DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> montare inchidere centralizata si deschidere portbagaj la CL

DeJax
post 24 Oct 2006, 09:07
Post #151


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 4 July 06




da...m-am uitat pe schema si e (-)... sa caut releu...cred ca o sa ma duc la baiatul care mi-a montat alarma sa vorbesc cu el...

multumesc oricum


--------------------
Logan Ambition 2006 / 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boggy_03
post 27 Nov 2006, 10:20
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 28 June 05




Am citit aproape tot topicul asta...si tot nu am reusit sa gasesc exacta cum se leaga IC de alarma ....

Eu am alarma EAGLEMASTER (poza ) si am montat IC si am cele 2 fire alb/maro care atinse inchid/deschid usile !

cum leg cele 2 fire de alarma ?

multumesc si scuze daca s-a mai explicat si nu am vazut eu !!


--------------------
kyosho ferrari enzo full option - enzo 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ole
post 11 Dec 2006, 20:59
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 December 06




Salut. Mi-am cumparat in urma cu aprox 1 an o IC Dragon. N-am stiut cum s-o montez asa ca inca o am in cutie. Am citit documentul cu privire la instalarea pe dacia. Am scos azi fatza la portiera si am descoperit in partea din interior conectata la tzamburucu ala de blocat usa o urechiusa, exact in fata surubului care fixeaza tzamburucul. Despre ea este vorba ca trebuie gaurita? Masina e din 2000 si am citit k astea mai noi au deja o gaura....a mea nu are.
Cum as putea s-o gauresc(daca de ea e vorba)? Trebuie neaparat data o gaura de recunoastere, sau se poate demonta doar acea ureche si se gaureste?

Despre EagleMaster cl5100 ce parere aveti?


--------------------
Dacia Break 1410 2000 - SV-07-FPT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 11 Dec 2006, 21:23
Post #154


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Pt boggy_03 , in poza , sus ai un conector cu 6 fire black green pink white purple orange , ei bine astea sunt firele pt inchiderea centralizata comandata de alarma . In schema spune ca trebuie sa legi black(negru)si white (alb)la (-) , pink (roz) si orange (porticaliu) la (+) iar green (verde) si purple(cred ca e mov smile.gif ) se leaga la actuatoarele de inchidere centralizata . Toate actuatoarele din set se leaga in paralel deci verde la verde si mov la mov etc ... daca ai pe masina 5 actuatoare toate se leaga in paralel pe un 2 fire iar astea 2 fire se leaga pe "green si purple)
Dupa ce le legi pe toate , armezi alarma si te uiti daca usile se inchid , daca ele in loc sa se incuie se descuie trebuie sa schimbi polaritatea de la firele green / purple (deci le schimbi intre ele la legatura cu firele care merg la actuatoare)

Pt ole , daca urechiusa nu are gaura , trebuie sa ii dai smile.gif Trebuie sa scoti afara yala de pe usa , gauresti urechiusa apoi trebuie sa o indoi putin inspre exterior ca sa iti intre tija actuatorului .

Imi cer scuze pt explicatiile rudimentare ...

This post has been edited by AlinREHAU: 11 Dec 2006, 21:24


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ole
post 12 Dec 2006, 21:18
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 December 06




QUOTE
Pt ole , daca urechiusa nu are gaura , trebuie sa ii dai smile.gif Trebuie sa scoti afara yala de pe usa , gauresti urechiusa apoi trebuie sa o indoi putin inspre exterior ca sa iti intre tija actuatorului .


Ms. Sambata cel mai probabil am sa scot incuietoarea sa vad ce-i fac. Revin pt alte lamuriri.


--------------------
Dacia Break 1410 2000 - SV-07-FPT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 12 Dec 2006, 21:59
Post #156


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(AlinREHAU @ 11 Dec 2006, 21:23)
..........

Pt ole , daca urechiusa nu are gaura , trebuie sa ii dai smile.gif Trebuie sa scoti afara yala de pe usa , gauresti urechiusa apoi trebuie sa o indoi putin inspre exterior ca sa iti intre tija actuatorului .

