DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Plateste si vinovatul daca RCA nu acopera tot?, - din alt topic -

maho
post 27 Oct 2011, 08:31
Post #91


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.100
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




"Restul este calcul de rentabilitate." - bine zis, as mai adauga si ghinion + nervi. Asta e, nu prea ai multe de facut, dar nu ma pot abtine sa nu remarc:
1. Symbol din 2007, 45000 km, 4 ani, cu schimbare distributie si suspensii ? Asta miroase a teapa pe care ai luat-o.
2. Dat la leasing 10500 euro ...+ 4100 rest, cam mult, la banii astia luai 2 symboluri cash.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iomur
post 27 Oct 2011, 11:27
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 October 11




acum m-am intors de la service ...
am schimbat suspensia deoarece drumurile din Iasi ... sunt groaznice iar aceasta masina mai mult numai prin oras a mers.
Iar kitul de distributie mai mergea .. dar au trecut 4 ani si am vrut eu sa stiu sigur ca nu ma trezesc cu probleme din senin... nu asta e important cat am dat la revizie ... a fost optiunea mea in final ... important e ca acum .. fara vina, raman si fara masina si fara bani. Si vb aia ...am platit pana acum ca tot omul serios, luna de luna. Cum opteaza fiecare sa plateasca ... daca e alegerea lui, nu poate fi luat in deradere sau nu. Sunt banii omului. Dar cand e vorba ca ramai ca prostu in "fundu" gol ... neavand nicio vina ... parca nu iti vine sa arunci pe fereastra munca ta de 5 ani de zile. Nici nu stim ce sa facem. Azi mi-ai spus ca si lonjeroanele pe spate au probleme ...

27 Oct 2011, 11:32:
Pt MAHO .

asa este luam 2 simboluri. dar in sept 2007, erau niste preturi. Apoi cu coana criza piata auto s-a dus la vale, ca urmare preturile la masini au scazut. Acum si cu acesti 5500 daca mi-ar fi ramas toti mie, tot symbol nou luam. Dar nu, mie practic nu imi raman banii astia, iar eu nu le pot spune celor de la leasing ca au scazut intre timp preturile. Contractul e contract. Crezi ca daca la momentul respectiv aveam o alternativa, nu o utilizam? Dar fiind tineri, si bugetari... mai dorind si un apartament ca tot omu.. am facut inainte intai un credit imobiliar. Deci un alt credit era exclus. Si cash ... am avut pt avans.

This post has been edited by iomur: 27 Oct 2011, 11:32


--------------------
Renault symbol fidji, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 27 Oct 2011, 12:57
Post #93


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.100
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu te ia nimeni in deradere, normal ca fiecare face ce vrea cu banii lui. Voi ati avut ghinion de 2 ori: cu accidentul, si cu...preturile. Nu prea aveti ce face, decat sa vedeti partea plina a paharului (voi n-ati patit nimic, iar lipsa momentana a unei masini nu e un capat de tara).
Poate n-ar strica sa cereti si parerea unui PRIETEN "tehnic", in privinta masinii: prea se aduna, acum lonjeroanele, in trecut (NU STIU cat de praf sa fie drumurile in Iasi) toata suspensia la o masina relativ noua...aveti in vedere ca servisurile - reprezentanta umfla rau preturile, nu doar la piese de schimb, dar si la manopera...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 27 Oct 2011, 14:09
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pai in primul rand trebuie sa intelegeti ceva: masina aia nu era a voastra, era a celor de la RCI leasing. acum, dati masina dauna totala (nu e de reparat un symbol pocnit si in fata si in spate), inchideti leasingul si masina (epava) e a voastra. deci ramaneti cu 500e si epava, pe care in functie de cat de pocnita e masina mai luati macar 5-600e (nu stiu exact cum arata). luati banii astia, 1000 si ceva, ii dati avans si mai faceti un leasing iar pe 7 ani, si platiti aceeasi rata pe luna si aveti masina noua. eventual mai aruncati si vreo 2-3 vouchere de rabla.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan2
post 28 Oct 2011, 11:11
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 11 May 06




QUOTE(Marian66 @ 27 Oct 2011, 14:09)
pai in primul rand trebuie sa intelegeti ceva: masina aia nu era a voastra, era a celor de la RCI leasing. acum, dati masina dauna totala (nu e de reparat un symbol pocnit si in fata si in spate), inchideti leasingul si masina (epava) e a voastra. deci ramaneti cu 500e si epava, pe care in functie de cat de pocnita e masina mai luati macar 5-600e (nu stiu exact cum arata). luati banii astia, 1000 si ceva, ii dati avans si mai faceti un leasing iar pe 7 ani, si platiti aceeasi rata pe luna si aveti masina noua. eventual mai aruncati si vreo 2-3 vouchere de rabla.
*




SA= Valoarea Epavei + Bani de la Asigurator

In cazul asta nu ramai decat cu diferenta de la SA pana la sold leasing. Asa ca nu mai dezinformati


--------------------
Renault Laguna 07: 2,0 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 28 Oct 2011, 12:14
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




si cu ce am dezinformat de ai simtit nevoia sa ma citezi pe mine, in intreg asa? daca are de inchis leasingul cu 4100, si SA e 5500, cand scazi leasingul si epava nu mai raman vreo 500? cum s-a zis de la inceput? eu unul asa am casco-urile la masini, cu epava 15%


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iomur
post 1 Nov 2011, 10:42
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 October 11




pe mine nu ma intereseaza epava masinii ... ca nu am timp sa ma ocup eu de vanzarea ei ... in final raman cu diferenta dintre suma asigurata si cat mai trebuia dat la leasing ... oricum ar fi ... in final eu am ramas pagubit si vinovatul conduce bine mersi pe soselele patriei, cu oamenda simbolica de 268 ron .. daca s-a grabit omul a dat numai 134 ron, iar eu am pierdut masina, si banii dati de 4 ani incoace lunar,


