DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme frane . posibil pompa centrala, Probleme frane . posibil pompa centrala

rasha
post 30 Jun 2010, 23:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 1 May 09
From: Cluj Napoca





buna seara si imi pare rau ca ma bag asa printr-un topic nou deschis . sunt convins ca sunt altele deschise pe aceeasi tema->problema asemanatoare. In momentul de fata stau foarte prost cu timpul si am mare nevoie de masina . Speram sa ma ajutati si sa pot sa va explic cat mai exact practic ce se intampla ca mearga totul ca uns .



Problema la Dacia mea din 1983 berlina , sta in felul urmator : de 2-3 sapt incoace , eu banuiesc dupa ce am franat brusc la stop , asta in momentul in care o blonda intr-un polo franeaza brusc la culoarea verde a semaforului :)) , am un soi de simptome ciudate pe la frane . Asta include si pedala de frana .

Motorul rece, pedala moale (mai exact cum ar trebui sa fie de obicei) . totul decurge ok , pana cand parcurg cam 15 minute de mers cu masina.. Pedala devine beton, iar bine-inteles franele se blocheaza. Masina e foarte turata si abia trage, evident din pricina franelor. Miroase a gen plastic - metalo- ceva:)) ferodou banuiesc. Ma dau jos din masina si pun mana pe roata stanga-fata-> nu pot tine mana . La partea dreapta e mai palpabil , iar in spate sunt caldute rotile . Erau asa caldute toate rotile si cand mergea ok .. presupun ca nu e o problema.

Frana functioneaza practic, atata doar ca e tare, doar trebuie sa o pisc si sunt lipit de parbriz. In panta nu mai vorbesc , zici ca am asistenta :)


In concluzie, cer ajutorul vostru spre a ma ajuta cu problema de fata. Sper sa ma fi facut inteles . Am dat fiecare detaliu si sper sa putem sa ne intelegem.

Stima, P.R


--------------------
Dacia 1310 1983, Berlina - CJ-07-ZBM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacia_slk
post 1 Jul 2010, 02:56
Post #2


If I'm not back in five minutes... wait longer!


Group: Members
Posts: 544
Joined: 13 November 09
From: Milky Way




Sunt topicuri pe tema franelor. Dar ca sa-ti dau un raspuns, din moment ce ai
probleme asa serioase, ar fi bine sa faci o revizie generala la frane.

Mai mult ca sigur ca ai etrierul stanga-fata blocat. Se rezolva cu smirghel fin si un set
de garnituri pentru etrier. Si ceva de vaselina in zona ca sa nu mai rugineasca curand.

La fel ar trebui sa procedezi si la celelalte roti (smirghel+garnituri).

Trebuie totusi sa faci o inspectie la fiecare roata, sa-ti notezi ce trebuie cumparat (gen
garnituri, aerisitoare, ferodouri, placute, lichid - iti recomand 1L de TRW dot4, racorduri
flexibile), sa le cumperi, apoi sa-ti gasesti o zi in care esti liber si... sa te apuci de
treaba.

Apropos', cand faci inspectia la fiecare roata, verifica si cum se desfac aerisitoarele,
caci s-ar putea sa ai surpriza (neplacuta) de a nu putea desface un aerisitor (sau de a-l
rupe incercand) si atunci va trebui sa cumperi si un alt etrier sau cilindru (depinde unde
l-ai rupt - in fata sau spate).

Succes!

PS: La cat de "bune" sunt garniturile de frana acum (eu am gasit seturi cu
suprafetele de contact neregulate), te sfatuiesc ORI sa te uiti foarte bine la fiecare
garnitura in momentul cand o cumperi si daca e nevoie sa-i ceri vanzatorului sa ti le
schimbe, SAU sa faci ca mine - sa cumperi cate 2-3 seturi pentru fiecare roata si in
felul asta iti mai raman si rezerve.

This post has been edited by dacia_slk: 1 Jul 2010, 03:01


--------------------
Dacia SLK 55 AMG
That's why I told you "touch nothing"... But you're a bunch of cowboys...
"Consilio et animis."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rasha
post 1 Jul 2010, 12:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 1 May 09
From: Cluj Napoca






asa am sa fac. sper sa ma descurc singur . crezi ca am nevoie de ceva scule speciale ? gen .. crick hidraulic , sau nustiu ce cheie speciala? Sper sa gasesc tot ce imi trebuie. Ceva marci anume dupa care sa ma uit ? Daca tot fac o treaba sa o fac calumea .

