DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Asigurari (reunit)

asybo2002
post 13 Oct 2004, 07:08
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Salut,

Incep prin a felicita pe autorul(autorii) acestui site si continui prin a va spune ca doresc sa va ajut prin ceea ce pot eu in sensul ca cunosc cate ceva despre asigurari-daune...eu lucrand ca inspector daune. Rugamintea era sa creeam un "capitol" nou denumit asigurari sau daune in care sa se discute orice problema din acesta categorie.
Voi fi mai mult decat bucuros sa ajut...
Astept reactii....

Asybo


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 13 Oct 2004, 07:57
Post #2


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




atunici ar fi bine sa incepi cu niste tip&tricks, ce sa stim spune si ce nu la politie/asigurator etc.
Fara sa faci reclama, si sa nu uiti ca la fiecare societate de asigurari, conditiile contractuale sunt altele. Da-i bataie, ilumineaza-ne!


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 13 Oct 2004, 08:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




sunt multe de discutat si am pierde vremea aiurea cu insiratul lor...vorbim pe cazuri concrete...


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 13 Oct 2004, 11:08
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Bine ai venit pe forum!

Si sa speram ca nu vom avem nevoie de sfaturile tale..... wink.gif ...in ceea ce privesc daunele....


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 13 Oct 2004, 11:08
Post #5


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




alea principale nu sunt multe.

This post has been edited by asarban: 13 Oct 2004, 11:32


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianz8
post 13 Oct 2004, 12:28
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 October 04
From: Bucuresti




La ce societate de asigurare ar fi mai bine sa-mi fac casco?La unele (Garanta) prima de asigurare anuala pare mai mica ~150E/an la o valoare a masinii de 5700Euro(conform calculatorului lor de rate).Dar ma gandesc ca e f. important si cu cate unitati service are firma incheiate contracte de colaborare.


--------------------
Dacia LGN Ambiance - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Oct 2004, 12:29
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si poate reusim si noi sa ne lamurim cum e cu reintregirea sumei asigurate, dupa un incident...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 13 Oct 2004, 13:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(marianz8 @ 13 Oct 2004, 13:28)
La ce societate de asigurare ar fi mai bine sa-mi fac casco?La unele (Garanta) prima de asigurare anuala pare mai mica ~150E/an la o valoare a masinii de 5700Euro(conform calculatorului lor de rate).Dar ma gandesc ca e f. important si cu cate unitati service are firma incheiate contracte de colaborare.
*


Salut,
Sunt trei care sunt ok dpdv al faptului ca au contracte cu service-uri si isi PLATESC daunele FARA PREA MULTE INTREBARI SI FRECUSURI:
ALLIANZ, ASIBAN, OMNIASIG. Mai exista si ASIROM dar ai parte de ceva mai multa hartogareala, intrebari..etc.
Eu intotdeauna elimin fatada, termopanele si cafeluta si merg la sursa se plateste dosarul??? Mai va exista firma la anul? Conditiile de asigurare permit plata oricaror daune??Asta tb sa stii... faptul ca exista diferente la pret nu cred ca tb sa aiba importanta...ALLIANZ de exemplu ia mai mult pt ca are deja o imagine...si important e sa vezi daca au contracte si cu cine. Mare atentie si la propriul RCA unde exista credinta ca oricum il faci pt celalalt...asa e dar daca il faci aiurea(sa zicem ASTRA) s-ar putea sa ai probleme cu cel pe care l-ai lovit pt ca asiguratorul nu-l despagubeste din varii motive(ex faliment). Ai "grija" ce lovesti pt ca lovind o Daciuta veche, legal pe rca asiguratorul nu-l poate despagubi mai mult de sa zicem 15 mil daca ai comis-o mai rau diferenta tb sa i-o dai tu amiabil sau cu proces...
Cat despre contractul cu service-urile tb e oricum un cec in alb, ex: la mine am avut contact cu Eurialul si apoi nu am mai avut nu conteaza de ce dar tu care ai facut asigurarea si te gandeai ca avem contract cu ei cand ai avut dauna peste ceva vreme ai descoperit ca nu mai avem cu ei si poate si din cauza asta tu facusei la mine.


