DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 14 15 16 17 18 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consumul MEDIU al Loganului 1,4 si 1,6 8V, TOTUL despre consum

Fire
post 26 May 2005, 17:39
Post #451


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 12 May 05
From: Bucuresti




rogilg stai linistit ca si la mine e la fel. Am 200 km facuti si consumul e de vreo 11.3. Asa ca nu esti singurul wink.gif
Dar cum spun si oamenii astia, sa o mai lasam "sa-si dea drumul"


--------------------
Logan Ambition - B XX RHS
"Pai sa studiem problema sa gasim pe cineva"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 27 May 2005, 03:01
Post #452


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




Am Logan Laureate 1.4 de 4 zile,afara mi-a aratat computerul de bord o medie de 6.6l/100,drum spart,aglomerat,convoaie,etc.Am abia ~200km,dar sunt convins ca pe un drum bun si liber,scoti un consum mediu sub 6l/100,afara,daca nu-i dai turatie aiurea si mergi pana-n 120km/h.Nu am mers mai tare de 110Km/h,schimbat treapta la 2500 rot/min,cu unele exceptii(depasiri).Consumul instantaneu nici nu-l urmaresc pentru ca se modifica la fiecare accelerare-decelerare.Tin cont si de faptul ca am putini km si abia dupa 1000km voi putea sa urmaresc un consum real.Oricum,prea tare nu ma stresez cu consumul,cu siguranta Loganul consuma mai putin decat berlina ce am avut-o.Cel mai mare avantaj pe care mi-l ofera computerul de bord este ca imi arata autonomia. cool.gif


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdu
post 27 May 2005, 06:25
Post #453


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 44
Joined: 25 April 05
From: Iasi




Am 500km facuti si am un consum de 8.8 la o vit medie de 24km/h.Aerul conditionat nu influenteaza consumul in mers.


--------------------
DACIA/FIAT LOGAN 1.6 LAUR,PANDA - IS .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 27 May 2005, 07:24
Post #454


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




la 2500 km numai in oras consum 8.6
lsdab 1.6
traseu principal zilnic: titan-vitan-chei-timpuri noi-parc carol-trafic greu-timisoara
am observat si eu ca AC nu influenteaza (vizibil) consumul in timpul mersului, dar stationat urca undeva la 9,7.


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twinsen
post 27 May 2005, 08:08
Post #455


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(rdu @ 27 May 2005, 06:25)
Am 500km facuti si am un consum de 8.8 la o vit medie de 24km/h.Aerul conditionat nu influenteaza consumul in mers.
*



Ba din contra ... il influenteaza cam cu un 1%.
Cum a venit caldura si am dat drumul la aer cum a inceput sa creasca si consumul.


--------------------
Logan Ambition - B-78-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM
post 27 May 2005, 09:40
Post #456


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 24 January 05
From: Sibiu




Parerea mea este ca se face prea mult caz pe consumul loganului. El difera de la sofer la sofer functie de stilul de condus.Mai este in functie si de anotimp. Asta iarna mergand pe distante scurte computerul de bord imi arata un consum de 14l(mers doar in oras pe distante scurte -1.5 km si stationat 5-6 ore).apoi dupa ce am inceput sa merg mai mult prin oras (distante mai mari) mi-a scazut la 9-10l. Acum am un consum mediu de 8l (mergand 45%oras/65% afara) mers f.mult pe distante scurte(sibiul e mic).
Afara: drum sibiu-pitesti si retur am consumat sub 18l benzina(pe 320km) mergand si cu viteza de 130km/h.
deci se poate si sub 6 afara dar mergand cu viteza constanta(90-100) cat mai mult (conducand linistit).in oras (la ore de varf depaseste 8.5l).Sunt prea multi factori care difera atunci cand vrei sa faci un consum in oras(aglomeratie, distanta, stilul de condus, probabil benzina,...).