Cum se face aerisirea la frane? Nu am facut asta pana acum si n-as vrea sa raman fara frane prin centrul Clujului .
Ce alt-ceva sa am invedere ? Pe ce sa pun accent ?


Respect P.R


--------------------
Dacia 1310 1983, Berlina - CJ-07-ZBM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacia_slk
post 1 Jul 2010, 16:39
Post #4


If I'm not back in five minutes... wait longer!


Group: Members
Posts: 544
Joined: 13 November 09
From: Milky Way




QUOTE
asa am sa fac. sper sa ma descurc singur . 

N-o sa te descuri singur la aerisirea franelor. Iti mai trebuie o persoana care
sa apese pe frana cand tu esti la roti (pe rand la fiecare roata, incepand cu cea mai
departata de pompa centrala de frana, adica roata dreapta spate, apoi stanga spate,
dreapta fata, stanga fata, pompa centrala). In rest te poti descurca singur.
QUOTE
crezi ca am nevoie de ceva scule speciale ?  gen .. crick hidraulic , sau nustiu ce cheie speciala? Sper sa gasesc tot ce imi trebuie. Ceva marci anume dupa care sa ma uit ? Daca tot fac o treaba sa o fac calumea .

Iti trebuie un cric ca lumea, care sa ridice usor (nu ca al meu). Trebuie sa fii atent
unde il pui sub masina, ca daca ai probleme cu rugina e posibil sa-ti faca o gaura in
podea. Sau mai bine pune o bucata de scandura de stejar intre cric si masina, cam
de 10x15cm.

Iti mai recomand o tubulara de 8 cu 6 fete pentru aerisitoare. De fapt, consider-o
necesitate, nu recomandare.

Apoi, vei avea nevoie de un patent si sarma (destul de zdravana, dar nu chiar
otelita) pentru sigurantele de la etrieri. Tot aici vei avea nevoie de o fixa de 17 ca sa
desfaci racordul flexibil din etrier. Fii atent, aici este o saiba de cupru pe care nu
trebuie s-o pierzi. Cam atat pentru fata.

Pe spate iti trebuie o surubelnita zdravana (sau doua) - dar nu marimea gigant - ca
sa poti desface arcurile ce fixeaza sabotii de frana. Inainte de a ajunge la saboti, va
trebui sa desfaci oala. Trebuie sa scoti capacelul de la piulita axului rotii spate
(ciocanind in el), apoi cu patentul scoti siguranta de la siguranta (chestia aia ce tine
piulita sa nu se desfaca), desfaci piulita axului (nu stiu ce marime, dar in jur de 22
sau 24) eventual cu o cheie franceza, scoti oala si... voila - sabotii.

Da' stii ceva? Daca n-ai mai facut chestia asta pana acum (revizie generala la
frane), iti recomand totusi un prieten care se pricepe sau mecanic. Nu e greu, numai
sa stii sa le pui inapoi la loc si sa verifici sa functioneze.


QUOTE(rasha @ 1 Jul 2010, 12:48)
    Cum se face aerisirea la frane? Nu am facut asta pana acum si n-as vrea sa raman fara frane prin centrul Clujului .
*


Dupa ce ai terminat de renovat tot sistemul de franare (adica curatat cu smirghel
pistoanele de la etrieri, cilindrii de frana si pistoanele lor de pe spate, pus garnituri
noi la etrieri si cilindrii, saboti noi, ferodouri noi, pus la loc etrierii, fixati cu
sigurantele lor si sigurantele fixate cu sarma, pus la loc sabotii si fixat cablul de la
frana de mana, si toate arcurile de la saboti in buna ordine, puse oalele peste saboti
si stranse sa nu aibe joc, puse sigurantele pe piulitele de la axele de la rotile spate
si fixate sigurantele cu sprinturile lor) stangi fiecare aerisitor, pui lichid in borcanul
pompei de frana pana se umple, apoi mergi la fiecare roata, desfaci cate un
aerisitor si astepti sa curga lichid pe aerisitor. Cand incepe sa curga lichidul, il
strangi la loc, apoi treci la alta roata.

