DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ploua in portbagaj

ramsen
post 12 Feb 2010, 19:30
Post #61


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




problema ta este alta acum...ai scris mai sus ca ai mochetat portbagajul...daca si tu ai facut greseala pe care am facut-o si eu atunci este rezolvabila problema ta...si anume...cind ai bagat mocheta sub chederul de la hayon ai omis sa pui la loc in santul chederului silicon...eu am vazut cind am pus mocheta dar nu mi-am dat seama de ce este acolo...dupa ce am bagat nu imi mai curge deloc...pun poze unde ma refer la cheder
pe stinga sint 3 locuri posibile pe unde intra apa...la tine scrie COLT...pe acolo se observa un silicon rosu dat de mine;pe dreapta sint 2 locuri


Attached thumbnail(s)
Imagine0427.jpg ( Size: 255.5k ) Number of downloads: 966
Imagine0428.jpg ( Size: 311.07k ) Number of downloads: 1148


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiy
post 12 Feb 2010, 19:36
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 February 09
From: Pitesti




Faceti prostia sa bagati silicon in chedere(mai ales la luneta) sa vedeti cum va da rugina.
Din cate vad la tine ramsen a cam scos capul rugina sub cheder in partea stanga.

This post has been edited by andreiy: 12 Feb 2010, 19:37


--------------------
Dacia SuperNova 2002
Imi place stilul tau, tunezi si apartamente?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 12 Feb 2010, 21:12
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




ramsen eu nu am pus deloc silicon la chederul de la hayon pentru ca:

1. nu stiu unde se pune(acuma mi-am dat seama din ce ai zis tu,adica banuiesc in santul chederului dupa care acesta vine presat pe acea tabla,iar respectivul silicon intra in cheder si-l tine umflat)...ma insel?

2. ce rol are acel silicon pus acolo?...ca oricum hayonul preseaza pe cheder

chederul de hayon e schimbat de mn asta vara si doar l-am presat pe acea tabla de jur imprejur si atata...nu am pus nimic altceva...trebuia cumva pus silicon in interiorul chederului si apoi acesta presat pe acea tabla de jur imprejur?

daca imi schimb chederul de la luneta ce ziceti sa siliconez direct toata luneta sau sa nu-i pun nimica?...ma refer in special la acele 2 mici orificii...

multumesc


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian@79
post 12 Feb 2010, 21:42
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 26 August 09




Apa intra pe la stopul de frana de la luneta.Asa am patit si eu si am tras putin de el si acuma este ok..


--------------------
dacia solenza 2005 - B-04-tam
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 12 Feb 2010, 22:28
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




banuiesc ca te referi ca se prelinge prin interiorul chederului pe la stopul de frana pana aproape de stopul dreapta si acolo intra in masina?

sau intra intre cheder si hayon?

in ce parte/cum ai tras de stop?...putine explicatii te rog

pentru ca daca pur si simplu pe acolo ar tb sa am apa undeva pe polita cu boxe si apoi la jumatatea portbagajului

mi-a zis si un prieten ca ar merita sa incerc faza cu siliconul

voi ce spuneti?...thx


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 12 Feb 2010, 23:32
Post #66


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(andreiy @ 12 Feb 2010, 19:36)
Faceti prostia sa bagati silicon in chedere(mai ales la luneta) sa vedeti cum va da rugina.
Din cate vad la tine ramsen a cam scos capul rugina sub cheder in partea stanga.
*




QUOTE(canea_dragos @ 12 Feb 2010, 21:12)
ramsen eu nu am pus deloc silicon la chederul de la hayon pentru ca:

1. nu stiu unde se pune(acuma mi-am dat seama din ce ai zis tu,adica banuiesc in santul chederului dupa care acesta vine presat pe acea tabla,iar respectivul silicon intra in cheder si-l tine umflat)...ma insel?

2. ce rol are acel silicon pus acolo?...ca oricum hayonul preseaza pe cheder

chederul de hayon e schimbat de mn asta vara si doar l-am presat pe acea tabla de jur imprejur si atata...nu am pus nimic altceva...trebuia cumva pus silicon in interiorul chederului si apoi acesta presat pe acea tabla de jur imprejur?

daca imi schimb chederul de la luneta ce ziceti sa siliconez direct toata luneta sau sa nu-i pun nimica?...ma refer in special la acele 2 mici orificii...