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB.......
În momentele dificile ale vieții trebuie să ridici capul, să scoți pieptul în față și să spui cu hotărâre: "Acuma chiar că am pus-o!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataiff
post 27 May 2005, 10:21
Post #457


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(CosminM @ 27 May 2005, 10:40)
Acum am un consum mediu de 8l (mergand 45%oras/65% afara)

La 110 procente consum tau mediu e sub 8 litre... tongue.gif 168.gif


--------------------
Logan Laureate 1,4 - B 82 MLD
urasc mirc'u....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teosu
post 27 May 2005, 10:52
Post #458


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 May 05




Eu nu pot decat sa-mi dau cu parerea deocamdata. La test drive pe 5 km calculatorul de bord arata 9,2 % la un Logan 1,6.
Asta nu-mi spune nimic deocamdata, dar stiu ca am chinuit-o cu accelerari/decelerari succesive.
Am intrebat in schimb mai multi soferi de taxi cu Logan 1,4.
Daca nici astia nu chinuie masinile in Bucuresti, atunci cine ... biggrin.gif ....si toti erau multumiti: "nu va luati dom'ne dupa toti care vorbeste de consum, mie imi ia 8,5 -9 % pe zi. E drept ca mai merg si seara ca sa recuperez, ca e mai liber".


--------------------
astept Loganu' - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fire
post 27 May 2005, 11:23
Post #459


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 12 May 05
From: Bucuresti




eu trebuie sa fiu de acord cu money talks...
Totusi consum de sub 6 il au ultimele diesel-uri.
Iar in oras ca sa scoti un consum de ~8 ce faci, mergi cu 1500 de rot/min?

This post has been edited by Fire: 27 May 2005, 11:23


--------------------
Logan Ambition - B XX RHS
"Pai sa studiem problema sa gasim pe cineva"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM
post 27 May 2005, 13:28
Post #460


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 24 January 05
From: Sibiu




QUOTE(cataiff @ 27 May 2005, 10:21)
La 110 procente consum tau mediu e sub 8 litre...  tongue.gif  168.gif
*


Ma bucur ca ti-am dat un motiv de ras...se mai greseste (sunt curios in toate posturile tale cate greseli se gasesc).Cine vroia sa inteleaga ...intelegea chiar daca era gresit.Ca sa fi tu multumit e 55/45(oricum sunt procente orientative putea fi la fel de bine si 60/40 sau cum vrei tu).Bafta.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB.......
În momentele dificile ale vieții trebuie să ridici capul, să scoți pieptul în față și să spui cu hotărâre: "Acuma chiar că am pus-o!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fire
post 27 May 2005, 13:41
Post #461


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 12 May 05
From: Bucuresti




eu nu cred ca spun fantezii, din contra. Vrei sa zici ca daca am stil de condus lejer si scot 11% in oras e defect loganul meu?


--------------------
Logan Ambition - B XX RHS
"Pai sa studiem problema sa gasim pe cineva"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 27 May 2005, 13:49
Post #462


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




Consum in oras sub 6 la Logan e clar o aberatie! Sa fim bine intelesi. Cum naiba reusiti sa scoateti consumurile astea in oras, cand insusi producatorul da in cartea tehnica valoarea de 9.2 (1.4) si de 10.2 (1.6)?
Eu am Laureate 1.4 si iarna nu a scazut sub 9 (cu un maxim de 10.2). In exterior am scos 5.8 (cel mai putin) si 6.9 (cel mai mult).
Asa ca lasati-o mai moale cu consum sub 5 in exterior si sub 6 in interior.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
croc1977
post 27 May 2005, 14:09
Post #463


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 27 May 05




Eu cu un 1.4 am mers afara si am scos cam 6,2 la inceput. Am mers primii 500 km pe autostrada soarelui. dup ain oras a consumat 9,2. Apoi l ain drum in afara orasului mers sportiv adica 130 si 100 pe serpentine am scos 6,6. La al doilea drum pe afara toat acelesi stil d emers - adica fortat masina a consumat 5,9. Motorul dupa 3000 km a consumat mai putin.


--------------------
Dacia LOGAN - B-xx-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 27 May 2005, 22:30
Post #464


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




In fond si la urma urmei mi-e paralel daca ia in exterior 5.8 sau 6.4. Eu am luat masina ca sa ma folosesc de ea. Cand o sa vad cifre "alarmante" afisate la consumul "exterior" (asta ca sa fiu in asentimentul lui moneytalks) de genul 8, 9l/100km o sa-mi pun niste intrebari. Pana atunci... apa si talpa !!!
P.S. toate cifrele referitoare la consum (l/100km) sunt cele furnizate de computerul de bord. Nu am facut niciodata consumul la Logan cu "metoda plinului". In cazul masinii asteia(si cred ca nu numai la ea) metoda e generatoare de erori. (capacitatea rezervorului "marita" din cauza conductelor de expansiune a vaporilor)

This post has been edited by Illusi0n: 27 May 2005, 22:34


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fire
post 27 May 2005, 23:18
Post #465


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 12 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(carman @ 27 May 2005, 21:34)

Nu. Daca are motor de 1.6 se incadreaza in limite. Daca faci zilnic un traseu aglomerat, atunci e chiar foarte bun. Totusi eu as face niste mici verificari, de exemplu ...la presiunea din pneuri.

