DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cosmarul biciclistului - usa deschisa in fata, + ceva legislatie rutiera tematica

george_slz
post 17 Nov 2010, 23:03
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Imi permit un comentariu, usor pe linga atitudinea asta comuna de simpatie cu dl.moderator-biciclist.
Deci deschide unul o portiera , citez aproximativ, "in tine" si apoi te lasa singur sa te aduni de pe jos. Te mai lasa si cu o paguba de 3500 roni si tu iti cumperi acum bicla de 3199,99 Ron. Liviuleeeee!

Sa zicem ca acum te scoti pe asigurarea vinovatului, dar pe viitor ce faci?! Daca ar exista asigurari pt bicle, mai ce te-as intelege. Sa zicem ca altul cu un pegas, se loveste de tine si iti avariaza o roata. Pe ala il ti prin tribunale?
Ce i-ar face taximetristul vinovat, pe viitor unui bicicilist care ii avariaza masina. Iti spun eu ca l-ar bate de s-ar c**a pe dansul, pt ca ceea ce a patit cu tine a fost suficient pt el!
Eu cred ca un expert auto ar explica faptul ca devi invizibil in oglinzile unei masini(care sunt eficiente intr-o anumita masura, depinde de model si producator), daca te afli in dreptul si nu in spatele ei. Acelasi fenomen e si cu motociclistii, dar pe aia ii salveaza farurile(nu lanternulele luminita pe steroizi, cum toata lumea la unison sustine ca ai poseda) si, desigur, zgomotul motorului. Apropo, la bicla ai claxon?!

Un alt lucru care trebuie lamurit, este ca un biciclist sau un motociclist, nu ar mai avea de suferit daca se gandeste din timp la pericolul la care se expune si ar depasi masinile la o distanta suficienta. Strecuratul prin trafic este un deliciu pt voi, deci fara adrenalina nu are rost deplasarea.

Ma intreb de ce intotdeauna exista un vinovat, cand de fapt sunt doi. Si ma intreb de ce nu exista cod rutier pt biciclisti, cod rutier pt pietoni, ca sa stie toti cum sa faca, pe explicatelea, fara sa mai improvizeze si sa sustina ca a depasit o masina stationata, la mai putin de 1 m de ea, cand de fapt s-a strecurat pe langa ea punandu-se singur in situatia aia.

Acum sa ma scuzi Liviule, dar nu simpatizez cu tine la patania asta, chiar daca esti moderator.

This post has been edited by george_slz: 17 Nov 2010, 23:05


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 17 Nov 2010, 23:14
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




QUOTE(george_slz @ 17 Nov 2010, 23:03)
Si ma intreb de ce nu exista cod rutier pt biciclisti, cod rutier pt pietoni
*


Codul Rutier in vigoare include reglementari pentru biciclisti si pentru pietoni.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 17 Nov 2010, 23:52
Post #93


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(george_slz @ 17 Nov 2010, 23:03)
Acelasi fenomen e si cu motociclistii, dar pe aia ii salveaza farurile si, desigur,  zgomotul motorului. Apropo, la bicla ai claxon?!
*



Claxonul la bicicleta e pentru pietoni ... fii serios, au fost o gramada de cazuri in care au patit-o si motociclisti cu tobe sport (loud pipes save lives my ass la nesimtirea soferilor romani) si tu crezi ca un rahat de claxon de bicicleta va fi auzit ? Goarna din aia de TIR trebuie ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 17 Nov 2010, 23:54
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Scrie cumva ca trecerea de pietoni nu ii garanteaza viata pietonului, pt ca la felul in care se avanta pe trecere, nu prea pare. Scrie cumva ca motociclistii si biciclistii daca ar sta in rand cu celelalte masini si nu s-a mai scurge pana in fata, nu ar mai aparea diverse situatii?!