multumesc
*


andreiy...in primul rind daca citeai si mai sus observai ce am spus acolo...ce spui tu in poza din partea stinga acel rosu care se vede sub chederul portbagaj este silicon rosu,din ala de cutie de viteza...inteles???
canea_dragos...eu cind am pus mocheta in portbagaj si am tras chederul in zonele unde le-am prezentat prin poze ( coltul) am observat un fel de mastic pe santul chederului...nu l-am bagat in seama si la prima ploaie crede-ma ca in portbagaj aveam gratis de la mama natura o piscina...am stat de m-am gindit pe unde mi-a bagat si concluzia a fost una buna,intra pe la chederul portbagaj datorita acelui mastic pe care eu nu il mai bagasem...dupa ce am bagat acest mastic de culoare rosie pe santul chederului si l-am presat la locul lui nu mai am probleme cu apa in portbagaj...ai inteles...la fel am bagat si chederul lunetei in mastic,si nu am probleme cu apa...OK


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 13 Feb 2010, 11:20
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




ramsen ai mare dreptate...a plouat toata noaptea aseara si azi am coborat sa vad daca a mai plouat...ei bn normal ca am mai gasit dar ffffoarte putina apa...

e adevarat si eu imi aduc aminte cand am dat jos vechiul cheder ca a iesit greu si parca era lipit cu ceva...dar nu m-am gandit la ce a folosit pentru ca nu l-am bagat in seama...am zis ca e chedrul vechi...etc

e mai bun acel silicon rosu de cutie de viteza de care ai pus tu,sau pot sa cumpar orice tip de silicon folosit in constructii?

spune-mi te rog numele acelui mastic rosu...multumesc



--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 13 Feb 2010, 11:27
Post #68


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(andreiy @ 12 Feb 2010, 20:36)
Faceti prostia sa bagati silicon in chedere(mai ales la luneta) sa vedeti cum va da rugina.
Din cate vad la tine ramsen a cam scos capul rugina sub cheder in partea stanga.
*


e da biggrin.gif pai eu am bagat silicon negru pe sub chedar si nu are nici pe dracu la luneta si porbagaj . Asa sunt echipate si rabelele straine .
Nu baga tu silicon si ai sa vezi ploaie in masina ... rahatul ala de mastic nu face fata la intemperii .
Rugineste tabla daca nu se pune silicon ca sa impiedice infiltratia de apa intre chedar si tabla.
La mine se scurgea pe la usile din fata si dupa ce am prins cu silicon protectia din usi si implicit plasticaraia nu a mai intrat de loc apa in interior si se scurgea normal pe la baza usilor pe orificiile de scurgere.

This post has been edited by djasu82: 13 Feb 2010, 11:29


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiy
post 13 Feb 2010, 12:19
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 February 09
From: Pitesti




Asa am bagat si eu silicon la chederul de la luneta ca imi baga apa si acum trebuie sa-mi iau alt hayon sau sa-l reconditionez pe asta ca a intrat rugina in el...asa ca nu vorbesc in necunostinta de cauza wink.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2002
Imi place stilul tau, tunezi si apartamente?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 13 Feb 2010, 13:24
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Adevarul este putin la mijloc.
In cazul in care orificiile de scurgere sunt infundate cu silicon (pt a nu mai patrunde apa inauntru, din cauza dezlipirii masticului) iar pe la imbinarea lunetei cu chederul (pe undeva de-a lungul conturului) patrunde apa, aceasta nu se va mai scurge pe nicaieri. Va sta sub cheder si apare rugina.
Daca este ermetizat tot conturul si gaurile de scurgere/aerisire astupate ar mai fi o problema doar daca transpira tabla sub cheder. Atunci iar va manca rugina pe acolo...
Daca nu transpira si nu este nevoie de aerisire, atunci ermetizarea cu silicon este perfecta.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 13 Feb 2010, 18:08
Post #71


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(andreiy @ 13 Feb 2010, 12:19)
Asa am bagat si eu silicon la chederul de la luneta ca imi baga apa si acum trebuie sa-mi iau alt hayon sau sa-l reconditionez pe asta ca a intrat rugina in el...asa ca nu vorbesc in necunostinta de cauza wink.gif
*


observ ca esti din pitesti...daca vrei putem vorbi pe mess si sa te lamuresc in problema ta de ce ti-a ruginit hayonul...ok...daca tu ai pus silicon decit pe interior automat gaurile cele 2 de afara au ramas destupate...si la ploaie pe acolo iti intra apa si statea pe buza hayonului...eu am facut experimentul asta inainte de a pune alt cheder luneta si asa mi-a aratat,intra apa pe gauri si nu mai iese decit in portbagaj sau sta acolo pina cind rugineste...
AAA...si inca ceva,inainte de a astupa gaurile si ploua afara cind deschideam hayonul imi picura apa pe gaurile de la hayon cele 2 de linga incuietoare...dupa ce le-am astupat ciuciu apa pe acolo...DECI vorbim?
nissan_nav74