P.S. Sa nu uitam ca motorul de 1.6 e destul de gurmand in ralanti - daca intr-o zi prinzi ambuteiaje si stai de 2-3 ori la cozi la semafor cate 10-15 minute, consumul poate ajunge si la 15 la suta...
*


E,cam in cazul acesta ma incadrez eu, fac drum aglomerat rau, su stationari lungi la stopuri,probabil ratez vreo de vreo 2 ori verdele la stop.
Si da, am motor de 1.6 smile.gif
Au dreptate si oamenii astia...sa raportam consumul la o distanta parcursa mai mare...sau la cel putin un plin.


--------------------
Logan Ambition - B XX RHS
"Pai sa studiem problema sa gasim pe cineva"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 28 May 2005, 07:11
Post #466


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(Fire @ 28 May 2005, 00:18)
E,cam in cazul acesta ma incadrez eu, fac drum aglomerat rau, su stationari lungi la stopuri,probabil ratez vreo de vreo 2 ori verdele la stop.
Si da, am motor de 1.6 smile.gif
Au dreptate si oamenii astia...sa raportam consumul la o distanta parcursa mai mare...sau la cel putin un plin.
*


Cum te incadrezi tu in cazul asta?
Am observat ca nici nu ai 18 ani! Sau conduci fara permis?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 28 May 2005, 08:18
Post #467


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Se dau datale problemei: Bucuresti, L-V Militari-Romana-ProTv la 7:30 plecarea si retur pe la 18:00. S-D Militari-Unirea, Berceni...ora 11 cu retur 22. Nu comentez, nu zic nimic, spun doar ce arata computeru':

1.in primul caz am lasat nerestartate valorile compului de peste 1700 de km reali(el intre timp cred ca isi restartase distanta) si aveam consumul 8,8.
2.al doilea caz am restartat tot compu' de vreo 200 km si am 10,7.

Cu mici diferente, ca nu poate fi un experiment identic, se repeta soferul, distanta, orasul, ora, stilul etc...


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fire
post 28 May 2005, 10:44
Post #468


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 12 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Sony @ 28 May 2005, 07:11)
Cum te incadrezi tu in cazul asta?
Am observat ca nici nu ai 18 ani! Sau conduci fara permis?
*



Intr-adevar, eu vorbesc in numele lui taica-miu pentru ca merg de multe ori cu el in masina si pot constata cu usurinta daca adopta un stil agresiv sau domol.
Si din acest motiv pot da informatii despre consum fara sa fie eronate.

pt necunoscatori...dupa 15.000 km creste consumul?
a, si inca o intrebare...pt cei care au depasit bariera de 1000km, se schimba comportamentul motorului dupa aceasta distana? Am inteles ca mcu-ul modifica ceva si face motorul mai agresiv decat era inainte de 1000 km.


--------------------
Logan Ambition - B XX RHS
"Pai sa studiem problema sa gasim pe cineva"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mescoz535
post 28 May 2005, 15:47
Post #469


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 May 05




rolleyes.gif Ce bine ca ne-am mai linistit si cu consumul asta!
Masina nu consuma mult si merge bine .


--------------------
BMW 535i - TM01MNT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 29 May 2005, 11:45
Post #470


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




Am asteptat cu ceva emotii un drum extraurban mai lung ca sa ma bag si eu in seama pe topicul asta.
Concluziile mele sunt in nota generala a posturilor de aici si rezultatul nu m-a surprins. Mi-am format o parere din cele scrise pe forum dupa metoda statistica, adica eliminand intai extremele gen "... supermasina mea, ba fraierilor, consuma 5% si trag de ea ca la raliu..." sau "... sunt disperat, Loganul are motor de camion, consuma 15% impinsa ..." si apoi am facut o medie la restul.