Imi cer scuze pt explicatiile rudimentare ...
*



un trebuie OBLIGATORIU sa scoti yala, de fapt nici macar nu-i recomandat ca apoi o pui cam greu la loc

eu zic ca mai bine dai o gaura de vizitare si apoi .... gaura direct in "urechiusa"

cred ca am pus poze aici http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=3992&st=100 , postul 103






--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Dec 2006, 10:39
Post #157


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Cu gaura de vizitare e mult mai complicat, nu gasesti locul optim de gaura in urechiusa prea usor, daca nu dai gaura in punctul optim actuatorul va fi suprasolicitat, plus ca atunci cand dai gaura trebuie sa apesi(si nu ai contrasprijin la ureche), si daca o faci cu yala montata mai indoi ceva pe acolo, sa nu mai zic ca e greu sa bagi tija dupaia, si trebuie sa o indoi. Daca o indoi si o indrepti isi pierde din rezistenta, si nu in ultimul rand de ce sa-mi ciuruiesc usa cu gauri de vizitare inutile?? de lene?!

Yala nu se pune greu la loc, depinde de mana, eu am montat-o inapoi in maxim 5 minute, si nu am experienta in domeniu . Totul e sa te prinzi cum e sistemul si sa nimeresti furca in locasul ei. Chestia cu gauritul direct se practica la ateliere unde totul se face in fuga si fara prea mare raspundere, daca iti montezi singur merita sa demontezi yala ca sa faci lucrul bun, ca pentru tine il faci !


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 13 Dec 2006, 14:23
Post #158


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Da smile.gif


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ole
post 13 Dec 2006, 15:42
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 December 06




Ms pt sfaturi....cred ca am sa scot yala cu totu...
In legatura cu pozele.....nu pot sa le deschid, nu stiu de ce. Asa face la toate pozele.
Daca puteti sa le mai puneti odata....si daca aveti poze cu urechia gaurita ca sa-mi dau seama cam ce ar trebui sa fac. pls


P.S. biggrin.gif Nu vreau sa fac prostii k nu am bani sa platesc o alta yala, dar nici pt a duce masina la un service....am 16ani smile.gif...poate suna comic dar eu ma ocup de masina lu' tata.


Off topic: stiti de ce se tot arde becul la un proiector din masca??mereu acelasi...functioneaza putin si moare. Ce sa-i fac? e de la instalatie/contacte proaste?


--------------------
Dacia Break 1410 2000 - SV-07-FPT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C_o_S
post 14 Dec 2006, 12:02
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 16 March 06
From: BRASOV




QUOTE(ole @ 13 Dec 2006, 15:42)
Ms pt sfaturi....cred ca am sa scot yala cu totu...


Scoate iala si fa o treaba ca lumea. Cum au spus si ceilalti colegi, prin gaura de vizitare nu ai precizie, mai mult, s-ar putea sa nici nu vezi urechiusa aia...
Ca sugestie, eu de la usile din fata am scos si arculetele caci se loveau de tumburusul de la tija si usa nu mai bloca. In plus cursa de blocare se face acum mult mai usor, iar prin indepartarea acestor arculete probleme cu siguranta blocajului eu nu vad...
Spor.


--------------------
Dacia 1310 TX 1991 - BV-68-SMB
Viața-i grea, noroc că-i scurtă...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 23 Dec 2006, 18:43
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




Sal. Am o problema mare de tot. Am o dacia 1300 di 76 cu usile originale. Am montat alarma (f usor dealtfel) si mi-am luat si IC. Problema e ca nu reusesc sa o montez. incuietoarea e cea tip vechi, cu cheia care se baga in butucul pe care apesi. Problema e ca nu are din construcie nici un sistem de blocare a usii din interior, deci actoatorul nu are ce sa actioneze. Am cumparat o broasca noua de 1310 dar nu incape pentru ca loveste in suportul pt geam. Se poate monta pe asa ceva IC sau trebuie sa schimb usile? Ms mult de tot anticipat.


