DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 10 11 12 13 14 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

DrV
post 29 Mar 2019, 10:55
Post #331


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Eu din ce am inteles de la colegul gibonu calculul s-ar face in modul ca cfr ar trebui sa primeasca atat banii de la studenti, cat si acea "mocaciune" de la stat.
Astfel cei 2 lei/student ar fi completati de 2 lei/subventie. Din primii se platesc salarii, mentinere circulatie etc. si din subventie - achizitie de vagoane noi.
Ce se pierde pe drum este ca in aceasta situatie foarte probabil studentul nu ar mai da acei doi lei, nu s-ar mai sui in tren si atunci chefereul nu ar mai primi nici subventia de la stat.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 29 Mar 2019, 11:06
Post #332


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(DrV @ 29 Mar 2019, 10:55)
Ce se pierde pe drum este ca in aceasta situatie foarte probabil studentul nu ar mai da acei doi lei, nu s-ar mai sui in tren si atunci chefereul nu ar mai primi nici subventia de la stat.
*


Cum de altfel se și întâmpla până acu' un an juma'.. doi ani.
Ale mele mergeau cu TFC că era la sfert de preț față de CFR și condiții mult mai ok.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 29 Mar 2019, 11:07
Post #333


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(VladSoare @ 29 Mar 2019, 11:53)
Și care-i problema?
Hai s-o privim altfel. Eu muncesc o viață întreagă și plătesc la taxe și la impozite de mă cocoșează. După o viață de muncă, în care am cotizat din greu la bugetul de stat, copilul meu ajunge student. Și vreau ca din căruța aia de bani pe care am plătit-o atîta timp, statul să-i dea copilului meu 50 de lei ca să meargă cu trenul în vacanță. E un mizilic, o firimitură din cît am cotizat. N-am dreptul ăsta?
Odată trecut de facultate, el îmi va plăti mie pensia.
Ce ți se pare greșit aici?
*


1. Doar studentii au gratuit. Elevii (scoala, liceu) au doar 50%. Discriminare pentru ca doar studentii voteaza.

2. Am explicat cum este impactat bugetul de stat:
Deci problema nu este ca pentru CFR, din punct de vedere al incasarilor, banii sunt aceeasi (chiar daca intra cu o luna mai tarziu); problema este provenienta banilor. Una este sa vina banii din 'interior' (si asta inseamna impact negativ la bugetul de stat) si alta este sa vina banii din 'exterior' (=cumparatorii de bilete), lucru care se traduce prin neafectarea bugetului de stat.

3. Ce legatura are cotizatia ta la stat cu gratuitatea pentru copilul tau la transport? Sunt lucruri total diferite. 0 puncte comune. Tu ai cotizat ca sa iei pensie, ca sa ai servicii medicale de stat gratuite etc. Nu ai cotizat pentru ca copilul tau sa mearga gratuit cu transportul in comun.

Mergand insa pe ideea ta, si daca nu ai avea copil sau copilul tau face facultatea in alta tara, nu-i asa ca ai vrea sa primesti altceva redus in schimb, compensatie pentru faptul ca , copiii altora (care invata in tara) au transport gratuit? Doar pentru ca ai cotizat la bugetul de stat...




--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Mar 2019, 11:09
Post #334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(DrV @ 29 Mar 2019, 10:55)
Eu din ce am inteles de la colegul gibonu calculul s-ar face in modul ca cfr ar trebui sa primeasca atat banii de la studenti, cat si acea "mocaciune" de la stat.
*

Da, asta ar vrea el, dar ceea ce nu înțelege este că "mocăciunea" are un scop clar, precis (recte, biletele studenților), și că în lipsa acestui scop ea nu ar exista.
Oare își închipuie cineva că cei din minister stau pe un sac de bani și se gîndesc: "hmmm... pregătisem 17 milioane pentru studenți, dar ei n-au circulat luna asta. Ce să facem cu banii? Hai să-i dăm totuși CFR-ului ca să-și cumpere vagoane."? laugh.gif
E o copilărie să crezi așa ceva. Banii îi sînt alocați ministerului transporturilor tocmai cu acest scop. Dacă scopul ar dispărea, ministerul n-ar vedea acei bani.