Deci, pe 490 km pe ruta Campina - Bucuresti centru - Calarasi via Autostrada soarelui si retur (in acestia au intrat si 50 km pe un drum lateral cu multe gropi), consumul dat de computer a fost de 6,6%.
Acum restul datelor:
- Ambition 1,6 in rodajul de 1000 km;
- AC-ul folosit cam 35-40% din timp;
- 4 persoane plus ceva bagaj;
- stil de conducere, m-am straduit si in general am reusit, ponderat (de regula conduc mai in forta, demaraj la blana, motor mai turat, etc.)
- viteza de croaziera: 110-120 km/h unde drumul a permis;
- viteza medie 69,7 km/h;
- benzina Petrom Top 99+;
- experienta la volan: circa 250.000 km.

Privitor la parerea lui ursul-alb, inclin sa cred ca totusi are ceva abatere, in sensul optimist, la computer. Poate verifica de cateva ori datele acestuia cu consumul la pompa si viteza medie cu kilometrajul si ceasul pentru ca 6.0% cu viteza medie 89 km/h ?!?... parca e prea de tot wacko.gif . Cei care au studiat cum se obtine pe drumurile din Romania o viteza medie de 75 km/h si cum trebuie sa tragi de masina pentru asta inteleg ce vreau sa spun.

Oricum, sunt linistit vizavi de zvonurile privind consumul. Acesta este corect si cinstit in raport cu pretul, clasa masinii si motorizarea.

Speram ceva mai mult la comportamentul dinamic. Oricum, astept intai sa trec de cei 1000 de km si sa pun motorul la treaba si in regimurile de turatie de peste 3500 de rotatii pe minut.

This post has been edited by gheghe: 29 May 2005, 11:47


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 29 May 2005, 14:07
Post #471


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




1000 km, 50% oraș - 50% afară, consum mediu determinat matematic (n-am computer de bord și nici nevoie de el) 6,3l/100 km. N-am depășit 110 kmph că-s încă în rodaj. tongue.gif

This post has been edited by ursamajor: 29 May 2005, 16:15


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 30 May 2005, 08:53
Post #472


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




hai sa va explic eu ceva.... INFLUENTA STATULUI PE LOC ASUPRA CONSUMULUI IN ORAS... sa luam cazul meu: in fiecare zi lucratoare merg cu masina la servici ...18 km ii fac in cca 35 minute.... din aceste 35 minute, 20 minute stau pe loc... de unde stiu?...pai simplu...in we sau noaptea, cand circulatia e lejera, parcurg acelasi traseu in 15 minute.... deci 20 minute de stat pe loc la dus si inca 20 la intors, rezulta 40 min/zi=0,67 ore/zi... in 22 zile lucratoare/luna rezulta 14,74 ore/luna.... se stie ca un motor de 1,4 de LGN consuma cam 0,9 litri/ora...rezulta ca intr-o luna consuma 0,9x14,74=13,266 litri de benzina!!!... cum insfluenteaza asta consumul?....simplu!.... in cele 22 de zile, 18kmx22zile=396 km/luna....sa zicem rotund 400 km.... rezulta ca pentru fiecare suta de km facuti prin oras pentru a merge la servici, datorita statului pe loc/aglomeratiei, se adauga la consumul normal cca 13,266/4 = 3,3 litri/100 km !!!!!!!!!!!!!!!! E ENORM!.... insa asta explica consumurile mari obtinute de unii, in special de bucuresteni...

Nota: "suplimentul" asta e valabil si la DSN si SLZ... insa depinde de: echiparea cu DA sau/si AC (care maresc putin consumul la relanti)

P.S. la drum lung, cu motorul de 1,4, eu nu inteleg cum de reusesc ca scoata unii consumuri sub 6,5 ca eu nu reusesc.... si se mai si lauda cu viteze peste 120 km/h... e imposibil!... pe autostrada, adica la regim relativ constant, fara accelerari etc., poate s-ar putea reduce pana la valori sub 6,5, dar sub nici o forma nu cred ca se pot obtine consumuri sub 6 l/100 km cum se lauda unii... si cum zice si DACIA... poate daca merg cu 70-80 km/h in treapta a 5-a pe autostrada.... eu as cere DACIA sa faca dovada acestor consumuri prin teste publice....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 May 2005, 08:56
Post #473


-


Group: Members
Posts: 21.909
Joined: 19 April 05
From: Romania




Computerul de bord cat indica la relati ? ( Sau indica consumul doar in mers ? )


