari, sarbi sau macedoneni ori albanezi posibil turci.
poate fi o aglomeratie temporara. am stat si eu la o coada de 10-15 masini insa totul a durat cateva minute. am primit si un salut "sanatate" probabil de la vreun vlah. daca apelezi "cumetre" iti garantez ca treci rapid.
*




Da, stiam ca minorii pana in 14 ani pot iesi din tara numai pe baza de pasaport, ca am mai iesit cu copilul din tara, insa nu stiam exact care este regimul adultilor la granitele cu Serbia si Macedonia. Am gasit intre timp si informatiile oficiale pe http://www.politiadefrontiera.ro/ .

Multumesc pentru toate detaliile.
Am ramas nelamurita totusi cu cardul european de sanatate, daca aveti cunostinta de existenta lui. Se elibereaza gratuit de catre CNAS (atat adultilor asigurati la CNAS bineinteles cat si minorilor) si este valabil 6 luni de la data emiterii in orice tara membra UE. Noi ni le-am eliberat si vara trecuta insa nu le-am folosit fiindca, din fericire, nu a fost nevoie. Mi-a spus insa o prietena ca a auzit de la cineva ca nu sunt valabile pentru orice diagnostic (chiar urgenta fiind - muscatura de meduza) si as vrea sa stiu daca aveti cunostinta de experiente ale altora cu aceste carduri.
In acelasi timp alti prieteni mi-au spus ca le-au folosit in Grecia si nu a fost nevoie sa achite absolut nimic pentru tratamentul medical de care au beneficiat.

This post has been edited by crisr: 9 Jun 2012, 10:51


--------------------
Dacia Logan 2005 - AB XX XXX
If you find a path with no obstacles, it probably doesn't lead anywhere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 9 Jun 2012, 21:33
Post #693


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




partea ce intereseaza din Legea nr. 95/2006

CAPITOLUL II
Cardul european de asigurari sociale de sanatate


Art. 320. - Cardul european contine urmatorul set obligatoriu de informatii vizibile:
a) numele si prenumele asiguratului;
cool.gif codul numeric personal al asiguratului;
c) data nasterii asiguratului;
d) data expirarii cardului;
e) codul Organizatiei Internationale pentru Standardizare pentru statul membru emitent al cardului;
f) numarul de identificare si acronimul casei de asigurari de sanatate care emite cardul;
g) numarul cardului.
Art. 321. - (1) Cardul european se elibereaza asiguratului de catre casa de asigurari de sanatate la care acesta este asigurat. De la 1 ianuarie 2008 costul cardului european de asigurari de sanatate se suporta din Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate.
(2) Emiterea cardului european nu poate fi refuzata de casa de asigurari de sanatate decat in situatia in care asiguratul nu face dovada platii la zi a contributiei de asigurari sociale de sanatate.
(3) Emiterea cardului european se face numai prin intermediul sistemului informatic unic national care gestioneaza aplicarea regulamentelor Uniunii Europene privind drepturile asiguratilor aflati in sedere temporara intr-un stat membru al Uniunii Europene.
(4) Asiguratul care solicita inlocuirea cardului european in interiorul perioadei de valabilitate stabilite prin reglementarile Uniunii Europene va putea beneficia, contra cost, de un alt card a carui perioada de valabilitate nu va putea depasi perioada de valabilitate a cardului initial.
(5) Datele solicitate de casele de asigurari de sanatate emitente ale cardului european, precum si de alte institutii care manipuleaza aceste informatii se supun legislatiei referitoare la prelucrarea datelor cu caracter personal.
(6) In cazul in care circumstante exceptionale impiedica eliberarea cardului european, casa de asigurari de sanatate va elibera un certificat inlocuitor provizoriu cu o perioada de valabilitate stabilita conform art. 323. Modelul certificatului provizoriu se aproba prin ordin al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.