QUOTE(centurion @ 29 Mar 2019, 11:07)
1. Doar studentii au gratuit. Elevii (scoala, liceu) au doar 50%. Discriminare pentru ca doar studentii voteaza.

Deci problema nu este că studenții au gratuitate, ci că nu o au și alții.
Nu te contrazic. N-aș avea nimic împotrivă să fie gratuit și pentru elevi.

This post has been edited by VladSoare: 29 Mar 2019, 11:14


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Mar 2019, 11:11
Post #335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




QUOTE(VladSoare @ 29 Mar 2019, 12:53)

După o viață de muncă, în care am cotizat din greu la bugetul de stat, copilul meu ajunge student. Și vreau ca din căruța aia de bani pe care am plătit-o atîta timp, statul să-i dea copilului meu 50 de lei ca să meargă cu trenul în vacanță. E un mizilic, o firimitură din cît am cotizat.


Pe logica asta totul ar trebui sa fie moca pentru cei care inca n-au intrat in campul muncii.
Sa plateasca statul si nota de plata la carciuma, ca doar tasu' a cotizat toata viata la bugetul de stat.
Cat e o nota de plata? Un mizilic.

Bine ca ne-ai spus cum gandesti. Din momentul asta orice argument este exprimat degeaba.

QUOTE(DrV @ 29 Mar 2019, 12:55)
Eu din ce am inteles de la colegul gibonu calculul s-ar face in modul ca cfr ar trebui sa primeasca atat banii de la studenti, cat si acea "mocaciune" de la stat.


Poate nu m-am exprimat destul de clar si imi cer scuze pentru asta.
Banii de la student ar fi cei 50% pe care ii platea acesta inainte de pomana toatal iar restul de 50% venea de la bugetul de stat.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Mar 2019, 11:14
Post #336


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(gibonu @ 29 Mar 2019, 11:11)
Bine ca ne-ai spus cum gandesti. Din momentul asta orice argument este exprimat degeaba.
*

Pentru tine orice argument al meu este exprimat degeaba, știu deja asta.

QUOTE(gibonu @ 29 Mar 2019, 11:11)
Banii de la student ar fi cei 50% pe care ii platea acesta inainte de pomana toatal iar restul de 50% venea de la bugetul de stat.
*

Cu ce s-ar schimba situația?
Dacă studentul plătește 0 lei și statul îi dă CFR-ului 2 lei, zici că nu poate cumpăra vagoane, pentru că le datorează cei 2 lei furnizorilor.
Dacă studentul plătește 1 leu și statul încă 1 leu, iar CFR datorează 2 lei furnizorilor, cu ce bani cumpără vagoane?
Logica asta încă nu ne-ai explicat-o.

This post has been edited by VladSoare: 29 Mar 2019, 11:22


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 29 Mar 2019, 11:15
Post #337


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(centurion @ 29 Mar 2019, 11:07)
Nu ai cotizat pentru ca copilul tau sa mearga gratuit cu transportul in comun.
*


Uite că o fac eu acum și sunt super mulțumit.

L.E. Și da, e oarecum incorect că nu au și elevii gratuitate, o posibilă logică fiind că e mai puțin probabil ca ei să facă studiile în alt loc decât localitatea de baștină.

This post has been edited by DragosP: 29 Mar 2019, 11:22


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Mar 2019, 12:06
Post #338


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




QUOTE(VladSoare @ 29 Mar 2019, 13:14)
Dacă studentul plătește 1 leu și statul încă 1 leu, iar CFR datorează 2 lei furnizorilor, cu ce bani cumpără vagoane?


Leul pe care l-ar plati studentul nu ar mai fi trebuie suportat de bugetul de stat.
Inainte de pomana statul suporta doar 1 Leu din pretul calatoriei studentului. Acum, dupa pomana statul suporta 2 lei din pretul calatoriei.

Adica statul cotiza la CFR doar 1 Leu, acum cotizeaza 2 Lei.

Vorbim aici despre bugetul de stat, nu despre bugetul CFR.

Acum este clar?

In plus, inainte de pomana, cand studentul platea 50% din pretul biletului, se gandea de doua ori inainte sa se urce in tren, pentru ca era pe bani.
Acum il doare la basca, se urca in tren relaxat, ca nu mai este pe bani.
L.E. Sigurul inconvenient este ca trebuie sa mearga la gara / agentia CFR ca sa isi ia biletul moca (online nu se poate).