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 24 Dec 2006, 16:00
Post #162


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




andreibaboi, daca te uiti mai in urma o sa vezi ca eu am dat un tutorial despre cum se poate rezolva problema ta; eu am tot D1300, din 1975, cu usile originale si am reusit sa fac ceea ce voi nu vedeti cum ar putrea fi posibil.
Unde mai pui ca functioneaza asa de mai bine de juma de an?! Deci, da mai in urma in acest topic si cauta ca vei gasi. Succes

SARBATORI FERICITE!!!


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 25 Dec 2006, 14:21
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




Ms mult Siconi, Sarbatori Fericie si tie i de fapt pt toti membrii si admini forumului. Am dat insa de alta problema. Nu gasesc broasca de spate modelul vechi pe la nici un magazin. Iar broasca model nou care are inclusiv gaurica pt prinderea tijei ctuatorului nu intra in usa, loveste in suportul geamului. + ca o broasca e 40 ron. Am vazut si metoda lui driverX dar e iarna si e cam complicat de aplicat acum. Portieree de fata de la 1310 dupa 95 se potrivesc pe 1300? Ca ma gandeam ca ies mai ieftin si mai bine asa, 2 portiere ma costa 120 ron cu tot cu geam la dezmembrari, daca le mai dau si pe cele vechi la schimb... ies mult mai ieftin. Ce parere ai?

Inca o data Craciun Fericit pt toata lumea!!!


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koolariz
post 25 Dec 2006, 14:26
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 August 06
From: Arad




salut. prima data, craciun fericit tongue.gif

am si eu o dacie berlina 1310 din 97.
si am vazut de vanzare ceva inchidere centralizata cu 2 telecomenzi la 1 mil
nu doresc si alarma ca nu am ce face cu ea ...
si as vrea sa stiu daca merita la pretul asta :-???

si daca se poate monta la dacia mea
mentionez ca nu se introduce cheia in butonul cu care deschid usa
ci sub buton, trebuie sa tai sau sa sudez ceva??
ca vreau sa montez eu sistemul

am ceva poze cu produsul
nu stiu ce marca e
mai stiu ceva detalii:
Model: 2 master, 2 slave.
Inchidere centralizata cu 4 actuatoare rezistente la apa si socuri

Attached thumbnail(s)
2476849_2.jpg ( Size: 22.8k ) Number of downloads: 1150
2476849_3.jpg ( Size: 37.51k ) Number of downloads: 1283


--------------------
Dacia Berlina 1310 din '97 - xx'97'klz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 25 Dec 2006, 17:25
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




koolariz IC din poza este Thor. E exact ca a mea doar ca are in plus si telecomenzi. Eu am dat pe ea 68 RON dar am gasit si cu 30 RON pt 4 usi. E ok 1 mil daca are telecomenzi. pe 1310 se monteaza foarte usor, nu trebuie sa dai decat fata usii jos si sa agati actuatorul de broasca (citeste tutorialul lui tarzy). Pe spate nu este recomandat sa montezi decat daca mergi des cu mai mult de 1 pasager. Daca nu, poti folosi unul dintre actoatoarele ramase pt portbagaj, se monteaza usor si e f folositor. Daca ai nevoie de ajutor la montarea pe 1310 da-mi pm ca am mai montat. Problema mea e cu 1300 sad.gif

PS. Cand mi-am luat eu IC cei de la care am luat-o mi-au zis ca e mult mai sigur sa-ti iei cu 1 master 3 slave pt ca pe 2+2 risti sa se arda toata mantocaria daca celalalt acruator maser nu se inchide sau deschide de tot. + ca eu personal nu vad la ce ar folosi dubla comanda.

