DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tutorial-inchidere centralizata, pe dacia 1310

brigada_diverse
post 5 Feb 2009, 21:14
Post #1


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




o sa incerc daca imi permiteti sa fac un mic tutorial pe aici : cum se monteaza inchiderea centralizata intr-un mod....
faceti comentarii sau intrebati..sau acuzati....
sa incepem:

se alege usa "de invatat-exersat"
eu am ales dreapta...am ciuruit-o si acum va fac tutorialul cu aia de la sofer
se desfac toate suruburile de pe fata de usa , se scoate manerul de ridicat geamul si suportul de plastic de dupa butonu de care trageti sa deschideti usa, se scoate fluturasu-siguranta de inchidere al usii si se scoate usor fata de usa
o sa arate cam asa:
s8001685hi1.th.jpg

apoi.....intrucat la modelele vechi nu sunt gaurite incuietorile pt inchiderea centralizata, trebuie sa le gaurim noi...eu am optiat sa scot incuietoarea ca nu e mare branza....deci am demontat suruburile care tin levieru ala mic de metal de care tragi sa deschizi usa , surubu care este langa siguranta si suruburile care tin incuietoarea de portiera
se trage usor de ea....si se incearca sa se scoata din portiera....eu am folosit forta cat de cat, am apasat si pe locul unde se prinde fluturasul de plastic pe siguranta si am scos-o afara....o sa iasa am 30 cm, pana la urma mecanismul cu care deschideai usa se va bloca de macaraua geamului....

se scoate tija din incuietoare.
s8001686zy1.th.jpg
eu am luat incuietoarea, am spalat-o cu benzina , am uns-o cu ulei, am dat gaura in urechiusa care iese un pic(desi tija nu atinge deloc niciun metal, chit ca urechiusa intra inauntru) si acum arata asa:
gaura a fost data unde arata sageata
s8001695we3.th.jpg


materiale necesare:
s8001692qv0.th.jpg
se observa: actuatorul, tija cu care o sa traga de incuietoare, scaritza pe care o sa fie prins, 2 suruburi autofiletante,1 surubelnita dreapta, una stea, o pensula, diluant , grund, recipient(pt suruburi)...ce nu se vede: bormasina cu shpiral pentru dat gauri in portiera....si berea....cea mai importanta...o pastrati la montatul incuietorii inapoi...

maine mai adaug....

moderator,OV, OS sau ARGON daca puteti sa il faceti stiki ar fi bine....cum vreti....

This post has been edited by cristitranca: 5 Feb 2009, 21:31


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristicipaian
post 5 Feb 2009, 22:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 304
Joined: 9 January 09
From: Tg. Mures




Se procedeaza cum a aratat cristitranca si se monteaza ca in foto reeditata.
E bine sa lasati locul incercuit si marcat X liber pt eventualele modificari ulterioare, in cazul meu, macarale electrice.
Daca aveti in plan cuplarea unei alarme la inchidere, s-ar putea sa aveti o surpriza neplacuta si anume: la apasare inchis pe telecomanda sa se deschida si invers, dar asta, cred, ca e in functie de modelul inchiderii si alarmei.Acesta a fost si cazul meu, dar la actuatorul principal(usa sofer), am inversat firele de alimentare motoras actuator si cele ale inversorului de sens din acelasi actuator. La celelalte 3 actuatoare, la fel am inversat firele motoraselor, aici nemaiexistand inversoare de sens.

Attached thumbnail(s)
s8001685hi1.jpg ( Size: 196.61k ) Number of downloads: 10688


--------------------
Dacia 1310 L 1999 - MS 04 NWC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 5 Feb 2009, 22:15
Post #3


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




http://www.daciaclub.ro/-t3992.html

daca insistati la un moment dat am pus si poze detaliate

nu prea e nevoie de complicatii ca dat jos broasca

spor


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristicipaian
post 5 Feb 2009, 22:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 304
Joined: 9 January 09
From: Tg. Mures




imi permit sa adaug faptul ca trebuie acordata o atentie sporita ca actuatorul sa incapa intre macara si tabla portierei.


