DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> modul comanda audio volan solenza

jhr
post 18 May 2003, 14:34
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




stiti ca la clio exista cest modul, sau cum s-o fi numind, pe volan.avand in vedere ca radio casurile sau radiocd-urile, cum am eu pe scala, cred ca sunt de la renault, as vrea sa-mi adaptez un dispozitiv din ala pe volan.
stie cineva de unde se poate procura, poate de la un dealer renault ?
nu de alta, dar la solenza scala cu 1300 km chiar nu am nimic de reprosat pana acum, e totul perfect SI MERITA TOTI BANII , ATAT LA CUMPARARE, CAT SI IN CEEA CE PRIVESTE CASCO SI CHELTUIELILE DE INTRETINERE


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 19 May 2003, 08:18
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




La ce cheltuieli de intretinere te-ai fi asteptat in 1300km? Asteapta macar pina la 20000-30000km sa vezi atunci. Dupa 1300km nici io n-aveam nimic de reprosat DSN-ului meu.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 19 May 2003, 09:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




apropo de chestii mishto de la renault io vreau sa-mi iau de la un dealer suportul pentru ochelarii de soare de la Renault Laguna II care este pozitionat deasuprea soferului in locul unde e (mai bine zis nu e) "bara" aia de deasupra geamului de care te tii ca in autobuz (sorry nu stiu care e numele oficial parca maneta de viraj.....)


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 19 May 2003, 09:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




ca tot vorbiti de chesti misto de la Clio! Eu vreau sa-mi schimb clantele (sau cum l-eo zice de tragi de ela :oops: ) de dinauntru cu cele de la megan, alea din aluminiu.


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 19 May 2003, 09:24
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
ca tot vorbiti de chesti misto de la Clio! Eu vreau sa-mi schimb clantele (sau cum l-eo zice de tragi de ela  :oops: ) de dinauntru cu cele de la megan, alea din aluminiu.


E o idee excelenta!
Sa ne dai detalii mai in amanunt daca reusesti.

Succese!!!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 19 May 2003, 09:25
Post #6


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Eu stiam ca modulul de comanda a casetofonului de pe volan de la renault este ~1.500.000. Incearca sa iei legatura cu un dealer Renault. Daca nu, incearca pe rand:
1. cauta la dezmembrari, poate ai noroc si gasesti
2. exista la tutoriale schema lu


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 May 2003, 09:26
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Sau iti cumperi un casetofon cu telecomanda la volan (ca cel pe care il gasesti vindut de mine la categoria BURSA)!
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 19 May 2003, 09:27
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




am sa va tin la curent, dar asta nu este tot. Gurile din ventilatie vreau sa le fac tot din aluminiu daca se poate desigur. sa-mi vina masina intai icon_twisted.gif si mai vorbim :cry:


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 19 May 2003, 09:46
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
am sa va tin la curent, dar asta nu este tot. Gurile din ventilatie vreau sa le fac tot din aluminiu daca se poate desigur. sa-mi vina masina intai icon_twisted.gif  si mai vorbim  :cry:


Te las sa incerci si pe masina mea. A mea deja a venit.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 19 May 2003, 09:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




felicitari! tongue.gif eu mai am de asteptat :cry:


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 May 2003, 09:59
Post #11


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Recomandari calduroase : in loc sa dati banii pe clante de interior de Laguna si sa va apucati sa munciti de sa va sara basca facind aeratoare de Al, mai bine puneti mina pe un vopsitor, cumparati 0,5 l vopsea crom/argintiu + lac, 0,5 l primer pentru plastic si va apucati sa le vopsiti! Nu cred ca mai are rost sa va spun despre faptul ca nu va costa mai mult de 1,5 mil. lei. Foarte important e sa stati cu ochii pe vopsitorul ala, sa dea piesele cu primer de plastic mai intai! Daca nu da cu d-ala, se cojeste vopseaua!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 19 May 2003, 10:05
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




ai dreptate intr-un fel! dar daca arata naspa? in ce priveste aeratoarele nu ma costa nimic, dau comanda in sectie :wink: iar la clante nu sunt convins ca o sa reziste in timp vopseaua asa ca as prefera ceva original (dar scump :oops: )


