DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reglare faruri, Cum se regleaza farurile ?

marius80_eugen
post 13 Feb 2006, 11:06
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Ce solutii aveti pentru reglarea farurilor pe inaltime la Solenza ? Eu am citit in cartea de reparatii de zeci de ori , teoretic e usor , dar practic nu prea se poate .
Eu am probleme cu reglarea in plan vertical , care se pare ca se face in primul rand din butonul reglabil din interior , doar ca initial avea o miscare foarte redusa ca amplitudine si se simte tensiune in clabu abia de la jumatatea cursei .
1.Prin urmare am detensionat cablurile ( prin coborarea totala a farurilor ) si am mai strans camasile cablurilor prin strangerea piulitelor de la cablu ( si apoi a contra-piulitelor ). Dupa cateva incercari am facut butonul sa mearga pe aproximativ toata cursa .
2.Mai exista o reglare la far , in partea de sus , care regleaza tot pe inaltime . Problema este ca are un patrat f. mic , aprx 3-4 mm si nu am cu ce sa-l regrez . Cu patentul e periculos si nici nu e loc .
3.Reglarea pe inaltime a poiectoarelor se efectueaza f. usor , odata ce se gaseste dispozitivul de reglare . Mare atentie ca astea dau lumina destul de imprastiata si daca sunt reglate prea sus sunt f. deranjante .
Per total am reusit sa reglez lumina f. bine , la acelasi nivel , se vede uniform , doar ca nu sunt multumit de ridicarea farurilor . Are cineva idee cu ce as putea sa actionez reglatoarele patrate de la far ? Au latura f. mica si sunt de plastic ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 13 Feb 2006, 12:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(marius80_eugen @ 13 Feb 2006, 11:06)
Ce solutii aveti pentru reglarea farurilor pe inaltime la Solenza ? Eu am citit in cartea de reparatii de zeci de ori , teoretic e usor , dar practic nu prea se poate .
Eu am probleme cu reglarea in plan vertical , care se pare ca se face in primul rand din butonul reglabil din interior , doar ca initial avea o miscare foarte redusa ca amplitudine si se simte tensiune in clabu abia de la jumatatea cursei .
1.Prin urmare am detensionat cablurile ( prin coborarea totala a farurilor ) si am mai strans camasile cablurilor prin strangerea piulitelor de la cablu ( si apoi a contra-piulitelor ). Dupa cateva incercari am facut butonul sa mearga pe aproximativ toata cursa .
2.Mai exista o reglare la far , in partea de sus , care regleaza tot pe inaltime . Problema este ca are un patrat f. mic , aprx 3-4 mm si nu am cu ce sa-l regrez . Cu patentul e periculos si nici nu e loc .
3.Reglarea pe inaltime a poiectoarelor se efectueaza f. usor , odata ce se gaseste dispozitivul de reglare . Mare atentie ca astea dau lumina destul de imprastiata si daca sunt reglate prea sus sunt f. deranjante .
Per total am reusit sa reglez lumina f. bine ,  la acelasi nivel , se vede uniform , doar ca nu sunt multumit de ridicarea farurilor . Are cineva idee cu ce as putea sa actionez reglatoarele patrate de la far ? Au latura f. mica si sunt de plastic ...
*



De reglat , farurile se regleaza din cele 2 suruburi din plastic cu cap patrat (in cele 2 planuri). Ca sa nu strici capul sau sa le fortezi, inveleste-infasoara capul cu sectiune patrata cu o carpa subtire si apoi foloseste patentul sau o alta patentul-spitz ( ala care e folosit de electronisti si are falcile inguste subtiri si lungi ), si da cu ceva pe filet ca sigur sunt intepenite (spray degripant).
Eu totusi, ti-as rcomanda sa mergi la un atelier fiindca tu nu prea ai cum sa o faci din oki, aia au standul ala mobil si le regleaza mult mai bine decat ai face-o tu nopatea pe cine stie ce zid. Nu costa o avere.
Din interior reglezi farurile doar pe verticala, functie de cat de grea este masina (pasageri, bagaje, etc)



