DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident, cine e vinovat?

Cioby92
post 15 Jul 2011, 16:16
Post #31


Membru fara semnalmente


Group: Members
Posts: 402
Joined: 22 December 09
From: Brasov




QUOTE(DannyY @ 15 Jul 2011, 10:44)
radmasa.gif
Deci mamele responsabile sunt automat si soferite de exceptie?

Cioby, cate accidente intentionate ai vazut in viata ta? Tot atatea vei vedea si de acum incolo  biggrin.gif
*



Nu am mai vazut accidente "live",acesta este primul accident in care am fost implicat, sunt incepator (am 4 luni de experienta) smile.gif


QUOTE(cosmin_2300 @ 15 Jul 2011, 11:04)
Cioby, nu te supăra pe mine ... dar ai fost un mare b*u că ai făcut/scris ce a zis ăla! De accident a fost vinovată aia, NU TU! Acum o să dai mai mulți bani la asigurare + că trebuie să-ți repari mașina.
Cum plm să scrii pe foaia aia că ești vinovat?! Nu te-a dus mintea că ăla vrea să te scoată vinovat?!  rolleyes.gif
*



Stiu ce sunt biggrin.gif dar odata ce ne-am inteles sa o facem amiabila, cand m-am intors cu acel document si am vazut militianu, m-am cam taiat.

QUOTE(ag02cws @ 15 Jul 2011, 11:23)
Din ce inteleg, aveau loc lejer doua masini pe strada, chiar daca erau masini parcate pe lateral. Eu as fi facut schema exact la fel ca cea de sus, dar nu mai puneam masinile alea si nici linia punctata (sau o puneam de asa natura incat sa iasa ca nu ai calcat-o). Sa demonstreze ea ca erai pe contrasens. E clar ca vina e a ei ca a taiat curba. Daca stia sa conduca, incadra masina de asa natura incat sa aveti loc amandoi ca doar era spatiu. Sunt convins ca, intr-io zi, se intalnesc sute de masini pe strada aia, dintre care una un pic pe contrasens si nu se intampla nimic.
*



Pe acea straduta nu aveau loc cum sa intre doua masini plus cele parcate. Schema nu e facuta la scara ci doar orientativ. Tanti respectiva a intrat cu viteza destul de mare in intersectie, daca avea viteza mai mica si lua curba corect, ma vedea, incetinea si putea sa ma lase sa ies apoi intra ea, dar asta este la atitudinea soferului.

QUOTE(DannyY @ 15 Jul 2011, 11:41)
Inca o observatie: cand doua masini s-au atins in felul asta, nu se da NICIODATA inainte. Ori dai INAPOI, ori stai locului, daca in spate e careva. Altfel maresti pagubele (cum s-a si intamplat).
*



Recunosc, aici am gresit, trebuia sa stau locului cand am avzut-o si sa vad cum reactioneaza.


QUOTE(marksman @ 15 Jul 2011, 11:57)
@initiator: ai picat de fazan. Spui ca ai oprit si ca vaca aia a continuat sa mearga. Tu erai pe contrasens pentru ca depaseai niste dobitoci care au oprit amboulea. Aia a taiat la randul ei curba (deci era si ea pe contrasens), ar fi fost probabil culpa comuna.
*



Sunt curios ce o sa declare, luni, la asigurator. Cand faceam acel contract si ii ziceam ca a taiat curba, ma luat cu: "hai nu fi obraznic", mai era si militianu...

QUOTE(adi_ar @ 15 Jul 2011, 12:17)
Tot dupa razboi, am si eu ceva observatii:
- Constatul amiabil nu stabileste vinovatii deci notificarea ta are si nu are valoare (sa fie sanatosi cei care "rezolva" accidente si dau vinovati, daca ar fi sa-i creada pe toti ...). Nu ar fi exclus ca societatea de asigurari sa aiba unele obiectii.
- Referitor la vinovatie, conteaza ce indicatoare de circulatie erau pe acolo!
Daca nu era nici un indicator, coreland urmele (descrise), tu - fata iar femeia - lateral, te faci vinovat de neacordare prioritate de dreapta.
QUOTE(OUG195/2002)
Art. 57
(1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreapta.

