DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau set nou

Bogdy
post 3 Feb 2004, 11:22
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 4 December 03
From: Cluj N




Vreau sa-mi iau set si arbore nou.Cu arborele nu e nici o problema dar am gasit seturi de 1400 cu preturi intre 2800000 si 4200000.Diferanta asta de pret e prea mare si dubioasa pentru un amator ca mine.Mai am o varianta pentru reparatie: am un motor bun de 1310 si vreau sa-l folosesc ala dar cutia e cu 5 trepte , s-ar putea sa apara probleme deoarece dupa cate stiu eu e diferenta de cativa cp intre 1400 si 1300 ceea ce face probleme in a 5-a?


--------------------
Dacia 1410 /Opel Vectra B2 1998/2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 3 Feb 2004, 11:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




sfatul meu e sa iti rectifici arborele pt ca risti sa nu ai presiune de ulei cu unul nou....iar la set eu as merge pe un TRIBOCOTAT.Cutia merge fara probleme...


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 3 Feb 2004, 11:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Poate ar fi bine sa revii cu un mesaj si sa spui, exact, ce marca de set motor ai gasit si la ce pret.
Asa o sa obtii raspunsuri din care o sa poti trage o concluzie. In principiu, o sa constati ca sunt pe aici doua mari "tabere", din punct de vedere al opiniilor despre set motor: unii recomanda PREMS, altii seturile cu pistoane tribocotate.

Cutia cu 5 poate fi folosita; foarte probabil insa ca performatele maxime tot in treapta a IVa o sa le obtii.
In principiu, combinatia motor 1300 + cutie 4 trepte este mai echilibrata, la turatii mari, decat motor 1400 + cutie 5 tr.
Cutia de 5 tr., combinata cu motorul de 1300, te-ar putea insa ajuta sa consumi mai putin la drum intins.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 3 Feb 2004, 12:16
Post #4


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Cauta set motor Kolbenshmidt. Costa cam 3.5 mil dar merita. L-am vazut mergind pe masina lui Stasi si pot sa spun ca e cela mai bun din cite am vazut :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 3 Feb 2004, 12:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




ma gandesc ca la stasi sa nu fie neaparat setul, ci grija cu care a fost facuta interventia. Din cate mi-a zis, a durat cateva zile bune, ori la majoritatea service-urilor il pun intr-o zi si sanatate.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 3 Feb 2004, 13:01
Post #6


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Sod, la tata i-a pus setu in curte, pe-ndelete, pe biblite, prieten bun, pe bani :wink: si tot nu se aude ca ala.
Asa ca Kolbenshmidt scrie pe Stasi :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 3 Feb 2004, 13:05
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




poate trebuie rostite ceva incantatii, aprinse lumanari, dansat in jurul setului cand luna e plina, sacrificata o fecioara. Ar trebui studiata problema.

Serios acum, setul ala e impecabil. Tare m-as urca pe masina lui stasi sa ii dau o talpa sa vad cum se infinge 022.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 3 Feb 2004, 13:09
Post #8


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Numa la fecioare sacrificate pe masina ti-e gindu icon_twisted.gif .


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 3 Feb 2004, 13:13
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




mie imi pare rau ca nu am cantarit la vreu magazin pe un cantar electronic toate pistoanele si bielele in parte si sa incerc sa le slefuiesc usor cate usor pana deveneau toate egale ca greutate


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mike
post 5 Feb 2004, 10:59
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 February 04




Incearca un set frantuzesc PERFECT CIRCLE. Se va auzi mai bine decit KOLBENSCHMIT. icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 5 Feb 2004, 11:22
Post #11


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Mike, nu te contrazic, mai ales ca pretulile sint echivalente, dar am si eu o curiozitate: DE UNDE STII?
Ai pus alaturi doua Dacii cu seturile astea sa le poti compara?
icon_mrgreen.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 5 Feb 2004, 12:35
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




sod, paul, v-as lasa cu draga inima sa testati si cum se infinge bolidul meu, sa va dati cu parerea... io nu pot sa spun ca-s in extaz... poate si pt ca e singura dacie(berlina) in care m-am urcat in ultimul timp... toti prietenii mei au mashini superioare, deci va dati seama.. cand cobor din alea si urc in a mea, nu pot fi foarte incantat... mai ales ca am o suspensie tare de tot... deci confort minim...


