DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ambreiajul scartaie ingrozitor la apasare, iar cursa este sacadata, parca e in trepte

atehnic
post 12 Mar 2008, 12:24
Post #91


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




QUOTE(atehnic @ 3 Mar 2008, 15:03)
M-au sunat de la VC pentru o reprogramare in service. Conferinta telefonica cu reprezentantul service-ului, omul care mi-a spus ca totul e ok. Destul de iritat tipul.  "Problema este insignifianta si tine de particularitatea masini dumneavoastra" - zice el. Mi-ar fi spus el mai multe, dar era pe fir si VC.
Ramane de vazut.
*




Am mers pentru a 6-a oara in service. De data aceasta a fost schimbata intreaga pedala de ambreiaj. Cel putin asa mi s-a spus (in carnetul de service sau de garantie nu s-a consemnat nimic). Initial a fost schimbat cablul de ambreiaj. Problema scartzaitului asta ingrozitor nu s-a rezolvat insa.
Aproape mi-au cedat nervii. Probabil baietii asteapta ca masina sa iasa din garantie peste 2 luni si parca vad ca brusc vor descoperi si sursa problemei.


--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan1
post 12 Mar 2008, 14:19
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 11 September 07




atehnic astia din service is nsite taraturi ordinare am fost in service de 3 ori cu problema " imi dispar cele 2 pavele si imi scartaiae ambreiaju" am trimis un email la opc si al Vc!!


--------------------
dacia logan 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sttelo
post 15 Mar 2008, 09:16
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 27 November 05




Hi all,

Este prima data cand scriu pe acest site.
Tin sa va anunt ca am avut aceeasi problema cu ambreiajul,scartaia ingrozitor.
Cred ca am fost de vreo 7 ori in service pentru a imi da cu vaselina pe nuca si cablu, pana la urma cei de la dacia mi-au schimbat tot chitul ambreiaj.
Am fost foarte fericit aproape 2 luni,dar apoi ,stupoare.....a aparut iar acelasi zgomot inferal.
De atunci mi-am impus sa nu mai ma duc in service si sa caut singur solutia de remediere.
Am gasit pe forumul asta http://forum.reno.ro/Ambreiaj-Clio-t43294.html scheam ambreiajului.
ASA AM DESCOPERIT CUM SE POATE REMEDIA PROBLEMA DEFINITIV....FARA SA SCHIMBI NIMIC!!!
CEEA CE TREBUIE SA FACI,ESTE SA-TI CUMPERI VASELINA CU GRAFIT.CEA CARE ESTE FOLOSITA PENTRU CUPTOARE INDUSTRIALE..SI CARE REZISTA LA TEMPERATURI EXTREM DE MARI,deoarece cei din service folosesc vaselina normala ...care la temperaturi mari nu rezista...si de aici vine problema scartaitului.
Eu mi-am uns ambreiajul asa cum este explicat pe link-ul de mai sus acum 6 luni si nici pana in ziua e azi nu mi-a aparut scartaitul...sunt foarte multumit.

Attached thumbnail(s)
schitaambreiaj3ac_1_.jpg ( Size: 77.98k ) Number of downloads: 1514
sectiuneambreiaj7ah_1_.jpg ( Size: 65.08k ) Number of downloads: 1643


--------------------
Dacia Logan 2005 - B-01-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 15 Mar 2008, 21:09
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Si unde gasim vaselina din aia?
Problema asta o am si eu de mult timp...dar la cate ,,versuri" s-au scris pe forum pana acum mi-am dat seama ca ,,merge si asa" insa e interesanta ideea ta mai ales daca ai si scapat de problema.
Asa ca o pe unde ar trebui sa caut vaselina cu grafit speciala si cam care e temperatura aia maxima la care rezista vaselina de care spui tu.


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sttelo
post 16 Mar 2008, 02:34
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 27 November 05




Eu am gasit la Augsburg tipul asta de vaselina, dardupa ce l-am uns mi-a mai ramas. si daca vrei iti pot da si tie cat sa-ti ungi ambreiajul atat pe nuca cat si pe zona de frictiune dintre furca si rulment..aici intervi cu o seringa dotata in varf cu un pai de suc. pt a ajunge in locatie.
Nu scrie concret nivelul maxim de rezistenta...ci doar cuv .rezista la temp. extrem de mare.

16 Mar 2008, 02:44:
Firma: Ravenol
Mehrzweckfett mit Graphit
Vaselina multifunctionala, cu grafit, pentru cresterea stabilitatii la temperaturi foarte mari, rezistenta la apa, folosita la cuptoare, pistoane, pentru rulmenti si lagare cu turatii mici, flanse si conducte de abur. Rezista la temperaturi ridicate.