Altfel, fara fotografii sau marturii (si mai bine) din care sa rezulte ca ai acordat prioritate insa celalalt sofer nu s-a incadrat corect, esti vinovat.

Pe viitor nu mai accepta sa scrii altceva decat descrierea conditiilor. Este treaba altcuiva sa stabileasca vinovatii.
*



Asta e invatatura de minte, alta data nu se va mai intampla asa, asta a fost primul accident in care am fost implicat biggrin.gif

LE. Am uitat sa specific, eu nu am pagube mari. Bara mea a fost crapata si reparata cu nituri si tabla apoi dat cu chit de firbra. Acum mi-a sarit doar o bucata de chit, se repara nu 5 lei, cat costa o cutie de chit (vopsea neagra am)

This post has been edited by Cioby92: 15 Jul 2011, 16:38


--------------------
Dacia 1300/1976 cu elemente de 1310 - BV 01 EMP
Dacia Logan 1.4 MPI Laureate GPL 2008 B 12 ZVK
I'll Make You an Offer You Can't Refuse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Jul 2011, 16:44
Post #32


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Marty @ 15 Jul 2011, 11:08)
Sa mori tu-nfipt?
*



SPune tu atotcunoascatorule cum e atunci. Sa nu-mi spui ca daca lovesti pe cineva fugi repede sa-ti faci alta polita, ca te cred in stare radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 15 Jul 2011, 17:22
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




Cam esti vinovat. Mi-a placut ca dupa ce ati comis-o ati mai dat inainte-inapoi pe acolo, macar sa o faceti lata.
Pentru consolarea ta si mai ales pentru tupeul ei, fa o contestatie la procesul verbal. Te costa maxim 2 lei, dar ea o sa isi vada masina facuta de asigurator dupa multe luni de acum incolo.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Jul 2011, 17:51
Post #34


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La ce proces verbal sa faca acea contestatie?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 19 Jul 2011, 13:58
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




rbk, iti dau un exemplu, un prieten vroia sa faca stanga la un semafor imediat dupa refugiul liniei de tramvai, linie despartita cu gard si bordura inalta pe care sa nu se urce nici un om normal. Bun, la culoarea verde omu se incadreaza regulamentar cedand trecerea celor care veneau din dreapta lui evident, in timp ce astepta vine un cretin pe linia de tramvai, din sensul lui de mers si intra in el rasturnandu-se amandoi.
Concluzia : prietenul meu vinovat pentru necordare de prioritate, lasat fara permis+amenda, iar cel ce venise pe linia de tramvai doar amenda ca depasise refugiul pe stenga. Accidentul s-a petrecut in zona Luica. Deci se poate....

Orice accident produs pe contrasens il face vinovat pe cel ce nu este pe sensul lui de mers, indiferent de ce obstacol este, legea spune ca cel care are obstacol pe banda lui este obligat sa cedeze trecerea.

<span class='edit'>19 Jul 2011, 14:08:</span>
Pot spune ca Cioby92 a avut un ghinion penibil, care apare din cand in cand. Situatii ca a lui sunt zilnic in Bucuresti, Romania, la cati cretini au carnet probabilitatea sa se mai repete este mare.

This post has been edited by mariusd4: 19 Jul 2011, 14:10


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Jul 2011, 14:12
Post #36


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE
legea spune ca cel care are obstacol pe banda lui este obligat sa cedeze trecerea.

Unde scrie? Care lege?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 19 Jul 2011, 14:18
Post #37


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(adi_ar @ 19 Jul 2011, 15:12)
Unde scrie? Care lege?
*


Chiar daca nu scrie, e logic.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Jul 2011, 14:27
Post #38


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Legea este una iar logica alta!

In ce articol scrie a trebuie sa dai prioritate unui "obstacol"? Ca tu alegi sa nu te napustesti intr-un bolovan sau un jmecher care sta pe avarii, nemaivorbind de un TIR pe contrasens, este alta socoteala!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 19 Jul 2011, 14:33
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti





ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*)
privind circulația pe drumurile publice**)
(aplicabilă începând cu data de 25 noiembrie 2010*)

ART. 45
(1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.
(2) Conducatorul vehiculului care se angajeaza in depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula in fata sau in spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.
(3) Atunci cand prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire.

