DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Deschidere electrica portbagaj

mars
post 28 Feb 2004, 00:45
Post #31


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Mi-am montat si eu la Adras odata cu alarma. E un actuator putin modificat, care deschide si apoi revine la pozitia inchis. Suficient sa sara un pic haionul ca apoi sa-l inchid prin cadere libera. La Solenza nu se folosesc electromagneti pentru ca, zic baietii de la Adras, ar fi mult prea puternici pentru mecanismul masinii, care are parti de plastic. Eu aveam pe berlina si daca tineam de tija imi rupea degetele... A costat 1.200.000 povestea.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greenpeace
post 3 Mar 2004, 01:18
Post #32


Meganiac


Group: Members
Posts: 203
Joined: 8 February 04
From: Bucuresti




poate nu ai aici e locul unde trebuie "sa-mi incerc norocul" dar o fac: eu am un break si as vrea sa-i montez deschidere electrica portbagaj. Mentionez faptul ca am deja inchidere centralizata pe toate usile (actuatoare MES) + alarma EagleMaster care-mi permite deschidere hayon din telecomanda. Problema e urmatoarea cum adaptez mecanismul de deschidere al hayon-ului pentru a putea montat actuatorul ?
poate ma poate ajuta cineva care a vazut montat ..sau are deja montat un astfel de mecanism. 8)


--------------------
Renault Megane 3 M3 2011 Dynamique
Renault Megane 3 Sport Tourer 2011.03 1.9 dCi Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 3 Mar 2004, 10:24
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Cu mecanismul nu te pot ajuta, alarma eaglemaster (banuiesc ca CL-2000T) are functie de deschidere portbagaj si trebuie legat minusul de la actuator portbagaj la modul alarma. Inainte sa-ti faci mecanismul mai intai ar trebui masurat cat timp sta acuatorul sub tensiune (cat timp primeste minus) sa nu fie un interval mai mare de 0.7- 1.0 secunde ca altfel se duce actuatorul si nu rezolvi nimic.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 5 Mar 2004, 00:21
Post #34


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Unde gasesc si eu actuatoare din alea modificate care sa si revina dupa ce primesc impulsul? Toate care le-am vazut pana acum nu au "autorevenire". Raman fie deschise fie inchise.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greenpeace
post 7 Mar 2004, 22:32
Post #35


Meganiac


Group: Members
Posts: 203
Joined: 8 February 04
From: Bucuresti




multumesc Tudor B, dar problema mea nu consta in cum se leaga actuatorul ( asta o face un meseriash de la service ) ci cum fac sa-i adaptez sistemul de inchidere al hayonului cu un actuator ??? Cum leg tija de la actuator ? Daca a mai facut-o cineva pentru o dacie break, orice sfat e binevenit ! :roll:[/img]


--------------------
Renault Megane 3 M3 2011 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 22:59
Forum Renault