Stiai ca in primul an de pomana au existat unii studenti (nu toti, sper ca s-a retinut asta) care isi cumparau (exemplu teoretic) 5 bilete la trenul Bucuresti - Brasov (la trenul de la ora 10, la cel de la ora 12, etc) pentru ca nu stia exact la ce ora pleaca din Bucuresti.
Si cand aparea nasu' ii intindea cu nonsalanta cu teanc de bilete si ii spunea "vezi nasule care e bun"
Iar nasul il intreba de ce avea 5 bilete, ca ocupa aiurea locul in celelalte 4 trenuri, iar studentul raspundea "ma doare in cur, io merg gratis si nu stiam la ce ora plec din Bucuresti".

De la inceputul anului universiatar 2017-2018 s-a schimbat sistemul si studentul isi poate cumpara gratis doar un singur bilet pe zi pe bucata Buc - Brasov.
Daca vrea alte bilete in aceiasi zi pe bucata Buc - Brasov va trebui sa le plateasca la pret intreg.

This post has been edited by gibonu: 29 Mar 2019, 12:07


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 29 Mar 2019, 12:09
Post #339


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(gibonu @ 29 Mar 2019, 12:06)
Stiai ca in primul an de pomana
*


Știai că orice tip de subveniție poate fi considerată la un moment dat de o categorie socială care se crede privilegiată în raport cu cea căreia i se adresează subvenția, pomană?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Mar 2019, 12:30
Post #340


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(gibonu @ 29 Mar 2019, 12:06)
Leul pe care l-ar plati studentul nu ar mai fi trebuie suportat de bugetul de stat.
Inainte de pomana statul suporta doar 1 Leu din pretul calatoriei studentului. Acum, dupa pomana statul suporta 2 lei din pretul calatoriei.

Adica statul cotiza la CFR doar 1 Leu, acum cotizeaza 2 Lei.

Vorbim aici despre bugetul de stat, nu despre bugetul CFR.

Păi te plîngeai că din cauza studenților CFR n-are bani de vagoane.
Dar de fapt problema ta nu este că CFR nu ia bani de la studenți (pentru că am stabilit deja că asta nu afectează deloc bugetul CFR), ci că statul nu subvenționează separat, în plus, cumpărarea de vagoane. Asta e?
Îți închipui cumva că dacă statul n-ar subvenționa studenții, atunci ar subvenționa vagoanele? Dacă statul ar da numai 1 leu pentru studenți, crezi că restul de 1 leu s-ar duce pe vagoane?

This post has been edited by VladSoare: 29 Mar 2019, 13:58


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 29 Mar 2019, 12:31
Post #341


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Pentru un student, bugetul cfr e acelasi, indiferent ca merge gratis sau cu 50% reducere.

Nu confundati subventia primita pe categorii favorizate(elevi, studenti, pensionari, veterani de razboi) cu subventia primita pentru calator km, tren km, etc........ Aceia e alta mancare de peste si abia aceia nu are in componenta salarii, perfectionari de personal, combustibil, etc. Acea subventie teoretic este doar pentru investitii in vagoane, locomotive sau conditii calatori. Aceea ar trebui sa fie mare, pentru a se putea evolua.

This post has been edited by bogdanbiciusca: 29 Mar 2019, 12:32


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 29 Mar 2019, 14:20
Post #342


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(VladSoare @ 29 Mar 2019, 12:09)
Deci problema nu este că studenții au gratuitate, ci că nu o au și alții.
Nu te contrazic. N-aș avea nimic împotrivă să fie gratuit și pentru elevi.
*


Am scris mai mult, nu stiu cum de ai ramas la punctul 1.
'Problema' sunt 2: pomana diferentiata (studenti da, elevi nu) cu scopuri electorale si impactul asupra bugetului de stat.

QUOTE(DragosP @ 29 Mar 2019, 12:15)
Uite că o fac eu acum și sunt super mulțumit.
*



Este normal sa iti aperi interesul daca ai copii studenti.