--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Feb 2006, 13:37
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Doar pe verticala le si vreau , in rest sunt perfecte ! Nu am vazut pe unde as putea sa bag putin spray degripant ... am sa mai studiez problema asa . Mi-e grica sa nu omor patratul , mai ales ca e din plastic .
Stiu cum se regleaza si de unde ca am citit de zeci de ori cartea tehnica , doar ca practica ma omoara , si mai ales dupa ce am vazut ce sistem de parghii este acolo si banuiesc , ca sunt din plastic ... mi-e teama ...
La nici un atelier nu le-au reglat bine pe verticala , nici macar la vechea berlina . Ei sunt buni sa le regleze la cei care te orbesc , ca dupa aceea nu mai vezi nici la 20 m in fata . Dupa ce am citit si am inghetat si m-am agitat acum chiar nu mai imi vine sa merg la un service . Problema mare este cu ce sa prind patratele . Varianta ar fi sa pun putin izolier cauciucat si sa incerc sa bag o tubulara mica pe el , putin fortat .
Daca in acest moment as merge noaptea m-as descurca , mai ales daca as avea si ceva greutate pe spate , dar de obicei eu merg singurel si nu am greutate pe spate .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 13 Feb 2006, 14:32
Post #4


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




pai baga o cheie tubulara patrata pe surub, sau o cheie foarte mica.. cheie.. asa mica.. poate la ceasornicari.. si e prea fragila.
dar chiele tubulare patrate se gasesc.. eu am un set intreg pentru bicicleta.. au inclusiv patratul de 2 -3 -4 -5 -6 - 8 - 10 - 13-15-17 .. un set de 10 chei.. l-am luat acum vreo 3 ani si am dat pe el cam vreo 800.000rol. acum o fi putin sarit de meleon.. scump intradevar.. dar este drapercrom-vanadiu.. si le-am folosit intens la bicileta unde aveam multe suruburi patrate la curisera si setul de pinioane aveau reglaze de despartire intre ele tot cu patrate dinastea..
se gasesc prin metro practiker, bricostore.. la ce iti trebuie tie nu cred ca trebuie sa te bagi la firme gend draper ca dai o palarie de bani.. totusi nu ai vreo bucata de pladbanda, cornier sau ceva gros in care dai o mica taietura cu flex/polizor/freza pana ajungi la acel 3-4 ?
sau alta solutie.. ia cea mai mica cheie fixa.. (sunt de 6 destule in cel mai ordinar set de chei.. vezi poate ai..) si daca ai ceva de aluminiu e perfect.. pe una din laturile interioare ale cheii lipesti cu picatura u bucatica de aluminiu sau alceva.. si apoi pilesti aluminiul ala sa fie calibrata pe patratul ala..

(cate zile fripte imi faceam pana sa iau setul ala de chei patrate ca ai dracu rusi stiu sa bage numa suruburi ciudate.. patrate si cu filet pe dos ca sa nu pot schimba surubu cu unu normal.. )


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 14 Feb 2006, 09:32
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Spuneai ca ai manulaul de reparatii a SLZ. Acolo ai descris modul de reglare a farurilor cu acel stand optic mobil. Ca sa fi tu impacat de ce nu scoti la imprimanta acel algoritm si te duci la un atelier unde au asa ceva si stai langa merias sa fi tu cu inima impacata ca l-au facut asa cum trebuie. Oricum cred ca iese mai bine decat daca l-ai face tu pe cine stie ce perete noaptea. Acel stand mobil are niste indecsi, niste reticole care trebuiesc "respectati" pe faza scurta (lunga). Si eu am reglat un far, nu a durat mai mult de 5 min. Vezi ca si la laboratoarele ITP au asa ceva. Te descurci tu cumva... .


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Feb 2006, 10:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Dupa cati draci mi-a facut si dupa ce m-am documentat atata as fi chiar dus cu pluta sa dau bani pentru un reglaj , mai ales ca problema la mine este doar pe verticala . Daca farurile erau zapacite rau , atunci m-as fi dus direct , dar asa ...
Am sa intreb sa vad cam cat costa ... , dar mai ieftin de 200.000 nu cred ca scap .




