DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> motorina vs benzina

Cine produce mai multa energie termica? (unit. de masura litrul)
 
Benzina [ 63 ] ** [56.25%]
Motorina [ 49 ] ** [43.75%]
Total Votes: 112
Guests cannot vote 
MBZ
post 6 Dec 2003, 11:06
Post #61


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




sa va intreb si io ceva, de ce dieselul se incalzeste mai greu?
cumva pierderea de caldura este mai mica, avand din aceasta cauza si randament mai mare?
io am votat motorina, pt ca indeobste se foloseste in centrale termice din cauza randamentului si nu al pretului(din cate stiu)
alta chestie, fumul scos de diesele la accelerarea brusca... cat de cat pot sa va spun ca problema est5e de debit, la modelele mai vechi regulatorul pompei (fie cu elementi, fie rotativa) erau centrifugali, iar debitul pompei(cant. de comb. lichid) nu putea fi aprins in totalitate; si azi se intampla la fel, desi injectia este electronica, din acelasi motiv, pentru ca nu poate fi controlata perfect cantitatea de motorina necesara obtinerii de crestere de turatie/putere..., iar filtrele retin acele particule dar ele se emit in continuare de motor(nu mai ies la gura tevi dar ezista)
in alta ordine de idei io m-am apucat sa experimentez ce face motorul de megane II 1.5 dci alimentat cu motorina euro4 :roll:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bzip2
post 6 Dec 2003, 11:24
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 5 September 02
From: Bucuresti




QUOTE
sa va intreb si io ceva, de ce dieselul se incalzeste mai greu?
cumva pierderea de caldura este mai mica, avand din aceasta cauza si randament mai mare?

Da, din ac. cauza, plus faptul ca au cilindreea ceva mai mare decat benzinele pt. puteri similare. Unele masini diesel mai scumpe (cu motoare mari) sunt dotate cu un fel rezistente electrice pe ventilatie, care dau caldura in 1-2 minute, ca sa nu astepte dupa motor...

QUOTE

[...] iar filtrele retin acele particule dar ele se emit in continuare de motor(nu mai ies la gura tevi dar ezista)
Pai da, functionarea e cam la fel - de fapt asta e chiar norma la masini/motoare Euro4 diesel (Filtru Particule).
QUOTE
 
in alta ordine de idei io m-am apucat sa experimentez ce face motorul de megane II 1.5 dci alimentat cu motorina euro4 :roll:

Pai banuiesc ca-ti gaureste buzunarul... smile.gif s-ar putea calitatea sa fie mai buna, in afara dif. de specif. Euro3 vs. 4. Sa incerci si Alpine Diesel E3 de la OMV si sa compari.


--------------------
loose bits sink chips
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 6 Dec 2003, 11:32
Post #63


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




pai de la DSN stiu ca alimentata cu euro 3 mergea foarte bine, iar cu euro 4 tragea mai slab(ceva mai lenesa) dar mergea cam cu 15% mai mult(mai economica)
am testat pe 1000 km
banuiesc ca la motorina nu va fi la fel de evident dar cel putin cu 5% mai economica va fi...om trai si om vedea....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 6 Dec 2003, 12:24
Post #64


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE
QUOTE
sa va intreb si io ceva, de ce dieselul se incalzeste mai greu?
cumva pierderea de caldura este mai mica, avand din aceasta cauza si randament mai mare?

Da, din ac. cauza, plus faptul ca au cilindreea ceva mai mare decat benzinele pt. puteri similare. Unele masini diesel mai scumpe (cu motoare mari) sunt dotate cu un fel rezistente electrice pe ventilatie, care dau caldura in 1-2 minute, ca sa nu astepte dupa motor...

QUOTE

[...] iar filtrele retin acele particule dar ele se emit in continuare de motor(nu mai ies la gura tevi dar ezista)
Pai da, functionarea e cam la fel - de fapt asta e chiar norma la masini/motoare Euro4 diesel (Filtru Particule).


QUOTE
 
in alta ordine de idei io m-am apucat sa experimentez ce face motorul de megane II 1.5 dci alimentat cu motorina euro4 :roll:

Pai banuiesc ca-ti gaureste buzunarul... smile.gif s-ar putea calitatea sa fie mai buna, in afara dif. de specif. Euro3 vs. 4. Sa incerci si Alpine Diesel E3 de la OMV si sa compari.