Bucurati-va de ceea ce ati votat! Vin alegerile europarlamentare in curand, sa nu cumva sa faceti vreo surpriza neplacuta PSD -ului.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 29 Mar 2019, 14:45
Post #343


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




up.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 29 Mar 2019, 14:51
Post #344


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




CFR nu e al statului?
Adica da statul din buzunarul din stanga catre cel din dreapta.
De ce cred ca e bine sa le dai un numar de calatorii pe an, sa zicem 50 de calatorii dus- intors cu trenul:
- ar calatori mai mult deci s-ar mai destepta;
- ar cunoaste tara, ar ajunge si in Iasi si in Cluj, Bacau, Galati, Oradea, Alba Iulia,
- ar putea sa-si vada parintii din alta localitate fara ca asta sa apese pe bugetul familiei.
- s-ar distra si ei.
Acum na, nu e chiar ok sa stea gramada pe tren toata ziua.



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Mar 2019, 15:42
Post #345


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




QUOTE(DragosP @ 29 Mar 2019, 14:09)
Știai că orice tip de subveniție poate fi considerată la un moment dat de o categorie socială care se crede privilegiată în raport cu cea căreia i se adresează subvenția, pomană?


Este o diferenta intre subventie si pomana.
Subventie este atunci cand parte din suma (in cazul asta pretul biletului de tren) este suportata de stat.
Adica pretul real ar fi 3 Lei, insa staul suporta 1 Leu iar calatorul restul de 2 Lei.

Pomana este atunci cand calatorul nu suporta nimic din cost (cazul studentilor).


QUOTE(VladSoare @ 29 Mar 2019, 14:30)
Dacă statul ar da numai 1 leu pentru studenți, crezi că restul de 1 leu s-ar duce pe vagoane?


Ai un stil cel putin ciudat de a pune problema.
Cum as putea eu sa-ti raspuns la intrebarea de mai sus? Nu sunt clarvazator si nu nu sunt de fata atunci cand se face bugetul de stat.

In rest, e bine ca in sfasit ai inteles ca nu vorbim despre bugetul CFR ci despre bugetul de stat.
Greu, dar pana la urma am reusit.

Oricum, nu mai conteaza. Conform logicii tale, studentul are tot dreptul sa mearga moca, ca doar tasu' a platit impozite.

Propun infiintarea unei linii aeriene moca pentru studenti pe bucata Baia Mare - Constanta.
Poate este vreunul din Maramures student la marina si saracu' om nu are timp fizic sa de duca in weekend acasa cu trenul.
Ca doar si tasu' aluia a platit impozite, asa ca fiul are tot dreptul de a calatori gratis cu avionul.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 29 Mar 2019, 15:51
Post #346


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Subvenția poate fi 100% sau parțială.
Că tu vrei să-i zici pomană, e strict problema ta.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Mar 2019, 16:14
Post #347


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(centurion @ 29 Mar 2019, 14:20)
Am scris mai mult, nu stiu cum de ai ramas la punctul 1.
'Problema' sunt 2: pomana diferentiata (studenti da, elevi nu) cu scopuri electorale si impactul asupra bugetului de stat.
*

Despre impactul asupra bugetului, precum și despre ce priorități ar trebui să aibă statul în alocarea lui, se poate discuta. Gibonul poate vrea vagoane noi, eu vreau autostrăzi, altul poate vrea biserici. Dar aia e cu totul altă poveste.
Aici era vorba despre cum "pomana" asta ar împiedica, vezi doamne, CFR-ul să-și cumpere vagoane noi. Că de-aia nu-și cumpără CFR-ul vagoane, pentru că n-are bani din cauza studenților.

QUOTE(gibonu @ 29 Mar 2019, 15:42)
Ai un stil cel putin ciudat de a pune problema.
Cum as putea eu sa-ti raspuns la intrebarea de mai sus? Nu sunt clarvazator si nu nu sunt de fata atunci cand se face bugetul de stat.

Păi recunoști că n-ai habar de cum se face bugetul, dar ești foarte convins că tocmai din cauza studenților nu-și cumpără CFR-ul vagoane. Ești foarte convins că dacă n-ar exista pomana, atunci CFR ar avea bani de vagoane.
De unde vine convingerea asta atît de fermă, ura asta viscerală împotriva studenților, cînd tu însuți recunoști că de fapt nu știi cum s-ar face bugetul în lipsa pomenii?