This post has been edited by mariusd4: 19 Jul 2011, 14:35


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 19 Jul 2011, 14:37
Post #40


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(mariusd4 @ 19 Jul 2011, 13:58)
Orice accident produs pe contrasens il face vinovat pe cel ce nu este pe sensul lui de mers, indiferent de ce obstacol este, legea spune ca cel care are obstacol pe banda lui este obligat sa cedeze trecerea.
*



QUOTE(tribunul @ 19 Jul 2011, 14:18)
Chiar daca nu scrie, e logic.
*



Scrie, la art. 132 din ROUG:
"Art. 132. - Conducatorul vehiculului al carui mers inainte este obturat de un obstacol sau de prezenta altor
participanti la trafic, care impune trecerea pe sensul opus, este obligat sa reduca viteza si, la nevoie, sa
opreasca pentru a permite trecerea vehiculelor care circula din sens opus."

Dar exista si o exceptie pe care cred ca multa lume nu o stie, mai jos:

"Art. 135. - Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
e) cand circula in panta fata de cel care urca, daca pe sensul de mers al celui care urca se afla un obstacol
imobil. In aceasta situatie manevra nu este considerata depasire in sensul prevederilor art. 120 lit. j);"

Totusi, nu cred ca la cazul lui Cioby e aplicabil vreunul dintre articolele astea...


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 19 Jul 2011, 14:38
Post #41


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(adi_ar @ 19 Jul 2011, 15:27)
Legea este una iar logica alta!

In ce articol scrie a trebuie sa dai prioritate unui "obstacol"? Ca tu alegi sa nu te napustesti intr-un bolovan sau un jmecher care sta pe avarii, nemaivorbind de un TIR pe contrasens, este alta socoteala!
*


Eu prin obstacol inteleg si pe cineva care merge mai incet ca mine, si un biciclist, si pe cineva oprit.....etc


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 19 Jul 2011, 14:39
Post #42


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Obstacolu' e ala care te incurca fara sa se deplaseze. Biciclistu' nu e obstacol, daca misca.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 19 Jul 2011, 14:41
Post #43


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




si participantii la trafic pot deveni obstacole


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 19 Jul 2011, 14:43
Post #44


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Dar nu toate obstacolele pot deveni participanti la trafic tongue.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 19 Jul 2011, 14:44
Post #45


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(DannyY @ 19 Jul 2011, 15:39)
Obstacolu' e ala care te incurca fara sa se deplaseze. Biciclistu' nu e obstacol, daca misca.
*


Definitie data de cine? poate sunt impartite in obstacole imobile si obstacole mobile.

Pt. mine tot ce gaseste pe sosea si ma incetinete, eu le consider obstacole.

This post has been edited by tribunul: 19 Jul 2011, 14:45


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 19 Jul 2011, 14:55
Post #46


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Definitia din DEX a obstacolului sugereaza imobilitatea lui. Dar sa ne limitam la codul rutier:

Definitia vehiculului, OUG art. 6.35:

vehicul - sistemul mecanic care se deplaseaza pe drum, cu sau fara mijloace de autopropulsare, utilizat
in mod curent pentru transportul de persoane si/sau bunuri ori pentru efectuarea de servicii sau lucrari;

Deci... tricicleta care se deplaseaza este un vehicul. Cea care NU se deplaseaza nu mai este un vehicul. Daca te incurca in al doilea caz, devine obstacol. Pe care ai voie sa-l depasesti chiar si pe linie continua.