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 18 Nov 2010, 00:08
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




Ia uite ce zice regulamentul:
QUOTE
Se interzice conducătorului de autovehicul și pasagerilor ca în timpul opririi sau staționării să deschidă ori să lase deschise ușile acestuia sau să coboare fără să se asigure că nu creează un pericol pentru circulație.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Nov 2010, 03:07
Post #96


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




george_slz, pe acest topic si in general pe acest forum nu particip ca moderator ci ca user. Ca moderator postez doar la probleme administrative si in topicurile unde trebuie sa actionez sub aceasta functie in urma problemelor aparute.

Acum ca am stabilita asta, ca user iti spun ca nu ai nici o treaba cu subiectul de fata. Te cred ca urasti sau ca iti displac biciclistii dar sincer acum, tu ce vrei?
Cred ca e treaba mea daca aleg sa merg prin trafic cu o bicicleta de 100 ron sau de 10000 ron ...
Cred ca atat timp cat eu circul REGULAMENTAR, conform CODULUI RUTIER IN VIGOARE, am anumite drepturi iar ceilalti participanti la trafic au anumite obligatii. Acestea fiind stabilite, explica-mi si mie de unde vine frustrarea ta ca eu unul nu inteleg.

Nu caut simpatie prin acest topic ci doar vreau sa afle si altii ca anumite lucruri se pot intampla, iar in cazul in care se intampla, sa afle si ce au facut altii in situatii similare.

Imi cer scuze daca informatia de pe acest topic nu este pe placul tau si reiterez intrebarea: care e de fapt problema ta? Ca mi-am luat eu bicla de 3000 ron, sau ca "ma strecor" printre masini sau am luminita cu steroizi? Sincer, chiar nu inteleg. Ce daca mi se intampla pe viitor? Se poate intampla, da .. si? Ar trebui sa nu mai circul cu bicicleta? Ar trebui sa imi cumpar o bicicleta mai ieftina? Ar trebui sa vorbesc cu LaForge ca sa imi puna un camp de forta protector pe mine? Ar trebui sa ma duc si sa il mangai pe crestet pe bietul taximetrist care are dosar penal acum pentru ca a fost bou?

Te rog frumos sa ma luminezi ....


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 18 Nov 2010, 09:41
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Liviu, george_slz are dreptate cand scrie ca o bicicleta in general nu e atat de vizibila in retrovizoare. Apoi, in Romania multi au luat permise cand nu prea erau biciclisti pe strada si si-au format unele reflexe in consecinta. Prin urmare o multime de soferi:

- nu se asigura la virajul dreapta de exemplu ceea ce inseamna ca-ti pot taia calea tie ca biciclist
- nu se asigura dreapta cand vor sa mearga inainte ocolind pe unul care asteapta sa faca viraj stanga (patita de mine)
- (surpriza) se uita sumar in retrovizoare cand deschid portiera sa vada daca nu vine vreo masina din spate; cum bicicleta e prea mica si (mai ales) nu corespunde asteptarilor (de a fi o masina) tinde sa treaca nereperata.

Cele de mai sus sunt constatari simple din experienta personala (si nu numai), care duc la concluzia ca pe bicicleta trebuie sa fii cu ochii cat cepele si sa anticipezi greselile soferilor.

Revenind la cazul de fata: parerea mea e ca taximetristul a crezut ca vrei sa-l "jupoi" si sa ma explic. Nu stiu cum e prin Bucuresti, dar prin Iasi nu multi soferi stiu ca o bicicleta poate costa atat, si si mai putini pot sa faca diferenta intre o bicicleta ieftina si una scumpa. Cel mai probabil mr. taxi-driver care te-a lovit crede cu convingere ca-i ceri 30 mil lei pe o bicicleta care valoreaza 3 mil. Cine stie, poate daca stateai mai mult sa-l lamuresti si dovedesti ca chiar aia e dauna o dadeati la pace, tu nu asteptai RCA.