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 13 Feb 2010, 18:52
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(ramsen @ 13 Feb 2010, 18:08)
AAA...si inca ceva,inainte de a astupa gaurile si ploua afara cind deschideam hayonul imi picura apa pe gaurile de la hayon cele 2 de linga incuietoare...dupa ce le-am astupat ciuciu apa pe acolo
*




Are apa pe unde ajunge in INTERIORUL hayonului, daca intra pe sub cheder?
Intreb pentru ca si eu am observat picaturile acelea de care vorbesti tu. Am suspectat ca intra pe la suruburile de la eleron si totusi cred ca intra si pe aici.
Cand sa-l desfac, toate blocajele piulitelor aflate in eleron au cedat din cauza ruginii si se roteau in gol. A trebuit sa desfac eleronul in cele doua bucati, sa pot tine contra de piulitele patrate. L-am gasit plin cu apa, datorita transpiratiei sau a apei ce intra de afara. Cert este ca, datorita inclinatiei, toata apa aflata in eleron, sta tocmai pe piulitele aflate la extremitatile eleronului si poate ajunge in interiorul hayonului.
Un alt loc pe unde intra la mine era lampa de la numar. Am vazut urma clara de scurgere si am siliconat-o la garnitura. Desigur ca am izolat si gaurile numarului.
A treia posibilitate am descoperit-o pe ger. Tot interiorul hayonului era plin de gheata, semn ca vaporii din masina condenseaza pe peretele rece din exterior.

Deci, repet intrebarea, sunt tablele hayonului imbinate sub cheder, in asa fel incat sa poata patrunde apa in interiorul hayonului, pe aici?

This post has been edited by CIPTUNING: 13 Feb 2010, 18:54


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 13 Feb 2010, 19:00
Post #73


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




daca nu ai gaurile de scurgere astupate si toata dunga aia de jos astupata cu silicon iti patrunde pintre cele 2 table apa...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 13 Feb 2010, 19:45
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




am observat azi o chestie...chederul hayonului are acea buza pe jumatate...in partea inspre exterior erau numai picaturi de apa...de la buza inspre interior catre portbagaj era uscat...credeti ca acea buza se muleaza foarte bn pe hayon astfel incat apa sa nu treaca?

referitor la faza cu silconul revin cu o intrebare:apa poate sa intre pe sub cheder,sa urce peste tabla pe care e presat chederul si apoi sa intre in portbagaj?...ma gandesc ca acel cheder e destul de fix presat pe acea tabla si apa nu ar avea avea cum sa intre pe acolo...sau exact asa se intampla?spun asta pentru ca mi se pare putin ciudat ca apa sa "urce" peste acea tabla si apoi sa intre in masina...sper ca intelegeti ce spun



--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 13 Feb 2010, 20:14
Post #75


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




chiar asa este ...apa urca si se prelinge pe linga cheder si tabla...cauza este ca apa intra pe acele gauri si nu mai poate iesi...si la mine tot pe la colturile chederului lunetei imi curgea in portbagaj...asa ca baga silicon de jur imprejur si astupa gaurile alea


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 13 Feb 2010, 20:44
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




nu ai inteles probabil ca nu m-am exprimat eu bn...nu la chederul de luneta ma refer pentru ca am siliconata toata luneta pe exterior inclusiv la acele 2 gauri, ci la chederul hayonului...e posibil sa se intample ce am scris in postul anterior?


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 13 Feb 2010, 21:00
Post #77


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




aaa...nu ar fi mai bine sa discutam pe mess...nissan_nav74


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 14 Feb 2010, 21:30
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




salut...am o solenza in familie a carei bancheta-spate se umezeste la fiecare ploaie ori la topirea zapezii.am schimbat chederul haionului dar fara rezultat.cred ca apa intra pe la lampa frana de pe haion si picura,se prelinge direct pe bancheta.ce ar trebui facut?haionul sta f strans cand e inchis


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adimaridum
post 14 Feb 2010, 22:02
Post #79


MEMBRU INDEPENDENT


Group: Members
Posts: 330
Joined: 25 September 07
From: Bucuresti




Pai ia si citeste tot ce au scris colegii mai innainte si o sa capeti cateva idei,una din ele e sa astupi acele gaurele de scurgere.