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 13 Oct 2004, 13:32
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 13 Oct 2004, 13:29)
Si poate reusim si noi sa ne lamurim cum e cu reintregirea sumei asigurate, dupa un incident...
*


RSA-ul e o chestie foarte simpla pe care o platesti in principiu peste tot si chiar daca repari pe casco un eveniment a carui vinovatie o detine un altul cu un RCA pe care ti-l-a dat la Politie si e normal sa fie asa daca te gandesti la faptul ca tu beneficiezi de Casco, ai parte de un alt tratament ti se inlocuiesc mai mult piese si fara prea multe vorbe ba chiar si fara spaga care la Rca e oarecum "obligatorie" mai ales la ASIROM. Pentru cei ce vor cu tot dinadinsul sa nu plateasca nimik cu putina "gura" se poate intru-cat nu ai fost tu vinovat dar nu recomand o astfel de atitudine pentru ca nu e o chestie scumpa si se face dupa urm formula:
RSA= Valoarea facturilor de reparatie*Cota de prima*(Cate luni de asigurare mai ai raportate la data accidentului/luni de asigurare totale
Ex: 5.000.000*3%*11/12.
Perioada de val a politei 10.01.2004-09.01.2005
Data daunei 15.02.2004
Atentie daca ploita e pe mai multi ani cota de prima se imparte la nr de ani.
Dupa cum vedeti avantajos e sa ai daune pe sf unui an de asigurare.
Oricum sfatul meu e sa mergeti direct la Casco cand aveti orice problema si chiar daca nu sunteti vinovati merita pt confortul vostru psihic.(depinde de fapt si unde aveti acest Casco)


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 13 Oct 2004, 17:36
Post #10


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Fratilor! nu e batut in cuie ca ala plateste asa ala mai greu, ala cu 10 expertize! Difera de la agentie la agentie, si pot fi cateva agentii/oras.
Cel mai bine e sa stii pe cineva undeva, si sa stii ce sa fie in PV facut de politie.
(ex - un prieten cu Casco Allianz, a fost depasit de altul care i-a atins-rupt oglinda laterala - politistul i-a zis ca daca scrie despre ala, asiguratorul o sa puna clientul sa il caute, asa ca i-a scrsi ca a gasit masina cu oglinda rupta. Astea sunt chichitele pe care le asteptam aici, nu neaparat cazuri concrete, care oricum se discuta.
TIP - stiu ca la InterAmerican se despagubeste vandalismul de orice fel - e foarte important.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 13 Oct 2004, 20:37
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(RIon @ 13 Oct 2004, 18:36)
Fratilor! nu e batut in cuie ca ala plateste asa ala mai greu, ala cu 10 expertize! Difera de la agentie la agentie, si pot fi cateva agentii/oras.
Cel mai bine e sa stii pe cineva undeva, si sa stii ce sa fie in PV facut de politie.
(ex - un prieten cu Casco Allianz, a fost depasit de altul care i-a atins-rupt oglinda laterala - politistul i-a zis ca daca scrie despre ala, asiguratorul o sa puna clientul sa il caute, asa ca i-a scrsi ca a gasit masina cu oglinda rupta. Astea sunt chichitele pe care le asteptam aici, nu neaparat cazuri concrete, care oricum se discuta.
TIP - stiu ca la InterAmerican se despagubeste vandalismul de orice fel - e foarte important.
*


inteleg ca esti din Cluj...pt o exemplificare daca gasesti masina cu zgarieturi care compun cuvinte (de obicei murdare) si te va despagubi Interamerican contacteaza-ma si te mai despagubesc si eu odata din propriul buzunar...la fel si daca gasesti anvelopele taiate cu cutitul sau pete de acid pe caroserie. Cat despre ce am propus eu aici a fost ce sa faci legal si contractual cand ai o dauna... normal ca daca cunosti pe cineva in lantul Politie-Asigurare-Service totul e mai usor si mai simplu de asta afara nici nu mai te implici tu exista firme specializate care fac toata treaba ba chiar iti mai dau si masina... dar cat costa la ei o asigurare?! Ma uitam aici si vedeam ca toata lumea se plange de primele mari de asigurare. Are cineva o idee despre cat costa un accident mediu si cate accidente sunt zilnic si cate au implicate auto straine? Sa va vand un pont nici o asigurare nu traieste din ce incaseaza pe auto ba chiar dimpotriva. Citeam prin posturile mai vechi cineva se plangea de un termen in service de 5 zile dar uita sa-si citeasca contractul in care e stipulata obligatia asiguratorului sa te despagubeasca in general in 15 zile sau pe Rca in 20 de zile. Nu zic ca e placut sa stai fara masina nici macar o secunda macar principial vorbind dar daca vrem ca tara sa ajunga undeva tb sa respectam legea nu doar ce ne convine noua. Daca un tert ne face o dauna si il cunoastem sau putem ajunge la el in vreun fel, datoria legala si morala este sa il facem responsabil in fata legii iar nu sa o dam lovita in parcare asta daca vrem sa fie altceva in Romania pentru ca altfel nu avem voie sa ne plangem ca de exemplu Loganul nu e prea bine finisat are nu stiu ce problema etc pentru ca e normal sa fie asa...si muncitorul nu strange surubul pana la capat ca si el e roman si ce rost are sa se complice banu merge si asa. Asta e problema noastra toti stim cum trebuie dar ne face o placere nebuna sa facem altfel mai pe direct si cu spaga aferenta. Sigur pot da sfaturi unde sa mergi, cu cine sa vb si cum sa ocolesti conditiile contractuale, care e pretul dar nu vreau si sper ca la un moment dat sa nu mai am informatii din astea. Scuze pentru picul de patetism dar speram ca macar oamenii tineri scoliti si cu acces la informatie(internet) sa incerce sa schimbe ceva nu sa caute chichite si interventii.