Dup-aia chemi un prieten, il pui pe scaunul soferului, scoti capatul furtunului care
intra in servofrana si-l inveti "sa faca pedala", astfel:

Cand tu vei zice "fa pedala", el va apasa pana la fund pedala de frana de (sa zicem
5 ori), ultima apasare va ramane apasata, adica la a 5-a apasare nu va mai ridica
piciorul de pe frana, ci va tine apasata pedala (NU FOARTE tare, ci doar "cu simt").

Cand a ramas cu a 5-a pedala apasata, tu te duci la una din roti (in ordinea in care
ti-am zis la inceput) si desfaci aerisitorul.

In clipa asta, daca lui NU i-a mers pana la fund (podea) pedala, ci s-a oprit mai sus,
ii va aluneca incet pedala pana la podea. Dar asta nu se va intampla la prima roata,
ci la a doua-treia roata.

Cand el a ajuns cu pedala la fund, va zice "gata" si tu atunci strangi aerisitorul.

Cat ai avut acest aerisitor slabit (in asa fel incat sa curga lichid prin el) te vei fi uitat
sa vezi daca lichidul care trece prin el are bule de aer (se si aud cum "pocnesc"
cand trec prin aerisitor). Daca NU au iesit bule de aer, atunci aerisirea la roata
aceasta s-a terminat.

Daca au iesit bule, atunci repeti procesul: colegul "face" 5 pedale, ultima la pamant,
tu desfaci aerisitorul, curge lichid, te uiti sa vezi daca iese aer (bule), strangi la loc
aerisitorul. Si repeti figura daca au iesit bule, pana nu mai iese aer.

Dupa ce ai terminat cu aerisirea la o roata (nu mai iese aer), treci la urmatoarea din
lista.

La final vei strange cu simt de raspundere aerisitoarele in asa fel incat sa nu iasa
lichid pe la ele cand apesi frana, dar nici sa nu distrugi filetul aerisitorului sau
hexagonul lui.

QUOTE(rasha @ 1 Jul 2010, 12:48)
    Ce alt-ceva sa am invedere ? Pe ce sa pun accent ?
    Respect  P.R
*


Sa nu te grabesti. Toata revizia iti va lua cel putin o zi, daca nu ai mai facut chestia
asta pana acum.

Pentru rugina de la etrieri si cilindrii iti trebuie smirghel FOARTE fin (nu mai stiu
exact, sper sa nu zic o prostie, dar mi se pare ca P1000 iti trebuie; dar mai bine
intrebi la magazinul de piese auto de unde il vei cumpara). Cand vei freca cu
smirghel, va trebui s-o faci pe toata suprafata (cilindrului, pistonului), nu numai in
zona in care e rugina, ca sa se ajusteze uniform.

Sa NU bagi vreo prostie de lichid de frana (gen dot3 sau mai stiu eu ce). Cumpara
numai Castrol dot4 sau TRW dot4. TRW-ul e vreo 30RON 1L. Castrolul tot p-aicea
se-nvarte. Cam atat iti va trebui.

Iti recomand sa schimbi cu ocazia asta si pistonasele de la pompa centrala de frana,
vei gasi la magazin set de reparatie pompa centrala de frana, numai sa te uiti de
care ai (simplu circuit, dublu circuit cu 3 conducte, dublu circuit cu 4 conducte), ca sa
stii ce sa ceri la magazin.

Sa nu stai cu mainile in lichidul de frana! Cand umbli la aerisitoare, mai bine pune o
pereche de manusi de cauciuc. De altfel iti recomad ca la toata lucrarea sa porti
manusi (nu de cauciuc - de bumbac si cauciucate, gasesti la magazine gen ambient,
baumax).

Iti recomand (pentru comoditate) sa gasesti 4 butuci de vreo 35-40cm inaltime si
vreo 20cm diametru si sa suspenzi masina pe ei. In felul asta vei avea toate rotile
scoase de pe masina si vei trece mai usor de la o roata la alta.

Daca stai la bloc, gaseste un prieten care are curte si roaga-l sa te lase sa-ti faci
franele la el in curte.

Toate piesele vor sari usor de 100RON (placute in jur de 30RON, saboti in jur de
40RON, set reparatie pompa centrala in jur de 30RON, TRW-ul 30RON, garniturile in
jur de 20RON - iti amintesti, ti-am zis sa iei macar 2 seturi pentru fiecare roata).
Daca ai break, sabotii sunt mai mari ca la berlina.