Art. 322. - Cardul european se elibereaza numai in situatia deplasarii asiguratului pentru sedere temporara intr-un stat membru al Uniunii Europene.
Art. 323. - Perioada de valabilitate a cardului european este stabilita astfel incat sa acopere perioada de timp necesara sederii temporare, dar nu poate depasi 6 luni de la data emiterii.
Art. 324. - (1) Cardul european poate fi utilizat de catre asiguratii din sistemul de asigurari sociale de sanatate din Romania numai pe teritoriul statelor membre ale Uniunii Europene.
(2) Pentru persoanele prevazute la alin. (1) cardul european nu produce efecte pe teritoriul Romaniei si nu creeaza nici o obligatie pentru furnizorii de servicii medicale din Romania.
Art. 325. - (1) Furnizorii de servicii medicale aflati in relatii contractuale cu casele de asigurari de sanatate au obligatia de a acorda asistenta medicala necesara titularilor cardului european emis de unul dintre statele membre ale Uniunii Europene, in perioada de valabilitate a cardului si in aceleasi conditii ca pentru persoanele asigurate in cadrul sistemului de asigurari sociale de sanatate din Romania, urmand a evidentia si raporta distinct caselor de asigurari sociale de sanatate serviciile medicale acordate pentru aceasta categorie de persoane.
(2) Casele de asigurari de sanatate au obligatia de a recunoaste cardurile emise de statele membre ale Uniunii Europene.
Art. 326. - (1) Cardul european confera dreptul pentru asigurat de a beneficia de asistenta medicala necesara in cursul unei sederi temporare intr-un stat membru al Uniunii Europene.
(2) Cheltuielile ocazionate de asistenta medicala prevazuta la alin. (1) vor fi rambursate de casa de asigurari de sanatate emitenta a cardului, prin Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.
(3) Asistenta medicala prevazuta la alin. (1) nu trebuie sa depaseasca ceea ce este necesar din punct de vedere medical in timpul sederii temporare.
(4) Persoanele asigurate in unul dintre statele membre ale Uniunii Europene, posesoare ale unui card european, vor fi tratate in Romania in acelasi mod cu asiguratii romani.
(5) In bugetul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate vor fi alocate sume distincte pentru operatiunile de rambursare prevazute la alin. (2).
Art. 327. - Cardul european se emite individual pentru fiecare asigurat care il solicita.
Art. 328. - Cardul european nu acopera situatia in care asiguratul se deplaseaza intr-un stat membru al Uniunii Europene in vederea beneficierii de tratament medical.
Art. 329. - Caracteristicile tehnice ale cardului european, precum si modalitatile de elaborare si implementare ale acestuia se aproba prin ordin al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.



--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 9 Jun 2012, 22:17
Post #694


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




maine la ora asta o sa fiu in drum spre thassos, prin serbia - macedonia, o sa revin cu ceva noutati cand ajung


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 12 Jun 2012, 13:30
Post #695


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




am plecat pe 10 iunie seara la ora 9 din severin, am trecut granita cu serbia pe la PF II, negotin - nis - salanic - keramoti, am ajuns dimineata la ora 8:30 la keramoti si la 9 am luat feribotul spre thassos.
pe autostrada in macedonia se lucreaza, sunt ceva denivelari si gropi asa ca atentie ceva mai sporita
in la statia peco de la granita macedonia - grecia benzina 95 - 1,36 E/l, motorina - 1,18 E/l


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 13 Jun 2012, 08:16
Post #696


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12






ULTRA 95+: 81.50 den/l.

ULTRA 100S: 83.50 den/l.

EUROSUPER-98 SF: 83.50 den/l.

ULTRA DIESEL JET: 70.50 den/l.

EURODIESEL (D-E V): 70.50 den/l.

BIODIESEL B8 SF: 71.50 den/l.

EL-1 - Extra Light 1: 59.00 den/l.


AUTOGAS (LPG): 43.00 den/l.


FUEL OIL: 44.848 den/l.


Jet Fuel GM-1: 860 €/1000l.

1 euro=61,5323 den


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edv_ro
post 14 Jun 2012, 18:05
Post #697


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 7 May 05
From: Hamburg




Referitor la asigurarile medicale, exista doua variante:

1. fie cardul european, eliberat de casa de asigurari de sanatate, fara nici un cost

2. fie o asigurare medicala facultativa, eliberata la asiguratorii privati, in functie de preferintele fiecaruia. O astfel de asigurare, pentru o familie cu 2 copii, este in jur de 130 - 150 lei, in functie de perioada vacantei (numar de zile) si suma asigurata (10.000 euro - 50.000 euro).