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 13 Oct 2004, 20:53
Post #12


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




concret pt un AMBITION 1.6 unde-i cel mai recomandat sa merg si cam cat ar fi asigurarea FULL CASCO adica si pt vandalism, manifestatii, calamitati etc.....


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 13 Oct 2004, 21:08
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(maxx @ 13 Oct 2004, 21:53)
concret pt un AMBITION 1.6 unde-i cel mai recomandat sa merg si cam cat ar fi asigurarea FULL CASCO adica si pt vandalism, manifestatii, calamitati etc.....
*


Repet eu ma ocup de daune si am colegi\prieteni la mai multe firme de asigurari asa ca stiu cum merg lucrurile mai peste tot...eu recomand cele trei firme de mai sus pentru detalii am fost intotdeauna de parere ca tb sa ajungi la fata locului. Ca informatie generala cota de prima variaza pe piata de la 2.6-4.5%. De tine depinde ce vrei Omniasig are un parteneriat special cu Dacia, Allianz e un nume mare, Asiban are in spate bancile si toti platesc daunele. Mergi la sediul fiecarei societati cere o oferta intreaba la obiect ce riscuri sunt asigurate si te decizi. Ai grija ca se practica tot mai mult sistemul fransizelor sfatul meu e sa nu accepti asa ceva chiar daca ar insemna bani mai putini. Daca esti un om cu frica si care vrei sa ai acoperite calamitatile nu vad de ce ai accepta fransiza de 20% pt furt total la Allianz sau si mai misto acei 2% pt furt partial adica vreo 160 euro in conditiile in care cd e asigurat la max 200 de euro. Ma rog cum spuneam tb sa faci putina miscare e o decizie importanta dar e bine sa o faci tu nu sa o iei la intamplare influentat de pe povesti de pe net


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 14 Oct 2004, 07:43
Post #14


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




QUOTE(asybo2002 @ 13 Oct 2004, 21:37)
Scuze pentru picul de patetism dar speram ca macar oamenii tineri scoliti si cu acces la informatie(internet) sa incerce sa schimbe ceva nu sa caute chichite si interventii.
*



Asa e lasat din batrani:) NU TU ca si client trebuie sa cauti, pt. ca TU semnezi un contract, cel care constata poate fi mul mai maleabil si in favoarea ta, daca il cunosti. Nu am zis nimic de spaga.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 14 Oct 2004, 08:27
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




ma poate cineva ajuta sa imi editez si eu avatarul, semnatura etc. eu cand incerc obtin urm. maesaj:
Fatal error: Call to undefined function: start_nav() in /var/www/daciaclub/sources/classes/class_display.php on line 96


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 14 Oct 2004, 10:08
Post #16


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




[offtopic] asybo vezi ca exista 'probleme tehnice forum' gasesti acolo explicatia [/offtopic]

