DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ulei in compartimentul motor, in spatele motorului, 1.5 dci

Johnny91
post 28 Oct 2010, 23:05
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Ma alatur si eu in clubul celor care pierd ulei.
Ideea sta in felul urmator:
Am facut distrubutia acum vreo 2 luni, moment in care am dat si baia jos, era crapata si picura ulei. Am sudat-o, am schimbat un semering de pe la chiuloasa, si teoretic porblema era ca si rezolvata. Am schimbat acum vreo saptamana un suport la cutie, m-am holbat pe acolo, mi se parea OK. Astazi, am ridicat si eu joja de curiozitate, si constat cu surpriza ca uleiul era la minim.
Ma intereseaza pe unde ar mai putea pierde, daca segmentii nu il mananca, baia e uscata(plina cu noroi, diferenta evidenta), nu are urme de ulei.
Si inca ceva care ar trebui sa va dea de gandit, lucru care mi-o dat si mie.
Cand am pus baia sus, am cumparat alt ulei, chiar daca cel vechi avea 2000km, am zis fie. Am luat 4+1 elf turbodiesel 10w-40. Am bagat 4+0.5 din sticla de 1, si am aruncat-o prin portbagaj.
Taicameo, neavand ce face, o zis ca nu are rost sa mai car jumatatea aia, si o turnato in motor. Abea dupa 2 sapt mi-o zis. Nivelul era cu vreo 2 mm peste max pe joja.
Deci pe unde il pierde?
Fum albastru nu am, baie uscata, Ulei nu-i.


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 29 Oct 2010, 20:00
Post #182


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




nu poti pierde tot uleiul fara sa ai scurgeri evidente. doar daca a curs intr-o parcare si nu ai observat. fa un tur complet, ca sigur gasesti unde curge.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 12:15
Forum Renault