Si acum partea finala: articolul de lege postat de Serpico e concludent, ca sunt curios e daca exista alt articol prin COdul rutier care sa specifice pedeapsa pentru incalcarea lui.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 18 Nov 2010, 09:57
Post #98


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Mai mari aberatii ca cele spuse de george_slz mai rar am citit pe la coltul biciclistului.
Daca ai merge cu bicicleta ai stii ca nu poti depasi toate masinile parcate AIUREA de multe ori la distanta de peste 1.5m.
Cat costa bicicleta unuia sau altuia nu e treaba ta, poate asta e pasiunea noastra si suntem dispusi sa investim mai mult.
Sunt convins ca tu nu ai mai vrea biciclete in trafic, insa spre dezamagirea ta eu nu sunt de acord. Eu nu as mai vrea atat de multe masini.
Trebuie sa invatam sa convietuim in trafic.
Daca m-as plimba cu bicicleta si din vina mea i-as zgaria unuia masina as plati din buzunar reparatia (ca tot ai intrebat tu).

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 18 Nov 2010, 09:57


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 18 Nov 2010, 11:28
Post #99


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(namidee @ 18 Nov 2010, 09:41)
- nu se asigura dreapta cand vor sa mearga inainte ocolind pe unul care asteapta sa faca viraj stanga (patita de mine)
*



Pai ce cauti sa faci viraj stanga de pe banda din dreapta ? Aici e vina ta, nu te-ai incadrat corect ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 18 Nov 2010, 11:57
Post #100


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Cred ca nu ai inteles la ce se referea - din ce inteleg eu se refera la situatia in care o masina vrea sa vireze stanga si semnalizeaza, dand prioritate. Un alt sofer in spatele acestei masini vrea sa mearga inainte, si pentru a nu astepta dupa masina care face stanga o ocoleste prin dreapta, taind calea fara sa se asigure corespunzator altora.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 18 Nov 2010, 11:57
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




@Tamango
Depinde. Nu a zis ca a fost vorba de un drum cu doua sau mai multe benzi pe sens.

This post has been edited by Serpico: 18 Nov 2010, 11:58


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 18 Nov 2010, 12:25
Post #102


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.229
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(george_slz @ 17 Nov 2010, 23:03)
Ce i-ar face taximetristul vinovat, pe viitor unui bicicilist care ii avariaza masina. Iti spun eu ca l-ar bate de s-ar c**a pe dansul, pt ca ceea ce a patit cu tine a fost suficient pt el!
*



Nu-ti fa probleme, taximetristii au talpa pe post de obraz. Pe de alta parte, singura lui calificare de valoare in viata a fost sa-si ia un permis de conducere, asa ca s-ar putea sa ai dreptate.

QUOTE(george_slz @ 17 Nov 2010, 23:03)
Acum sa ma scuzi Liviule, dar nu simpatizez cu tine la patania asta, chiar daca esti moderator.
*



Imi pare ca matale esti taximetrist.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostake
post 18 Nov 2010, 12:25
Post #103


Membru relaxat


Group: Members
Posts: 187
Joined: 1 February 06




QUOTE
Art. 118
Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
a)sa se asigure ca acela care îl urmeaza sau îl preceda nu a semnalizat intentia începerii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune în pericol sau fara a stânjeni circulatia din sens opus;
b)sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;
c)sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;
d)sa reintre pe banda sau în sirul de circulatie initial dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra în conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.


--------------------
dacia logan 1,4 2005 laureat - B 10 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 18 Nov 2010, 12:31
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




In cazul de fata, distanta era suficienta daca taximetristul nu ar fi deschis usa. Coliziunea a fost cu usa deschisa neregulamentar, nu cu masina (in sensul de caroserie).

This post has been edited by Serpico: 18 Nov 2010, 12:32


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 18 Nov 2010, 12:35
Post #105


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.229
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE
c)sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;


1. Distanta laterala suficienta are de-a face cu mai multi factori.
Unul din ei e depasirea pe vant lateral, altul e faptul ca intre doua autoturisme care se deplaseaza in paralel se creeaza o depresiune cu atat mai mare cu cat distanta dintre ele e mai mica. (chestie de aerodinamica).