Ontopic: Volksbank accepta trei asiguratori. Surprize surprize cei trei sunt Asiban, Alianz, Omniasig (lucrezi pentru Volksbank cumva? smile.gif ). Acum eu am vazut pe forum ca multi erau nemultumiti de Asiban, am si colegi de servici care au avut probleme cu Asiban (pe scurt: masina data peste cap, evaluarea facuta "din ochi" la "reparatie" desi era clar dauna totala, nu au reusit decat foarte greu sa-i convinga sa le dea lor doar banii evaluati pentru reparatie sau chiar mai putin, si nu sa plateasca reparatia la un service (desi un tip de la Asiban a recunoscut ca de obicei in cazuri de-astea reparatia costa mult mai mult decat estimarea initiala); eu presupun ca era o 'afacere' acolo intre service si constatatorii de la Asiban).
Acum revenind la intrebarea mea: OMNIASIG ma costa 315 euro (minus 10% promotia = 284 euro), Allianz costa 306 euro in 4 rate. Ca diferenta, cei de la Allianz mi-au bagat fraza asta:
"Fransize: 20% din suma asigurata pentru furt total si 2% din suma asigurata pentru furt partial; fransizele sunt deductibile din fiecare dauna "
Acum as vrea sa stiu ce inseamna asta? La dauna totala nu-mi dau decat 80% din suma, iar daca am o dauna partiala (furat casetofon, zgarieturi in parcare etc.) eu trebuie sa platesc 160 euro din costul reparatiei? Pai atunci imi bag picioarele in ea de asigurare si repar totul pe banii mei, ce naiba.
La Omniasig e la fel? Nu de alta da' doar fiindca nu au zis, nu inseamna automat ca ei nu au fransize.

Evident ca o sa citesc eu contractele cu atentie inainte de a face asigurare, dar pana atunci poate ma mai poti lamuri tu, daca stii cum stau lucrurile.

This post has been edited by vv: 14 Oct 2004, 10:09


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 14 Oct 2004, 11:15
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Ce sa zic nu lucrez la Volksbank...as vrea eu. Cat despre fransize toata lumea are dar le poti elimina pt ceva bani in plus. Cu Allianz ti-ai raspuns singur in privinta conditiilor lor si dealtfel am postat si eu ceva la fel ieri daca citeai mai sus. Cat despre partea ca Asiban a facut nu stiu ce figuri la colegii tai tb sa stii ca un dosar de dauna si mai ales totala nu se face din ochi ci trebuie stabilit scriptic pe baza unui deviz estimativ al service-ului ca ajunge sa fie dauna totala, un inspector la o masina arsa in totalitate de exemplu nu poate scrie la constatare: auto la inlocuit ci trece absolut toate elementele disparate si apoi pe baza devizului facut de service format din manopera si piese se stabileste apoi ca este dauna totala...urmeaza apoi plata efectiva a daunei care e pe undeva cam cat ai suma asigurata mai putin valoarea epavei etc. Deci nu e chiar asa cu Asibanul. Mai e ceva ce tb sa stii in momentul in care masina o iei cu credit banca iti impune asiguratorul si mai ales impune conditiile contractuale si cel mai important nici nu te informeaza de ele si astfel ajungi tu sa bagi carne in frigiderul inspectorilor si soc. de asigurare cand aflii ca ai fransiza desi tu ai semnat si desi tu nu ai citit fiind prea incantat ca iei masina. Mai e si un revers daca te prinzi si nu vrei nu iti mai dau creditul io personal, daca iti vine sa crezi, am patit asa dar ma rog pana la urma voi rezolva...Chiar si asa fransizele se pot scoate de obicei cu acordul bancii si iti mai creste putin cota de prima...


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 14 Oct 2004, 11:40
Post #18


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




[offtopic] Era vorba de o masina rasturnata. Tipul care a facut devizul probabil ca stia suma asigurata, ca s-a uitat un pic la masina (fara sa se bage pe sub ea sa vada ce e stricat pe-acolo) si a zis ca costa fix 90% din suma asigurata (maxim cat ar fi platit ASIBAN pt. reparare). Faza misto e ca proprietarul masinii le-a zis "dati-mi mie banii astia si am terminat discutia - dati-mi mai putin cu 5 milioane, ca oricum daca o repar dup-aia nu mai iau atat", si aia de la Asiban nu au vrut, a trebuit sa faca scandal mare.
Asta e un caz pe care il stiu personal. Mai cauta pe forum si o sa mai gasesti comportamente ciudate ale Asibanului. E drept ca din cate am inteles pana la urma platesc, da' risti sa te frece destul de mult.
[/offtopic]

Ontopic: Stii ceva concret despre fransiza la Omniasig? Te asigur ca mie nu imi baga pe gat Volksbankul societatea de asigurare, au zis ca eu pot face contract cu oricare din astia 3 si din punctul lor de vedere e ok.
Cu Allianz - cam asta "am ghicit" eu ca ar insemna "fransiza" - da' parca nu imi vine sa cred ca ei nu platesc absolut nimic la o dauna mai mica de 163 euro, ce naiba? De-aia te-am intrebat, sa ma asigur ca e chiar asa. Prefer sa dau cateva zeci de euro in plus pe an dar sa stiu ca sunt intr-adevar asigurat, decat sa dau ca prostu' 300 euro absolut degeaba (ca furtul sau dauna totala mi se par destul de improbabile - am portar si la bloc si la firma).