After Edit : Am rezolvat-oooooo !!!!! Merg super bine ! Am lipit pe patratul care nu mergea putina banda izoliera , am fortat cu o tubulara f. mica si am reusit sa le reglez . Acum merge bine si reglajul de la bord destul de precis . Am mai reglat inca o data si proiectoarele si acum se vad f bine , numai bat pe sus si nu mai deranjeaza pe nimeni .

This post has been edited by marius80_eugen: 15 Feb 2006, 10:37


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 15 Feb 2006, 15:14
Post #7


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Unde anume se afla acele patratele de reglaj?

Se pot accesa de sus, sau trebuie sa ma bag sub masina? :-(

In ce service imi pot face un reglaj bun al farurilor?


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 16 Feb 2006, 10:45
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Pai sunt doua patretele de reglaj manual : unul se afla in lateral sus ( spre coltul aripii ) si unul se afla in coltul de jos ( spre radiator )
1. Din patratelul de sus se regleaza pe verticala
2. Din patretelul de jos se regleaza pe orizontala
E bine sa nu umbli la reglajul orizontal , ca dupa colt tot nu vei vedea smile.gif si este greu de reglat bine !
Nu uitati ca , mai intai se lasa jos de tot si se verifica tensiunea in camasa cablului , iar butonul din interior ar trebui sa aiba "tarie" in el dupa primul cm miscat . Camasa se mai strange prin deblocarea piulitelor , miscarea lor catre far si apoi blocarea la loc .
Nu uitati ca nu trebuie sa fie prea sus , pentur ca-i deranjati pe ceilalti soferi si va luati amenda ! Nu uitati ca atunci cand este soferul in masina , este aprope de nivelul maxim de ridicare , apoi cand aveti greutate pe spate , farurile se ridica din cauza greutatii si trebuie lasate jos din buton !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 16 Feb 2006, 17:54
Post #9


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Multumesc foarte mult pentru lamuriri!

Din pacate este clar, trebuie sa merg in service cu ea. Nu ma pricep sa verific tensiunea camasii cablului, si chestii din astea. :-( Speram s-o reglez singur... da' mai bine apelez la profesionisti. smile.gif

This post has been edited by Vlad Georgescu: 16 Feb 2006, 19:47


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 16 Feb 2006, 21:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(Vlad Georgescu @ 16 Feb 2006, 17:54)
Multumesc foarte mult pentru lamuriri!

Din pacate este clar, trebuie sa merg in service cu ea. Nu ma pricep sa verific tensiunea camasii cablului, si chestii din astea. :-( Speram s-o reglez singur... da' mai bine apelez la profesionisti. smile.gif
*




Sa ne spui cat a costat operatia.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 18 Feb 2006, 21:03
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Da-mi un mesaj pe PM si discutam . Cel putin iti pot arata , apoi treaba ta daca tot mai vrei sa te duci la service .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 21 Feb 2006, 12:09
Post #12


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am fost la Meridian sa mi le regleze. A durat vreo 10 minute si m-a costat 200 mii lei vechi.

Aveau o cheie speciala cu care rasuceau foarte usor de chestiile alea din care se regleaza.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 21 Feb 2006, 12:11


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Feb 2006, 23:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




200.000 pentru reglare faruri si 400.000 pentru reglare geometrie ! Oare care isi merita pretul cu adevarat ? Crezi ca nu puteai sa le reglezi si singurel ? La care reglaje au umblat ? Acum esti multumit cum se vad ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 23 Feb 2006, 14:00
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




geometria in nic un caz nu o poti regla singur.. asa ca se poate spune ca si-a meritat banii... nici cu farurile nu stiu daca stau mai altfel lucrurile, pt ca in service au dispozitivul ala care indica cat anume trebuie ridicata/coborata raza de lumina.. nu stiu daca ochiometric e cel mai bun reglaj..


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianH
post 26 Jun 2006, 09:44
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 10 August 04
From: Sighisoara




Dupa un drum de noapte facut saptamana trecuta, la dus patru persoane si porbagajul plin iar la intoarcere doua persoane fara bagaj, cand am vrut sa revin cu farurile la pozitia "0" am auzit un carait si butonul a inceput sa se miste liber fara sa mai regleze ceva. A incercat cineva sa repare acel sistem de reglare ?
Se poate umbla la el fara demontarea partii superioare a bordului ?


