DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> usile

dragOn
post 21 Aug 2002, 17:19
Post #1


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




A incercat cineva sa spele partea interioara a usilor, adica bucata aia de plasti, daca da, cu ce?


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 22 Aug 2002, 16:01
Post #2





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Am spalat materialul textil care este pe usa cu Biocarpet. Se face spuma si cu spuma respectiva se spala usor textilul de pe usa. Arata OK acum.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 4 Jan 2003, 00:42
Post #3


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Apropo de usi... Nu se poate gasi un sitem de inchidere care sa nu se mai auda asa urat, ceva asemanator zgomotului unei masini straine?


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Jan 2003, 10:23
Post #4


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Nu sistemul de inchidere e problema sad.gif ..
Sunetul ala urat la inchidere/deschidere este dat de tabla extrem de subtire si de lipsa totala a antifonului pe fata interioara a portierei (adica pe tabla portierei).
Ia incearca sa sprituiesti nicaivai antifon prin portiera sa vezi ce frumos o sa se auda smile.gif.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin Constantinescu
post 7 Jan 2003, 11:55
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 December 02
From: Bucuresti




Stimabile Liviu,
cred ca mult iubitul nostru conational Dragon(-escu) se referea la zgomotul inchiderii centralizate si nu la cel facut de usa trantita care suna a conserva aruncata pe scari biggrin.gif

Oricum daca ai ceva sfaturi de antifonare asteptam cu interes :oops: !

Cat despre inchiderea centralizata, gasesti pe la FORD niste mecanisme de te unge pe suflet :wink: , ideea este ca motorasul, care vine pe inchiderile de la DSN, se invarte prea repede si / sau demultiplicarea este insuficienta rezultand o inchidere rapida dar zgomotoasa! Am un prieten cu Ford Scorpio de prin '85, dureaza inchiderea circa 2 - 3 secunde dar nu se aude nimic si practic vezi cum sunt trase in jos (sau in sus), usurel, butoanele inchiderii manuale.

Deci, trebuie sa-ti schimbi mecanismele de la inchidere :shock:


--------------------
Renault Megane Grandtour 2003 Autentique - B 02 BZM
Megane Grandtour 1,9 dTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Jan 2003, 12:00
Post #6


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Aaaaa .. eu nu ma prinsesem smile.gif ...
Am vazut un sistem foarte silentios la un mercedes din 85 ... avea sistemul pneumatic smile.gif .. cu vid ..
Mergea extrem de silentios ...

Oricum .. se pare ca sunetul de la inchiderea centralizata este amplificat de cutia de conserve smile.gif .... asta e situatiunea ...

Dupa ce am sa imi antifonez portierele pe interior am sa va zic ce diferente apar smile.gif .. dar acest lucru va avea loc dupa ce vine caldura ca vreau sa ii pun si geamuri electrice pe fata smile.gif.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 7 Jan 2003, 21:55
Post #7


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




NU, nu, nu, nu, nu... ma refeream la lovirea metalelor cand se inchide usa: eu vreau sa se auda oooooooouuuuuuuuuuuufffffffffffffff in loc de plasc!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 8 Jan 2003, 13:08
Post #8


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Atunci cupara-ti LAGUNA .. altfel NU O SA SE AUDA oooouuuuffff NICIODATA .smile.gif

Inseamna ca intelesesem bine de prima data ... tot ce poti face e sa "ameliorezi" un pic zgomotul ala de "conserva auncata pe scari" (cum spunea cineva) ... atat !


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin Constantinescu
post 8 Jan 2003, 17:25
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 December 02
From: Bucuresti




OK! sorry! se pare ca era vorba de cutia de conserve smile.gif !

Cei care mai citesc pe forum or sa ma injure dar.... eu am avut oltcit (stiti voi ala pe care s-a urcat jeep-ul), am avut ambitie sa-l antifonez:
- spuma in caroserie, capota si plafon
- bureti in usi... am demontat usile, le-am terosonat si inainte sa se usuce terosonul am lipit pe fata de usa (pe interior!) burete luat de pe peretii unui studio de inregistrari :shock: (ce vreti eram pe acolo cand au renovat biggrin.gif )
- tot in usi am "impachetat" toate tijele care transmit diversele miscari ale clantelor in burete :shock: (bezmetic nu?)

E cu toate astea tot nu facea "oooooooouuuuuuufffffff" biggrin.gif dar nici departe nu era!

Abia astept sa vina vara sa ma apuc de antifonat la DSN!!!

Ce stiti de pasla pentru capota, am citit ceva pe aici... cica 800K prin Vitan, este "agreeata" de pompieri? Daca ia foc?