This post has been edited by sttelo: 16 Mar 2008, 02:44


--------------------
Dacia Logan 2005 - B-01-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 16 Mar 2008, 10:36
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Vad ca est din Bucuresti...eu din Bistrita.
O sa ma interesez pe la fabricile din zona...(cunostinte etc)
Daca ai putea sa-mi spui pana la ce temperatura rezista vaselina aia ca sa am un punct de plecare...
Mersi oricum pentru intentie.

This post has been edited by crisstian: 16 Mar 2008, 10:39


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulic'
post 17 Mar 2008, 19:43
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 28 January 07




Eu nu reusesc decat sa clintesc foarte putin furca dar sa o mai si scot.Iar de vazut inauntru nu vad decat putin din nuca, rulmentul si axul doar stiu ca exista acolo si de uns nu stiu cum as putea sa le ung daca nu le vad.
Furca iese de tot sau doar se misca 2-3 cm?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5 dCI , 2006 - IF 90 ULI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 18 Mar 2008, 11:20
Post #98


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




QUOTE(sttelo @ 15 Mar 2008, 09:16)
Cred ca am fost de vreo 7 ori in service pentru a imi da cu vaselina pe nuca si cablu, pana la urma cei de la dacia mi-au schimbat tot chitul ambreiaj.
*




Si eu am fost cam tot de atatea ori in service, insa fara rezultat. Ultima data acum cateva zile. Mi-am pierdut orice speranta in rezolva aceasta problema in service-ul Dacia de la Constanta. O sa mai incerc la revizia a treia, undeva prin iunie. Apoi, probabil o sa apelez la un alt service, dupa iesirea din garantie. Oricum, nu sunt un indemanatic, asa ca n-as putea rezolva problema de unul singur, oricat de simplu ar parea pentru unii.
Vot de blam pentru cei de la Rent Car Constanta ! Pentru ca ori nu stiu, ori nu pot, ori nu vor ! Ori toate la un loc.

This post has been edited by atehnic: 18 Mar 2008, 11:28


--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sttelo
post 22 Mar 2008, 10:38
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 27 November 05




Eu am luat o oglinda si cu ajutorul ei am putut vedea nuca,in ceea ce priveste axul..nu-l poti vedea..dar cu ajutorul unui seringi la care pui un pai de suc in cap..si o bagi pe langa furca pana se opreste pe ax...se simte la mana,apoi tragi de furca,jumate de centimetru si introduci vaselina....NU E ASA COMPLICAT! si chiar da rezultat.
Daca nu folosesti vaselina grafitata...mai bine o lasi balta..ca problema va reapare.


--------------------
Dacia Logan 2005 - B-01-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulic'
post 28 Mar 2008, 22:05
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 28 January 07




Am reusit sa fac rost de vaselina ce se foloseste la cuptoarele de forja,de fapt nu se numeste vaselina dar nu tin minte cum.Astept o zi libera si ma apuc de treaba, sper sa rezolv problema.Am primit asigurari ca acea unsoare ar rezista pana la 1000 de grade celsius.
Nu stiu cu ce sa curat zonele inainte de aplicarea unsorii, poate aveti o idee?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5 dCI , 2006 - IF 90 ULI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulic'
post 3 Apr 2008, 11:30
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 28 January 07




Gata, cred ca am scapat de zgomotele produse de ambreiaj,astept un drum mai lung sa se incalzeasca bine ambreiajul si sa fiu sigur.In afara de nuca nu prea am vazut ce am uns dar momentan pot spune ca merge bine ambreiajul.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5 dCI , 2006 - IF 90 ULI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 3 Apr 2008, 17:06
Post #102


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




Azi am observat ca scartzaie destul de tare si si maneta de viteze la intrarea in 1-a si a 2-a. Nu ma pricep si nu-mi dau seama daca e vreo legatura cu scartzaitul ambreiajului. Voi ce ziceti? E o problema grava?


--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulic'
post 3 Apr 2008, 18:11
Post #103


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 28 January 07




@atehnic: Nu are nicio legatura maneta de viteze cu scartaitul ambreiajului.

Si se pare ca m-am cam grabit cand am crezut ca am rezolvat cu scartaitul ambreiajului, dupa un drum mai lung in Bucuresti a aparut din nou acel mers sacadat+scartaitul la ambreiaj.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5 dCI , 2006 - IF 90 ULI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sttelo
post 3 Apr 2008, 23:23
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 27 November 05




ai curatat inainte furca? ..acolo la nuca si axul?..tre sa bagi o tija sau o surubelnita lunga pe care infasori o carpa de bumbac..si incerci sa cureti tot.....dupa care pui vaselina si incerci sa o intinzi peste tot..pe nuca si pe axul din interior(acolo este sursa principala care provoaca scartaitul asta suparator)....
Eu am folosit vaselina marca Ravenol - grafitata ....acea vaselina neagra...si inca nu am probleme....tin sa-ti spun ca merg zilnic cu masina prin Bucuresti..cateva zeci de km.