Tot pentru a pastra caldura se pune si pasla aia pe capota, cu dublu rol, antifoneaza si retine caldura.
Mersi Ionut ca acuma stiu de ce se incalzeste skoda mai rpd ca dacia, am vazut si io in carte siguranta de la incalzirea fortata a ventilatiei si nu stiam ce-i aia!

Scuze dar dacia mea cu euro 4 de la Rompetrol tragea si mai bine si consuma si mai putin!

Iar daca bagi motorina euro4 de la OMV singurul dezavantaj major ar fi ..23600 lei/litru, dar in rest merge muuuuuult mai bine!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 6 Dec 2003, 13:45
Post #65


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




bag de la rompetrol si prima impresie este ca trage mai slab si haleste mai mult


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 11 Jan 2004, 23:41
Post #66


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Din cate stiu eu motoarele diesel au cuplul mai mare pt ca au raportul de compresie mai mare; dar nu sunt sigur ca aceasta ar fi explicatia.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 2 Apr 2004, 13:49
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Salutare!


Calculele de mai jos se aplica la masinile diesel cumparate noi, acum. Am comparat doua grupe de motoare: un diesel cu unul pe benzina de putere relativ mica si un diesel si unul pe benzina de putere mare. La diesel nu mai e cum era pe vremuri. Motoarele nu sint puturoase si merg foarte ok. Nici zgomotul si vibratiile in interior nu par mai mari cu mult decit la un motor pe benzina. Toate calculele se aplica pentru Renault Megane II dar in mod sigur se aplica si pe ORICE MASINA care este cumparata de noua, indiferent ce marca este ea.

Ideea calculului astuia i se datoreaza lui AlexV. Va rog sa ma corectati daca gresesc pe undeva. La sfisitul mesajului sint concluziile, asta pentru cine vrea sa sara peste calcule.


Date generale ale ecuatiei
---------------------------------------------
EUR 41.000 lei
Benzina 28.000 lei
Motorina 22.000 lei

Toate preturile sint in EUR cu toate taxele incluse, si consumul la toate masinile este cel luat de pe site-ul producatorului, consumul mixt (oras si afara).

Am mai luat in calcul si faptul ca la fiecare 10.000 km, daca am retinut corect, la masinile diesel trebuie schimbat un filtru care costa cam 2.000.000 lei. Chiar daca filtrul asta iese din calcul, diferenta la rezultate este atit de mare incit ideea mesajului ramine aceeasi.




Situatia 1, motoare de putere medie
---------------------------------------------
Megane 115 CP Benzina 14.439 EUR 6.8%
Megane 80 CP Motorina 15.034 EUR 4.6%

Diferenta de pret intre cele doua masini este de 595 EUR.

Dupa 50.000 km parcursi posesorul a platit asa, pentru fiecare:

Megane 115 CP Benzina 95.200.000 lei pretul benzinei
Megane 80 CP Motorina 50.600.000 lei pretul motorinei + 24.395.000 lei cit a costat masina in plus la cumparare fata de cea pe benzina + 10.000.000 lei filtrele de motorina, in total 84.995.000 lei

Deci dupa 50.000 km dai pe motorina cu 10.205.000 lei mai putin decit ai fi dat pe benzina. Este cu putin mai ieftina motorina!!!!!







Situatia 2, motoare mai puternice
---------------------------------------------
Megane 136 CP Benzina 16.160 EUR 8.0%
Megane 120 CP Motorina 17.407 EUR 5.4%

Diferenta de pret intre cele doua masini este de 1.247 EUR.

Dupa 50.000 km parcursi posesorul a platit asa, pentru fiecare:

Megane 136 CP Benzina 112.000.000 lei pretul benzinei
Megane 120 CP Motorina 59.400.000 lei pretul motorinei + 51.127.000 lei cit a costat masina in plus la cumparare fata de cea pe benzina + 10.000.000 lei filtrele de motorina 120.527.000 lei

Deci dupa 50.000 km dai pe motorina cu 8.527.000 lei mai MULT decit ai fi dat pe benzina. In cazul motoarelor mai puternice este mai avantajoasa benzina!!!!!






Ca rezumat la calculele de mai sus:
---------------------------------------------

1. Masinile pe motorina maninca MAI MULTI BANI decit cele pe benzina. Este doar o impresie faptul ca o masina pe motorina nu te usuca de bani. Abia dupa citiva ani incepi sa simti faptul ca e pe motorina.

