DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> temperatura apa, temperatura apei ajunge la 90 grade fara termostat

val2011
post 2 Oct 2014, 19:12
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 17 September 11
From: Buzau




pai daca temp la apa nu ajungea pe rosu cu termostatul tau inseamna ca inca mai este bun. daca iti cumperi calorifer nou am inteles ca sunt slabe sanse sa dea caldura, mai bine la dezmembrari.


--------------------
dacie 1310 1999 - bz..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduWra
post 2 Oct 2014, 20:34
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 477
Joined: 3 November 12




Faza e ca in ziua cand s-a spart, temperatura s-a dus aproape in zona de rosu. La mecanic cand am fost incepuse sa scoata apa din borcan afara, pur si simplu o scotea pe acolo sus unde vine capacul. Ma rog...acum sper sa gasesc un termostat nou bun si un calorifer...


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pais_valenciano
post 4 Oct 2014, 18:20
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 24 April 09




QUOTE(RaduWra @ 2 Oct 2014, 21:34)
Faza e ca in ziua cand s-a spart, temperatura s-a dus aproape in zona de rosu. La mecanic cand am fost incepuse sa scoata apa din borcan afara, pur si simplu o scotea pe acolo sus unde vine capacul. Ma rog...acum sper sa gasesc un termostat nou bun si un calorifer...
*



mi se pare logic ce a facut mecanicul, adica a anulat caloriferul (era spart) si a schimbat termostatul (era blocat pe inchis) , de asta crescand temperatura crestea si volumul apei si presiunea si tot asa iesea pe drumul cel mai usor adica pe la capacul borcanului.
ar fi bine daca ai scapat fara distrugerea garniturii de chiuloasa.
faptul ca temperatura nu mai urca la 90 de grade cu ,,noul termostat,, este discutabila , fiind octombrie si temperatura aerului mai scazuta ai parcurs o distanta indestulatoare pentru ca motorul sa se incalzeasca? ca daca ai 2 km de la liceu pana acasa nu cred ca poti incalzi motorul.
calorifer nou nu se merita sa cumperi, cauta la remat, se vehiculeaza ca sunt mai multe modele nu stiu care este mai bun.
termostat cumparati unul nou, cu trecerea timpului isi pierde din capacitatile lui constructive (ar trebuit luat ca , consumabil macar la 5 ani biggrin.gif ) si are un rol hoatarator in viata motorului.
nu circula fara calorifer ca nu o sa mai ai dezaburire.


--------------------
DACIA 1310 BREAK 1997 - B77CHG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduWra
post 4 Oct 2014, 18:28
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 477
Joined: 3 November 12




Salut, mersi de raspuns si de sfat. Oricum termostatul il voi schimba odata cu achizitionarea noului calorifer. Am cautat pe la remat dar din pacate nu am gasit. Oricum, eu nu vreau sa pun produse folosite pe ea(cu toate ca uneori produsele folosite au ocazia sa fie mai bune ca cele noi)..ma rog. Iar treaba cu temperatura(eu fac 12 km pana la liceu) si tot nu se ridica ramane intre 40-50 de grade (nu depaseste 60). Si in legatura cu garnitura de chiuloasa, a verificat in aceea zi mecanicul si spre fericirea mea nu s-a ars..multumesc lui Dumnezeu.


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 4 Oct 2014, 19:40
Post #95


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(pais_valenciano @ 4 Oct 2014, 19:20)
calorifer nou nu se merita sa cumperi, cauta la remat, se vehiculeaza ca sunt mai multe modele nu stiu care este mai bun.
....
nu circula fara calorifer ca nu o sa mai ai dezaburire.
*


Ce te face sa crezi ca un calorifer luat din remat va fi si "mai bun" (necolmatat, nefisurat, etc.) ?
Evental nu o sa mai aibe... caldura; aerul rece dezabureste mai repede si mai eficient decat cel cald (poti verifica, sufland aer rece si apoi cald spre un geam rece, sa vezi in care din situatii se abureste).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduWra
post 7 Dec 2014, 23:12
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 477
Joined: 3 November 12




Calorifer nou din pacate nu gasesc...ma poate ajuta cineva ? Am cautat aproape la toate magazinele, din pacate masina sta in garaj acum.


