DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> FLUIERE TOBA...., Cum sa sune toba ca la nfs :))

Relu_GTT
post 17 Jun 2009, 19:10
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Un sunet ceva face si ala dar ca in filmarea aia sigur nu face


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 17 Jun 2009, 19:22
Post #62


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Bre, Maskatu', da' inchide topicu' asta ca ne facem de ... patrutuning. (Sa nu zic altcumva)


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu21FLR
post 29 Jun 2009, 11:12
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 29 June 09




Frate am si eu o intrebare.

am si eu o supernova din 2003

si nu stiu ce trebuie sa fac ca sa sune ca la subaru cand schimb vitezele... sa fie suflu ala de aer si fluericiul tongue.gif ... de mult caut treaba asta si nu dau nici cum de capatul problemei biggrin.gif

This post has been edited by raducu21FLR: 29 Jun 2009, 11:19


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 29 Jun 2009, 12:46
Post #64


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(raducu21FLR @ 29 Jun 2009, 11:12)
Frate am si eu o intrebare.

am si eu o supernova din 2003

si nu stiu ce trebuie sa fac ca sa sune ca la subaru cand schimb vitezele... sa fie suflu ala de aer si fluericiul tongue.gif ... de mult caut treaba asta si nu dau nici cum de capatul problemei biggrin.gif
*



Neah...ca sa sune ca un subaru exista alta metoda.Pui kerosen in rezervor si pui cca 2l de benzina in motor(peste ulei).
Desigur mai sunt si metodele clasice cu semnul Nike pe capota sau...cd-ul atarnat...sau mileul pe post de parasolar.
Dar asta cu kerosenul...este cea mai tare metoda de ati face masina sa sune ca un subaru.
Spor la treaba si asteptam un filmulet cu rezultatul obtinut
Ps. injectoarele trebuie sa fie curatate sau noi daca se poate.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 Jun 2009, 12:56
Post #65


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(raducu21FLR @ 29 Jun 2009, 12:12)
Frate am si eu o intrebare.

am si eu o supernova din 2003

si nu stiu ce trebuie sa fac ca sa sune ca la subaru cand schimb vitezele... sa fie suflu ala de aer si fluericiul tongue.gif ... de mult caut treaba asta si nu dau nici cum de capatul problemei biggrin.gif
*



Iei o palnie, mai iei un furtun, legi palnia de furtun, palnia o scoti pe geam afara, celalalt capat al furtunului la urechea stanga, iar la urechea dreapta pui ceva fluierici dinala de la ceva jucarie care o strangi si suna.

Iti garantez ca in cazul tau urechea stanga cu urechea dreapta comunica foarte bine, putand asigura un flux constant de aer care sa ajunga la fluierici.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Jun 2009, 13:46
Post #66


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu iti mai pune nici un fluierici. Este DACIE si daca vei face asta nu vei fii decat unul din cocalarii incadrati in categoria "tuning de prost gust" sau "naic pă lunetă". Mai bine investeste-ti banii in repararea petelor de rugina pe care probabil le ai sau repararea altor probleme tehnice pe care le are masina. Sau este asa de perfecta incat ai bani si nu stii ce sa faci cu ei?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 29 Jun 2009, 15:21
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Si cu asta s-a incheiat distractia. Daca mai continua un pic intram in categoria mosoare. smile.gif


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Jun 2009, 15:49
Post #68


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Deja a devenit un topic cocălăresc, defapt era de la început dar am zis că poate putem realiza ceva constructiv. Dupa părerea mea este un mare kitch, intrând in aceeași categoria cu"nikf pe lunetă" sau alte genuri "constructive" de "patru tunareala". Prin lăsarea liberă a topicului nu văd decât o incurajare in a monta astfel de instalatii artizanale. Pe lângă faptul că sunt inutile, fac și mult zgomot și cu siguranță deranjează foartă multă lume.

Am vrut să fie închis dar la rugămintea userului ct-03-tvy mai rămâne deschis... poate îl putem resuscita. blink.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 29 Jun 2009, 16:02
Post #69


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




QUOTE(S.Alex-F @ 25 May 2009, 21:39)
nu-i mai spuneti BOV(blow off valve) pentru ca bagati multa lume in confuzie... cuvintele de gen, blow off valve(blãu ãf valv), dump (damp), power valve (pauãr valv) sunt inoportune intr-o lume a comoditatilor pe un forum unde mecanica ar trebuii sa fie baza!

I se spune corect WASTE GATE (in reala e supapa de decompresie....mot-a-mot e poarta de reziduuri)

----A wastegate is a valve that diverts exhaust gases away from the turbine wheel in a turbocharged engine system. Diversion of exhaust gases regulates the turbine speed, which in turn regulates the rotating speed of the compressor. The primary function of the wastegate is to regulate the maximum boost pressure in turbocharger systems, to protect the engine and the turbocharger.----

sau mai sunt si externe cum bine spune in articolul
WASTEgate

adecã acelea care le cam vedem noi puse aftermarket...
si care au un rol foarte complex...nu doar de a rezulta acel zgomot(DESTUL DE FRUMOS excl.gif  icon_mrgreen.gif )

Parerea mea despre improvizatia aia cu fluieraturi....IMPROVIZATIE...KITSCH...TIGANIE...samd!
*




cu toate ca o sa rascolesc c....

astia desteptii...

tati..baga la cap,...ca nu prea sti nimic,..

wastergate-ul....sunteaza practic...gazele de evacuare,.dintre galeria de evacuare si iesirea din turbina..sa nu mai intre in turbina,..cu aceasi debit,..