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Jul 2011, 15:11
Post #47


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Aici se discuta in sarade! smile.gif
Deci, daca colegul dorea sa spuna ca trebuie sa acorzi prioritate celor din sens opus, daca esti obligat sa ocolesti un obstacol, atunci are dreptate. Trebuia spacificat, doar, ca acorzi prioritate celor din sens opus, nu obstacolului (care, fie vorba intre noi, este o chestie imobila tongue.gif ).
Pana la urma, oricum a fi fost sa fie, in discutie nu este vorba de nici un obstacol si nici depasire sau ocolire ci de viraj la stanga!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex4u
post 19 Jul 2011, 15:45
Post #48


Ultima scursura' umana


Group: Members
Posts: 2.131
Joined: 19 March 10
From: Scursureștii de Campie




Acuma ma bag si eu in seama ..bun tu te aflai cum ar veni in depasirea obstacolului...care erau masini parcate...daca tu erai in depasirea obstacolului deja intrat banuiesc..cum sa te asiguri dinainte ca o super mama dasta..nu se baga dupa o strada secundara..sau cum e...direct..deci aici e cam culpa comuna..si daca tu ai scris asa ceva pe procesul verbal inseamna ca ....in fine nu te judec..dar eu daca tot venea cu rude dastea sa ma ameninte..ma duceam la cea mai apropiata sectie de politie si se decidea acolo cine e vinovat si cine nu....dar iti spun sigur ca iesea culpa comuna..insemna ca tu numai ai voie sa circuli pe straduta aia pentru ca niste idioti si-au parcat masina pe banda de mers...adica tu sa circuli pe acolo ce trebuia sa faci ..sa le ridici masinile lu aia pe sus? adica tu te-ai asigurat odata cand ai inceput sa le depasesti..de unde sa stii asta daca nu ai al 6-lea simt ca aia intra direct pe straduta...deci .. wink.gif


--------------------
EX:DACIA BERLINA TX 1987
Ex Bmw e36 318i
Ex Opel Astra G 1.6 - Vand piese
Ex Audi A4 1.6 105 HP
Ex Peugeot 206
Ford Focus II 2009.
Opel Astra G 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 19 Jul 2011, 15:52
Post #49


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.228
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Ce va place voua sa despicati firul in patru.

La modul cum ne-a povestit, vina reala se incadra cel mai corect la culpa comuna.

Cand el s-a apucat sa treaca de masinile parcate, nu avea cui sa cedeze prioritate.
Cand a aparut fomeea aia in campul lui vizual, trebuia sa calce franele ca pe soacra, sa se traga maxim in drapta si sa stea acolo. Vina lui.
Ea, n-ar fi trebuit sa taie curba ca la tac-su pe tarla. Vina ei.
(Nu mai pomenesc episodul ala amuzant in care au decis ca n-au indoit tablelele suficient)

Din pacate, vina lui e demonstrabila. A ei, nu prea...

si cioby... data viitoare cand mai completezi o declaratie, nu mai permite unui politai sa-ti dicteze nici macar data. Si asta nu neaparat la asigurator, ci in orice situatie. De aia le zice DECLARATII, ca le declari tu, nu ca ti le dicteaza ei.

This post has been edited by bucatzel: 19 Jul 2011, 18:13


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 19 Jul 2011, 16:16
Post #50


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Cioby92 @ 15 Jul 2011, 00:33)
scriu VINOVAT DE PRODUCEREA EVENIMENTULUI

Cum zice"ungurul":Verba volant, scripta manent.
Restul e CanCan...
NB!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 19 Jul 2011, 17:14
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(bucatzel @ 19 Jul 2011, 16:52)
ca le declari tu, nu ca ti le dicteaza ei.
*



pai nu? la sfarsit, cine scrie ”aceasta imi este declaratia pe care o dau, sustin si semnez”? tu sau militianul


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
riderontornadoes
post 19 Jul 2011, 18:03
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 9 June 05




daca el nu avea loc printre sirurile de masini parcate, inseamna ca nici aia nu avea loc. deci, si aia intrase pe contrasens. Plus ca nu s-a asigurat cand a intrat pe strada.


--------------------
dacia 1310 1310 - b21htf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 19 Jul 2011, 18:07
Post #53


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Sa fac discutia si mai aprinsa, daca erau masini parcate pe ambele parti ale drumului.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 19 Jul 2011, 18:22
Post #54


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.228
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




In cazul de fata, nu se pune problema de asa ceva, vezi poza din primul post. Nici aia n-ar fi putut sa intre taind curba daca erau masini parcate pe ambele parti.