2. Un om care circula mult (eu de exemplu) va face maxim 20.000 de km pe an, asta daca circula zilnic cu masina prin oras. Asta inseamna ca la cit circul eu o masina pe motorina cu un motor de putere medie voi fi in avantaj fata de una pe benzina peste abia doi ani si jumatate. Si sper sa nu tin o masina mai mult de atit. O masina diesel este avantajoasa pentru cineva care face anual, asa cum spunea si AlexV, cam 50.000 km. Cred ca ASarban se incadreaza in categoria asta.

3. La masinile cu motoare mai puternice, cele pe motorina "costa" mai mult decit cele pe benzina, iar diferenta este si mai clara decit la cazul precedent. Daca la un motor mediu mi-as justifica cumpararea unei masini diesel in 2.5 ani, la una cu motor puternic ar trece chiar si mai mult timp pina sa acopa costurile.


Pe scurt. Este MULT mai iefina, per total, o masina pe benzina.



Eu


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
"Tata, mama, toti cei dragi tie si restul oamenilor mari pe care ii vezi zilnic mergand la munca platesc taxe si impozite pentru ca noua tuturor sa ne fie mai bine." Ministerul Finantelor, pagina copiilor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Apr 2004, 13:56
Post #68


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Nu mai zic ce fel de oameni isi cumpara masini diesel la noi ca iar ma trezesc cu vreo surpriza neplacuta (gen "Dacia Asistenta" pe numarul din spate).......


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 2 Apr 2004, 14:20
Post #69


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




calculul tau este foarte bun in situatia in care cumperii gaz-ul pe bune, majoritatea motorinarilor mai au si alte surse de combustibil (o ruda care lucreaza la RATB, ceva vecini CFR-isti, etc)


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Apr 2004, 14:31
Post #70


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
calculul tau este foarte bun in situatia in care cumperii gaz-ul pe bune, majoritatea motorinarilor mai au si alte surse de combustibil (o ruda care lucreaza la RATB, ceva vecini CFR-isti, etc)

Sa bagi tu motorina d-aia intr-un Passat TDI! Eventual sa ai si tupeul sa te duci la Porsche Romania sa faci scandal ca ti s-a stricat motorul.... laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 2 Apr 2004, 14:32
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Totusi pentru o masina decenta presupunem ca omul alimenteaza cu motorina euro, de la o benzinarie OK, nu pe furgaseala, nu pe linga sursele oficiale. Adicatelea "respectind regulile jocului". icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
"Tata, mama, toti cei dragi tie si restul oamenilor mari pe care ii vezi zilnic mergand la munca platesc taxe si impozite pentru ca noua tuturor sa ne fie mai bine." Ministerul Finantelor, pagina copiilor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 2 Apr 2004, 14:36
Post #72


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




hmmm, ....

masina decenta sau nu, ideea este ca se cam practica (nu cred ca la ultimele TDI-uri). Prin 98 am lucrat vre-o 6 luni la RATB si ...

ghici ce masini aveau majoritatea colegilor mei?


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 2 Apr 2004, 15:07
Post #73


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Si sa nu uitam ca:
-modelul disesel e mai scump => casco ma scump
-de obicei motoarele diesel sunt de capacitati cil mai mare => asig si taxe mai mari
-reviziile la diesel sunt mai dese;
-reviziile la diesel sunt mai scumpe;
-piesele de schimb specifice motoarelor diesel sunt mai scumpe.
Deci un diesel devine profitabil nu dupa 50mii km, ci dupa mai multi.
Oricum diesel merita pt cei care merg f mult, si care dispusi da cheltuiasca dintr-o data o suma mai mare de bani.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 2 Apr 2004, 17:35
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Desi am trecut si eu prin aceasta dilema si am ales in continuare benzina, totusi pe langa argumentele de ordin financiar, pro sau contra diesel nu pot fi ignorate cele de dinamica. Pentru un sofer mediu, este mult mai convenabil ca motorul sa aiba o caracteristica de cuplu mai mare si disponibila de la o turatie nesimtit de mica, 1800-2000, asta pentru ca o manevra de depasire este efectuata mai rapid, comportamentul nu difera semnificativ in sarcina sau la urcare, etc. Reversul medaliei ar fi ca dupa maximul acela de cuplu urmeaza o cadere destul de accentuata, plaja de turatii este sensibil mai mica s.a.m.d.
Concluzia ar fi ca alegerea trebuie facuta strict in concordanta ceea ce ai vrea tu sa ai de la acea masina. Pana in prezent totusi nu cunosc pe nimeni care sa fi facut alegerea pt diesel din alte considerente decat cele financiare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 2 Apr 2004, 17:46
Post #75


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




si asigurarea obligatorie e mai scumpa la diesel.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 2 Apr 2004, 23:32
Post #76


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

Pana in prezent totusi nu cunosc pe nimeni care sa fi facut alegerea pt diesel din alte considerente decat cele financiare.