This post has been edited by andreibaboi: 25 Dec 2006, 17:40


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koolariz
post 25 Dec 2006, 18:59
Post #166


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 August 06
From: Arad




am citit tutorialele
si e misto ca v-ati gandit si la noi incepatorii
cu un tutorial, dar nu prea am inteles din el pentru ca nu am reusit sa vad pozele (nu stiu de ce, eroare forum ???)
si nici nu am cumparat inca sistemul smile.gif (intai sa ma documentez mai bine)

daca nu tre sa dau gauri e perfect(sau tre huh.gif ), sapt asta il si cumpar biggrin.gif

faza cu portbagaju, nu stiu. eu am patit-o cu 2 roti de rezerva ca mi-au fost furate si mi-am pus lant
cu lacat (si mere biggrin.gif) si nu stiu cat de folositor e sa pun la portbagaj daca am si lant smile.gif

ms de ajutor tongue.gif


P.S. Din cate vad eu in poza, nu stiu cum functioneaza
dar telecomenzile funtioneaza asa, fara antena, sau ceva receiver?
sau mai trebuie cumparat ceva la kitul acesta :-?

This post has been edited by koolariz: 25 Dec 2006, 19:07

Attached thumbnail(s)
2476849_1.jpg ( Size: 16.27k ) Number of downloads: 1412


--------------------
Dacia Berlina 1310 din '97 - xx'97'klz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 25 Dec 2006, 19:38
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




Alte gauri decat cele pt suruburile scariei nu trebuie sa dai (poti folosi autoforante si le prinzi cu o bormasina cu baterii daca nu ai 220 la masina. Daca nu ai gaura in broasca va trebui sa dai si in ea. Dar probabil ca ai. Dupa ce-ti iei kitul zi si-ti explic pas cu pas. E usor. Da-mi un pm. Reciverul de la telecomanda e in unitatea centrala, in care intra toate firele. In ala parte nu are unde. Nu cred ca-ti mai trebuie altceva dar cel mai sigur intreaba acolo de unde iei kitul.


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 25 Dec 2006, 21:55
Post #168


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




mai postez inca o data linkul unde se vad foarte bine pozele

http://www.seleniu.ro/forum/viewtopic.php?t=101

sper ca macar de data asta sa nu mai fie sters / editat

totodata am rugamintea ca vcei care au montat pe 1300 si au facut si poze sa mi le transmita ptr a mai "adauga" la tutorial


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koolariz
post 25 Dec 2006, 23:30
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 August 06
From: Arad




se rezolva.. pare destul de usor
mersi tarzy
o sa incerc sa fac si eu poze cand montez ICu

am vorbit cu distribuitorul si cica sistemul IC e SPY, nu THOR (e vreo diferenta ???)


--------------------
Dacia Berlina 1310 din '97 - xx'97'klz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 26 Dec 2006, 00:27
Post #170


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




Nu cred ca e vreo diferenta atata timp cat arata identic. All made in China/Taiwan. Eu sunt multumit de ale mele. Pun si poze cu ele:

Actuator_20inchidere_202_20fire.jpg.big.jpg ( Size: 11.23k ) Number of downloads: 1114
Actuator_20inchidere_205_20fire.jpg.big.jpg ( Size: 15.97k ) Number of downloads: 997
Inchidere_20centralizata.jpg.big.jpg ( Size: 17.99k ) Number of downloads: 331


Pt Tarzy, dupa Craciun, cand o sa incerc sa le montez o sa fac si poze si ti le trimit. Apropos, am vazut printr-un post al tau ca ai multe tutoriale. Eu vreau sa fac un site cu tutoriale (gen linux howtos). Site-ul nu va face concurena actualului forum. Crezi ca e o idee buna? Tu personal de ex ai pune utorialele tale intr-un asemenea site?

This post has been edited by andreibaboi: 26 Dec 2006, 00:40


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 26 Dec 2006, 07:25
Post #171


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(andreibaboi @ 26 Dec 2006, 00:27)
..........
Pt Tarzy, dupa Craciun, cand o sa incerc sa le montez o sa fac si poze si ti le trimit. Apropos, am vazut printr-un post al tau ca ai multe tutoriale. Eu vreau sa fac un site cu tutoriale (gen linux howtos). Site-ul nu va face concurena actualului forum. Crezi ca e o idee buna? Tu personal de ex ai pune utorialele tale intr-un asemenea site?
*




off-topic .... sigur ca o sa fiu de acord cu postarea tutorialelor, chiar si in cazul in care se face "concurenta" acestui forum

astept cu mare interes pozele ptr 1300


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 27 Dec 2006, 11:51
Post #172