--------------------
Ex DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 mpi / Skoda Octavia Tour 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 26 Jun 2006, 22:28
Post #16


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(CristianH @ 26 Jun 2006, 10:44)
Dupa un drum de noapte facut saptamana trecuta, la dus patru persoane si porbagajul plin iar la intoarcere doua persoane fara bagaj, cand am vrut sa revin cu farurile la pozitia "0" am auzit un carait si butonul a inceput sa se miste liber fara sa mai regleze ceva. A incercat cineva sa repare acel sistem de reglare ?
Se poate umbla la el fara demontarea partii superioare a bordului ?
*



da mi-a zburat mie o rotita.. iti rebe o mana fina si subtire.. altfl defaci bordu.

in principiu: baga o surubelnita plata pe langa butonu ala de reglax si scoate-l afara.. prin tragere.. apoi ai acolo o piulita.. si apoi scoti cu mana jucaria aia de mecanism.. (vezi.. cel mai probabil ca dejae defacut si deprins ansamblul ala de sufele care regleaza farurile.. si sa fi atent la ce pica.. sunt 3 rotite dintate de vreo 11-12 dinti.. ai grija sa le ai pe toate 3.. le asezi in pozitie si apoi cu grija bagi mecanismu de la sufa de sub bord inapoi in chestia aia de la buton.. iar apoi butonu cu tot cu sufe.. le bagi in pozitie.. piulita+ buton si e gata..


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianH
post 27 Jun 2006, 07:05
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 10 August 04
From: Sighisoara




Multumesc pentru indicii dar deja problema am rezolvat-o ieri dupa amiaza. Nu este prea complicat daca nu s-a rupt nimic in dispozitiv (totul e din plastic). La mine iesise capacul din restul dispozitivului. Am montat la loc cele trei rotite, dupa ce am aliniat pozitia butonului cu pozitia farurilor, am capsat la loc capacul (am pus si cate o picatura de "picatura" in zona umerilor de blocare) si cu grija am montat totul la loc. Am verificat si totul functioneaza perfect.


--------------------
Ex DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 mpi / Skoda Octavia Tour 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 5 Sep 2009, 22:08
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




salut tuturor...scuze pentru offtopic...am o mare problema
daca reglez sa vad bine faza scurta(fara sa orbesc) cand dau faza lunga parca vad avioanele...bat ffoarte sus....jos abia ca se zareste ceva.....daca reglez faza lunga e jale pentru faza scurta....si tot asa....am tot umblat la reglajele de la far(si cele cu contrapiulita si cele din plastic)....degeaba....mentionez ca am becuri bixenon...oare cand dau faza lunga trebuie sa cobor farurile ca sa bata cat de cat mai in jos?....din pacate nu pot face acest lucru deorece butonul din masina e cam dus...desi culmea e nou-nout si nu are nimica rupt in el....cand cablul e scos de la far pot sa misc butonul...cand e pus la far nu mai pot sa misc...sau daca se misca se misca in gol....iar farurile nu se ridica si nici nu se coboara...am facut impreuna cu un prieten care se pricepe destul de bine toate reglajele posibile ca sa incercam sa facem sa lucreze butonul...am fost chiar si la o statie ITP...scurta o regla bine...cand venea vorba de lunga jale mare...si invers.....o solutie ar fi sa-i pun un butonul din fier...acuma cat de cat se vede si scurta si lunga acceptabil...alta solutie nu vad...astept solutii pentru ca am pierdut o zi degeaba pe aceasta treaba....multumesc


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 6 Sep 2009, 09:56
Post #19


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Salut,

Cred ca ai strans prea mult reglajul cu contrapiulita al farului. In felul asta ai intins mult cablul, iar mecanismul nu-si mai face treaba. Daca il fortezi se poate strica destul de usor, piesele lui sunt toate din plastic. Si la mine reglajul din interior functiona doar de la pozitia a treia, pana atunci mergea in gol. Ai aici ce ar trebui sa faci, si in ce ordine.