La masini de oras da, dar la la masini de teren (folosite la off-road adevarat) e mai bun dieselul pt ca:
-dieselul are un cuplu mai mare si cel mai important la turatii mai mici;
-dieselul e mai rezistent la apa;
-si evident economia (valabil pt cand se realizeza trasee f lungi, care necesita si rezerve de combustibil).
PS. Singura masina la care as alege diesel e VW V10 TDI (e motorul de top al masinii; plus ca e cel mai puternic diesel de pe un autoturism).


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 3 Apr 2004, 00:13
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




De mai multe ori am vazut comentariul ca "diesel-ul are un cuplu mare la turatii mici". De ce considerati asta ca fiind ceva foarte important? Doar din cauza consumului? Cata, vad ca tu mai spui ca dupa maximul de cuplu la turatii mici urmeaza o cadere destul de accentuata. Este chiar atit de evidenta caderea asta la turatii ceva mai mari?

Si inca o intrebare, referitoare la plaja de turatii. Nu imi dau seama de ce daca plaja de turatii este mai mica poate sa fie deranjant. Ne mai conducind niciodata un diesel nu imi dau seama :? cum "se simte" lucrul asta practic.

Thx,

Dany


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
"Tata, mama, toti cei dragi tie si restul oamenilor mari pe care ii vezi zilnic mergand la munca platesc taxe si impozite pentru ca noua tuturor sa ne fie mai bine." Ministerul Finantelor, pagina copiilor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 3 Apr 2004, 00:17
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Mai, am un prieten (pe forum cu nick-ul Dorin) care are Clio Symbol dCI. M-am speriat cum conduce. Eu in oras schimb I, II si a III-a, rareori a IV-a. El in 100 de metrii a schimbat toate vitezele, pana-n-tra V-a. Nu stiu cum e la alte diesel-uri, insa chiar m-a dezamagit din acest punct de vedere Symbol-ul. Stai si freci la schimbator de ti se acreste...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 3 Apr 2004, 00:21
Post #79


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

De mai multe ori am vazut comentariul ca \"diesel-ul are un cuplu mare la turatii mici\". De ce considerati asta ca fiind ceva foarte important?

Spre exemplu pt o masina de teren care urca o rampa accentuata (bineinteles ca acest lucru il face la o viteza f mica) e f important sa aibe un cuplu cat mai mare (=capacitatea de a efectua lucru mecanic) si acesta sa fie disponibil la o turatie cat mai redusa; tocmai de aceea majoritatea masinilor de teren sunt doate si cu reductor. Acelasi lucru e valabil si pt camioane, tractoare,etc.

QUOTE

Si inca o intrebare, referitoare la plaja de turatii. Nu imi dau seama de ce daca plaja de turatii este mai mica poate sa fie deranjant. Ne mai conducind niciodata un diesel nu imi dau seama  cum \"se simte\" lucrul asta practic.  

O plaja de turati mai mica implica si schimbarea mai des a treptelor de viteza; nu se poate rula pe un interval mare de viteza(ma refer la km/h) cu aceeasi trepta a cutiei de viteze.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 3 Apr 2004, 00:29
Post #80


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

Mai, am un prieten (pe forum cu nick-ul Dorin) care are Clio Symbol dCI. M-am speriat cum conduce. Eu in oras schimb I, II si a III-a, rareori a IV-a. El in 100 de metrii a schimbat toate vitezele, pana-n-tra V-a. Nu stiu cum e la alte diesel-uri, insa chiar m-a dezamagit din acest punct de vedere Symbol-ul. Stai si freci la schimbator de ti se acreste...