--------------------
Renault Megane Grandtour 2003 Autentique - B 02 BZM
Megane Grandtour 1,9 dTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 8 Jan 2003, 17:32
Post #10


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu am pasla din aia de pe vremea cand inca era tanara masinuta mea ... si m-a costat exact dublu lui 800Klei sad.gif (pe vremea aia .. acum 5 luni) si efectul este clar ... e mai silentioasa. Cat despre agrearea de catre pompieri .. no problem .. temperatura in cutia motorului nu depaseste 100 de grade si asta chiar langa galeria de evacuare ... asa ca nu ai de ce sa te temi ...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin Constantinescu
post 13 Jan 2003, 15:04
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 December 02
From: Bucuresti




Liviu,
spune-mi si mie in afara de faptul ca "pasla" este decupata pe dimensiune mai are si alte particularitati? Este "ambutisata" adica are ceva forme sa se muleze pe interiorul capotei? Este mai groasa in golurile capotei?

Pacat ca nu ne putem vedea Joi la intalnire!


--------------------
Renault Megane Grandtour 2003 Autentique - B 02 BZM
Megane Grandtour 1,9 dTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 13 Jan 2003, 15:10
Post #12


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




De ce nu ne putem vedea joi la intalnire ?????

Anyway ... raspunsul este DA! este abutisata .. urmareste perfect profilurile capotei si are cam asa .. un strat de pasla neagra (care se vede dupa montare) .. pasla asta neagra e lipita pe un carton presat ambutisat smile.gif ... iar intre carton si tabla mai sunt niste paralelipipede din pasla. Grosimea minima a "blanei" este de cca 6mm iar cea maxima (in functie de formele pe care se muleaza) de cca 2cm.
In plus mai are si 20 de gauri care se potrivesc perfect pe gaurile DEJA EXISTENTE in capota .. si se fixeaza de capota cu 20 de "ciupercute"(sau "braduleti" cu li se mai spune) ... chestii din alea din plastic ...

Inca odata ... de ce nu ne putem vedea joi ????


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin Constantinescu
post 20 Jan 2003, 15:49
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 December 02
From: Bucuresti




Pai... am vazut ca numarul tau de inmatriculare este ceva cu BC... :oops: si ma gandeam ca e cam greu sa vii de acolo :shock:

Poate ne vedem pe 23. Pe la ce ora se vine?


--------------------
Renault Megane Grandtour 2003 Autentique - B 02 BZM
Megane Grandtour 1,9 dTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 20 Jan 2003, 20:14
Post #14


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Mda .. smile.gif) .. dar daca te uitai la "Locatie" ai fi vazut scris Iasi-Bucuresti ... adica .. de luni pana vineri .. in Bucuresti .. de vineri pana luni .. In Iasi smile.gif.

Nu e vina mea ca inca nu am casa si a trebuit sa imi inmatriculez masina acolo unde scrie in buletin ca am domiciliul smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 20 Jan 2003, 21:31
Post #15


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




auzi nu te supara , dar spune-mi cinstit cate claxoane si flash-uri iti iei pe zi ?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 21 Jan 2003, 08:41
Post #16


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Iti raspund eu: mult mai putine decat crezi tu si credeam si eu!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 21 Jan 2003, 13:54
Post #17


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




smile.gif) .. merci Dragoane smile.gif)

La inceput imi luam "portia zilnica" smile.gif .. dar dupa 2 saptamani de mers cu masina prin bucuresti .. dupa ce am invatat "stilul" bucurestean de condus .. nu am mai "deranjat" pe nimeni smile.gif ....
Asa ca nu mai conteaza ce numar am ... se pare ca am reusit sa ma "pierd" in multime smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicusor
post 13 Jun 2004, 21:53
Post #18


Mr.


Group: Members
Posts: 162
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




Salut pe toata lumea!
Spre deosebire de multi dintre cei care posteaza pe forum, eu nu prea ma pricep la mecanica auto, si nici nu imi prea place sa mesteresc la ea.
Zilele trecute am facut un drum prin afara Bucurestiului si m-am super speriat cind am trecut printr-o zona pe unde se lucra drumul. Sareau /se dezlipeau pietricele de pe drum, si se loveau de masina ca de o cutie de conserve. Eu inainte am avut un 1310 facuta "pe comanda" (asa mi-a zis cel de la care am luat-o) si va spun cu mana pe inima ca din punctul de vedere al izolarii fonice, DACIA SOLENZA ***KS!!!
Am citit aici ca ati tot incercat metode de izolare fonica. Ce vreau eu sa intreb este daca si-a facut cineva terosonare, sau altceva la vreun service, si la care anume? Si cat a costat?
Multumesc, si sa stiti ca am ramas cu un gust amar legat de Solnita mea in urma drumului asta. Adica frate, dau 6700 de euro si e mai proasta decat o Dacie facuta acum un mileniu?