In realitate, sunt erau o groaza de alei printre blocuri in timisoara unde se intamplau chestiile astea des.

Cazul 1. Scandal: da tu inapoi, ba da tu inapoi
Cazul 2. Se aplica doar pentru cei din zona. Nu intri cu totul, te uiti data ii altcineva deja intrat in "tunel". Il lasi sa iasa si dupa aia te bagi tu. Trebuie un pic de calm la manevra asta.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Jul 2011, 18:50
Post #55


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(riderontornadoes @ 19 Jul 2011, 18:03)
daca el nu avea loc printre sirurile de masini parcate, inseamna ca nici aia nu avea loc. deci, si aia intrase pe contrasens. Plus ca nu s-a asigurat cand a intrat pe strada.
*




QUOTE(tribunul @ 19 Jul 2011, 18:07)
Sa fac discutia si mai aprinsa, daca erau masini parcate pe ambele parti ale drumului.
*



Voi nu vreti sa pricepeti ca la semnul "cedeaza trecerea" sau in situatia prioritatii de dreapta, nu conteaza unde esti plasat, pe ce banda sau pe ce banda este celalalt. Trebuie sa-i acorzi prioritate "tuturor celor aflati in intersectie", respectiv tuturor celor care vin din dreapta!

In cazul de mai sus (desi n-am aflat cum era cu semnele) vinovatia este exclusiv a colegului Ciobi92.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 19 Jul 2011, 19:04
Post #56


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.228
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(adi_ar @ 19 Jul 2011, 19:50)
Trebuie sa acorzi prioritate "tuturor celor aflati in intersectie"
*



Conform schemei pe care ne-o pus-o la dispozitie, el nu a intrat in intersectie. Semnul de cedeaza te pune sa te asiguri inainte de a patrunde in intersectie, nicidecum sa te opresti 10 metri inainte de ea.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Jul 2011, 19:23
Post #57


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Vecine, aici nu ti-am inteles rationamentul!
La "cedeaza", opresti (sau nu) unde vrea muschii tai, numai sa dai prioritate TUTUROR.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 19 Jul 2011, 19:39
Post #58


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.228
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Mda, nu poci zice sa mai sunt extraordinar de clar la ora asta.

La cedeaza incetinesti, si in caz de nevoie, opresti fix inainte de a patrunde in intersectie. In drept cu semnul, paremi-se ca scrie pe undeva.

Cu x metri inainte de semnul ala, eu am tot dreptul legal sa ma deplasez cu 50km/h daca reusesc sa ma opresc in drept cu semnul ala. x poate fi si 1 din cate-mi pasa mie, inca am voie sa ma deplasez.

Cioby al nostru mai avea un pic de mers pana sa patrunda in intersectie, pentru ca altfel nu l-ar fi afectat curba taiata de femeia aia. Un pic, pe la un metru, dar el inca nu trebuia sa cedeze trecerea nimanui.

Pupatura dintre el si tipa in cauza s-a intamplat din cauza ca el dubla masinile parcate si ea taia curba, si totul s-a intaimplat cam cu vreun metru inainte ca cioby sa intre in intersectie.





--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 19 Jul 2011, 19:54
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(tribunul @ 19 Jul 2011, 14:44)
Pt. mine tot ce gaseste pe sosea si ma incetinete, eu le consider obstacole.
*




Asta ar insemna ca daca tu mergi cu 100km/h si ai in fata pe unul care merge cu 80km/h, deci te incetineste, eu, care vin din cealalta directie trebuie sa-ti dau prioritate sa-l depasesti, in cazul in care tu urci o panta?

This post has been edited by St: 19 Jul 2011, 19:54


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 19 Jul 2011, 20:01
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




din cite am invatat eu la scoala acum multi ani la semnul cedeaza trecerea NU ESTI OBLIGAT SA OPRESTI doar sa incetinesti , opresti doar daca este nevoie sa treaca cel de vine pe drumul cu prioritate


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 02:53
Forum Renault