Treaba cu schimbatul vitezelor tine si de stilul de condus. Spre exemplu am un vecin care are berlina Ti (1.6 injectie) care merge la 50 km/h cu tr 5, deci iti dai sema ca si el foloseste toate treptele in oras...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 3 Apr 2004, 00:47
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Syl, thx! Nu ma gindisem la problema cu urcatul pantelor. Intr-adevar, atunci este utila o turatie mica. Totusi asta mi se pare un caz foarte rar intilnit in viata de zi cu zi. smile.gif

Si in ceea ce il priveste pe omul care are 50 km/h intr-a V-a... cum schimba vitezele? LOL! I-a pina la 10 km/h, a II-a pina la 20 km/h, a III-a pina la 30...? Stii ce ma intreb atunci? Ce face la 60, la 70 km/h? icon_mrgreen.gif Probabil ca atunci "tureaza motorul la maxim"...


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
"Tata, mama, toti cei dragi tie si restul oamenilor mari pe care ii vezi zilnic mergand la munca platesc taxe si impozite pentru ca noua tuturor sa ne fie mai bine." Ministerul Finantelor, pagina copiilor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 3 Apr 2004, 06:18
Post #82


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Dany, iti spun eu cum e cu urcatul pantelor zilnic. Daca stai in Iasi e un caz foarte frecvent intilnit. Ca doar de asta avem 7 coline, sa avem ce urca. Basca daca vrei panorama (sau panarame) tre sa urci Buciumu (vreo 3-4 km de panta adevarata). Dar despre ce vorbeam, aaaa despre Diesel vs. benzina. icon_mrgreen.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 3 Apr 2004, 08:11
Post #83


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Acelasi calcul l-am facut si eu cind sa imi iau masina acum 1 an. Doar ca diferenta dintre benzina si diesel la aceleasi dotari! era de 3,500 euro. O suma de loc de neglijat. Calculul imi spunea ca dupa vreo 200,000km diesel-ul ar fi devenit mai economicos. Nu am de gind sa tin masina asa de mult... Am 34,000km dupa un an.

Am un prieten care a facut intr-un an cam 130,000km :shock: Are o masina diesel. Pentru el s-a meritat...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 3 Apr 2004, 09:55
Post #84


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




corect money, inainte diferenta intre aceeasi masina pe benzina si diesel era de cel putin 2000 de dolari. dar si carburantul era un pic mai ieftin.

si in legatura cu urcatul pantelor, cu scenicul nu am avut nici o problema in 75kkm
dintre care foarte multi OFFROAD. are doar 140cp fata de asa zisele "jeepuri" care au 250-300 si fac acelasi lucru doar ca papa in oras dublu.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 3 Apr 2004, 13:51
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




QUOTE

Nu imi dau seama de ce daca plaja de turatii este mai mica poate sa fie deranjant. Ne mai conducind niciodata un diesel nu imi dau seama  cum \"se simte\" lucrul asta practic.  

Dieselul este cumva mai spectaculos in reprize in sensul ca "te baga in scaun" la orice apasare mai sanatoasa a acceleratiei, ceea ce la o benzina nu se intampa, avand o accelerare cumva mai liniara, sustinuta dar nu asa violenta. Neavand o plaja de turatii mare, cuplu cam pe la 2000 si puterea max pe la 4000, pe nenea diesel nu are insa nici un rost sa il chinui turandu-l, asa ca va trebui sa schimbi viteza si sa te folosesti de ce are el mai bun adica turatia de cuplu maxim.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alextz
post 3 Apr 2004, 15:04
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




Eu o singura chestie nu inteleg....de ce comparati un dci 80 cu un 1.6 16v....cand ar trebui sa-l comparati cu un 1.4 16v.....care tot are 18cp in plus.

Am mers cu toate trei variantele ...primele 2 hatchback si nici nu se compara iar cu 1.4 16v pe un sedan...

Astea 2 se pot compara ca sa zic asa cu toate ca daca te dai la amandoua tot benzina iese mai bine la comportament....


