DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ACCIDENTE

post 12 Dec 2002, 13:13
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


sad.gif

AJUTOOOR! Am si eu o problema. Masina mea a fost lovita in partea stanga; in urma impactului, au fost strmbate aripa, capota (un pic), contra aripa, bara; s-au spart far, semnalizator, proiector ceata; s-a declupat si alarma
Ceea ce ma ingrijoreaza e faptul ca, pentru a tine masina in liinie dreapta, trebuie sa tin volanul usor spre stanga.
In momentul impactului, masina era oprita.
Acum e in service; s-a rezolvat cu tinichigeria ba chiar e la vopsit; mesterul care s-a ocupat spune ca nu a fost afectata structura de rezistenta (lonjeron - nu ma pricep prea bine). Totusi, sunt foarte ingrijorata. Ma puteti lamuri in privinta problemei cu volanul spre stanga?
Multumesc

PS - desi in momentul impactului ma pregateam de viraj stanga, nu mai stiu daca aveam rotile drepte sau spre stanga; ce indicii sa va mai dau?
Cucoana (o Dacie berlina) a intrat cu atata putere incat am dat cu capul de geamul de la sofer


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Dec 2002, 14:26
Post #2


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Vezi ca ti-a fost afectata directia .. evident.
Tot de ce poate sa se fi strambat un capat de bara sau poate chiar si bratul rotii.
Asta se rezolva tot in service-ul unde ti-o repara .. numai sa le ceri regaljul unghiurilor de directie. Daca e ceva stramb pe acolo o sa se vada si o sa se schimbe.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 13 Dec 2002, 09:44
Post #3


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




S-a strimbat bascula ....cip-ci-rip ...
Glumeam ....pe bune acum ...Vezi dupa cum spunea si liviu ...fa-ti unghiurile si baetii de acolo o sa-ti spune ce si cum ...


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 13 Dec 2002, 11:29
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


S-ar putea sa se fi strambat bieleta de directie.Am patit si eu acelasi lucru.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 13 Dec 2002, 11:50
Post #5





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Multumiri tutror celor care mi-au scris.

Imi explica cineva unde ma pot uita dupa bieleta? Roata cu pricina a fost data jos si nu se vede nimic stramb. Mai circula un zvon cum ca e posibil sa se fi miscat caseta de directie.
Daca mai aveti idei, sunt bine venite.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 13 Dec 2002, 11:54
Post #6


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




....da da ....cum sa nu ...n-are treaba ...
Du-te la un service si roaga-i sa-ti faca geometria ...da' e mai mult ca sigur bascula sau bieleta de directie strimba ....


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 13 Dec 2002, 14:09
Post #7





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Mai am o intrebare: e grava treaba asta cu bieleta sau bascula? Trebuie dat jos motorul? Cam costa?
Masina e in service -ul din Pantelimon


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AL
post 13 Dec 2002, 14:31
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Mai fratilor, dati explicatii complete!

In cazul tau se pare ca a fsot afectata structura care asigura prinderea rotii de caroserie (prin bascula si alte piese) sau directia. Verificarea pe care trebuie sa o ceri se refera la geometria rotilor...unghiuri, paralelism etc.... toate astea se fac pe un stand de proba, de regula electronic... rezulta daca unghiurile masurate se incadreaza sau nu in limite... dca nu, de-abia atunci se cauta cauza si se remediaza... Nu are nici o legatura cu motorul ci cu acele piese de legatura sau chiar cu elemente ale caroseriei (cele pe care se monteaza tot ansamblul cu roata fata, inclusiv suspensia)

In cel mai nefericit caz, in care elementele tari ale caroseriei au fost deformate (structura de rezistenta)... si masina a capatat o forma ca de "banana"... poate este putin exagerat termenul... abia atunci s-ar putea s fie nevoie ca botul masinii sa fie dezechipat de tot ce estepe el, inclusiv motor, pentru a se putea indrepta... Dar sunt putine sansa sa fie cazul de asa ceva...

De costat nu ar trebui sa te coste daca toata lucrarea este acoperita de asigurare (fie RCA-ul vinovatului, daca vinovatul este persoana care te-a lovit, fie CASCO-ul tau, daca il ai).

Tot ce trebuie sa faci este sa nu semnezi de inchierea lucr[rii pana nu ti-au verificat geometria si nu au anexat la acte un listing cu valorile rezultate!!! (e important asta, daca vei constata ulterior nerezolvarea lor manifestata prin faptul ca masina trage intr-o parte sau toceste inegal cauciucurile etc).


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 16:16
Forum Renault