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 6 Sep 2009, 11:52
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




salut

merci pentru sfat,dar crede-ma ca am citit toate topicurile referitoare la acest lucru,inclusiv cel indicat de tine si ce scria in pdf-ul ala.reglajul de la contrapiulita nu este strans(intins) mai deloc,ci doar cat trebuie ca sa nu sara de acolo in sus...degeaba...butonul tot nu merge...cand scot mecanismul de la far merge butonul...am sa mai jonglez cu treaba asta desi am incercat de multe ori...ma gandeam sa cumpar alt buton...dar nu prea se gasesc astea...am sa incerc la IPSO Ploiesti...

mai am o intrebare...dupa cum am scris si mai sus...am becuri bixenon...si nu cele originale ale masini...poate si asta sa fie motivul ca atunci cand dau faza lunga sa-mi bata prea sus avand in vedere ca cea scurta e reglata corespunzator?...

maine o sa mai incerc sa vad ce pot face cu reglajul din ce ai zis tu...desi nu vad vreo sansa de izbanda...ma gandeam sa vad daca gasesc un buton din fier ca la vechile dacii 1300...ala nu mai are ce sa se strice la el...

6 Sep 2009, 16:16:
hai ca tot yo imi dau un raspuns...am incercat azi sa fac butonul sa mearga...si am reusit pentru farul din stanga(cel de la sofer),iar cand conectez cablul si la cel din dreapta(la far) butonul nu mai merge...nu mai se roteste...zici ca se rupe...cred ca are o problema acel cablu...prin urmare o sa-mi cumpar cablurile si alt buton...aveti idee ce preturi au?

This post has been edited by canea_dragos: 6 Sep 2009, 16:16


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 6 Sep 2009, 16:59
Post #21


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Nu stiu sa-ti spun cat costa butonul CU TOT CU CABLURI,separat nu cred ca se gasesc,dar ai face bine sa incerci sa mai slabesti la farul din dreapta reglajul acela ca un bat de plastic negru,e langa cablu.S-ar putea ca acela sa fie strans prea mult,de aceea nu iti da voie sa ridici din buton.Referitor la becurile tale xenon...cred ca-i cazul sa le pui in vanzare.Ceea ce ai tu,au avut si altii si le-au vandut imediat.Nu toate kiturile de xenon sunt facute sa mearga si pe dacia.Am mai vazut problema asta la multi,iar altii au patit altceva:la schimbarea de faze,faza lunga era foarte putin mai sus decat cea scurta,asa ca iar era un incovenient.Adevarat ca nu chiar ca la tine,ca tu le bronzezi retina celor din contrasens daca dai faza lunga....Asa ca spor la treaba si succes in a-ti gasi niste xenoane care sa ti se potriveasca.


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 6 Sep 2009, 20:41
Post #22


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




@canea_dragos:
Eu cand am reglat la mine butonul acela, dat fiind ca butonul prindea doar de la a treia pozitie, am dat reglajul la 0, l-am demontat din bord si am scos cablul din suportul de pe farul din dreapta (de exemplu).
Apoi am intins din piulita+contrapiulita cablul din stanga, astfel incat oglinda farului sa se miste chiar de cand actionezi butonul.
Am scos cablul de la farul reglat (stanga), si am repetat operatia la cel din dreapta. Daca faci operatiunea aproape de un gard/perete si ai farul aprins vei vedea daca se ridica/coboara si cat atunci cand misti de butonul de reglaj.
Dupa ce ambele cabluri sunt reglate din intinzatoare, daca surubul care trage de suportul comun al cablurilor din mecanismul de reglare merge inca in gol (de regula cam 1/2 tura), vei fi nevoit sa demontezi si mecanismul, si sa rotesti axul central pana ce surubul actioneaza de la inceput.
Dupa aceasta operatiune, butonul va functiona mai greu, dar va tine pe toata cursa. O idee buna ar fi sa ungi cumva camasile cablurilor (exista o vaselina lichida la spray 2+2, de exemplu), butonul va merge mai usor. Abia dupa aceea reglezi farurile (de preferat intr-un service, nu costa mult).
BoomPunk are dreptate, este posibil sa fi ridicat prea sus farul din reglaj si de aceea sa nu se mai miste.
Si referitor la partea cu vanzarea are dreptate, nu trebuie sa ai diferente asa mari intre faza lunga si cea scurta.
Daca doresti lumina mai multa de la becurile H4 care echipeaza farurile de Solenza, poti incerca becuri Philips Extreme Power sau Vision Plus, Osram Silverstar, etc.