--------------------
Dacia 1310 L 1999 - MS 04 NWC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 6 Feb 2009, 09:25
Post #5


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




acum pentru a lega actuatorul de tija aveti 2 variante:
tija e indoita la un cap si are un opritor

1.capul deja indoit il bagati la incuietoare, in cealalta parte indoiti(faceti un U mai mare, sa poata fi trecut prin actuator(poate fi trecuta doar tija prin usa cand bagati incuietoarea, actuatorul se poate monta dupa)
2. capul indoit din fabrica il bagati prin actuator si cealalta parte a tijei o indoiti intr-un U mai stramt , pt incuietoare, dar asa o sa va chinuiti sa treceti si actuatorul prin gaura incuietoarei cand bagati incuietoarea inapoi
incuietoarea se monteaza in ordinea inversa demontarii
eu am optat pt var 1
acum prindeti scarita de actuator, si testati mai multe pozitii pentru acesta si dati semnele pe usa, apoi dati gaurile, prindeti scarita, dati cu grund pe suruburi si pe unde ati mai gaurit(pt incercari)
eu nu am fost nevoit sa folosesc spita de bicicleta
si lucrarea arata asa:
s8001700de3.th.jpg

cu verde e reprezentata tija care duce prin interior
in legatura cu chestiile electrice..avand modul de inchidere, nu am avut nicio treaba cu ganditul..am cuplat dupa culori...in rest, si pt alarma, si pt inchidere + am luat de sub bord, masa de la un surub
dupa legarea firelor si trecerea prin usa se monteaza in ordinea inversa demontarii fata de usa, manerul si ce mai e nevoie

ca ai amintit de macaraua de la usa, in pozitia asta macaraua ajunge paralela cu actuatorul la minim 4 cm de actuator, deci nu au fost probleme.
p.s. eu am vrut sa fac un tutorial, nu de un topic care se tot pierde(cu 19 pg)
nu sa se discute ca alarma thor e buna, type r e proasta
inchiderea si alarma care le-am montat sunt type R si de 6 luni merg f bine

urmeaza pe spate

This post has been edited by cristitranca: 6 Feb 2009, 09:26


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 1 Mar 2009, 14:41
Post #6


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




pentru spate, se incep operatiunile premergatoare montarii:
1. se dau manerul afara, scrumiera(in spatele ei sunt suruburi care tin fata de usa), masca de la butonul cu care deschideti usa, iar intr-un final se da fata de usa jos
2. trebuie reglata incuietoarea(din surubu care il are) ca sa functioneze asa:
cand clapeta de care trageti se afla la jumatatea distantei care o parcurge, sa se poate deschida usa si din buton, dinafara masinii, iar cand e impinsa total spre fata masinii sa nu se mai poata deschida usa dinafara

daca aveti piedici pt ca copii sa nu poata sa le deschida, trebuie sa renuntati la ele....

acum urmeaza cum se monteaza

asa am procedat eu
s8001712.th.jpg

tija verde, este cea care duce de la clapeta cu care deschideti usa, la incuietoare
se observa si surubul de reglaj. eu am reglat din incercari
tija rosie, este cea cu care fine inchiderea
actuatorul este pus sub tija verde, tija legata de actuator(rosie) e paralela cu cea verde
tijele sunt prinse intre ele cu bucatica aia de tabla cu 3 suruburi cu care vine actuatorul. mie mi s-a parut cel mai usor mod de montaj, nefiind nevoie decat de 2 gauri. aveti grija sa nu loveasca geamul in mecanisme(putin probabil..la mine geamul e departat minim 1 cm fata de actuator)

cand actuatorul e impins, tija se afla la mijloc, deci usa poate fi deschisa si din exterior, cand actuatorul e tras, usa e inchisa

trebuie avut grija la pozitia actuatorului: sa tineti de clapeta trasa ca si cand ati dori sa deschideti usa din interior, adica la maxim(spre spate). in aceasta pozitie, actuatorul trebuie sa aiba mecanismul care prinde tija iesit f aproape de maxim(ii mai lasam o mica marja de eroare).

pt primele teste, cand doriti sa deschideti usa din spate nu trageti f tare de clapeta deoarece probabil nu ati reglat bine actuatorul si o sa il stricati

chiar daca la deschidere actuatorul poate face o cursa mai mare(sa continue sa miste clapeta ca sa se deschida incuietoarea(nu doar sa deblocheze butonul) nu va putea deoarece necesita o forta mult mai mare sa deschizi usa. aveti si o imaigne care sper sa va explice:

51737567.th.jpg

se sustinea pe aci ca trebuie sa pui incuietoare de fata pt spate? eu am vazut ca se poate si fara...si merge de minune

pt fire, daca nu aveti gauri, bagati bormasina..eu am facut greseala si am dat pe langa intariturile de la balamale...chinul naibi...

aici aveti cum arata usa de pe dreapta(pana acum am aratat img cu stanga) dupa ce am pus si foliile alea de plastic..se vede actuatorul si putin din legatura...
s8001713.th.jpg

Multumiri: Daciaclub
Localitatii Cosoveni, Craiova, Dolj pt gazduire si o vreme buna
Berii Holtein sau Holsten Premium pentru calmare
TypeR ca a produs o inchidere asa simpla si ieftina care la mine inca nu s-a stricat
Utilizatorilor interesati

spor la lucru....astept comentarii PERTINENTE si intrebari

rog moderatorul sa il puna sticky dak il lasa inima

This post has been edited by cristitranca: 1 Mar 2009, 14:47


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vdaniel
post 26 Mar 2009, 15:34
Post #7


Dacia si atat


Group: Members
Posts: 267
Joined: 24 March 09
From: moldova di nord




la o IC unde ar fi mai indicat de legat firul pt a clipi avariile? mersi


--------------------
dacia 1310 1999 - bt-www
respir deci traiesc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 28 Mar 2009, 13:31
Post #8


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




intrucat a mea nu a avut nevoie sa ii pun diode pe fir(iesiri separate pt dreapta si pt stanga), am legat firele la butonul de avarie si duce direct pe becuri, fara sa interfereze cu releul de semnalizare


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vdaniel
post 30 Mar 2009, 14:33
Post #9


Dacia si atat


Group: Members
Posts: 267
Joined: 24 March 09
From: moldova di nord




la mine IC are 2 fire maro-direction light- Leg doar un fir la avarie sau amandoua?


--------------------
dacia 1310 1999 - bt-www
respir deci traiesc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 30 Mar 2009, 15:51
Post #10


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




butonul de avarie da comanda de clipire semnalizari pe doua fire(stanga si dreapta)... pui cate un fir din ala maro de care zici ca ai catre fiecare parte.


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabitzu20
post 8 Aug 2009, 16:05
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 8 August 09




foarte bun tutorialul.a fost de un real folos.si eu mi-am montat IC dupa sfaturile de aici si functioneaza perfect. biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 1999 - CT99NFG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 8 Aug 2009, 16:33
Post #12


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




diodele,.ar fi si sa nu dea retur in inchidere ,semnalizarea,.. rolleyes.gif


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 1 Sep 2009, 19:34
Post #13


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




nu prea inteleg ce indrugi tu acolo...eu nu le-am pus ca nu era nevoie...semnalizarile se comuta pe releu la alarma mea


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 9 Sep 2009, 12:35
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




O fi un caz ... cine stie !!!

Cristi tata ... sa dai si gazul jos, ca se strica si ala ... ai grija !!! laugh.gif


LE: huse la scaune ai ?


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 9 Sep 2009, 12:38
Post #15


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




stai cu dracu in gura vad ....macar lasa-l deoparte ca l-ai obosit saracu
ce modificari am facut la usa? merge pe ambele sisteme usa, si cu cheie si cu inchidere
e treaba ta daca iarna ai chef sa ingheti pana scoti cheia sa deschizi usa...eu o deschid cu mana in buzunar....
orice se defecteaza, inclusiv butucul de la cheie....fiecare cum a montat-o si ce urmareste

acu ca sa nu il las nici eu pe ala din iad in pace
"sunt sigure pe dracu doar pe cheie"..atata timp cat merg ambele sisteme sau doar cheia

eu am pus inchidere pe toate usile ca nu merg singur cu masina, merg cu macar 3 persoane, si nu stau sa ma frec prin masina sa deschid toate usile.....

deci iti reamintesc....nu am dezactivat inchiderea pe cheie.....si nu sunt sigure deloc nici astea pe cheie......

am si huse....se strica si alea? smile.gif)