--------------------
Renault symbol fidji, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 1 Nov 2011, 22:32
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pai ala pentru ce a gresit, a platit! daca masina ar fi fost a ta, si nu a firmei de leasing, si primeai tu toata suma asigurata, nu ai mai fi fost asa de nemultumit. intelegeti si voi o data ca ”leasing” inseamna inchiriere pe perioada determinata cu optiunea de cumparare la finalul contractului.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iomur
post 2 Nov 2011, 23:46
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 October 11




Marian66, uite cum zic eu ca e ...

daca voiam sa inchiriez o masina, probabil ca ma duceam sa fac treaba asta la o firma de inchirieri auto. Eu insa am vrut sa imi cumpar o masina, nu sa o inchiriez. Sunt 2 feluri de leasing .. operational si financiar. Eu am optat pt leasing ca forma de finantare nu ca firma de inchirieri.

Sa dea Dumnezeu sa nu ti se intample vreodata ceva asemanator ... si apoi dupa ce ai platit o chirie modica de vre 14 000 euro sa vin si eu sa iti zic la fel, ca tre sa intelegi ca ai inchiriat masina, iar daca cumva as fi eu vinovat de situatia ta, sa plec zambind cu o chitanta de 134 de ron in buzunar fiind absolvit de orice vina sau urma de responsabilitate.

Sa vezi atunci ce vesel ai sa fii.

Nu am cautat lamuriri privind ce inseamna leasing .. ca am citit contractul bine ... la vremea respectiva, am cautat o parere, un sfat, cu privire la existenta sau nu in legislatie a unei masuri de coercitie asupra vinovatului care platind el fabuloasa amenda de 134 ron a facut praf 3 masini. Si sa dea Domnul sa nu te imbolnavesti si sa ajungi pe mana lui .. ca baiatu e student la medicina la o facultate particulara .. si mai devreme sau mai tarziu va fi Domnu Doctor!!!

eu vad condusul ca pe un act de responsabilitate fata de propria persoana si fata de ceilalti.

pentru unii insa e o dovada de teribilism, de manifestare a unor frustrari sau incompetente si de asta avem atatia morti in accidente rutiere. Tocmai datorita unei legislatii prost gandite, dar mai ales, asa buna rea cum este, e prost sauu deloc aplicata.

Pentru ca si atunci cand s-a soldat vreun accident cu victime omenesti, vinovatul daca a ramas in viata, a stat frumos liber ... fiind pedeapsa suspendata.

Iar la noi in Romania, se iau masuri abia dupa ce este sacrificata una sau mai multe vieti omenesti.

Asa ca nu imi explica tu mie ce inseamna leasing ...



--------------------
Renault symbol fidji, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 3 Nov 2011, 04:22
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




omul a platit paguba, daca nu tu ai fost pagubitul ci firma de leasing, el ce vina are? asta incerc sa-ti zic, daca masina era proprietatea ta, si incasai tu toata suma asigurata, era ok, nu? desi pt. el era aceeasi sanctiune. sau si daca nu aveai casco, si era dauna totala pe rca, desi era aceeasi sanctiune pt el, doar pt ca incasai tu banii, era ”mai ok” probabil, nu?
de aceea astfel de evenimente se numesc ”accidente”, pentru ca se intampla. cineva e gasit vinovat si plateste. ca unii o iau personal, asa ca tine, si au impresia ca ala le rade in fata, de parca nu si-ar fi lovit si masina lui, e alta poveste. vrei tu neaparat sa ramai cu ceva? iti trimit PM si cu asta


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 3 Nov 2011, 09:27
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(iomur @ 1 Nov 2011, 11:42)
... in final eu am ramas pagubit si vinovatul conduce bine mersi pe soselele patriei, cu oamenda simbolica de 268 ron..
*


Amenda respectiva nu mi se pare simbolica, dimpotriva, e una consistenta. Vinovatul si-a platit datoria fata de incalcarea legii - doresti sa faca puscarie sau ce? Daca avea de platit o amenda de 1000 EUR, te simteai mai bine? Nu vedeai un cent din banii aia, ca tot la taxe si impozite mergeau.
QUOTE(iomur @ 3 Nov 2011, 00:46)
Tocmai datorita unei legislatii prost gandite, dar mai ales, asa buna rea cum este, e prost sauu deloc aplicata.
Pentru ca si atunci cand s-a soldat vreun accident cu victime omenesti, vinovatul daca a ramas in viata, a stat frumos liber ... fiind pedeapsa suspendata.
*


Intelegandu-ti supararea si frustrarea in fata unei situatii aparent nedrepte, parerea mea e sa il iei drept ghinion si sa fii suparat pe soarta. Restul, sunt calcule economice justificabile, legislatie corecta si o practica obisnuita in asigurari.

Dorinta ta "ascunsa" de a avea satisfactie in dauna soferului teribilist nu mi se pare fair...ti s-ar putea intampla si tie, o situatie speciala, o secunda de neatentie, o stanjenire in trafic si paffff....ai pocnit Maybach-ul lui Jiji, dauna totala smile.gif - ce parere ai, platesti amenda si lasi asigurarile sa il despagubeasca pe RCA-ul tau, sau e mai corect sa faci un credit pe 20 de ani sa repari mertzu' omului? icon_mrgreen.gif



--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iomur
post 3 Nov 2011, 09:33
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 October 11




ok, in regula, nu vreau sa starnesc animozitati .. oricum doresc tuturor sa nu aiba parte de astfel de evenimente.


--------------------
Renault symbol fidji, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 23:04
Forum Renault