DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Viteza Maxima & Supernova V.s. Solenza

daciaclub-Pepsi
post 8 Oct 2004, 15:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 October 04




Salut,

Abia imi i-au carnetu ( a se citi ca abia imi ridic permisul nu ca abia invat sa conduc biggrin.gif ) asa ca va rog sa nu va bateti joc de mine daca o sa vi se para stupida intrebare smile.gif . Am o SN si m-am interesat pe aici pe forum sa vad cam cum sta treaba cu ea si am vazut ca viteza de top poate ajunge pana la 180km/h sau pe aproape. Presupun ca conditiile de drum trebuie sa fie aproape perfecte ca sa se atinga viteza si asa numai pentru cateva clipe. Intrebarea mea este: Cum poate o masina care are trecut in carte viteza maxima 162km/h sa atinga 175km/h?

A doua problema a mea este ca am gasit pe undeva, cred auto motor sport ( nu stiu sigur ) ca Solenza ar fi mai rapida decat SN cu 3 km/h adica viteza de top 165km/h dar din cauza cutiei de viteza este putin mai lenta decat SN cu aproape o secunda in accelerarea de la 0-100km/h. Este adevarat?


--------------------
Dacia SupeRNova Europa - VS 29 HNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Oct 2004, 15:18
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Din cauza erorilor vitezometrului
2. da, este adevarat


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 8 Oct 2004, 15:23
Post #3


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Pepsi @ 8 Oct 2004, 16:16)
Abia imi i-au carnetu ( a se citi ca abia imi ridic permisul nu ca abia invat sa conduc  biggrin.gif ) asa ca va rog sa nu va bateti joc de mine daca o sa vi se para stupida intrebare smile.gif . Am o SN si m-am interesat pe aici pe forum sa vad cam cum sta treaba cu ea si am vazut ca viteza de top poate ajunge pana la 180km/h sau pe aproape. Presupun ca conditiile de drum trebuie sa fie aproape perfecte ca sa se atinga viteza si asa numai pentru cateva clipe. Intrebarea mea este: Cum poate o masina care are trecut in carte viteza maxima 162km/h sa atinga 175km/h?
*



sper ca ai intrebat din pura curiozitate, nu ca vrei sa incerci si tu. Daca da, te sfatuiesc sa mai acumulezi ceva experienta, pana incerci asta.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 8 Oct 2004, 16:18
Post #4


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Pepsi @ 8 Oct 2004, 15:16)
Cum poate o masina care are trecut in carte viteza maxima 162km/h sa atinga 175km/h?

nu stiu cum a fost cu masinile altora, dar iti impartasesc din proprie experienta.

drum la vale cativa km (Buzau<> Rm.Sarat intre Posta Calnau si Oreavu)
diferenta vitezometru cred ca e cca 8-10 km/h
175km/h pe ceas
pe drum drept (A2, DN2 ) mi se intampla destul de des sa ating 160. Peste asta n-am incercat pentru ca am senzatia ca se rupe masina. Pina la 150 insa, DSN mi se pare ca se comporta OK.
La fel ca antepostitorul, nu iti recomand sa incerci viteze prea mari, mai ales cu o masina pe care nu o cunosti foarte bine. Parerea mea e ca abia dupa vreo cateva zeci de mii de km la activ poti sa apreciezi cand e momentul "s-o calci" si cand nu.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 8 Oct 2004, 16:52
Post #5


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(Ake @ 8 Oct 2004, 17:18)
drum la vale cativa km (Buzau<> Rm.Sarat intre Posta Calnau si Oreavu)
diferenta vitezometru cred ca e cca 8-10 km/h 175km/h pe ceas


Exact pe aceeasi portiune m-a fugarit Liviu (adica era la 2 Km si trebuia sa il ajung) si am ajuns la 180 Km/h pe ceas. Masina e SLZ Scala.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 8 Oct 2004, 19:33
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Nu e vorba ca are cutia nu stiu cum sau asa ceva solenza de scrie 165km/h... asta este viteza constructiva, aproape de viteza maxima. Apropo sn cu slz au aceleasi turatii, ambele prin cam la fel dar supernova este mai nervoasa..


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Pepsi
post 9 Oct 2004, 11:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 October 04




Ei, nici nu ma gandesc sa-i dau mai mult 100-120 pe drum drept, fara depasiri. Pur si simplu am intrebat pentru ca am ramas uimit de viteza. Eu am mers cu tatal meu cu 140 pe un drum abia refacut si din cauza micilor valuri simteam uneori ca masina se inalta si uita sa mai coboare.

A doua intrebare a fost ca sa lamuresc o disputa cu un coleg de-al meu care are SLZ. El e sigur ca masina lui merge mult mai bine ca a mea, de ce? nu sti. Acuma m-am lamurit si cred ca l-am lamurit si pe el.


--------------------
Dacia SupeRNova Europa - VS 29 HNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 9 Oct 2004, 19:10
Post #8


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Acest topic se INCHIDE pe motiv ca viteza maxima dsn se tot discuta de vreun an in alt topic smile.gif .

Cat despre comparatii DSN vs SLZ ... sa fim seriosi .. nu cred ca merita un asemenea subiect.

Cui nu ii place (ca am inchis topicul) sa ma contacteze pe PM.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:58
Forum Renault