DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum va puteti recupera mai repede permisul auto, Cum va puteti recupera mai repede permis

nikagenu21
post 3 Oct 2006, 12:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 1 July 06




Daca vi s-a intamplat sa gresiti in trafic si ati avut ghinionul sa vi se retina permisul de conducere, trebuie sa stiti ca-l puteti recupera mai devreme. Indiferent de genul de abatere, perioada de suspendare a permisului este de 90 de zile.

Termenul se poate, insa, reduce la 60 sau la 30 de zile, iar asta numai daca nu ati mai beneficiat de o astfel de masura in ultimii trei ani si daca faceti dovada absolvirii unui curs de siguranta rutiera organizat de o scoala de soferi autorizata. Cererea trebuie depusa la unitatea de politie din care face parte agentul constatator, la care se adauga urmatoarele documente:
- o copie a procesului verbal de constatare a contraventiei- o copie a dovezii inlocuitoare a permisului de conducere- o copie dupa chitanta de achitare a amenzii- adeverinta (in original) eliberata de o scoala de soferi autorizata, care atesta efectuarea cursului de siguranta rutiera- carnet de scolarizare obtinut in urma respectivului curs- copie a cartii de identitate

Pentru a reintra in posesia permisului de conducere, la expirarea perioadei de retinere, trebuie sa va prezentati la sediul Brigazii de Politie Rutiera Bucuresti (str. Logofat Udriste, nr. 9-15, la ghiseul nr. 15 sau 16), cu buletinul de identitate, dovada inlocuitoare de retinere a permisului de conducere (sau o declaratie notariala din care rezulta pierderea, furtul sau distrugerea acestuia), cu actul de comunicare a reducerii perioadei de suspendare a permisului, precum si cu ordonanta procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarire penala sau incetarea urmaririi penale.



--------------------
Dacia 1310 li 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 3 Oct 2006, 14:05
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




hai sa punem si sursa ca asa-i frumos wink.gif :
http://stiri.rol.ro/stiri/2006/08/cum_va_r...rmisul_auto.htm


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 3 Oct 2006, 14:06
Post #3


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




WRONG! Mi-au suspendat mie permisul pt. 90 de zile pt. ca am mers cu nr. rosii expirate, deci, cu masina neinmatriculata. Nu s-a putut face nimic! Mi-a raspuns personal la o sesizare Dra. Dragomir de la BPR prin care imi comunica faptul ca nu toate suspendarile de permis pe o durata de 90 de zile sunt reduse la 30 de zile cu cursul acela de siguranta, facand referire clara la un articol din codul rutier - nu mai stiu exact care - dar pe care l-am consultat si avea dreptate! Asa ca mai bine cascati ochii bine decat sa ajungeti cu permisul suspendat!


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 3 Oct 2006, 17:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Hai ca unui prieten i l-au suspendat intre 3 luni si 2 ani, pentru alcool. El ce trebuie sa faca ? Nu mai stiu acum cat i l-au suspendat exact, dar sigur peste 3 luni.



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Charlton
post 4 Oct 2006, 09:08
Post #5


ان سيارتي ك


Group: Members
Posts: 366
Joined: 18 February 05
From: Gugulania




QUOTE(colombina29 @ 3 Oct 2006, 14:06)
WRONG! Mi-au suspendat mie permisul pt. 90 de zile pt. ca am mers cu nr. rosii expirate, deci, cu masina neinmatriculata. Nu s-a putut face nimic! Mi-a raspuns personal la o sesizare Dra. Dragomir de la BPR prin care imi comunica faptul ca nu toate suspendarile de permis pe o durata de 90 de zile sunt reduse la 30 de zile cu cursul acela de siguranta, facand referire clara la un articol din codul rutier - nu mai stiu exact care - dar pe care l-am consultat si avea dreptate! Asa ca mai bine cascati ochii bine decat sa ajungeti cu permisul suspendat!
*




Banuiesc ca nu ti-au facut dosar penal ? smile.gif


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 / - CS-05-FUB
Batranul marinar cu alge in barba si scoici pe burta.
GPS...chinezarie da' bun.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 4 Oct 2006, 10:40
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




QUOTE(andu911 @ 3 Oct 2006, 18:38)
Hai ca unui prieten i l-au suspendat intre 3 luni si 2 ani, pentru alcool. El ce trebuie sa faca ? Nu mai stiu acum cat i l-au suspendat exact, dar sigur peste 3 luni.
*



Eu unul nu am auzit de suspendare pe mai mult de 90 de zile. Peste 90 de zile se numeste ridicarea dreptului de circulatie pe drumuri publice parca si inseamna ca ai ramas fara carnet definitiv. In cazul asta mai faci o data scoala.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrudicu
post 5 Oct 2006, 07:47
Post #7


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 109
Joined: 1 August 05
From: Medias




Eu am avut un unchi care a avut un accident cu vatamari corporale, spitalizare, proces, despagubiri, si i-au luat permisul de tot, nu suspendat.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Rapsodie - SB -xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 5 Oct 2006, 08:00
Post #8


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




Din fericire nu mi-a facut dosar penal, am scapat cu amenda si cu 3 luni de rulaj terestru.

Acolo, la politie, era unu care avusese permisul SUSPENDAT 6 luni. A platit o amenda si i l-a dat inapoi. Habar n-avem noi cate surprize ne rezerva politaii care nu sunt scrise in regulament, dar care figureaza la ei in diverse "reglementari"! Uha!


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 9 Oct 2006, 14:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(andu911 @ 3 Oct 2006, 17:38)
Hai ca unui prieten i l-au suspendat intre 3 luni si 2 ani, pentru alcool. El ce trebuie sa faca ? Nu mai stiu acum cat i l-au suspendat exact, dar sigur peste 3 luni.
*




Sa nu se mai urce la volan... excl.gif


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcrazy_alex
post 29 Oct 2006, 23:21
Post #10


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 1
Joined: 29 October 06




QUOTE(Xplode @ 4 Oct 2006, 11:40)
Eu unul nu am auzit de suspendare pe mai mult de 90 de zile. Peste 90 de zile se numeste ridicarea dreptului de circulatie pe drumuri publice parca si inseamna ca ai ramas fara carnet definitiv. In cazul asta mai faci o data scoala.
*





daca mi-au facut dosar penal ca am condus fara permis, ma rog il aveam suspendat, si sub influenta bauturilor alcoolice ce pedeapsa imi vor da oare?
are cineva idee?


--------------------
dacia 1300 barlina, 1975 - B 45 UUU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 29 Oct 2006, 23:35
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Sa speram una cat mai mare.... Ceea ce ai facut se numeste inconstienta, teribilism, nepasare fata de altii. Sper sa nu dau peste unii ca tine pe drum.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 03:13
Forum Renault