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 5 Feb 2004, 12:39
Post #13


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Pai, ce mai, simbata Drive Test cu masina lui Stasi. Ca tot m-am invatat simbata trecuta icon_twisted.gif
Si dupa aia facem un drive test si cu a lui Sod, ca sa avem comparatie. :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 5 Feb 2004, 13:05
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




da vezi sa nu mananci nimic inainte, sa nu iasa de la hopuri...smile.gif... apropos, mai starneste un topic la cafenea cu intalnirea de sambata.. sa vina lumea...


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 6 Feb 2004, 02:20
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




faceti drive test cu a mea si o sa ramaneti surprinsi. Se pare ca sunt singurul care reuseste sa o conduca. Sa va explic de ce smile.gif In mers trage tare dreapta; la franare trage foarte tare stanga (de asta am facut accidentul ala suparat duminica trecuta). Pedalele trebuie apasate cu curaj si forta, fara teama ca ai fi arucat in sus. Intr-a 3-a si a 5-a intra numai dupa ce ii stii la fix pozitia, pana atunci rupi vreo 2 schimbatoare. Cand pleci de pe loc, daca o turezi mai tare te smulge din loc, pleaca super, apoi gafaie de cateva ori, iar trage super. La viteze mai mari deja motorul face ca toti dracii. In 4k ture va lesina orice posesor de masina straina. Daca dati intr-o groapa pierdeti dintii (atentie sa nu aveti limba, buza, prietena intre ei ca e jale) pentru ca amortizoarele fata sunt total in plus. Cheia de contact este acompaniata pe breloc de o miriada de alte chei de la diferite usi care aduc un sentiment de sarbatori intrucat imita perfect mii de zurgalai. In portbagaj sunt tot felul de scule si piese pt inca o dacie care la frane fac un zgomot de fantoma care isi taraie lanturile noaptea.

Cam asta ar fi masinuta mea, si chiar va rog sa va plimbati cu ea. Eu tin enorm la ea cu toate cele spuse mai sus pentru ca e prima mea masina. Se pare ca in curand o voi schimba cu un automobil nobil pt. drumurile de zi cu zi, dar berlina o pastrez din pasiune si ca sa am cu ce sa vin la intalniri sambata.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 6 Feb 2004, 08:51
Post #16


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Mai baieti, dupa un Oltcit si o berlina din 83 cu 4 viteze, plus berlina lu tata din '79, recarosata in 90, nu cred ca ma sperii eu usor de orice berlina. Mai ales ca pina la Nova servofrina era doar o idee pe hirtie (sau o chestie foarte misto la masinile prietenilor). Vedem noi miine care pe care icon_twisted.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdy
post 10 Feb 2004, 12:32
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 4 December 03
From: Cluj N




Am luat ceva de pitesti, tipu incepe cu 'b' ,tribocotat.Poate sa-mi explice acuma cineva ce e cu tribocotatu asta(par prost).Toata distractia(set,arbore pompa de ulei, segmenti) m-a costat 6 mil.Apropo motorul e din '97, oare o sa am nevoie de inele de cauciuc :?:


--------------------
Dacia 1410 /Opel Vectra B2 1998/2002
astept comentarii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 11 Feb 2004, 09:14
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




din cate stiu eu la 1300/1310 cu motor de 1289 inelele sunt din hartie.La motoarele de 1400 inelele sunt din cauciuc si acum la cele pe injectie s-au apucat baietii sa le puna din cupru.
singurul dezavantaj e la 1289 pt ca de fiecare data cand dai chiulasa jos sau umblii in motor trebuie sa schimbi si inelele de hartie.
eu am tribocotat si sunt f.f multumit atat ca performante cat si cum se aude motorisca.ei zic ca iti creste si puterea cu 10%,dar nu stiu ce sa zic.oricum se asigura o frecare mai mica la grupul piston/cilindru.setul a venit echipat cu segmenti goetze sau ai luat tu altceva?