QUOTE
In rest, e bine ca in sfasit ai inteles ca nu vorbim despre bugetul CFR ci despre bugetul de stat.
Greu, dar pana la urma am reusit.

E bine că în sfîrșit am reușit să exprim în cuvinte clare și concise ceea ce te chinui de trei pagini să spui în diatribe incoerente și pline de patos.

QUOTE
Oricum, nu mai conteaza. Conform logicii tale, studentul are tot dreptul sa mearga moca, ca doar tasu' a platit impozite.

Propun infiintarea unei linii aeriene moca pentru studenti pe bucata Baia Mare - Constanta.
Poate este vreunul din Maramures student la marina si saracu' om nu are timp fizic sa de duca in weekend acasa cu trenul.
Ca doar si tasu' aluia a platit impozite, asa ca fiul are tot dreptul de a calatori gratis cu avionul.
*

La început ziceai că ura ta contra studenților este cauzată de faptul că gratuitatea lor împiedică CFR-ul să-și cumpere vagoane noi.
Cînd ți-am demontat teoria asta, ți-ai dat în sfîrșit arama pe față: pe tine de roade numai principiul, mori de ciudă și de invidie pentru că nu scot ei bani din buzunarul lor propriu. Te roade ideea că există cineva care primește ceva de la buget și nu ești tu acela.
Intră și tu de formă la o facultate de-aia de trei lei, la distanță, și o să mergi și tu pe gratis, dacă asta-i problema.

This post has been edited by VladSoare: 29 Mar 2019, 16:20


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 29 Mar 2019, 16:24
Post #348


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Pomana data de guvern studentilor nu e subventie, e pomana, e facilitate, e.un cec in alb acordat generatiei tinere votante...cum vrei.

Subventia este intre costul biletului de la casa de bilete si costul real al biletului.
CFR sau alti operatori nu sunt afectati cu nimic.
Daca azi CFR Calatori si-ar cumpara vagoane si maine Ciolos nu mai da gratuitate la studenti, posibil sa fie prea multe vagoane.....

This post has been edited by bogdanbiciusca: 29 Mar 2019, 16:24


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Mar 2019, 16:39
Post #349


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




QUOTE(DragosP @ 29 Mar 2019, 17:51)
Subvenția poate fi 100% sau parțială.


Daca este 100% nu mai este subventie, este pomana.
Exact ca pe vremea cand se dadeau mici moca la intalnirile electorale.

@VladSoare
Vad ca in continuare alegi atacul la persoana (sa zicem voalat) pentru ca nu au argumente.
Nicio probleme, deja esti amuzant.
In rest, de unde nu e nici Dumnezu nu cere.

Asta este maxima de pana acum:
"pe tine de roade numai principiul, mori de ciudă și de invidie pentru că nu scot ei bani din buzunarul lor propriu. Te roade ideea că există cineva care primește ceva de la buget și nu ești tu acela."

O depaseste pe cea cu studentul care merge moca pentru ca platit tasu' impozite.

@bogdanbiciusca
Stai linisit ca nu prindem prea curand momentul ala in care CFR va avea prea multe vagoane.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Mar 2019, 17:12
Post #350


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(gibonu @ 29 Mar 2019, 16:39)
Asta este maxima de pana acum:
"pe tine de roade numai principiul, mori de ciudă și de invidie pentru că nu scot ei bani din buzunarul lor propriu. Te roade ideea că există cineva care primește ceva de la buget și nu ești tu acela."

O depaseste pe cea cu studentul care merge moca pentru ca platit tasu' impozite.
*

La început ziceai că-i urăști pentru că din cauza lor nu are CFR bani de vagoane, că-i cheltuie pe pomană.
Cînd ți-am demonstrat că pomana nu afectează bugetul CFR, ai dat-o cotită, că de fapt te doare bugetul de stat, că nu se pot aloca bani de vagoane pentru că-i pomana prea scumpă.
Dar apoi ai recunoscut singur că de fapt nu ai habar de cum se alocă bugetul de stat, și că n-ai nici o idee dacă în lipsa pomenii statul ar da bani pentru vagoane.
Și cu toate astea încă îi urăști cu patimă pe studenți.
Așa că am presupus că te roade invidia că ei merg pe gratis și ei nu.
Zici că nu e nici asta. Atunci ce e?
Ce anume te doare?