Eu am optat de fiecare data pentru a doua varianta, luand de la fiecare asigurator oferte si am decis apoi care este potrivita pentru familia mea. Oricum, cereti cat mai multe informatii de la fiecare asigurator.


--------------------
Skoda / Renault Octavia 3 FL Combi / Twingo 3 1.4TSI 150CP 2017 / 1.0 SCe 70CP 2017 - HH / HH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 15 Jun 2012, 07:45
Post #698


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




tinand seama de art. 322 din legea mentionata mai sus cardul european este valabil doar pe teritoriul tarilor comunitare.
prin urmare sunt excluse o serie de tari ce prezinta interes pentru vacante precum serbia si macedonia.
de asemenea elvetia, norvegia, islanda, croatia, turcia, albania, muntenegru, bosnia si kosovo.

This post has been edited by cccccc: 15 Jun 2012, 07:56


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisr
post 15 Jun 2012, 12:22
Post #699


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 June 12




QUOTE(edv_ro @ 14 Jun 2012, 18:05)
Referitor la asigurarile medicale, exista doua variante:

1. fie cardul european, eliberat de casa de asigurari de sanatate, fara nici un cost

2. fie o asigurare medicala facultativa, eliberata la asiguratorii privati, in functie de preferintele fiecaruia. O astfel de asigurare, pentru o familie cu 2 copii, este in jur de 130 - 150 lei, in functie de perioada vacantei (numar de zile) si suma asigurata (10.000 euro - 50.000 euro).
Eu am optat de fiecare data pentru a doua varianta, luand de la fiecare asigurator oferte si am decis apoi care este potrivita pentru familia mea. Oricum, cereti cat mai multe informatii de la fiecare asigurator.
*



De ce spui ca nu are nici un rost cardul european? Ai avut (tu sau cineva din anturajul tau) vreo experienta negativa legata de el? De fapt asta ma interesa pe mine. Informatii teoretice despre el am tot citit, insa ma interesa concret daca cineva de pe forum are experienta cu el, in Grecia ( fie pozitiva, fie negativa). Eu am auzit de la cunostinte ba ca e ok si acopera situatii medicale de urgenta, ba ca nu.
Oricum, ma intereseaza subiectul fiindca voi merge copil de 4 ani...si desi e un copil care nu se imbolnaveste usor si nu face forme severe de boli... imi fac griji, intr-o masura, sa nu cumva sa avem vreun eveniment....cu el... sau noi, parintii.
Am mai petrecut vacante in afara tarii si nu am avut evenimente medicale niciodata... still, you never know... iar suma nu pare a fi asa mare, din ce spui.

QUOTE(cccccc @ 15 Jun 2012, 07:45)
tinand seama de art. 322 din legea mentionata mai sus cardul european este valabil doar pe teritoriul tarilor comunitare.
prin urmare sunt excluse o serie de tari ce prezinta interes pentru vacante precum serbia si macedonia.
de asemenea elvetia, norvegia, islanda, croatia, turcia, albania, muntenegru, bosnia si kosovo.
*



Pe mine personal ma intereseaza in acest moment strict o asigurare pentru Grecia, unde voi petrece cu familia 7-10 zile... si nu pentru Serbia, Macedonia, pe teritoriul carora voi fi pret de niste ore. Pentru cei care isi vor petrece o vacanta intr-un stat necomunitar, mi se pare logic sa isi faca o asigurare facultativa.


--------------------
Dacia Logan 2005 - AB XX XXX
If you find a path with no obstacles, it probably doesn't lead anywhere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 15 Jun 2012, 12:40
Post #700


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




cand iti faci asigurarea pt grecia treci si statele prin care treci si nu iti modifica pretul asigurarii


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 15 Jun 2012, 12:46
Post #701


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cre' ca se duce cu avionul, de nu-i cade fisa ca nu poate merge prin Serbia cu cardul de sanatate, dupa care alergi si cheltui mai mult decit pe asigurare. Da-i pacat sa nu-l iei, e "gratis".