2. De vreme ce n-o sters prima jumatate a unui taxiu stationat, probabil ca distanta pastrata a fost suficienta, pana in momentul in care si celelalt a binevoit sa deschida usa. Ca ala nu stie sa se uite in spate cand deschide, e vina lui. Mai ziceam pe un topic de pe-aici, ca am prostul obicei sa stau cu ochii in oglinda pe tot intervalul in care deschid usa. Si asa, sansa de a-i servi unuia o usa in coaste e minima. Dar multora le e greu sa faca chestii de-astea simple si cu efect maxim.



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 18 Nov 2010, 13:15
Post #106


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




george_slz, nici eu nu inteleg ce-ai vrut sa demonstrezi cu postul tau.
Lasi impresia ca ai avea un cui impotriva lui Liviu, ca ai incercat sa te iei de orice: de pretul biclei, de luminite, de claxon... Ce relevanta au astea pentru cazul de fata?
NU INTOTDEAUNA exista doi vinovati. Aici unul singur a incalcat regulamentul si ala e taximetristul.
Distanta laterala a fost conform legii si ar fi permis depasirea in siguranta DACA n-ar fi fost deschisa usa.
Ce faci daca trebuie sa depasesti o masina sport, coupe, cu usa lunga cat banda? Cat sa iesi in lateral? E aberant...

This post has been edited by VladG: 18 Nov 2010, 13:16


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 18 Nov 2010, 13:28
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Intreb si eu, cand treci pe langa un vehicol oprit se cheama depasire?

LE: Situatia anterioara a fost cam confuza si-mi cer scuze pentru asta. Ma refeream fix la ce-a scris AndyACS: o banda pe sens un sir de doua masini, prima asteapta sa faca stanga dand prioritate unuia care vine din fata, cel din spate merge inainte si trebuie sa astepte, doar ca brusc se trezeste ca nu mai are chef sa astepte si demareaza brusc tragand de volan dreapta fara sa se asigure. Acum, ca biciclist care mergi inainte depasind legal prin dreapta s-ar putea s-o patesti urat (eu eram si pe banda de biciclete cand era sa mi-o iau).

This post has been edited by namidee: 18 Nov 2010, 13:32


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 18 Nov 2010, 13:33
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




Daca e o singura banda pe sens, e depasire.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 18 Nov 2010, 13:35
Post #109


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Andy_ACS @ 18 Nov 2010, 11:57)
Cred ca nu ai inteles la ce se referea - din ce inteleg eu se refera la situatia in care o masina vrea sa vireze stanga si semnalizeaza, dand prioritate. Un alt sofer in spatele acestei masini vrea sa mearga inainte, si pentru a nu astepta dupa masina care face stanga o ocoleste prin dreapta, taind calea fara sa se asigure corespunzator altora.

Bafta!
*



Gata, am inteles, e clar ... nasoala situatia mai ales ca legea il obliga la asta:

QUOTE(kostake @ 18 Nov 2010, 12:25)
c)sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;
*



Iar cand mai este si un biciclist pe dreapta ce face ? Ca nu-l obliga legea sa pastreze distanta simultan, scrie doar fata de vehiculul depasit... destul de neclar, faza e ca e o idee proasta sa depasesti coloana la semafor!

This post has been edited by Tamango: 18 Nov 2010, 13:36


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 18 Nov 2010, 13:37
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




Ce biciclist sa fie pe dreapta? Nu inteleg care ar fi situatia.