This post has been edited by vv: 14 Oct 2004, 11:41


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Oct 2004, 11:59
Post #19


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




vv, vezi ca banca te obliga la asigurare full casco, cu fransiza 0, polita fiind cesionata in favoarea bancii! Societatile de asigurare sunt obligate sa-ti respecte doleantele.
P.S.: Eu am avut anul trecut CASCO la Allianz cu fransiza 0%, anul asta am la ASIROM in aceleasi conditii.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 14 Oct 2004, 12:14
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Deci politele se impart in doua categorii: una e cea normala pe care o faci tu ca proprietar care ai luat masina cu banul jos si cea de-a doua categorie e cea in care o cumperi cu credit. De aici diferentele care reprezinta si avantaje si dezavantaje de exemplu polita de banca iti pastreaza suma de asigurare la acelasi nivel pe toata durata creditului dar daca nu ai daune nu iti scade prima ce e drept nici nu ti-o creste daca ai dar iti impune anumite conditii cesionare in favoarea ei plus fransize dar pe care le poti scoate. Polita ta directa are avantajul ca nu pui fransiza din start, ti se acorda reduceri daca esti cuminte dar si ti se creste prima daca ai avut daune, mare dezavantaj ca la fiecare an iti scade suma asigurata . In concluzie eu o recomand oricand pe cea de banca cu rezerva sa scoti fransiza. Conditiile de la Omniasig sunt FRANSIZA 10% pt. FURT TOTAL. Cota de prima 3.87%

This post has been edited by asybo2002: 14 Oct 2004, 12:18


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Oct 2004, 14:20
Post #21


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




@ Marty:Volksbank nu te obliga la full casco... ca si vv, si eu eram pe cale sa iau creditul de acolo....dar dura pre mult si m-am dus la BRD desi conditiile sunt mai nasoale... deci VB vrea doar casco....intr-adevar doar de la acele trei firme...

@vv: Omniasig are fransiza doar la furt total 10%....la furt partial, dauna partiala sau totala nu are ! ... poate conduce si alta persoana masina, insa nu este inclus sub nici o forma vandalismul!!!!!!!! ... pentru Logan au o promotie (parca) 3,7% prima... mergi la sediul central pe Aviatorilor si discuta acolo....daca ai mai avut alte contracte cu ei, poti negocia o reducere de 5%

Allianz: are fransiza insa aceasta poate fi negociata la 0% .... dar teobliga sa mai faci o alta asigurare la ei... de viata...pensie privata... casa etc. pentru a acorda 0% la masina.... oricum e scumpa la ei!!!

Asiban: full....cu vandalism si fara fransiza....prima 3,5%... prin BRD 2,95 (sau 2,65 fara vandalism)... se poate negocia!!!....mergi la ei si intreaba.... Asiban are, de asemenea, contract cu service-uri Dacia...au insa comportarea cea mai ostila fata de clientii care vin la despagubire


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog
post 17 Oct 2004, 13:42
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 17 October 04




Am si eu mai multe intrebari:
1. Am un credit la BRD pentru Dacia Supernova, ca atare contractul de asigurare casco este la ASIBAN. Din cate am inteles acest tip de asigurare are o fransiza de 1,5 milioane (asigurarea pe perioada creditului este de 3,2 mil pe an). Cum as putea sa renunt la fransiza.
2. Doresc sa vand masina (dupa ce voi rambursa anticipat creditul...in doua luni cred) si ca atare vreau sa-i fac o cosmetizare in sensul ca am parbrizul ciupit de o piatra, spoilarul spate cu o mica gaura in el iar pe portbagaj cateva zgarieturi mai accentuate.
Toate aceste reparatii as dori sa le fac pe CASCO, se poate si daca da va rog sa-mi spuneti ce procedura trebuie sa urmez.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 18 Oct 2004, 06:07
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Fransiza e de 1% din suma asigurata(cazul tau 1.500.000). Ai doua variante: 1. Mergi la banca si daca ei sunt de acord sa scoti fransiza te duci apoi la Asiban si prin un supliment de precizare ti-o scoate dar s-ar putea sa faca si o inspectie de risc si iti vede daunele si atunci nu ai facut nimik(asta e functie de cat de aglomerati sunt!). Apoi mergi la Politie si declarii avaria in parcare cam la 2-3 sapt dupa scoaterea fransizei sa nu bati la ochi. 2. Mergi la Politie iti trece toate avariile pe un singur act (anexa 2+aut de rep) si platesti la toata reparatia 1.500.000 pt fransiza. Atentie la Politie sa nu dai peste vreun catar si sa nu treaca toate daunele pe acelasi act pentru ca atunci platesti fransiza la fiecare eveniment dar daca reusesti sa o scoti nu-i bai.