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




QUOTE(Siconi @ 24 Dec 2006, 16:00)
andreibaboi, daca te uiti mai in urma o sa vezi ca eu am dat un tutorial despre cum se poate rezolva problema ta; eu am tot D1300, din 1975, cu usile originale si am reusit sa fac ceea ce voi nu vedeti cum ar putrea fi posibil.
Unde mai pui ca functioneaza asa de mai bine de juma de an?! Deci, da mai in urma in acest topic si cauta ca vei gasi. Succes

SARBATORI FERICITE!!!
*



tutorial?! care din posturile (tale) de mai sus ti se par tie un tutorial? ca eu unul nu-l gasesc de nici o culoare...am citit de vreo 5 ori tot topicul si nu am gasit... te tot intreaba oamenii cum pui IC sau mai bine zis: "cum faci sa functioneze actuatoarele "universale" pe berlina veche cu incuietoare in butuc ?"si tu le zici ca ai pus un tutorial... tot ce am gasit e sugestia ca se poate face dar doar cu schimbarea incuietorii. iar tutorial-ul lui tarzy e foarte bun dar doar pentru cei care NU au inchidere de tip vechi. pentru cei cu dacii mai batrane, ca si mine, trebuie modificari si cea mai simpla e sa schimbi incuietoarea.

si eu am modul de IC si e aproape imposibil sa pui actuatoarele sa functioneze pe tipul ala de butuc!

This post has been edited by tgg2k: 27 Dec 2006, 11:54


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 27 Dec 2006, 15:18
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




QUOTE(tgg2k @ 27 Dec 2006, 11:51)
tutorial?! care din posturile (tale) de mai sus ti se par tie un tutorial? ca eu unul nu-l gasesc de nici o culoare...am citit de vreo 5 ori tot topicul si nu am gasit... te tot intreaba oamenii cum pui IC sau mai bine zis: "cum faci sa functioneze actuatoarele "universale" pe berlina veche cu incuietoare in butuc ?"si tu le zici ca ai pus un tutorial... tot ce am gasit e sugestia ca se poate face dar doar cu schimbarea incuietorii. iar tutorial-ul lui tarzy e foarte bun dar doar pentru cei care NU au inchidere de tip vechi. pentru cei cu dacii mai batrane, ca si mine, trebuie modificari si cea mai simpla e sa schimbi incuietoarea.

si eu am modul de IC si e aproape imposibil sa pui actuatoarele sa functioneze pe tipul ala de butuc!
*



E un fel de tutorial in posturile lui. Explica cum ca se schimba broasca de fata cu cea de spate si se monteaza dupa tutorialul lui tarzy ca pe spate. Dar nu va functiona ca o IC pe una noua, sa se inchida/deschida toate usile cand deschizi cu cheia. Mai mult de atat ce sa explice omu? Oricum, recomandarea mea e sa te duci la un centru de dezansamblari si cu 50 ron iti schimbi usile de pe fata cu usi de 1310, cu usile vechi la schimb.


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ferrari
post 30 Dec 2006, 14:29
Post #174


membru de treaba


Group: Members
Posts: 118
Joined: 29 November 06
From: CLUJ




mai oameni parca topicul se numea "montare inchidere centralizata si deschidere portbagaj la CL" . de inchiderea portbagajului la break ati uitat?

This post has been edited by ferrari: 30 Dec 2006, 14:32


--------------------
dacia 1310 CL (BK) 1995
all the best and f*ck the rest
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 30 Dec 2006, 14:33
Post #175


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




S-a mai discutat , postul 116 , aia e solutia gasita de mine .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ferrari
post 30 Dec 2006, 14:44
Post #176


membru de treaba


Group: Members
Posts: 118
Joined: 29 November 06
From: CLUJ




si cum ai reusit sa dai gaurile alea asa precis?
actuatorul care l-ai pus e legat pe iesirea din alarma pt portbagaj?si se si contracta si se si extinde? ca la mine actuatorul primeste comanda intr-un singur sens (adica ori se contracta ori se extinde). banuiesc ca la tine primeste comanda in ambele sensuri.
ce sa fac in cazul meu? sa schimb incuietoarea? este de alt tip ceva in gen la usile din fata (cu o ureche care sa fie actionata de un arc)?