This post has been edited by Serpico: 18 Nov 2010, 13:46


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 18 Nov 2010, 13:47
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Eu nu am nimic cu voi si nici cu taximetristii. Pe topicul asta biciclistii sunt ca motociclistii pe alte forumuri, vis a vis de astfel de subiecte, neintelesi si foarte transanti. Zilnic, dintre voi, se duc "dincolo", pt ca sunt capcane pe carosabil(gropi,cai, caini, pisici...samd), sunt oameni fara experienta pe strazi , atat la volan cat si la ghidon cu sau fara motor sub c*r. De asemenea sunt oameni NEATENTI, si in clipa x se intampla. Si atunci apareti voi pe bicla, scumpa sau pe motorul japonez de mii de euro....si muriti! Pai a lipsit o clipa, din 30 de ani de soferie ca sa te omoare! Si o clipa biciclistului sau motociclistului sa nu realizeze, ca merge prea aproape de o portiera. Si cine e de vina? Soferul?!Legea zice da! Avocatul apara in fata "prezumtiei de vinovatie", conform legilatiei romanesti, si reduce pedeapsa. Si gata crucea, pomana, si 2 ani cu suspendare si dosar penal.
Mare treaba cu dosarul de cercetare, domnule Liviu! Este un bau bau cu care te crezi tare puternic, cand ameninti! Dosar de cercetare poti sa ai maine de la un vecin procesoman, care crede ca i-ai furat presul de sters picioarele.
Eu cred ca taximetria se poate practica cu dovada de circulatie, pt ca are de asteptat: vreo 6 luni pana se da o decizie la dosar,vreo 3 ani pana se da un verdict in instanta, pt ca daca nu ai observat, e inghesuiala nene la procese zilele astea.

Si totusi Liviule esti bogat! smile.gif) Si ce daca!....... Da esti in alta liga smile.gif, cum nu sunt multi din sustinatorii tai!
Topicul asta imi aminteste de topicul cu Cenaclul Flacara, intai regrete, apoi poezii, ca apoi sa vina unii si sa explice ca a fost un comunist obosit si ca slujea regimul.

Sunt curios, daca maine o nevasta de forumist pateste ceva asemanator taximetristului. Si vine unul ca Liviu si spune ca avea un far puternic si nu avea cum sa nu il vada si sa marce repede 3500 ron, ca altfel femeia ajunge la puscarie. De partea cui treceti?!
Puneti-va asa in pielea altuia, chiar si intr-o piele de vinovat si testativa reactiile, fara sa va lasati influientati de ecourile "topicului cu buba".

This post has been edited by george_slz: 18 Nov 2010, 13:58


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 18 Nov 2010, 14:05
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




Nu inteleg ce vrei sa demonstrezi. Accidente cu raniri, victime si pagube se pot intampla si intre doua automobile.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Nov 2010, 14:07
Post #113


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Arata-mi te rog cand am amenintat cu ceva.
Nu am cerut nimanui nici macar un fir de praf in plus fata de dauna suferita.
Daca mi-am luat o bicicleta de 3000 ron inseaman ca-s bogat?
Daca practic o meserie frumoasa dar care presupune o pregatire tehnica superioara si asta se soldeaza cu un salariu peste medie inseamna ca sunt bogat?

Eu cred ca esti putin frustrat si ca ai ceva cu mine, sincer.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 18 Nov 2010, 14:12
Post #114


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Probabil a lovit un biciclist cu ceva timpm in urma si acum e de cealalta parte a baricadei.
Parerile celor implicati sunt clar subiective.
In priovinta accidentului din acest topic, ca persoana neimplicata si necunoscand pe niciunul dintre cei doi, eu pot spune asa:
- vina e a taximetristului
- cel nevinovat (Liviu) trebuie despagubit material macar pentru bicicleta stricata, daca nu pentru tauma fizica si psihica, sau pentru timpul pierdut
- despagubirea ar trebui sa o faca societatea de asigurare, ca de asta se face RCA (inclusiv cheltuieli de spitalizare daca e cazul)
- taximetristul daca era cu oarece bun simt incerca sa comunice macar cu Liviu, sa il ajute sa reziolve problema, avand in vedere ca el e cauza
- concluzia finala e ca ambii ies in dezavantaj in urma accidentului, ambii pierd timp si bani, suferinta. Insa diferenta majora e ca unul e vinovat, celalalt nu. Greseli se intampla si se vor intampla, insa trebuie asumate si reparate.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 18 Nov 2010, 14:14
Post #115


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




george_slz, e clar ca ai o problema, dar nu stiu care.
Nu ne plange ca "murim", ca la fel poti si tu muri in Solenza sau Astra, in orice masina, cand un sofer, de tir sa spunem, ca sa nu mai fie dubii in privinta finalului, e neatent.