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex2k4
post 19 Oct 2004, 00:08
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 January 04
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare: am asigurare la Asirom din mai si maine o sa apelez la ei sa-mi remedieze stricaciunile provocate de mine azi.E primul an de contract cu ei si masina a fost evaluata la 2900euro si am platit 69 euro taxa pe anul asta. Dat fiind ca voi apela la ei se mai merita sa fac asigurarea anul viitor tot la ei sau ies mai ieftin daca ma mut la alt asigurator?


--------------------
Dacia 1310 Li - B-xx-KIR
Dacia 1310 Li - 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 19 Oct 2004, 07:10
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Ideea e ca daca ai dauna in anul viitor nu mai ai reducere la ei...cat despre alt asigurator vezi si tu daca se comporta cu tine bine la dauna asta nu are rost sa ii schimbi dar daca sunt probleme poti cere si alte oferte de la alti asiguratori cand iti expira contractul....


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex2k4
post 19 Oct 2004, 18:07
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 January 04
From: Bucuresti




Deci suma care va trebui sa o platesc la anul nu va creste in urma daunelor pe care mi le acopera pentru accidentul asta?


--------------------
Dacia 1310 Li - B-xx-KIR
Dacia 1310 Li - 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan19
post 26 Oct 2004, 08:22
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 15 September 04
From: Constanta




Am masina cumparata prin Credit BRD, asigurare CASCO evident la Asiban si am cateva nelamuriri:
1. Tipul asigurarii: "extinsa" = full casco? adica sunt cuprinse si actele de vandalism?
2. Ce reprezinta "cota de prima"? (11,80%, 962 E)?
3. Asigurarea este valabila daca conduce si altcineva masina? sotia?
4. Daca am pus alarma pe masina trebuie sa ma duc la ei sa le spun? fac reduceri?
5. Daca este cazul, pot sa ma asigur si pentru acte de vandalism? care sunt costurile?
Daca cineva are informatii sau are acest tip de asigurare si a discutat deja cu Asiban va rog dati-mi ceva detalii.
Mersiasiban1.jpg ( Size: 515.67k ) Number of downloads: 379


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT-XX-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 26 Oct 2004, 10:23
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Raspunsuri :

1. Nu sunt incluse actele de vandalism
2. Este un procent care se aplica la suma asigurata (valoarea masinii)
rezultand prima de asigurare anuala. Acest procent tine cont de tipul
masinii si vechimea acesteia.
3.La ASIBAN DA.
4.DA. Reducerea este de 5% din cota de prima
5.La ASIBAN nu se poate


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 26 Oct 2004, 10:28
Post #29


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.453
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




am si eu casco la asirom, si 2 intrebari:
daca este acoperit vandalismul si daca se despagubeste dauna daca nu conduc eu masina (si nici ruda de gradul intai ..... "deocamdata" 04.gif)

mersic


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan19
post 26 Oct 2004, 10:53
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 15 September 04
From: Constanta




Multumesc frumos pentru raspuns asybo2002[B] !
Faptul ca nu te poti asigura contra actelor de vandalism mi se pare cam aiurea, traim totusi in Romania si cazurile sunt frecvente. La vechea berlina am avut parte de "picturi" cu cheia pe capota si la momentul respectiv mi-am reprosat ca nu am casco. Acum la asta noua "emotia" este si mai mare.
Exista vreo solutie in sensul acesta, sa stai mai linistit ? eventual care ar fi solutiile in cazul unor "evenimente" ? banuiesc ca stii mai bine in calitatea ta ?


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT-XX-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th June 2024 - 08:03
Forum Renault