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 15 Jun 2012, 12:54
Post #702


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




si asigurarile facultative sunt cam apa de ploaie - daca s eintampla ceva trebuie s aiti platesti tu si cand te intorci in tara trebuie sa alergi sa iti recuperezi banii si de multe ori nu iei nici jumate din ce ai cheltuit


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisr
post 15 Jun 2012, 20:45
Post #703


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 June 12




QUOTE(aleksanders @ 15 Jun 2012, 12:40)
cand iti faci asigurarea pt grecia treci si statele prin care treci si nu iti modifica pretul asigurarii
*


Multumesc pentru informatii si amabilitate!

QUOTE(corbex @ 15 Jun 2012, 12:46)
Cre' ca se duce cu avionul, de nu-i cade fisa ca nu poate merge prin Serbia cu cardul de sanatate, dupa care alergi si cheltui mai mult decit pe asigurare. Da-i pacat sa nu-l iei, e "gratis".
*


Ma bucur ca te amuza nestiinta mea si te asigur ca nu sunt singura. smile.gif
Sa inteleg ca este obligatorie asigurarea medicala (nu mai e facultativa?) si pentru tranzitarea acestor state? Tocmai am vorbit cu niste prieteni care au facut acest drum in urma cu 2 ani si mi-au spus ca (la fel ca si noi - eu si sotul meu), nu au luat in considerare posibilitatea aparitiei vreunui eveniment medical pe durata tranzitarii acestor state, motiv pentru care au mers doar cu acel card european de sanatate pe care l-au si folosit... in Grecia, la nevoie. Totul a decurs ok, au beneficiat de asistenta medicala in baza lui. De asemenea, au calatorit in Egipt doar cu acest card de sanatate... care bineinteles ca nu le-a folosit la nimic cand au avut nevoie, platind toate serviciile medicale de care au beneficiat.
In ceea ce ma priveste, am calatorit in afara tarii doar in state comunitare sau.... cum ziceai, cu avionul, deci nu m-a interesat acest aspect pana acum. smile.gif Iarta-mi ignoranta, ok?
Mai in gluma, mai in serios, asta e motivul pentru care am cerut sfaturi si informatii pe acest forum: stiam ca voi gasi oameni mai informati decat mine.
In concluzie, pentru linistea noastra, vom face si acea asigurare facultativa... de care sper sa nu avem nevoie.

This post has been edited by crisr: 15 Jun 2012, 20:47


--------------------
Dacia Logan 2005 - AB XX XXX
If you find a path with no obstacles, it probably doesn't lead anywhere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 15 Jun 2012, 22:06
Post #704


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




atentie va rog cateva secunde.
"asistenta medicala necesara" si aceasta "nu trebuie sa depaseasca ceea ce este necesar din punct de vedere medical".
sunt limitele utilizarii cardului si se tine seama de faptul ca nu poate fi folosit pentru tratamente.
prin urmare raspunsul il aveai. urgente.
parte din aceste urgente in cazul sejurului la malul marii este asigurat gratuit de greci prin punctele sanitare din fiecare statiune.
cunosc situatia cand o persoana a fost intepata/muscata in apa si a apelat la asemenea serviciu.
injectiile, unguentul si pansamentul nu a costat nimic. ingrijirea a fost de doua zile intrucat se termina sejurul. a primit o reteta cu indicatii ce sa procure in tara.


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 16 Jun 2012, 00:16
Post #705


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




QUOTE(victorz @ 12 Jun 2012, 13:30)
am plecat pe 10 iunie seara la ora 9 din severin, am trecut granita cu serbia pe la PF II, negotin - nis - salanic - keramoti, am ajuns dimineata la ora 8:30 la keramoti si la 9 am luat feribotul spre thassos.
pe autostrada in macedonia se lucreaza, sunt ceva denivelari si gropi asa ca atentie ceva mai sporita
in la statia peco de la granita macedonia - grecia benzina 95 - 1,36 E/l, motorina - 1,18 E/l
*


Exista o statie la iesirea din Macedonia si poti cumpara in euro la preturile afisate de tine? Negociezi cu ei pretul in euro sau e afisat din oficiu?