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 May 2003, 10:08
Post #13


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Nu recomandam daca nu vedeam! Are un prieten de-al meu la un Opel Vectra. Drept e ca el lucreaza la Di-Bas si i le-a "zugravit" vopsitorul de acolo. Au iesit superb si vopseaua inca tine (dupa 3 ani)!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 27 May 2003, 09:23
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




observ ca scrumiera de la SLZ e si pe Megane2 http://www.autoshow.ro/images/?image_name=...articles_images


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 27 May 2003, 15:11
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




QUOTE
stiti ca la clio exista cest modul, sau cum s-o fi numind, pe volan.avand in vedere ca radio casurile sau radiocd-urile, cum am eu pe scala, cred ca sunt de la renault, as vrea sa-mi adaptez un dispozitiv din ala pe volan.

Si-a cumparat un prieten de-al meu Clio si pot sa-ti spun ca difera Cass-ul/RCD-ul de cel care e pe SLZ, nu cu mult dar difera functional in sensul ca nu are afisajul pe Cass ci il are deasupra bordului (ca la computer de bord numai ca afiseaza doar Cass-ul si temperatura). Deci banuiala mea este ca are o iesire pt. afisaj si pt. comanda pe volan, care s-ar putea sa n-o aibe cel de pe SLZ, trebuie studiat/intrebat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 27 May 2003, 15:57
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




Modelul de CD/cass care este pe Solenza/DSN este exact cel de pe Clio versiunea anterioara, care cred ca are modulul de comanda pe volan.


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Jun 2003, 15:05
Post #17


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




QUOTE
observ ca scrumiera de la SLZ e si pe Megane2http://www.autoshow.ro/images/?image_name=039_top_x_4.jpg&image_db=autoshow_articles_images


Pai, atata timp cat aeratoarele seamana izbitor de mult cu cele de pe Iveco sau Alfa-Romeo, jantele de la SLZ Scala seamana cu cele pe vechiul Clio, la fel ca si: dispunerea luminilor in stopurile spate, proiectoarele de ceata, casetofonul si altele nu cred ca o biata scrumiera ar mai avea mare importanta. Oricum, bine ca ai gasit si acesta asemanare, ca cei de la Dacia se tot bat cu pumnul in piept ca au investit nu stiu cat in proiectare si ca le-a iesit ceva original.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 1 Jun 2003, 20:20
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Mai mult,daca te incalzeste cu ceva, scrumiera de la DSL este identica cu cea de la Megane 2.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Jun 2003, 21:31
Post #19


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai, sincer sa fiu, nu ma incalzeste cu nimic. Decat poate cand imi va veni masina voi putea spune ca am cate un pic din Clio, din Megane2, din Alfa-Romeo si, de ce nu, din Iveco si din cine stie ce alta masina. Solenza in sine este cel mai bun produs scos pana acum de cei din Pitesti si cred ca isi merita fiecare banut. Problema mea este alta. Cei de la Dacia seamana incredibil de mult cu gaina care in momentul in care a facut un ou cotcodaceste o ora.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 2 Jun 2003, 09:42
Post #20


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Daca desfaci casetofonul vei descoperi ca sunt 2 mufe - una alba si una neagra - dar si inca 2 sloturi libere. Probabil in acestea ar trebui sa intre mufele pentru acel modul de comanda de la volan.

Oricum, casetofonul se scoate mult, mult prea usor. Sper sa nu fie si hoti care citesc aceste mesaje ale noastre.....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 2 Jun 2003, 09:50
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




ce veni vorba de hoti, eu ma gandeam ca am putea sa facem un capac de culoare neagra pe care sa scriem intr-um mod cat mai oribil DACIA cu vopsea alba si pe care sa-l aplicam deasupra casului/cd-ului. In felul asta hoti ar putea crede ca nu este nimic acolo .... (poate fi luata si ca gluma, dar se poate sa si mearga pentru o vreme laugh.gif )


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 2 Jun 2003, 10:43
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
ce veni vorba de hoti, eu ma gandeam ca am putea sa facem un capac de culoare neagra pe care sa scriem intr-um mod cat mai oribil DACIA cu vopsea alba si pe care sa-l aplicam deasupra casului/cd-ului. In felul asta hoti ar putea crede ca nu este nimic acolo .... (poate fi luata si ca gluma, dar se poate sa si mearga pentru o vreme  :lol: )


a propos de asta am vazut la renault europa parca, ca rcd avea un capac pe care-l puneai cand plecai din masina; nu-mi dau seama cat de eficienta e aceasta solutie?!?!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Jun 2003, 10:59
Post #23