--------------------
Dacia Logan 2005 - B-01-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tudorika13
post 4 Apr 2008, 16:38
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 24 February 08




azi am rezolvat si eu problema cu scartzaitul; mecaniciid e la service dacia vroiau sa mi skimbe cablud e ambreiaj ( e dus dom'le, d aia scartzaie0; dupa ce le am aratat skemele si le am povestit despre metoda cu vaselina grafitata la nuca, se uitau kam ciudat la mine, ceva de genu...'i auita-l si pe asta, ne invata el pe noi, dar pana la urma s-a rezolvat cum am vrut eu, baiatu care s-a okupat de masina mea, a fost de treaba si mai dezghetat la minte decat restul "tractoristilor" de la Dacia Service (in afar de un filtru si un pivot nu stiu sa mai skimbe nimik);
merge brici cu metoda care e aici postata, si baiatu de la service era incantat ca a mai aflat si el ceva (i-am lasat "sculele" cu care am lucrat la a mea masina)
mentionez Dacia Service din buzau


--------------------
dacia logan laureate 1,5dci 2006, Laureate - bz 51 atu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Apr 2008, 16:39
Post #106


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




nimic nou sub soare ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 6 Apr 2008, 00:56
Post #107


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




"Corecție: din Decembrie 2006, dCi-urile Euro4 cu cutie de viteze JR5 au ambreiaj hidraulic. Și comandă cutie de viteze pe cablu. Nu toate dCi-urile Euro4 sunt dotate cu JR5."

Hmmm...eu am masina cu CV jr5.
Am citit cele scrise de tine, insa m-am uitat si pe site-ul DACIA:http://www.dacia.ro/logan/date-tehnice

Oare care o fi fost logica lor in a monta aceasta pereche (CV + AH)?
Stiu...unele avantaje ar fi lipsa vibratiilor in maneta CV, o cutie mult mai bine adaptata motorului cu pricina, ceva mai elastica... unsure.gif
Intrebari ar mai fi...
Atunci mai sunt Jh3-uri pe dieseluri sau nu?
Oare site-ul DACIA are erori? icon_mrgreen.gif
Unele zvonuri spun ca ar fi fost refuzate JR5-urile la export.
Care export frate ca la noi se asambleaza componentele...Nu se fabrica nici o cutie, nici un motor??!!

Ciudat! blink.gif


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 17 Apr 2008, 14:14
Post #108


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




QUOTE(crisstian @ 15 Mar 2008, 21:09)
Si unde gasim vaselina din aia?
*




QUOTE(sttelo @ 16 Mar 2008, 02:34)

<span class='edit'>16 Mar 2008, 02:44:</span>
Firma: Ravenol
Mehrzweckfett mit Graphit
Vaselina multifunctionala, cu grafit, pentru cresterea stabilitatii la temperaturi foarte mari, rezistenta la apa, folosita la cuptoare, pistoane, pentru rulmenti si lagare cu turatii mici, flanse si conducte de abur. Rezista la temperaturi ridicate.
*





Am cautat toata Constanta, inclusiv pe celebra strada "Poporului" plina de magazine cu piese auto si n-am gasit vaselina grafitata.
Doar intr-o benzinarie aveau ceva- vaselina cu grafit si calciu - dar, fata de ce s-a spus aici, plaja de aplicare trecuta pe eticheta era intre -10 si +60 grade. Din ce spuneti voi, e vorba de o vaselina care trebuie sa aiba o rezistenta la temperaturi mult mai mari.

Probabil voi comanda de aici, daca despre asta este vorba: http://ravenol.eu/product_info.php?id=49&t...it&categ=grafit

This post has been edited by atehnic: 18 Apr 2008, 11:54


--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 28 May 2008, 10:24
Post #109


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




Sunt aproape disperat ! Sfatuiti-ma !

Am mers a nu stiu cata oara in servis cu aceasta problema. De data asta s-a schimbat furca ! PROBLEMA INSA PERSISTA. Am vorbit ieri (a cata oara?) cu seful mecanic din servis. Mi-a spus ca nu mai are nicio solutie pentru mine. Ramane sa se mai consulte cu cei de la Pitesti, eventual.
Ce ma sfatuiti sa fac? Pe 11 iunie ies din garantie (masina, nu eu). Desi simt ca astia ma scot si pe mine din garantie...