Succes.

PS: Daca din ce ti-am zis, NU ai inteles mai mult de 20%, lasa franele pe seama
unui mecanic, ca nu e de joaca cu ele.


--------------------
Dacia SLK 55 AMG
That's why I told you "touch nothing"... But you're a bunch of cowboys...
"Consilio et animis."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 1 Jul 2010, 19:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




daca o suspendezi de toate 4 rotile nu o sa iti vina lichid pe spate din cauza limitatorului care nu lucreaza la faza asta , iti recomanda ca spatele sa il lasi jos si sa urci in spate 2 persoane ca,asa tija o sa actipneze limitatorului care da drumul la lihid si o sa aerisesti bine si spatele


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rasha
post 1 Jul 2010, 22:16
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 1 May 09
From: Cluj Napoca





Dacia_slk. Esti o minune de om ! iti multumesc tare mult pentru rabdare . Exact de asta aveam nevoie !

Uite ce am cumparat pana acum . : Garnituri etrier. 2 seturi/roata.. 18 lei
Aerisitoare 8 lei Tinand cont ca poate se vor rupe .. Ma rog.. daca se rup schimb tot etrierul .
Spray degripant

Restul de piese le voi lua maine dupa ce ies de la bac .

M-am uitat la placute . Zici ca sunt nevolosite . Cred ca placute nu este nevoie sa iau. Sigurantele de la etrieri cred ca n-au fost date jos niciodata , inca au "sarmele" in forma de 8.. banuiesc ca alea originale ..
Pompa centrala stiu ca a fost schimbata. Pe vremea cand era a bunicului meu au fost mari probleme cu ea (cea originala). Acum am o pompa dublu circuit cu 3 conducte.

La capitolul prieten care sa ma ajute , nu cred ca gasesc pe nimeni .. Tinand cont ca toti is cu masini de masini si efectiv si pentru un sfat sunt pe dinafara. Lasand asta la o parte, mi-ar place sa stea cineva pe langa mine care sa aiba habar .

Pana acum eu m-am ocupat de dacie si nu am probleme deloc cu ea. La capitolul motor eu spun ca ma descurc , si in decurs de 2 ani de zile , singur mi-am facut treaba sub capota. Incerc sa fac in asa fel incat sa invat din fiecare cate putin ca in caz de urgenta sa stiu sa ma descurc si singur . La final e si satisfactia ca ai facut cu mainile tale ..

Daca nu te deranjeaza, si esti dispus sa ma ajuti si pe viitor cu mici probleme, poti sa-mi lasi un PM cu ID-ul tau ?

Inca o data multumesc tare mult pentru informatii.


Stima, P.R



--------------------
Dacia 1310 1983, Berlina - CJ-07-ZBM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacia_slk
post 2 Jul 2010, 04:53
Post #7


If I'm not back in five minutes... wait longer!


Group: Members
Posts: 544
Joined: 13 November 09
From: Milky Way




QUOTE
[...] Uite ce am cumparat pana acum . : Garnituri etrier. 2 seturi/roata.. 18 lei
Aerisitoare 8 lei

Foarte scump... Eu am gasit set de garnituri etrier cu 2RON (facute la Pitesti, nu mai stiu firma) si la fel, 2RON pentru cilindrii de frana. [Editat mai tarziu: scuze n-am fost atent ca ai zis pentru toate rotile]

QUOTE
Tinand cont ca poate se vor rupe .. Ma rog.. daca se rup schimb tot etrierul .

...sau cilindrul. Poti incerca sa scoti bucata rupta din etrier/cilindru, dar daca ai posibilitatea mai bine schimba-l.

QUOTE
Spray degripant

... iti umbla mintea, vezi? De asta nu-ti spusesem nimic. dry.gif biggrin.gif Si o perie de sarma prinde bine.

QUOTE
M-am uitat la placute . Zici ca sunt nevolosite . Cred ca placute nu este nevoie sa iau.  Sigurantele de la etrieri cred ca n-au fost date jos niciodata , inca au "sarmele" in forma de 8.. banuiesc ca alea originale ..

Atunci lasa-le pe-astea.

QUOTE
Pompa centrala stiu ca a fost schimbata. Pe vremea cand era a bunicului meu au fost mari probleme cu ea (cea originala). Acum am o pompa dublu circuit cu 3 conducte.