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 16 Jun 2012, 07:26
Post #706


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(kikked @ 16 Jun 2012, 00:16)
Exista o statie la iesirea din Macedonia si poti cumpara in euro la preturile afisate de tine? Negociezi cu ei pretul in euro sau e afisat din oficiu?
*



preturile sunt afisate pe pompe in euro, nu se negociaza, platesti direct in euro, asa am facut si anii trecuti, numa ca acuma are alt brand statie.
si este vorba de ultima statie peco din macedonia sdituata cam cu cateva sute de metri inainte de granita macedonia-grecia, iar peste starada este inca una la care platesti tot in euro sa ei combustibil la intoarcere


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 16 Jun 2012, 12:31
Post #707


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




cardul poate fi utilizat la pompele indicate la iesirea spre grecia din macedonia?


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 16 Jun 2012, 13:10
Post #708


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(cccccc @ 16 Jun 2012, 12:31)
cardul poate fi utilizat la pompele indicate la iesirea spre grecia din macedonia?
*



am vazut ca erau lipite pe usi insemnele visa si mastercard dar plata se va face in moneda macedoneana, la plata cu card bancar, cea ce ar impune 2 schimburi valutare, o data din moneda maconeana in euro apoi euro in lei, si atunci cred ca o sa pierzu mai mult ca si diferente de curs


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JCV
post 16 Jun 2012, 13:11
Post #709


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 23 May 02




QUOTE(cccccc @ 16 Jun 2012, 14:31)
cardul poate fi utilizat la pompele indicate la iesirea spre grecia din macedonia?
*



Da, se poate plati si cu card (indiferent ca e in lei sau euro), am platit eu anul trecut si la dus si la intors.
A incercat cineva anul acesta varianta de traversare a Macedoniei pe ruta Skopie - Veles - Gradsko- Prilep - Bitola - Niki (frontiera Macedonia Grecia) si intrarea pe Egnatia Odos la Kozani?
Ma intereseaza cum este calitatea drumului si dificultatea lui.
Multumesc frumos.

This post has been edited by JCV: 16 Jun 2012, 13:22


--------------------
Zambeste, maine va fi mai rau. :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 16 Jun 2012, 14:05
Post #710


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




QUOTE(victorz @ 16 Jun 2012, 07:26)
preturile sunt afisate pe pompe in euro, nu se negociaza, platesti direct in euro, asa am facut si anii trecuti, numa ca acuma are alt brand statie.
si este vorba de ultima statie peco din macedonia sdituata cam cu cateva sute de metri inainte de granita macedonia-grecia, iar peste starada este inca una la care platesti tot in euro sa ei combustibil la intoarcere
*


Te referi la benzinaria aceea care este langa autostrada? Adica iesi de pe autostrada si mergi vreo 2-300 m si ajungi la ea, chiar inainte de vama greaca? La intors este una chiar pe autostrada, la astea doua te referi ca vand in euro?


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JCV
post 16 Jun 2012, 14:20
Post #711


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 23 May 02




QUOTE(kikked @ 16 Jun 2012, 16:05)
Te referi la benzinaria aceea care este langa autostrada? Adica iesi de pe autostrada si mergi vreo 2-300 m si ajungi la ea, chiar inainte de vama greaca? La intors este una chiar pe autostrada, la astea doua te referi ca vand in euro?
*



Da, astea au preturile afisate si in euro si se poate plati si cu cardul.


--------------------
Zambeste, maine va fi mai rau. :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 16 Jun 2012, 21:51
Post #712


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(kikked @ 16 Jun 2012, 14:05)
Te referi la benzinaria aceea care este langa autostrada? Adica iesi de pe autostrada si mergi vreo 2-300 m si ajungi la ea, chiar inainte de vama greaca? La intors este una chiar pe autostrada, la astea doua te referi ca vand in euro?
*




da la alea ma refeream, si eu di cate stiu eventual cei ce au mai platit cu cardul poate vor confirma pe card in lei apare tranzactie in euro, dar prima data se face conversia mk in euro apoi euro in ron, si 2 schimburi valutare


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 18 Jun 2012, 17:17
Post #713


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




Dupa ce parasesti E90 portiunea centurii Salonicului la inapoiere spre casa la 2,5 km este o benzinarie british petroleum BP.
STIE CINEVA CE PRETURI SINT LA COMBUSTIBILI LA ACEASTA STATIE?