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 8 Dec 2014, 01:09
Post #97


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




probabil tu ai bord tip scoica si ai nevoie de calorifer din acela lung (cand ajungi prin bucuresti cu siguranta gasesti in autovit)
poti face o adaptare: faci rost de o aeroterma (contine si calorifer si ventitalor de la vreun autobuz,tv,tractor) si tragi furtunele in habitaclu sub bord in partea dreapta unde este acea polita si o montezi acolo si iti garantez ca vei avea caldura din plin

p.s: daca aeroterma este de 12 v trebuie sa`i pui un bec sau un consumator pentru a`i lua putin din turatie deoarece se roteste prea tare paleta si aerul care trece prin calorifer nu apuca sa se incalzeasca prea tare


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduWra
post 8 Dec 2014, 07:40
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 477
Joined: 3 November 12




Da, am bord tip scoica. Si caloriferul este lung..Probabil o sa ajung si prin Bucuresti sa caut..


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduWra
post 18 Dec 2014, 15:39
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 477
Joined: 3 November 12




Azi am schimbat termostatul, am pus unul "de uzina" pe cutie scrie Renault in principiu piesa de origine. Ma rog, pe el scrie Calorstat 89 grade. Faza e ca apa nu trece de 60 de grade. Chiar am forjat-o putin 3500 rpm si nu creste. Sa fie blocat pe deschis ?

@ Inca o chestie, aerisirea o fac cu vasul de expansiune ridicat in sus dar si cu capacul desfacut ? Eu azi am facut aerisirea cu el ridicat dar cu capacul strans.

This post has been edited by RaduWra: 18 Dec 2014, 15:40


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris06
post 18 Dec 2014, 18:13
Post #100


Mester


Group: Members
Posts: 597
Joined: 7 October 08
From: Iasi




Inainte de a monta un termostat (nou sau SH) se verifica intr-un vas cu apa pusa la fiert si cu termometru.


--------------------
Daewoo TF19Y Cielo Exe Plus, E3/ GPL BRC 24-11 SEQ/ 2006 - IS.06.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduWra
post 18 Dec 2014, 18:45
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 477
Joined: 3 November 12




Salut mersi de raspuns, am vorbit cu vanzatorul si mai are 3 bucati..probabil am sa ma duc sa-l schimb si cand il pun pe celalalt il testez.
Edit: Termostatul se baga cu totul in apa si se lasa acolo pana deshide e ok asa ?

This post has been edited by RaduWra: 18 Dec 2014, 18:47


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cielo99
post 18 Dec 2014, 19:48
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 21 November 10




Da, e ok, de preferat si un temometru care sa mearga peste 100 de grade. Altfel daca deschide inainte sa fiarba apa nu stii daca a deschis la 60 sau la 90.


--------------------
Daewoo/Peugeot Cielo/307 1999/gle 2003/break - de cluj
[COLOR=blue]Banii in lipsa inteligentei sunt foarte periculosi.[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduWra
post 18 Dec 2014, 21:10
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 477
Joined: 3 November 12




Dar in mod normal un motor cu un termostat nou si bun ar trebui in prima faza inainte sa deschida termostatul sa urce acul pana la jumatate dupa care sa deschida, corect ?


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
owy_2010
post 18 Dec 2014, 22:59
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.205
Joined: 13 March 10




QUOTE(RaduWra @ 18 Dec 2014, 21:10)
Dar in mod normal un motor cu un termostat nou si bun ar trebui in prima faza inainte sa deschida termostatul sa urce acul pana la jumatate dupa care sa deschida, corect ?
*


prietene, scufunzi termostatul intr-o cana si ai sa vz ca inainte de a incepe sa fiarba, el se deschide
eu iti recomandam termostat iamc vaslui smile.gif
asa am pus eu p masina
dar tu pune ce vrei
eu ti-am mai zis ca nu am probleme de genul asta, nu pot crede ca am caldura de stau in maieu_ tongue.gif vb vine, adica sunt fff multumit
la masina dinainte- greu greu facea un pic de caldura
aia era din *86_model canada
asta din *97_ fff multumit ..tin sa precizez ca antigelul folosit este G12 portocaliu, cewa mai special, termostat iamc vaslui, uite poze cu motorul smile.gif


This post has been edited by owy_2010: 18 Dec 2014, 23:02

Attached thumbnail(s)
18122014145.jpg ( Size: 289.4k ) Number of downloads: 94
DSCI0162.JPG ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 95


--------------------
dacia 1310 1987 - vs-02-owy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduWra
post 19 Dec 2014, 06:51
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 477
Joined: 3 November 12




Salut, frumos motorul tau. O sa vad ce fac azi...ma gandesc sa ma duc sa iau altu si il dau inapoi pe asta, am ales sa merg pe asta de origine crezand ca este mai bun. Cred ca o sa iau altu tot la fel, daca si ala are o problema, voi incerca sa ma axez la alta firma.


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 16:20
Forum Renault