DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scurgeri ulei, Scurgere ulei motor solenza

Iulikk
post 25 Apr 2012, 22:44
Post #31


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ai insurbat bine busonul de sub masina si filtrul de ulei?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius c
post 26 Apr 2012, 20:07
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 13 October 10




pentru cei cu diesel ,epuratorul pierde in partea de jos la prindere pe motor acesta are o garnitura de etansare care cu timpul se uzeaza si scapa ulei eu personal am incercat sa schimb garnitura dar fara rezultat daca nu ai garnitura originala este foarte greu solutia foarte simpla se taie putin din epurator la partea de jos cativa centimetri se pune furtun rezistent la caldura prins cu doua coliere si gata nu veti mai avea probleme cu treaba asta cool.gif


--------------------
dacia solenza 1.9 diesel 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 17 Sep 2013, 09:58
Post #33


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Am si eu o problema cu pierderile de ulei . Am schimbat de curand planetara stanga (partea cu soferul) si imi pierdea pe la semeringul de la caseta . A fost schimbat burduful acela si acum se pare ca tot pierde ,dar nu planetara. Am verificat si cel de la motor, si surpriza , era minim,desi in urma cu 1000km era intre max si minim. Scurgerile sunt in partea stanga (partea cu soferul). Mecanicul ce mi-a facut planetara a dat drumu la uleiul din cutie si mi-a aratat ca nu a scazut deloc. deci ,este cel de motor. Pe unde ar putea pierde ? Sunt deja ingrijorat, am complectat astazi cu 1 l ARAL ,sa ajunga la maxim, si o mai urmaresc sa vad daca el este de vina .


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 4 Mar 2015, 13:16
Post #34


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Si eu am pierderi la imbinarea chiulasei cu capacul acesteia. Mi-a fost planata si rectificata de 2 ori in urma unei ruperi de distributii sad.gif. Mai exista vreo sansa sa remediez sau ...? Multumesc anticipat !20150304_115443.jpg ( Size: 1.69mb ) Number of downloads: 218
20150304_115449.jpg ( Size: 2.06mb ) Number of downloads: 215
20150304_115428.jpg ( Size: 2.41mb ) Number of downloads: 217


This post has been edited by andreiask: 4 Mar 2015, 13:21


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 4 Mar 2015, 14:41
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




Acolo am si eu o pata dar numai in dreptul carcasei termostatului, pe colt, e grav? nu cauzeaza nimic? uleiul e la nivel, nu scade.


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 4 Mar 2015, 15:11
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.851
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Nu este grav. Inlocuiti garnitura metalica.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 5 Mar 2015, 12:53
Post #37


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Suuuper ! Multumesc muult ! Am citit pasii de inlocuire ai garniturii,aici pe forum, 4 suruburi filtru aer, 3 suruburi bobina inductie, 8suruburi pe capacul culbutorilor. Alta garnitura si posibil gasket rosu. Ar mai fi ceva ce trebuie sa stiu / sa am grija ? Am inteles si ca nu trebuiesc stranse foarte tare suruburile capacului ca se strica garnitura si/sau deformeaza capacul.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 5 Mar 2015, 14:09
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 3.434
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Eu as efectua si reglajul culbutorilor daca tot se umbla acolo. Acea garnitura metalica e de unica folosinta, adica a doua oara daac umbli acolo vei avea scapari de ulei.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 5 Mar 2015, 14:51
Post #39


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Atentie la suruburile capacului. Eu am reusit sa rup unul cand am schimbat garnitura respectiva (tot pentru scapari de ulei), si nu l-am strans excesiv. Si cu garnitura metalica nou-nouta se mai umezea de ulei in doua locuri dry.gif . Am sters cu simt de raspundere garnitura si marginile chiulasei si capacului cu diluant. Am aplicat un cordon subtire de gasket maker Reinzosil pe marginea chiulasei si pe capac (grosimea unui bat de chibrit). Am asezat garnitura pe marginea chiulasei (atentie, are o singura pozitie, nu cade la gauri) si capacul peste ea. Am strans suruburile fara sa mai pun antrenor la cheie (Torx 40 sau 50, nu mai retin exact), ca sa evit alte probleme. Intre timp am scos si surubul rupt si am facut rost de inca cateva de la dezmembrari, "sa fie acolo" radmasa.gif. Nu am mai avut probleme dupa aceea cu scurgeri de ulei.


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 5 Mar 2015, 15:07
Post #40


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Foarte bune sfaturile ! La treaba cu stransul suruburilor ma cam tem, dar ori la bal ori la spital. Am sa le strang la bun simt , preventiv. Deci trreaba cu gasket-ul esti chiar importanta. Cei de la service intai mi-au pus doar gasket rosu. Pierdea ulei. Pe urma mi-au pus doar garnitura noua , la fel pierde si azi. Am sa o fac singur, macar nu mai dau banii aiurea pe manopera. Pana acum toate reparatiile mi-au iesit bine acasa, decat la service smile.gif


LE: De ce pretul lor difera atat de mult, pentru aceeasi firma. Unele sunt 18 lei , altele 48 lei. (unix) ?

This post has been edited by andreiask: 5 Mar 2015, 15:28


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 9 Mar 2015, 16:06
Post #41


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Nu mai pot da edit la postul precedent.
Astazi mi-am cumparat cele necesare: Gasket negru (REINZOSIL Victor Reinz), cap torx (30 la bobina, 50 capac culbutori). Pentru filtru de aer am folosit tubulara de 10, in loc de inelara. Am demontat cele 4 suruburi( de 10) de la filtrul de aer. Am tras usor de el ,tinand de corpul clapeta, si scotand furtunelul dintre filtru si capac culbutori. Am demontat bobina ( fise,mufa ). Am desfacut cele 8 suruburi de la capacul culbutori ( cheie torx de 50) , erau foarte tari stranse ! Am curatat capacul , garnitura si partea de pe chiuloasa, cu diluant. Am lasat sa se usuce cam 5-10 minute. Am aplicat un strat de gasket pe chiuloasa si pe capacul de la culbutori, si am pus totul la loc. Suruburile de la capac le-am strans in felul urmator: in X pe cele din mijloc, iar pe urma cele din laterale. Nu le-am strans cu ura. Astept pana maine sa se usuce bine gasketul, si probez. Sper sa nu mai am probleme smile.gif 20150309_145314.jpg ( Size: 2.63mb ) Number of downloads: 147
20150309_145332.jpg ( Size: 1.78mb ) Number of downloads: 135
20150309_145339.jpg ( Size: 2.62mb ) Number of downloads: 79


LE: Am verificat astazi dupa un drum, putin forjata, si pare ca s-a remediat scurgerea. Parca pe la cele 2suruburi din dreapta(cele de pe coltul de sus si de jos) ale capacului ,se umezeste putin. Sper sa mi se para si sa fie doar ce a ramas pe capac de la scurgerile dinainte de opetatiune

This post has been edited by andreiask: 10 Mar 2015, 11:28


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 10:24
Forum Renault