--------------------
Mercedes W123 1979/2400 D - .......??
EX:Opel Ascona 1985
EX:Ford Transit 1985
EX:Mercedes 190 E si 230 TE
EX:1300,1310,1400 Break,2X Solenza.

FAN DACIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 14 Feb 2010, 23:46
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




am citit tot thread-ul dar nu cred ca daca astup gaurile de scurgere de la luneta n-o sa se mai ude bancheta.defapt n-are nicio treaba luneta cu apa care intra pe la chederul haionului,nu ?


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 15 Feb 2010, 02:06
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




unde anume se umezeste bancheta?in partea de sus unde se sta cu capul sau in partea de jos unde sta pe podeaua masinii?

daca e varianta a doua siliconeaza de jur imprejur luneta pentru ca apa ce-ti intra pe acolo datorita miscarii masinii plus ca portbagajul e mai sus decat restul masinii se va duce catre canapea

daca e prima varianta ori ai chederul gaurit acolo sus la lampa...ori hayonul nu calca bn pe cheder....la fel dai cu silicon de jur imprejur la hayon si pe interior si pe exterior....asa cum mi-a aratat mie ramsen mai sus in poze unde scrie COLT


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adimaridum
post 15 Feb 2010, 10:54
Post #82


MEMBRU INDEPENDENT


Group: Members
Posts: 330
Joined: 25 September 07
From: Bucuresti




La fel de bine poate sa fie chederul de la usi si sa-ti intre apa pe acolo.


--------------------
Mercedes W123 1979/2400 D - .......??
EX:Opel Ascona 1985
EX:Ford Transit 1985
EX:Mercedes 190 E si 230 TE
EX:1300,1310,1400 Break,2X Solenza.

FAN DACIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 15 Feb 2010, 15:27
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




toata partea de jos a banchetei inclusiv a spatarului din stanga pana in dreapta.nu m-am gandit ca poate intra apa din spate ceea ce e f posibil daca stau acum si ma gandesc.


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 15 Feb 2010, 15:41
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




apa in portbagaj poate intra prin urmatoarele locuri:

- luneta...in special prin cele 2 gaurele de la baza lunetei
- triple si fluturi stopuri
- cheder hayon
- gura aerisire portbagaj din partea stanga jos

Solutionare:

- bagi silicon de jur imprejur atat pe interior cat si pe exterior la luneta inclusiv la acele 2 gaurele
- pus vaselina pe buretii de la triplele si fluturii de la stopuri
- bagi silicon de jur imprejur atat pe interior cat si pe exterior la chederul de hayon
- iti intra pe acea gura de aerisire doar daca e rupta sau nu mai etanseaza bine...sg solutie e schimbarea acesteia

This post has been edited by canea_dragos: 15 Feb 2010, 15:42


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 15 Feb 2010, 21:47
Post #85


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif ...bravooo canea_dragos...vad ca ai invatat lectia...bvooo
Paca executa ce spune canea_dragos cu silicon si nu o sa mai ai porbleme


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus73
post 16 Feb 2010, 08:19
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 24 May 08
From: Constanta




Am astupat si eu orificiile de scurgere de la baza lunetei cu silicon. Si nu mai am probleme cu infiltratiile de apa in portbagaj.A ramas problema condensului pe care trebuie sa o rezolv. Dar acum tr sa bag silicon si la chederul de la parbriz imi curge apa prin ambele parti (stanga, dreapta). sad.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003/Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 16 Feb 2010, 18:05
Post #87


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




pai din cauza asta ai condens in masina...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 16 Feb 2010, 21:10
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




sa-nteleg ca in privinta condensului nu avem ce face?


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 16 Feb 2010, 21:30
Post #89


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




ba da...sa nu fie umed in masina si atunci nici condens nu o sa fie


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JOHN123
post 16 Feb 2010, 23:21
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 26 September 09




Da, asta e si parerea mea, cel putin zilele astea, in care umiditatea ext e de peste 95%, automat bagi caldura cu tot cu aerul saturat in vapori, care atat asteapta:sa se depuna pe toata sticla rece pe interior; un dezumidificator ar rez problema, dar de unde: asa ca se depune si pe int. hayonului, care, dupa parerea mea e primul afectat dinspre interior de rugina, si asta perfid, ca observi mult prea tarziu...


--------------------
SOLENZA 1.4MPI 2004, CLIMA
Sandero Stepway 0.9 TCE
"Nimic din ce-i omenesc nu mi-e strain"(Terentiu)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 22:37
Forum Renault