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jun 2012, 17:59
Post #714


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.988
Joined: 29 May 06




@ cccccc

Poate te ajuta asta:
http://www.energy.eu/



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 20 Jun 2012, 16:17
Post #715


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(cccccc @ 18 Jun 2012, 17:17)
Dupa ce parasesti E90 portiunea centurii Salonicului la inapoiere spre casa la 2,5 km este o benzinarie british petroleum BP.
STIE CINEVA CE PRETURI SINT LA COMBUSTIBILI LA ACEASTA STATIE?
*



in zona salonicului si spre granita cu macedonia era ceva mai scumpa benzina 1,67-1,7 cea mai ieftina benzina este in kavala 1,60, si in thassos variaza preturile de la 1,669 la peste 1,7


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 21 Jun 2012, 17:53
Post #716


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




78,00

ULTRA 95+
80,00

ULTRA 100S
67,50

ULTRA DIESEL JET
67,50

EURODIESEL DE-5 SF
68,50

BIODIESEL B8 SF
39,00

AUTOGAS / ULTRA LPG
56,00

HEATING OIL
42,378 /kg
toate preturile in scadere
convertor valutar 1euro=61.6 dinari
1 ron=13.72 dinari
o cunostinta a folosit cadrul in lei si schimbul s-a facut in dinari macedoneni fara trecere prin euro


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 21 Jun 2012, 21:31
Post #717


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(cccccc @ 21 Jun 2012, 17:53)
toate preturile in scadere
convertor valutar 1euro=61.6 dinari
                           1 ron=13.72 dinari
o cunostinta a folosit cadrul in lei si schimbul s-a facut in dinari macedoneni fara trecere prin euro
*




da am vazut si eu ca preturile la carburanti sunt in scadere, cand am fost eu in grecia pretul era 81.50 mk / l benzina 95, si am platit la pompa 1.36 E/l, dupa cuma ai trecut tu convertorul valutar am patit in plus cca 7 ron la 40 l benzina 95, sau aprox 1,6 E, dar eu am dat 1,5 E pe un expresso in serbia, asa ca sume de gen 1-2 E le consider neglijabile, si nu au o influenta majora asupa costului deplasari.

This post has been edited by victorz: 21 Jun 2012, 21:32


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yutcaru
post 25 Jun 2012, 13:25
Post #718


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 August 08
From: Timisoara




Ca sa treci la sarbi/macedoni fara probleme poti numai cu buletinul sau iti trebuie si pasaport?

Plec in 31.07 spre Thassos si merg via Serbia/Macedonia/Kavala si Thassos si nu dispun de pasaport nici eu dar nici nevasta.

Unde este mai rentabil sa alimentez,la Sarbi sau la Macedoni,si daca imi iau si o canistra de 20 l de benzia e ok sau voi avea probleme la vame ( serbia si macedonia )

Am inteles ca la Sarbi trebuie sa mergi cu viteza legala ca altfel ai sanse mari sa mai platesti si amenzi,ce limite de viteza au sarbi si macedoni ( in localitati,DJ,DN si autostrada )

Ce pret au taxele de autastrada in Serbia si Macedonia?

Acum este dilema cea mare:card european de sanatate sau asigurare facultativa?

Unde se intra pe autostrada la Sarbi,pe la Nis sau altundeva?

La o parte din intrebari am gasit raspunsul partial,dar la celelalte,cine ma poate informa mai bine,il ascult.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 valve 120 CP 2001 Expression - TM 24 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 25 Jun 2012, 14:40
Post #719


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




daca pleci din Timisoara poti sa nu te mai duci la Belgrad ci din Vrsac sa faci stanga (2 trasee pe google maps - il iei pe al ade pleaca direct din Vrsac si nu la cativa km dupa si e descris ca traseul mai sudic - cel care taie padurea drept are drumul oribil in padure).
Asa iesi la Smederevo unde urci pe autostrada.
taxele sunt de 10-15 euro dus si e bine la Macedonieni sa dai doar de 1 euro ca la 2 nu iti mai da rest, si 1 euro e ok. (65-70 in moneda locala cred).