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 11 Feb 2004, 09:21
Post #19


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




M-am uitat aseara in documentatia de la Nova si erau prezentate motoarele si seturile lor.
Pentru motor 810 - inele de hirtie
Pentru 102 si 106 (toate 3 variante 30, 31, 32) - inele de cauciuc
De inele de cupru nu scria nimic, dar asa cum a zis si Marius, cred ca au aparut mai nou la motoarele pe injectie.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Feb 2004, 10:30
Post #20


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu am cumparat cu inele de cupru, asa m-a pus mecanicul.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdy
post 12 Feb 2004, 09:30
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 4 December 03
From: Cluj N




mai e ochestie.Vreau sa-l schimb sambata asta, dar mecanicu spune ca e prea frig si pot aparea probleme mai din cauza asta.Eu in afara de faptul ca o sa ingetam nu cred ca ar afecta motoru.Oare...? :?


--------------------
Dacia 1410 /Opel Vectra B2 1998/2002
astept comentarii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 12 Feb 2004, 11:28
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Bogdy, in afara de faptul ca inghetati, pentru motor nu este nici o problema.
DAR: Este o problema serioasa faptul ca mecanicul care lucreaza la motor este inghetat bocna!
Pentru a schimba un set motor (am inteles ca asta vrei sa faci), si sa faci o treaba ca la carte, iti trebuie 2 zile full work. OK, o sa inceapa acum toata lumea sa imi spuna ca sunt un cretin, ca totul se poate rezolva in numai 5-6 ore. Dar:
- tot ce dai jos trebuie desfacut cu grija si curatat;
- chiulasa trebuie neaparat planata. Nu ajunge sa cureti garnitura veche, trebuie sa-i tragi o planare. Este singura metoda prin care obtii o suprafata de asezare perfecta, fara oxizi;
- in functie de starea chiulasei, este posibil sa se impuna si o rectificare si o reasezare a supapelor si sediilor. Poate si simeringuri de supapa noi;
- trebuie sa pui totul la loc cu rabdare;
- este obligatoriu sa folosesti cheia dinamometrica.

Daca mecanicul este bocna de frig, crezi ca mai are rabdare sa faca toate operatiile acestea cu simt de raspundere? Eu te sfatuiesc sa amani schimbarea setului pentru zile in care temperatura exterioara este de macar 8..10 grade Celsius.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iarba fiarelor
post 24 Mar 2004, 13:45
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 17 March 04
From: focsani




SET MAHLE ASAMBLAT DE CARTEX SLATINA CEL MAI BUN RAPORT PERFORMANTA PRET. CUZINETI FEDERAL MOGUL PT CA CEI MADE IN RO STRICA ARBORELE PREMATUR. ULEI 10W40 MARCI VESTICE. IN RODAJ 500KM OBLIGATORIU ULEI LIQUI MOLLY CU BISULFURA DE MOLIBDEN. PRIMII 6OOOKM PUI UN CAPASTRU LA ACCELERATIE [SUB PEDALA UN ADAOS] VERIFICI SA NU DEPASESTI 100KM /H. TE TINE SETUL CEL PUTIN 200000K


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Titus
post 2 Nov 2004, 16:39
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 September 04




OK. Si tot nu a raspuns nimeni ce inseamna ala TRIBOCOTAT. Apoi, eu sunt incepator. Sa inteleg ca setu este separat de segmenti? Ce alceva mai este separat de set? Si eu sincer cred ca nici o piesa nu poate fi mai buna pt o Dacie 1300 ca a mea decat cele din strainatate. Dar am o problema. A fost demult, dar aia de la magazin mi-au zis ca nu au numa segmenti straini, nu si tot setu. Eu nu il cred. Voi ce ziceti de asta? Si pana la urma care e mai bun?
Asa la sfarsit, arborele cotit care este mai bun? Unu strain sau unu romanesc? Se gasesc de amandoua?

This post has been edited by Titus: 2 Nov 2004, 16:41


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 2 Nov 2004, 20:22
Post #25


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Titus, au trecut doar 8 luni, dupa a noua cineva va naste raspunsul:)
TRIBOCOTAT: pistoane din aluminiu si pe margine au teflon unele vin cu segmenti GOETZE(calitate mai buna decat astia normali)
Cineva care a montat zicea ca in instructiuni scrie ca datorita teflonului ungerea e mult mai buna si ca motorul castiga cu 10% mai multa putere decat cu setul de uzina
Dai un suc...smile.gif



--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 3 Nov 2004, 01:19
Post #26


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




Daca a schimbat cineva setul de curand, rog sa-mi spuna si mie ce este necesar de cumparat si cam la cat se ridica toata afacerea, cu tot cu manopera. Thanks


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 10:29
Forum Renault