This post has been edited by VladSoare: 29 Mar 2019, 17:14


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Mar 2019, 19:09
Post #351


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




La cat se fura in tara asta, la cate pensii speciale se dau unor inutili, gratuitatile studentilor sunt ultima problema. E prima masura din ultimii 30 de ani care se adreseaza tinerilor, pana acum aveai pensionari cu abonament gratis la autobuz, desi nu aveau nevoie de el, in timp ce elevul/studentul platea 50% desi trebuia sa ajunga la scoala. Deh, nu observa nimeni cum ne protejam pensionarii in timp ce copiii isi bagau picioarele in ea de tara si emigrau.

Parcul CFR nu a ajuns astfel din cauza studentilor, ci din cauza unei legi tampite care obliga CFR ca 90% din profit sa se duca la stat in loc sa cumpere material rulant nou.
Lumea se plange ca n-are loc in vagoane din cauza studentilor dar nu vede ca trenul are 3 vagoane. Daca ar fi avut 10-13 vagoane (cat e maxim admis), tot la fel de aglomerat ar fi?

Apoi, daca CFR era o companie normala, ce isi reinvestea profitul si cauta sa se extinda, ar fi profitat de pleasca primita de la guvern si ar fi cumparat vagoane noi (ca se poate si cu fonduri UE, dar nu stiu comunistii aia de acolo), ar fi facut presiuni la Infrastructura sa repare liniile si sa isi mareasca parcul rulant si sa creasca calitatea serviciilor.

Deh, noi ne certam ca chiorii ca nu mai avem loc de studenti in trenuri, in timp ce CFR mai caseaza niste vagoane putrede iar banii castigati ii trimite inapoi la partid.

Eu ma bucur sincer cand vad studentii in trenuri; poate dupa ce vor vedea tara, cum spunea si Dizzy mai sus, in loc sa emigreze, vor ramane aici si imi vor plati ei mie pensia cand voi deveni un mos senil ce ii va fugari cu ranga dupa ce incearca sa manance visine din pomul din fata blocului meu.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 30 Mar 2019, 07:58
Post #352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




java script:add_smilie(":up:","smid_55")

Gratuitate ok . dar cu masura domnilor . Nu toate puslamalele care au restante si note doar de trecerea anului , sau gratuitate pentru toti dar un numar limitat de drumuri dus-intors .Este clar o pomana electorala ...ca doar studenti au varsta de votare nu toti elevi .

Cat despre conditiile din trenuri , cred ca mai conteaza si clientela de cele mai multe ori .

Cea mai mare problema pentru mine ar fi faptul ca imfrastructura , desi face parte din siguranta nationala , nu mai este o prioritate . Se cumparam in schimb F16 SH , ca sa fim in rand cu lumea .

Ca sa mai linistim apele va scriu un banc :

Un fiu de emir este student in Ro , vorbeste cu tatal lui la telefon :
- Cum e fiule iti place , te-ai acomodat cu colegii ,sunt ca noi...?
- Sti tata, unii colegi vin cu masinile la facultate si unii au BMW !
- Bine , iti trimit un Bentley sa ai si tu masina pe acolo.
Dupa o luna , doua iar il mai intreaba tatal lui
- Ce ai mai aflat de nivelul de trai al romanilor cum se descurca?
- Tata , am colegi care vin chiar si cu trenul la cursuri !
- A da , lasa ca-ti trimit bani sa-ti cumperi si tu un tren ......


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 30 Mar 2019, 08:59
Post #353


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(Laurentziu83 @ 29 Mar 2019, 19:09)
Eu ma bucur sincer cand vad studentii in trenuri; poate dupa ce vor vedea tara, cum spunea si Dizzy mai sus, in loc sa emigreze, vor ramane aici si imi vor plati ei mie pensia cand voi deveni un mos senil ce ii va fugari cu ranga dupa ce incearca sa manance visine din pomul din fata blocului meu.
*


Din pacate, poti sa le dai orice si oricat. Tot in facebook raman infundati.
Merg cu trenul si nu arunca o privire pe geam. Si crede-ma, merg cu trenul sapatamanal.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Apr 2019, 15:10
Post #354


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




"ARF a lansat licitatia pentru 40 de rame electrice. Comanda poate fi suplimentata cu inca 40 de unitati.
Noile rame vor circula cu viteza maxima de 160 km/h.