Daca a trecut mai mult de 2 ani de cand ai schimbat pompa centrala, poti lua linistit
un set de reparatie de pompa centrala. E posibil (din cauza calitatii
pieselor/garniturilor) ca dupa sa zicem 1-2-6-12 luni sa ai probleme cu pompa si
atunci mai muncesti odata la aerisire. De ce sa nu impusti 2 iepuri dintr-un foc?

QUOTE
   La capitolul  prieten care sa ma ajute , nu cred ca gasesc pe nimeni .. Tinand cont ca toti is cu masini de masini si efectiv si pentru un sfat sunt pe dinafara. Lasand asta la o parte, mi-ar place sa stea cineva pe langa mine care sa aiba habar . 

Poti incerca sa vezi poate gasesti vreun forumist din Cluj...

QUOTE
Pana acum eu m-am ocupat de dacie si nu am probleme deloc cu ea. La capitolul motor eu spun ca ma descurc , si in decurs de 2 ani de zile , singur mi-am facut treaba sub capota. 

Felicitari.

QUOTE
Incerc sa fac in asa fel incat sa invat din fiecare cate putin ca in caz de urgenta sa stiu sa ma descurc si singur . La final e si satisfactia ca ai facut cu mainile tale ..

...si in plus esti sigur pe lucrare.

QUOTE
  Daca nu te deranjeaza, si esti dispus sa ma ajuti si pe viitor cu mici probleme,  poti sa-mi lasi un PM cu ID-ul tau ?

Gaseai detalii in profilul meu. Dar, daca intrebi, iata-le:
dacia_slk(@yahoo.com)
dacia.slk(@gmail.com)

<span class='edit'>2 Jul 2010, 08:05:</span>
QUOTE(ghitza @ 1 Jul 2010, 19:54)
daca o suspendezi de toate 4 rotile nu o sa iti vina lichid pe spate din cauza limitatorului care nu lucreaza la faza asta , iti recomanda ca spatele sa il lasi jos si sa urci in spate 2 persoane ca,asa tija o sa actipneze limitatorului care da drumul la lihid si o sa aerisesti bine si spatele
*


Are dreptate Nenea Ghita.

Dar, poti aerisi la sfarsit (dupa ce ai pus rotile pe masina) inca o data rotile din spate.

Sau, daca esti mai increzator in capacitatile proprii, poti incerca cu un cric - cand ai
masina suspendata pe cei 4 butuci (de brad, fag, stejar) sau capre special facute in
sensul acesta - sa ridici puntea spate pozitionand cricul la mijlocul puntii spate si
ridicand de el. Cu grija insa, sa nu ridici masina de pe butucii din spate -
masina sa ramana sprijinita de butuci. In felul acesta ajunge sa fie actionat
limitatorul de la rotile spate si va lasa sa treaca lichidul spre cilindrii de frana de la
roti.

Ai grija cum pui butucii sub masina, sa stea drepti. Sa nu te-apuci sa topai prin
masina (in ritmul muzicii rap de pe cd-player-ul din masina) cu masina suspendata,
sau sa te lasi pe ea (in lateral) - ca-ti cade. Nu-i o problema prea mare daca-ti cade,
o poti ridica din nou. Numai sa nu loveasca pe cineva.

Ar fi bine sa vezi si cum functioneaza limitatorul si eventual sa-l schimbi. De obicei e
rugina multa pe-acolo, va trebui sa fii atent cum desfaci conductele din limitator sa
nu le rupi, si, la fel, sa fii atent cum desfaci suruburile care prind limitatorul.

La fel e bine sa schimbi (cu ocazia asta) si racordurile flexibile daca sunt crapate.

Ai grija mare la ce garnituri pui la cilindri si etrieri - suprafetele de contact
(banuiesti ce-nseamna asta, cred) sa fie plane (ei, bine, nu plane, ci uniforme; te-ai
prins de asta, nu?), fara neregularitati. La etrieri garniturile care etanseaza pistonul
se pun intr-un fel anume (nu invers), dar cand ajungi acolo, mai intreaba.

Succes!

This post has been edited by dacia_slk: 2 Jul 2010, 14:32


--------------------
Dacia SLK 55 AMG
That's why I told you "touch nothing"... But you're a bunch of cowboys...
"Consilio et animis."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th June 2024 - 07:37
Forum Renault