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 30 May 2005, 09:08
Post #474


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




nu indica consumul la relanti (in modul de consum instantaneu), deoarece acesta nu este in l/100 km ci in litri/ora!... deci compul arata liniutze la relanti....arata consumul instantaneu la peste 30 km/h viteza... si 0 la regim de frana de motor SI turatia motorului peste un anumit prag (cca 1200-1500 rot/min.)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milgn
post 30 May 2005, 09:51
Post #475


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




@AL:retionamentul tau are o problema.nu poti calcula timpul in care poti sta pe loc facand pur si simplu diferenta intre durata la dus si cea de la intors.'viteza medie' este mai mica si atat.rulezi mai mult cu a I-a si a II-a.daca vrei sa ne demonstrezi ceva,cand te intorci de la serviciu in alea 15 min. ramai in parcare cand ajungi acasa 20 min cu motourl la ralanti mai faci niste calcule si o sa vezi ca nu e aceeasi chestie wink.gif .ia ma gandeste-te!!!
ps:observ o nota de subiectivism la tine sad.gif

si ca sa fie clar pentru cei care inca mai au dubii cu consumul:intr-adevar e corect ce spune AL referitor la mersul pe autostrada cu viteze de 120km/h:masina nu are cum sa scoata mai putin de 6%.mai putin de 6.5 am scos eu (mai exact 6.4,buc-pit).
pentru mers in regim 80-100,cum se circula pe un drum national,masina consuma cat scrie la carte.si se poate si mai putin sa ne fie clar!
sper ca postul asta nu va mai fi sters!


--------------------
ex Dacia Logan 2004 Laureate 1.4 MPI - Verde Cam
drum bun!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 30 May 2005, 09:57
Post #476


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(milgn @ 30 May 2005, 09:51)
@AL:retionamentul tau are o problema.nu poti calcula timpul in care poti sta pe loc facand pur si simplu diferenta intre durata la dus si cea de la intors.'viteza medie' este mai mica si atat.rulezi mai mult cu a I-a si a II-a.daca vrei sa ne demonstrezi ceva,cand te intorci de la serviciu in alea 15 min. ramai in parcare cand ajungi acasa 20 min cu motourl la ralanti mai faci niste calcule si o sa vezi ca nu e aceeasi chestie wink.gif .ia ma gandeste-te!!!
ps:observ o nota de subiectivism la tine sad.gif



nu nu.... cred ca nu ai inteles ce am zis... nu fac 35 min la dus si 15 la intors.... ci tot 35!...deci la dus=la intors=35 min, din care 20 de stat... 15 min fac in weekend sau noaptea... adica atunci cand statul pe loc nu e influentat de traficul infernal ci e redus la minimum posibil... am facut aceasta testare ca sa pot determina cat de cat timpul cat stau pe loc... chiar daca timpul total de functionat la rlanti ar fi doar 1/2 din cel calculat, tot ar rezulta o influenta de cca 1,65 litri/suta de km... o alta influenta, in sensul cresterii, o au AC-ul si fluctuatiile de relanti datorate directiei asistate!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milgn
post 30 May 2005, 10:13
Post #477


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(AL @ 30 May 2005, 09:57)
nu nu.... cred ca nu ai inteles ce am zis... nu fac 35 min la dus si 15 la intors.... ci tot 35!...deci la dus=la intors=35 min, din care 20 de stat... 15 min fac in weekend sau noaptea...
*


eu am inteles. un drum il faci in 35 si unul in 15,ok,nu mai intereseaza ca e la intors sau noaptea.ma rog
eu am vrut sa-ti spun ca ecuatia nu poate avea decat variabila timp asa cum facusei rationamentul,asta sa ne fie clar!cum ramane cu folosirea preponderenta a primelor rapoarte in cazul drumului aglomerat,de exemplu?aici e vorba de matematica: de o repartitie,de variabile aleatoare etc.asa se face un consum urban.de asta e atat de complicat calculul si rezultatele sunt intr-un interval destul de mare.
raman la parerea mea ca e un calcul subiectiv.