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
ce veni vorba de hoti, eu ma gandeam ca am putea sa facem un capac de culoare neagra pe care sa scriem intr-um mod cat mai oribil DACIA cu vopsea alba si pe care sa-l aplicam deasupra casului/cd-ului. In felul asta hoti ar putea crede ca nu este nimic acolo .... (poate fi luata si ca gluma, dar se poate sa si mearga pentru o vreme  :lol: )

MOS GERILA IS ALIVE !!!!!
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 2 Jun 2003, 11:39
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
nu cred ca o biata scrumiera ar mai avea mare importanta


Priveste la curul scrumierei si ai sa vezi sigla Renault pe ea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 2 Jun 2003, 11:41
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




a deslusit cineva treaba cu satelitul de comenzi audio de la renault clio??? daca merge mi-as lua si io unul :!:


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Jun 2003, 12:00
Post #26


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
a deslusit cineva treaba cu satelitul de comenzi audio de la renault clio??? daca merge mi-as lua si io unul :!:

M-ati capiat cu comanda voastra la volan! Sa-mi zici daca apari Joi si esti dispus sa scoti cas-ul pentru 5 minute. Vin eu cu un satelit de comenzi pentru Philips de pe Renault (dar nu de Clio).


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 2 Jun 2003, 12:06
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
a deslusit cineva treaba cu satelitul de comenzi audio de la renault clio??? daca merge mi-as lua si io unul :!:

M-ati capiat cu comanda voastra la volan! Sa-mi zici daca apari Joi si esti dispus sa scoti cas-ul pentru 5 minute. Vin eu cu un satelit de comenzi pentru Philips de pe Renault (dar nu de Clio).


din ala de renault 25? nu stiu daca am cum sa ajung joia asta oricum poti sa verifici si pe DSN sau pe alt SLZ ca sunt la fel casurile (cu exceptia RCD) vreau doar sa stiu daca merge!!! ca sa ma duc la renault sa-mi comand un satelit si un cablaj pt el (mufele deaca nu corespund la intrarea in RCS o sa la modific io dar vreau sa stiu ca merge - nu sa dau banu aiurea)


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Jun 2003, 12:11
Post #28


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




De R21! R25 nu a avut telecomanda la volan ci au fost unele care aveau PE volan.
Deci, domnilor amatori de confort si dornici sa va ergonomicizati masinile, care se ofera sa scoata cas-ul din DSN sau SLZ , ca sa putem vedea compatibilitatea satelitului de care dispun ??? Sau, DSN-istii care au dat deja jos casetofoanele/CD-urile, spuneti-mi daca pe panoul din spate se gaseste o mufa rotunda, de forma si dimensiunile unei mufe DIN, care are in jur de 8 picioare .
Merci !


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancc
post 9 Sep 2003, 00:56
Post #29


membru...de partid


Group: Members
Posts: 93
Joined: 9 September 03
From: cateodata...bucuresti!!!




Salutari,
aveti idee daca merge adaptata o comanda de volan pt. cass SONY la Solenza, si daca da care ar fi pinii pe care trebuie conectata tinand cont ca sint 3 (trei) fire pe modulul de comanda :?: :?: :?: ; dau un set de conectori pt. un raspuns valabil. Si apropo, nu mai chinuiti cass-urile/cd-urile cu volumul crescator in functie de viteza ca nu o sa mearga niciodata atata timp cat nu aveti conectat pin-ul 1 la vitezometru- spun asta pt. ca CD-ul de pe Solenza montat pe un FIAT functioneaza perfect.


--------------------
renault/nissan megane sedan/navarra 1.6 16v/ 2.5 turbo
Gratitude is merely the secret hope of further favors.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woland
post 9 Sep 2003, 07:46
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




Daca vreti telecomanda pe volan, luati-va un RCD pricopsit, cu telecomanda pe infrarosii montata pe volan. E adevarat ca sunt preturi de la 20 mil. in sus, dar asta e....
Iar referitor la functia aia smechera de crestere volum cu viteza, la Pioneer, Sony etc. asta se face cu senzor de zgomot care monitorizeaza nivelul de zgomot din masina, nu in functie de viteza.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 15:42
Forum Renault