Primele 40 de rame electrice vor circula pe rutele Bucuresti Nord-Ploiesti Sud-Ploiesti Vest, dej-Cluj-Baciu triaj, Arad-Timisoara-Lugoj, Pascani-Iasi-Nicolina-Socola, Constanta-Fetesti si Bucuresti-Branesti-Fundulea.

Cel de-al doilea lot de 40 de rame electrice va intra in operare pe rutele Brasov-Sfantu Gheorghe, Bacau-Roman, Bucuresti Nord-Rosiori Nord, Cluj-Campia Turzii-Alba Iulia, Galati-Braila-Lacul Sarat, Suceava-Pascani si Buzau-Ploiesti Sud-Brazi.

Ofertele pot fi depuse pana la data de 3 iunie 2019, urmand sa fie evaluate pana la 5 august 2019.
"

Sursa: https://clubferoviar.ro/arf-a-lansat-licita...-40-de-unitati/

Sper ca cele 80 de rame electrice care vor fi achizitioante de ARF vor fi dotate cu locuri pentru biciclete, ca acesta optiune este cuprinsa in caietul de sarcini in baza caruia se va organiza licitatia.
Sau asa ar fi normal in UE, anul 2019.

Vedem dupa data de 05.08.2019 daca vor exista (in buna traditie romaneasca) contestatii.

Ar mai fi interesant de vazut pe cate dintre rutele enumerate mai sus se poate circula cu 160 km/h.

This post has been edited by gibonu: 10 Apr 2019, 15:10


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 10 Apr 2019, 15:36
Post #355


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




Brașov - Sf. Gheorghe ,îl văd zilnic și mai mult de 60 km/h nu are pe ce.

This post has been edited by ProfiBv: 10 Apr 2019, 20:19


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Apr 2019, 23:08
Post #356


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@ProfiBv
Multumesc pentru precizare.
Din motivul asta am intrebat pe cate dintre rutele enumerate se poate circula cu 160 km/h.

Sau cine stie, poate este treaba gandita. Pana vin trenurile [contestatii ale licitatiilor, livrarea propriu-zisa, etc] se vor repara o gramada de linii de cale ferata din RO astfel incat sa permite viteze de 160 km/h


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Apr 2019, 07:07
Post #357


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu cred ca apucam noi sa vedem in RO viteze de 160 constant ... ma rog altii scot medie pe 5-700 km de 300 km/h ... la noi de 30 ... radmasa.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 11 Apr 2019, 09:19
Post #358


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




Da Doamne.
Sa dovedit și la noi că ar fi posibil.
Am trecut pe ruta Ploiesti - București - Fetești și mă uns la suflet liniștea din tren. Se auzea , din când în când doar un compresor de aer comprimat sau de la aerul condiționat.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Apr 2019, 10:52
Post #359


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@cj98czh
Altii sunt condusi de niste oameni vizionari si responsabili. Din pacate in RO nu este cazul. S-a vazut in ultimii 30 de ani, fara exceptii, indiferent de culoarea politica.

@ProfiBv
Concret, in ultimii 30 de ani s-au reabilitat doar trosoanele Bucuresti - Predeal si Bucuresti - Constanta (si nici astea nu sunt total finalizate).
Se mai lucreaza prin zona Simeria - Teius - Sighisoara, insa nu se stie cand vor fi finalizate total lucrarile.

Ca fapt divest, aseara a fost invitat la Digi 24 actualul ministru al transporturilor.
In 45 de minute cat a durat discutia nu s-a vorbit deloc despre calea ferata, doar despre autostrazi.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 11 Apr 2019, 11:47
Post #360


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pai da, ca la cale ferata intra inclusiv metroul, tot in subordinea aluia. Si acolo e buba mare, ca din 2013 trebuia sa fie dat in functiune, conform planificarii initiale.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 20:11
Forum Renault