--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djvibecmc
post 28 May 2008, 20:07
Post #110


Upgrade


Group: Members
Posts: 269
Joined: 16 September 04
From: Ploiesti




Cu parere de rau iti pot spune ca : aia e... defect de fabrica... impaca-te cu ideea!

eu am aproape 90 de mii de km cu masina m-am ``impacat`` cu multe dintre problemele de fabrica ale masinii... iti faci nervi degeaba.

This post has been edited by djvibecmc: 28 May 2008, 20:08


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 - PH 11 CYD
Get rich or.... get Diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antrax_alex
post 25 Jun 2008, 16:31
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 June 08




Salut
Am avut aceeasi problema pe matizul dinaintea loganului pe care il am acum.Pe matiz imi patina ambreajul asa ca l-am inlocuit cu totul dar aia nu au inlocuit si cablul de ambreaj.
Dupa 3 zile se apasa ambreajul mai greu ca la o raba si nu puteam sa iau pe nimeni in masina din cauza scartaiutului + ca am facut muschi la piciorul stang.
Au schimbta baietii cablul si ambreajul a devenit super fin si precis.


--------------------
Dacia Logan 2008 1.5 DCI - :P nu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zcorp
post 26 Jun 2008, 07:28
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 June 08




Pedala de la ambreiaj imi tremura cand o apasa, nu merge liniar, dar asta sa zicem ca nu ma deranjeaza asa de tare, problema tot in zona scartaielilor pedalelor este pedala de frana. Mi-am cumparat un ulei spray cu grafit sa dau acolo pe pedala , dar nu prea este acces acolo, am tot pipait eu ce am pipait si am dat cu spray asa la intamplare cam in zona unde ar fi articulatia, scartaiala s-a mai domolit dar nu de tot. II bine ce am facut, sa mai dau o data sau exista alta metoda de a ajunge la la accea articulatie? Va multumesc

26 Jun 2008, 17:35:
Gata , am rezolvat....trebuia sa ma aplec mai mult (ca se vede articulatia ) ...dar spatele asta nu m-am lasat...sau burta ???? biggrin.gif

This post has been edited by Zcorp: 26 Jun 2008, 17:35


--------------------
trabant TT 3008 - cehia-99-SUC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 7 Jul 2008, 09:55
Post #113


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




Rezolvat (deocamdata) problema scartaitului ambreiajului: schimbat cablul intr-un service oarecare. Asta dupa luni de chin cu cei din service-ul "autorizat" Dacia. Care, se pare, m-am mintit pur si simplu atunci cand mi-au spus ca mi-au schimbat calbul de ambreiaj.

Off Topic: o problema aseamanatoare incepe acum sa se manifeste si la pedala de acceleratie.


--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 7 Jul 2008, 16:45
Post #114


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




@atehnic despre ce service este vorba, de cel din Constanta?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 7 Jul 2008, 18:08
Post #115


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




Exact, cel din Constanta. O adunatura de ....


--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 11 Jul 2008, 18:21
Post #116


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




QUOTE(IRONICK @ 3 Mar 2008, 14:02)
Da, se baga cu seringa ...
*




Te rog, poti sa-mi faci o mica descriere a operatiunii? M-am tot uitat, dar nu-mi dau seama pe unde as putea introduce acul seringii. Sa intep mansonul?


--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Jul 2008, 20:28
Post #117


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu am ajuns la al-4lea cablu ... pe care o sa il schimb in weekend-ul asta. Pe asta o sa il gresez inainte de il montez. O sa incerc sa fac o poza daca fac operatiunea.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 14 Jul 2008, 17:44
Post #118


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




QUOTE(IRONICK @ 11 Jul 2008, 20:28)
O sa incerc sa fac o poza daca fac operatiunea.
*



OK. Multumiri ! Oare vaselina aia grafitata despre care se tot vorbeste ar putea fi folosita la ungerea cablului? Sau i-ar face mai mult rau? Unii mecanici sunt de parere ca "roade" si n-ar fi buna...



--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
snapisrl
post 26 May 2009, 20:41
Post #119


MEMBRU


Group: Members
Posts: 26
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




nu mai posteaza nimeni aici sa inteleg ca sa rezolvat aceasta problema ca pe mine ma dispera mie scarba sa ma mai sui in masina sad.gif(((((


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 May 2009, 21:15
Post #120


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Asta-i ca-n bancul ala cu cetateanul de nu se pisa pentru ca ii era scarba sa puna mana pe ... scula?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 17:09
Forum Renault