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A539
post 20 Jul 2010, 16:07
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 22 April 09




deci vreau sa zic ca ma bate rau de tot reglajul farurilor ma scoate din sarite am pe stanga far nou ca cel vechi se ingalbenise nuj ce naiba intrase apa in el...mama deci de cand am luat faru nou bate in CER ma scoate din sarite l-am dat la minim m-am chinuit cu surubelele alea patrate...sunt din bucuresti si dau o bere cine ma ajuta? pls.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-97-LFG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 20 Jul 2010, 17:32
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




zici ca ai dat la minim si din surubelele patrate din plastic si din piuita si tot nu coboara oglinda farului?

cand pui cablul la far se observa cum se misca in sus oglinda sau nu se intampla nimica?

incearca sa desfaci aproape de tot piulitele...adica sa fie infiletate pana unde incepe camasa cablului, iar patratele din plastic sa fie undeva la jumatate, sau iesite ceva mai mult in afara, dupa care sa pui cablul la far sa vezi daca bate mai in jos, daca nu o fi stricat farul din fabrica

This post has been edited by canea_dragos: 20 Jul 2010, 17:33


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 26 Jul 2010, 11:39
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Attached File  12_13.pdf ( 420.99k ) Number of downloads: 596


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 13 Jun 2011, 11:05
Post #26


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Stie cineva,cumva,daca e o lungime optima,in metri,a distantei cat bate faza scurta in fata masinii?Acum vreo 3 saptamani,am demontat farurile,de fapt toata partea din fata si o aripa si la remontare am observat ca imi bat farurile mai jos.Nu am umblat la acele surubele de plastic,doar am desfacut cablul ala de se regleaza din interior si se pare ca nu l-am pus corect la loc.Nu mai am timp sa ma duc la un service sa le reglez,maine seara plec la un drum intins toata noaptea si nu prea sunt impacat cu luminilea astea...sa vad si eu ceva dar nici sa nu-i orbesc pe aia de pe contrasens... tongue.gif De reglat le reglez eu manual,dar nu stiu cat sa le ridic,ce distanta sa-mi bata lumina in fata...


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 13 Jun 2011, 12:08
Post #27


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




la mine dupa ce le-am reglat de 3 ori in service am dat cu pasul cit bate faza scurta...10m...acum nu stiu sigur daca asta distanta asta este cea buna...treaba este ca nu imi da nimeni blitz si vad corect pe drum...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 13 Jun 2011, 12:17
Post #28


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Daca nu gresesc (citit tot pe forum, nu am gasit ceva in lege) e vorba de maxim 30 metri pe faza scurta.


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 13 Jun 2011, 20:01
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




HOTARIRE Nr. 772 din 31 mai 1966 privind aprobarea Regulamentului pentru aplicarea Decretului nr.328 din 29 aprilie 1966, privind circulatia pe drumurile publice si pentru stabilirea si sanctionarea contraventiilor in acest sector

EMITENT: CONSILIUL DE MINISTRI



ART. 82
Autovehiculele vor fi prevazute in fata cu:
a) cel putin doua faruri cu lumini albe sau galbene selective cu doua faze:
faza lunga (lumina de drum), care sa poata lumina in mod eficace drumul noaptea, pe timp senin, pe o distanta minima de 100 m si faza scurta (lumina de intilnire), care sa poata lumina drumul, in aceleasi conditii, pe o distanta minima de 30 m, fara sa impiedice vederea celorlalte persoane care folosesc drumul;
cool.gif doua lanterne de pozitie cu lumini albe vizibile noaptea, pe timp senin, de la o distanta de 150 m, fara sa impiedice vederea celorlalte persoane care folosesc drumul;

This post has been edited by edy99: 13 Jun 2011, 20:03


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 13 Jun 2011, 20:06
Post #30


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Scurt si concis.Multam. wink.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:22
Forum Renault