Si poate sa fie si sotia topicului, daca e vinovata, cum e cazul taximetristului, e normal sa plateasca ptr vina ei.

Ce vezi tu in neregula in situatia de fata? Daca soferul ala a gresit, nu trebuie sa plateasca? Sau ar trebui Liviu sa-si ceara scuze ca merge cu o bicla scumpa? Cum ai vedea tu o rezolvare normala a situatiei?

Paradoxal, chiar tu esti cel care judeca, dupa mine, de pe pozitii de "tabara", lumea de aici nu ia aparearea lui Liviu ca ar fi biciclist, ci ptr ca celalalt[U] a gresit.
Eu ma dezic fara probleme de biciclisti cand nu fac ce trebuie, tu de ce nu faci asta fata de soferi? Si sa stii ca sunt mai mult sofer decat biciclist, din pacate.

This post has been edited by VladG: 18 Nov 2010, 14:17


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 18 Nov 2010, 14:16
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Liviu vezi ca ataci persoana cand il caracterizezi ca si frustrat... nu ai zis daca dosarul penal a avansat sau daca prin faptul ca nu ai fost la iml acesta nu prea mai are relevanta si se considera doar un incident minor de trafic.

colegu namidee... eu nu inteleg pt ce trebuie sa te asiguri cand faci dreapta de pe banda 1 in intersectie? daca biciclistul se baga intre tine si bordura e vina lui, trebuia sa te astepte si dupa aia sa continue drumul inainte.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 18 Nov 2010, 14:20
Post #117


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Si daca e in paralel cu tine?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 18 Nov 2010, 14:21
Post #118


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




b76bgaarh: ptr ca pot fi pietoni pe trecere, biciclisti pe pista, carora esti obligat sa le dai prioritate sau doar din conduita preventiva...

This post has been edited by VladG: 18 Nov 2010, 14:21


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 18 Nov 2010, 14:25
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




vlad una e pieton pe trecere si alta e biciclist care vine din spate si pt ca are loc se baga intre tine si bordura cand tu mergi incet sa faci dreapta. unde sunt piste de biciclete in bucuresti intre banda si bordura? pistele de biciclete sunt marcate la marginea trecerilor de pietoni.

daca e paralel cu tine il lasi sa treaca. problema apare cand face ce am descris mai sus.

apropo mai e valabila chestia ca nu ai voie cu bicicleta pe marile bulevarde? ca inca se aplica acum cativa ani.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Nov 2010, 14:26
Post #120


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(b76bgaarh @ 18 Nov 2010, 14:16)
Liviu vezi ca ataci persoana cand il caracterizezi ca si frustrat... nu ai zis daca dosarul penal a avansat sau daca prin faptul ca nu ai fost la iml acesta nu prea mai are relevanta si se considera doar un incident minor de trafic.
*



Frustrarea este stare de spirit ... nu cred ca am jignit cu absolut nimic.
Dosarul penal merge inainte si nu ma intereseaza ce se intampla in el. Am spus si o repet: eu sunt fericit ca sunt OK si daca imi recuperez gaura financiara (si aici ma refer STRICT la daunele bicicletei) eu unul consider situatia incheiata. Toata lumea a gresit cel putin o data si va gresi cel putin inca o data de acum incolo ...

Cat despre taximetrist, cum el nu s-a interesat de starea mea si nu a vrut sa avem un dialog asa nici eu nu ma voi interesa de starea lui si nu voi vrea sa am nici un dialog in cazul in care intra in belele cu dosarul. Daca scapa fara repercursiuni ... bafta lui.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 06:30
Forum Renault