--------------------
Skoda Octavia 2005/1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimic
post 4 Apr 2004, 14:17
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




eu zic ca un diesel nu se compara cu una pe benzina.benzina fuge mai bine e mult mai sportiva putere mai mare.slz diesel are 10 cp in minus fatza de benzina.
am avut si eu o perioada in care vroiam sa-mi schimba dacia pe o mashina diesel dar mi-a trecut.
parerea mea ca dieselurile sunt bune la maxi-taxiuri.daca ai sursa de motorina atunci poate ca se merita dar ca sa iei motorina de la peco parerea mea ca nu merita in nici un caz.
nu mai injuratzi atat combustibilul de contrabanda.eu merg cu benzina de la rusi de cand am luat mashina si n-am avut niciodata probleme cu ea.mai bag din cand in cand si de la peco dar destul de rar.
pentru cine e din zona mea il avertizez sa nu bage niciodata benzina de la petromul din tecuci.cu benzina din petromul de la tecuci m-a lasat mashina in drum:jumate apa jumate mizerie restul benzina.
BENZINA RULEZZZ!!!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 4 Apr 2004, 19:05
Post #88


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu in principiu merg pe ideea de diesel. Un motor diesel este cu mult mai fiabil si mai robust decat unul pe benzina. Daca as avea bani sa-mi iau o masina ca lumea mi-as lua ceva nemtesc pe benzina, poate o Bora sau un Passat. Eu, personal, nu sunt genul care vrea sa vada cat poate masina si care sa ceara sportivitate e la o masina. Nu vreau decat un comportament si un consum decent.

In ceea ce priveste Dacia, alegerea e clar benzina, pentru ca 63 cp nu sunt suficienti, e zgomotoasa, tremura de zici ca se rupe la pornire, consumul e cam la fel ca la MPI, si atunci de ce sa dai bani in lus? La o masina mai acatarii, chiar si Renault, merita banii dati in plus pe un propulsor diesel. Ca idee, HDI-ul de pa Peugeot mi se pare cel mai reusit motor diesel (lasand la o parte BMW sau CDI-ul de la Mercedes, ca nu sufera comparatie).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 4 Apr 2004, 19:59
Post #89


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Oricum SLZ diesel categoric nu merita pt ca nu este turbo, consumul mediu e doar cu 1,1 l/100 ma mic, iar diferenta de pret e muuult prea mare. Sa nu uitam ca aceeasi diferenta de 1000 euro e la Clio intre motorul de 1.4 8V(cel de pe SLZ 1.4 MPI) si 1.5 dCi.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 5 Apr 2004, 06:31
Post #90


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ma, imi place ca ne dam cu parerea fara sa stim!
Reviziile la Diesel sunt mai scumpe decat la benzina?
DE UNDE STITI?
O revizie la Octavia tdi (revizia de 15000) costa in jur de 4,5 bulioane
Aici intra: 4,5 l ulei (Aral 5W40) filtre aer, ulei, motorina) manopera
Faceti socoteala ca doar uleiul costa 500.000x 5 = 2,5 bulioane!!

Si mai puneti la socoteala: placutele de frana se schimba la 60.000km, nu la 12, 14k...
Cureaua de distributie la 90.000!
Bujiile...pe la 100.000

Reviziile la Octavia 1,6i (benzina) costa la 15.000 km in jur de 4.000.000!
Cat de mare e diferenta?

Daca voi faceti comparatie intre cat costa revizia la DSN cu cat costa revizia la Passat....scuzati....!!
NU va mai bucurati ca reviziile costa putin atata timp cat bagati Dacia Oil in masina!
Eu bagam in DSN Aral 5W40, placute straine (Ferrodo) filtru ulei Man (nu Filtron sau alte kkturi poloneze de la Motorservice) si...nu mai era revizia atat de ieftina!
Danny poate sa va confirme!

Mie imi consuma 7,1% in oras cu aer pornit si 5,6% afara mers....100 in localitati si 140 in afara.

Pe un alt forum, (vwfoum) s-a facut un calcul de exploatare.
Diferenta dintre passat pe benzina si pe motorina era de 2 eurocenti/km in favoarea motorinei.
Dar asta pentru ca momentan diferenta dintre pretul motorinei (care e obligatoriu E3 adica in jur de 23000) si benzina (care E..cum E.. adica de 25 000) e nesemnificativa.
Dar daca comparam calitatea combustibililor de acelasi tip adica Motorina E3 cu benzina E3, adica 23000 cu 29000...
Si cant se vor alinia preturile si va fi benzina 1,1 euro iar motorina 0,8....
Si cand RCA-ul se va plati la CP nu ca cm3.....
Mai ganditi-va!

A, si tineti cont ca la diesel nu tre sa te "zgarcesti" la AC, diferenta de consum e insignifianta, si nici nu se "ingenuncheaza" masina cand dai drumu la AC...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 20:11
Forum Renault