--------------------
dacia 1310 CL (BK) 1995
all the best and f*ck the rest
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 30 Dec 2006, 14:57
Post #177


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Eu am leget actuatorul in paralel cu actuatoarele usilor , deci cand actuatoarele usilor sunt pe " deschis " tija de la actuatorul de la haion este scoasa din butuc , iar cand inchid din alarma , usile se incuie si tija actuatorului intra in butuc si il blocheaza , ca sa raspund la intrebare , nu este legat actuatorul pe iesirea pt haion la alarma . E o solutie mai rudimentara dar decat sa bag cheia in yala de fiecare data , mai bine asa . Eu sunt instalator , trusa sta in spate deci de cate ori merg cu masina este o probabilitate mare sa deschid si haionul de cate ori deschid portiera. trebuie sa dcoti arcul din butuc si sa lasi numai arcul de pe incuietoare (face fata ) ca altfel ne incurca cand intra tija . Gaura o dai cu o bormasina mica (pentru precizie ) si ii trebuie un sanfren pe axul butucului ca sa poate ghida tija actuatorului prin el .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ferrari
post 30 Dec 2006, 15:08
Post #178


membru de treaba


Group: Members
Posts: 118
Joined: 29 November 06
From: CLUJ




am dat si eu gaura si am vazut ca se incurca in arcul ala....atunci daca zici ca e suficient 1 arc o sa ma gandesc cum sa fac un ghidaj si o sa leg si eu actuatorul pe o iesire de usa si sper sa mearga....dar anul asta nu mai am cand sa fac smile.gif
apropos LA MULTI ANI tuturor


--------------------
dacia 1310 CL (BK) 1995
all the best and f*ck the rest
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 30 Dec 2006, 18:18
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




Gata, am montat IC pe D1300. Am schimbat broasca originala cu una de 1310. Nu am folosit gaura special facuta din fabrica pt IC ci am dat o gaura in cealalta urechusa si acum merge perfect. Se misca f usor. La faza asta se schimba si manerul usii si butonul. La primavara cand o vopsesc ii pun si butuc pt usa stanga fata ca nu vreau sa ma bazez doar pe IC.

La multi ani pt toata lumea!!


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boggy_03
post 5 Jan 2007, 17:15
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 28 June 05




QUOTE(AlinREHAU @ 11 Dec 2006, 21:23)
Pt boggy_03 , in poza , sus ai un conector cu 6 fire black green pink white purple orange , ei bine astea sunt firele pt inchiderea centralizata comandata de alarma . In schema spune ca trebuie sa legi black(negru)si white (alb)la (-) , pink (roz) si orange (porticaliu) la (+) iar green (verde) si purple(cred ca e mov smile.gif ) se leaga la actuatoarele de inchidere centralizata . Toate actuatoarele din set se leaga in paralel deci verde la verde si mov la mov etc    ... daca ai pe masina 5 actuatoare toate se leaga in paralel pe un 2 fire iar astea 2 fire se leaga pe "green si purple)
Dupa ce le legi pe toate , armezi alarma si te uiti daca usile se inchid , daca ele in loc sa se incuie se descuie trebuie sa schimbi polaritatea de la firele green / purple (deci le schimbi intre ele la legatura cu firele care merg la actuatoare)



Pai IC are deja modulul montat....la ce ai explicat tu...inseamna sa ii mai dau inca odata curent..si la modulul de IC de la alarma....
actuatoarele sunt 2 bucati..doar pe fata....

e corect acest lucru ?


--------------------
kyosho ferrari enzo full option - enzo 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 07:24
Forum Renault