--------------------
ex Dacia Logan 2004 Laureate 1.4 MPI - Verde Cam
drum bun!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 30 May 2005, 10:15
Post #478


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(ursul-alb @ 30 May 2005, 09:56)
In caz ca te poate ajuta cu ceva, detaliez:
3.05.2005, Iasi-Bucuresti, plecat 2,50 am, ajuns 7,50 am (4:55 ore, 5 min realimentare in Bacau); am cateva rotunjiri la orele trecerii prin orase (max 2-3 min) dar pe total nu influenteaza [...]
Ca sa scurtez, 440 km cu 26,4 l ... oare cat face asta? iti spun eu, 6 l%. Nu am absolut nici un interes sa le aduc din condei, erau doar cifrele obtinute de mine cu masina mea! atat si nimic mai mult! Daca la voi e altfel, ma depaseste; tot ce ma deranjeaza e ca unii contesta ceva fara a pune nimic in schimb...


te rog sa mai specifici cate persoane si cat bagaj si ce regim de viteze ai avut pe segmentele considerate... inca ceva... la ora aia cat era de aglomerat?...ai mers constant prin localitati si in afara acestora sau ai reduc viteza in fiecare localitete la limita legala?...cu AC sau fara AC?... etc. ... eu ma indoiesc ca poti scoate pe acel traseu medie orara de 88 km/h chiar si noaptea... doar in conditii de viteza mare....ceea ce ar conduce la consum mare... ori consumul dat de tine ar fi plauzibil doar in conditii de viteza si incarcare mica.... adica singur in masina si fara bagaj semnificativ + mers constant cu maxim 100-110 km/h unde se poate si cu mai putin unde nu se poate (vezi Buzau-Mizil-Ploiesti) + fara AC + noptea cand traficul nu e aglomerat + vant la limita minima... daca e asa, ma declar increzator in consumul dat de tine....dar altfel...am ceva semne de intrebare...

eu nu am reusit inca sa scot sub 6,9 la drum lung... insa mereu am mers cu 4 persoane plus bagaj cat incape (dar nu bagaj cu greutate mare)... regim de viteza 130-140 pe portiuni de tip (Bucuresti-Buzau-Bacau sau Ploiesti-Comarnic) si cuc at se poate in rest... serpentine in ritm alert si cu depasiri etc. ... Astfel ca pe ruta bucuresti-bran am scos 7,5 iarna si 7,2 in luna martie (regim termic mediu si fara precipitatii)....7,0 pe ruta Bucuresti-Bacau-Iasi-Suceava si retur la Bucuresti (cu AC pornit 60% din timp)... 7,3 pe ruta Bucuresti-Tg Jiu si retur de Revelion...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataiff
post 30 May 2005, 10:16
Post #479


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




Al, scuze, omul spunea ca "timpul de stat pe loc" nu este doar viteza zero, ci si frane sau demaraje cu I-a sau a II-a. Cum ar veni, pe aglomeratie nu ai doar 70 la ora + 0 la ora.. Sau nici io nu pot sa mac inteles...


--------------------
Logan Laureate 1,4 - B 82 MLD
urasc mirc'u....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 30 May 2005, 12:05
Post #480


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(cataiff @ 30 May 2005, 10:16)
Al, scuze, omul spunea ca "timpul de stat pe loc" nu este doar viteza zero, ci si frane sau demaraje cu I-a sau a II-a. Cum ar veni, pe aglomeratie nu ai doar 70 la ora + 0 la ora..  Sau nici io nu pot sa mac inteles...
*



ba am inteles... dar toate astea intra oricum in profilul unui consum urban... evident ca si acela e influentat de aglomeratie etc. ... eu doar doream sa scot in evidenta strict influenta statului pe loc, pe care avem tendinta sa nu o consideram... ori in bucuresti se sta foarte mult pe loc...

oricum, cele spuse e mine au caracter experimental...si evident, rationamentul nu se poate baza strict pe calcule complicate sic are necesita date (decfi nu poate fi obiectiv).... are o doza de subiectivism necesar unui calcul/rationament/experiment simplificat prin care am dorit sa arat ca statul pe loc poate avea o influenta negativa semnificativa asupra consumului mediu calculat (de data asta exact) de computer...

P.S. propun un experiment haios.... resetati computerul si apoi stati pe loc cu motorul pornit cateva minute.... apoi plecati de pe loc cca 1 km.... folosind pe cat posibil toate treptele de viteza...apoi iar cateva minute pe loc... veti observa cum consumul mediu creste cam cu 0,1/secunda atingand valori mari, hilare... si scada puternic imediat ce masina se pune in miscare.... etc.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 14 15 16 17 18 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 16:19
Forum Renault