Alimentarea la Macedoniei cred ca e mai ieftina (au spus altii mai sus si tre sa citesti), depinde unde mergi in Grecia, daca ajunge sa mergi inapoi cu rezervorul plin de la intrare. La o adica o sa sa dai 20 euro in plus la un rezervor nu e o pierdere sa merite sa risti o canistra la drumul ala. E cald si daca doamne fere ai un accident poti sa ai probleme pe langa cele din vama daca e un prost acolo.

Asigurarile sunt bune pt ca mergi prin tari non UE si abia in Grecia esti iar in UE sa poti preleva cu cardul national de sanatate. Acela e bun pt URGENTA si din ce am vazut la TV se recomanda asigurarile separate.
Daca ai probleme cere sa incerce sa scrie pe acte in engleza pt ca idiotii cer sa le traduci din banii tai daca vrei sa decontezi la asigurare.

This post has been edited by rue: 25 Jun 2012, 14:42


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 30 Jun 2012, 22:17
Post #720


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




in aceasta seara m-am intors din grecia.
traseul a fost pe la portile de fier 1.
la intrare in serbia ai nostri graniceri cereau actele in original pentru copii ce nu mergeau cu parintii. in actul notarial trebuie specificat treseul urmat si mijlocul de transport. insa nu sunt foarte pretentiosi daca notarul specifica destinatie grecia spre ex.
poti trece cu buletinul peste tot insa am intalnit la intrare in macedonia o rezerva a granicerilor. nu stiu de ce, posibil introducerea datelor manual sa ii faca sa prefere pasaportul. pentru ca nu am avut toti pasaport drept pedeapsa mi-au cerut actele masinii si cartea verde. nu se cere asigurare de sanatate. dar este indicat sa o ai.
la intoarcere verificarea este formala la acte.
in schimb am stat in granita intre macedonani si sarbi peste 1.30 min.
probabil erau in control tematic intrucat am vazut masini golite. dupa o serie de calxoane au mai deschis inca unu sau doau puncte de trecere astfel coada ce sa intindea pana la al treilea stalp de lumini numarand de la capatul lor nu de la cel apropiat granitei a disparut rapid.
alimentarea se face la pompele cele mai apropiate de granita. eu am alimentaat in orsova. apoi propun un parcurs la o viteza apropiata de 100 pentru un consum minim. a doua alimentare propun la macedoneni la iesire spre grecia. pretul este de 67.5 dinari macedonani sau 1.13 euro.
daca raportezi pretul dinar leu pretul motorinei este sub 5 lei la plata folosind card. daca platesti in euro posibil ceva comisioane, motiv pentru care ajunge la 1.13 euro.
daca faci plinul cu motorina in ritmul aratat trebuie sa te ajunga dus intors pana in sitonia sau kavala. urmatoarea alimentare o poti face la acelasi punct pe sensul opus tot la intrare in macedonia cu intrare din grecia.
in ce priveste politisti pot spune ca pot fi oriunde. eu am intalnit la intrare in macedonia la intoarcere. intrucat am avut probabil sub limita desi eram pe o restrictie de lucru cu limita 80 nu am fost oprit.
daca optati pentru intrare pe la portile de fier cu iesire la nis preturile la portile autostrazi sunt urmatoarele.
190 dinari serbia la dus si tot atat la intors.
50, 60, 50 dinari macedoneni la dus si la intors.
plata poate fi facuta prin card.
pentru plata in euro.
2 euro la sarbi si de trei ori 1 euro la la macedoneni. cei 60 dinari macedoneni pot fi perceputi ca 2 euro. in cazul in care inrearea se face mai repde decat la nis plata este mai mare dar nu o stiu acum. am vazut pe acest forum platile de la mai multe intrari, maxim este 10 euro dupa cate imi aduc aminte.

This post has been edited by cccccc: 30 Jun 2012, 22:27


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 22 23 24 25 26 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 18:13
Forum Renault