DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> PROBLEMA LOGAN DCI !, nu mai "trage" ca inainte

NIDU
post 20 Oct 2006, 07:10
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 4 October 05




Salutare.am un logan dci 19.000km. ce ma supara la el ca in treptele 1, 2,3 merge deseori cam ingatuita ca fostele dacii...nu este ceva sa te galtaie in scaun, dar totusi se simte. mai ales in a 2-a. si se simte daca merg cu ea turata constant intre 1500-2500 ture,la interval de cateva secunde incepe sa se ingatuie de la ce sa fie oare?


--------------------
dacia berlina - gr 01 pfk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oris
post 20 Oct 2006, 07:18
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 October 05
From: Craiova




Cam aceeasi problema o am si eu. La mine a aparut dupa revizie (10.000km).
Revizia am facut-o miercuri 18.10.2006. Am depistat-o imediat dupa revizie.
In a 2-a nu mai "trage" cum tragea, adica inainte tragea bine de pe la 17-18000 ture, acum daca las motorul sa mearga in treapta a 2-a fara sa mai apas pe acceleratie, ajunge "sa moara" - adica sa se opreasca motoru', ceea ce nu facea inainte. Mentionez ca i-am pus ulei Castrol 10x40w (au zis ca e mai bun).
Parca nu mai are cuplu motor de la o turatie asa mica. Incepe sa traga de pe la 2100-2200 ture (te baga in scaun).
O alta problema ar mai fi faptul ca pedala de frana "fasaie" cand o apas, ceea ce nu facea inainte de revizie.
Sa fi facut cei din service vreo "greseala"?


--------------------
Logan 1.5 dCi 2005 - Laureate - DJ-76-TNT
Time is money ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NIDU
post 20 Oct 2006, 07:34
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 4 October 05




ciudata chestie.eu am facut saptamana trecuta a doua revizie. si am schimbat si filtrul de motorina si la mers mi se pare normal ca pana acum.parca trage mai bine un pic.totusi chestia cu ingatuitul ma pune pe ganduri....dc naiba la drum intins nu face? sau cand o turez brusc ....


--------------------
dacia berlina - gr 01 pfk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 20 Oct 2006, 07:36
Post #4


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




1. NIDU...te rog foloseste limba romana... sau pune un dictionar... "ingatuita", "galtaie" si altea asemenea nu sunt cuvinte comune pentu majoritatea forumistilor...

2. oris... in fiecare topic se discuta cate o problema....hai sa nu facem salata cu toate problemele fiecaruia, la gramada.

3. recomand folosirea functiei SEARCH a forumului INAINTE de a deschide un topic nou

ia vedeti aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...=0&#entry704366


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 11:46
Forum Renault