--------------------
Dacia Solenza 04.2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Jun 2004, 01:09
Post #19


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




nicusor, intrebarea ar fi trebuit s0o postezi la sectiunea dedicata SLZ.

Terosonare nu stiu daca a facut cineva, dar iti recomand cu mana pe suflet folie de parchet in usi, pe plafon si sub bancheta din spate. Asta combinata cu ceva mocheta in portbagaj si cu eliminarea troncanelilor din bord (folie parchet, strans suruburi, cauciuc intre torpedo si tabla) iti vor da o cu totul si cu totul alta senzatie.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 14 Jun 2004, 01:21
Post #20


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Folia aia se gaseste in praktiker la baloti dintr'aia mari?! Eu unul nu imi imaginez bine cum arata aceasta vestita folie folosita de voi, poate cineva sa pozeze materialu shi sa il puna acilea sa ne dumirim shi noi oamenii nestiutori.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Jun 2004, 10:53
Post #21


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Da, folia se gaseste cam peste tot: Praktiker, Bricostore, etc. E la baloti de 12, 25 si 50 mp si grosimile variaza intre 2,3 si 6 mm. La atingere seamana mai degraba cu un burete topit si presat si are niste valuri pe ea. Nu pot sa pun poze ca nu dispun de un aparat digital.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZaiR
post 14 Jun 2004, 14:01
Post #22


Against the System


Group: Members
Posts: 345
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




asa zisa antifonie am facut-o si eu doar in usi ...urmeaza plafonul ... dar asta se va intampla wekk viitor, ce pot sa zic doar ca am facut-o cu niste bucati de burete plastificat, acele care se afla sub placile de baza care vin in cutii + 1 bidon prenadez ,daca e ne intalnim joi la intalnire sa va arat mai bine, . Durata unei usi montat demontat + lipit bucatile = max 20 min ... pot sa spun ca este o diferenta la inchisul usilor sica zgomot interior ....parca nu mai zdrangane incontinuu
merita timpul pierdut !!!!!!!


--------------------
DUCATI 900 SuperSport 2003 - este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicusor
post 14 Jun 2004, 23:23
Post #23


Mr.


Group: Members
Posts: 162
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




bogdan_o, mersi pentru sfatul cu folia, si sunt sigur ca este o solutie buna. Dar eu nu stiu sa desfac usa, nici nu vreau sa invat, si nu vreau sa fac manevre la masina decat la un service. (d'asta mi-am luat masina noua, ca la 1310 umblam peste tot)


--------------------
Dacia Solenza 04.2004 Scala
Megane 2.2 Sedan 1.6 16V, privilege, ESP, etc. :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Jun 2004, 00:23
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nicusor asa este. Insa nu uita ca ti-ai luat tot Dacia, unde micile imbunatatiri se vad o necesitate. Si ce iti faci tu cu mana ta e sfant. In service niciodata nu or sa poata sa faca un lucru asa cum il vrei tu si n-or sa se poarte cu atata grija fata de masina ca si tine. In plus, nu sunt multe service-uri care sa accepte sa-ti bage folie in usi (de fapt nu stiu nici unul autorizat) si daca o fac, nu o fac pe gratis.

Eu personal am incercat in prima etapa sa-mi rezolv toate problemele aparute la masina in service, ca doar de-aia e in garantie. Drept urmare m-am dus pentru un scaun care scartaie, pentru o boxa infundata, pentru bordul care scotea tot felul de sunete, etc. Nu au fost probleme serioase, ci doar mici defecte care devin agasante. In multe cazuri mi-au zis ca asa fac toate, iar cand s-au apucat sa repare ceva nu au facut nimic. Drept urmare, scarbit de atitudine si enervat de benzina si timpul irosite de pomana m-am apucat sa le rezolv singur. Si acum e chiar foarte bine.

Oricum , pentru probleme grave, n-o sa stau in fata blocului sa-mi ciocanesc de nebun masina, daca mai e in garantie. Dar am adoptat o atitudine de genul "pentru ce pot face eu nu merita un drum in service". Si am castigat si ceva experienta plus banii de benzina si spaga si nici nu mi-am mai facut nervi.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicusor
post 15 Jun 2004, 15:10
Post #25


Mr.


Group: Members
Posts: 162
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




LOL! As face haz de necaz, dar chiar asa cred ca e. Eu abia mi-am luat masina, dar presupun ca dupa ceva timp si experiente neplacute, voi ajunge sa gandesc si sa fac precum tine. Pina atunci, mersi pentru sfaturi!


--------------------
Dacia Solenza 04.2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th June 2024 - 15:07
Forum Renault