BOV,..are rolul de a da afara suprapresiunile de pa adimise.....si e si reglabile,.. wink.gif
cand presiunea furnizata de turbina,..in admisie depaseste o valoare prestabilita,deschide,..si lasa sa iasa in exterior,..pt a nu face motoru compot,...

si in al 2 lea rol al BOV,..este de a elimina... socurile de presiune care ar reactiona asupra turbinei,..in momentu... decelerari bruste a motorului(cand nu mai inghite mult aer)(sa nu se indoaie axu ei)-si iara depaseste presiunea..aia prestabilita!

pe cand...omu zice ca Wastergateul-si BOV e una si aceasi piesa,..vtf?gogosi pe tava


@driverx nai fost pa faza radmasa.gif

This post has been edited by ct-03-tvy: 29 Jun 2009, 16:04


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 29 Jun 2009, 17:55
Post #70


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




ma asa ceva ar merge daca s-ar investi in masina (la tuning ma refer) cel putin 5000 6000 E ceea ce nu cred ca v-a face nici unul din noi asa ca ...maskat fa-ti treaba biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 29 Jun 2009, 17:57
Post #71


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Interesanta ideea cu fluxul de aer intre urekea stanga si cea drepta.Mai trebuie mentionat ca daca torni apa in urekea stanga curge prin urekea drepta bors.Bors deala cu care acresti ciorba.Desigur asta implica si ceva taratza aflata intre ureki.
Sunt totusi de parere ca topicul asta merge mutat la cafenea.Acolo sunt mult mai multi oameni seriosi care pot veni cu idei utile in aceasta problema.
On topic.Pentru a obtine un sunet identic cu cel de la un subaru se poate monta pe sn un motor de....Subaru.Sunt sigur ca sunt destule persoane capabile sa faca un astfel de transplant.
Era un tip care scria intr-un topic ca are Nos pe sn.Altul vroia motor de logan 1.5 dci pe sn.Altul vroia sa puna turbo pe sn.Deci...exista persoane capabile. wink.gif


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 29 Jun 2009, 18:01
Post #72


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




radmasa.gif radmasa.gif tare faza cu borsu radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 29 Jun 2009, 18:50
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




iulian sn2001
Unii ar vrea sa puna un motor turbo, dar unii chiar au pus motoare turbo pe nova, stiu una care chiar avea si blow-off facea ca un subaru


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 29 Jun 2009, 19:48
Post #74


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Da relu sunt convins ca daca vrei...poti...adisas torsen.Dar cei despre care spui tu au investit in masinile alea ....mii de euro.
Sunt persoane pasionate de masina lor si care fac tot felul de modificari.Dar aia sunt putini.
Sa presupunem ca primesti maine 10.000€....nu stiu...ii castigi la loto.Ce preferi:
-investesti banii in supernova sau skimbi masina?
Stii ce ste tragic? Un baiat da un search pe google bow...shit.
Si gaseste topicul asta pe daciaclub.Isi face cont si intreaba despre idiotenia aia care nu face nimic altceva decat un zgomot super-enervant.
Vezi tu relu...romanii sunt cu fala.Nu am torbo pe masina...nu-i nimic pun o dracie care suna a turbo.Nu am pantofi sport Nike?Nu-i nimic...cumpar Mike.Si pana la urma pentru ce?Pentru a deruta oamenii ca ai un lucru la care in realitate nici nu iti permiti sa visezi?
Oricum eu tot sunt de parere ca kerosenul in rezervor face minuni.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S.Alex-F
post 30 Jun 2009, 09:43
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 4 February 09
From: Bucuresti S4




........bov..si ceam mai zis eu acolo e denumire din popor!

Mai tarziu am aflat ca articolul din care am citit era rasuflat...putintel...(de pe 4t)
acuma...sper ca nu sunteti voi aia destepti care ati tinut numa pentru voi ceea ce stiati...ca sunteti egali cu zero!


--------------------
DACIA SuperNova 2002Clima - XX-XX-ALX
"A gresi incepe din momentul in care nu incercam sa reparam ce am constatat ca am gresit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Jun 2009, 10:21
Post #76


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(Maskatu @ 29 Jun 2009, 16:49)
Deja a devenit un topic cocălăresc, defapt era de la început dar am zis că poate putem realiza ceva constructiv. Dupa părerea mea este un mare kitch, intrând in aceeași categoria cu"nikf pe lunetă" sau alte genuri "constructive" de "patru tunareala". Prin lăsarea liberă a topicului nu văd decât o incurajare in a monta astfel de instalatii artizanale. Pe lângă faptul că sunt inutile, fac și mult zgomot și cu siguranță deranjează foartă multă lume.
 
Am vrut să fie închis dar la rugămintea userului ct-03-tvy mai rămâne deschis... poate îl putem resuscita.  blink.gif
*


Se închide din motive mai mult decât evidente.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 03:59
Forum Renault