This post has been edited by brigada_diverse: 9 Sep 2009, 12:44


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baza
post 11 Nov 2009, 10:12
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 November 09




biggrin.gif toata stima! vreau sa iti multumesc pt toata "lectia" asta predata de tine. Mi-am luat o inchidere cu alarma si cand am fost la montat mi-a pikt fata cand mi-au cerut aia 200lei.,.asa ca am inceput sa ma uit la ce ai zis u si mi-am spus k pot sa fac.,.si asa a si fost.,.mi-a iesit totul ca la carte.,nu am intampinat probleme.,mi-am montat singurel inchiderea si alarma apoi am mers la cineva si mi-a facut legaturile.,. multumesc biggrin.gif


--------------------
dacia papuc 2003 - tr 87 bac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIA 1410 Valy Multescu
post 14 Nov 2009, 21:57
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 October 09
From: Romania-Bucuresti sec.1




QUOTE
stai cu dracu in gura vad ....macar lasa-l deoparte ca l-ai obosit saracu
ce modificari am facut la usa? merge pe ambele sisteme usa, si cu cheie si cu inchidere
e treaba ta daca iarna ai chef sa ingheti pana scoti cheia sa deschizi usa...eu o deschid cu mana in buzunar....
orice se defecteaza, inclusiv butucul de la cheie....fiecare cum a montat-o si ce urmareste

acu ca sa nu il las nici eu pe ala din iad in pace
"sunt sigure pe dracu doar pe cheie"..atata timp cat merg ambele sisteme sau doar cheia

eu am pus inchidere pe toate usile ca nu merg singur cu masina, merg cu macar 3 persoane, si nu stau sa ma frec prin masina sa deschid toate usile.....

deci iti reamintesc....nu am dezactivat inchiderea pe cheie.....si nu sunt sigure deloc nici astea pe cheie......

am si huse....se strica si alea? smile.gif

Deci sa inteleg: Daca inchizi usile cu telecomanda poti sa le deschizi si cu cheia ? Sau invers wink.gif

This post has been edited by DACIA 1410 Valy Multescu: 14 Nov 2009, 21:57


--------------------
DACIA 1410 2000 - B 15 FEB
Pasionat si indragostit la culme de RENAULT 12 (toate modelele), DACIA 1300, 1310, 1400, 1410 (toaate modelele)!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ky_Cristian
post 5 Dec 2009, 21:25
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 21 July 09
From: Ploiesti




QUOTE(DACIA 1410 Valy Multescu @ 14 Nov 2009, 21:57)
Deci sa inteleg: Daca inchizi usile cu telecomanda poti sa le deschizi si cu cheia ? Sau invers wink.gif
*



Bineinteles. Mai mult decat atat, daca legi actuatorul/actuatoarele cu 5 fire cum trebuie, cand vei descuia/incuia o usa cu cheia, celelalte 3 se vor descuia/incuia automat.

Si mie mi-a fost tutorialul asta de un real ajutor. Singura problema pe care am avut-o a fost ca usile din spate se incuiau, dar nu se descuiau nici moarte. Cred ca folosirea de incuietori de fata pe spate este o solutie perfecta, dar eu am preferat sa scot arculetele acelea mici (de la parghia cu care se deschid usile) care tineau usa incuiata si descuiata. Acum actuatoarele fac acest lucru, iar clapetele de deschidere din exterior a usilor din spate merg mai frumos si mai usor ca oricand.


--------------------
Renault Megane II 2006, K4M
"Prostii mor, prostia ramane." I. L. Caragiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 28 Feb 2010, 16:51
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




eu am montat IC dar nu am fire pt avarii?mi-au mia ramas 2 fire nelegata:u nul alb si unul maro cara cica sunt un fel de telecomanda auxiliara sau manuala, sa nu aiba ea acest sist6em de a clipi avariile la inchidere si deschidere?


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu92
post 21 Nov 2011, 20:24
Post #20


Noua generatie Pro


Group: Members
Posts: 63
Joined: 28 October 11
From: Targoviste




am si eu o intrebare usa din fata se inchide dar nu se mai deschide..ce o avea?


--------------------
Dacia 1310 fabricata in 1999 august are Casco - nu-l-stiu-pe-derost
Exista o lume mai buna…….. dar este foarte scumpa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 2 Jan 2012, 10:29
Post #21


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




va anunt ca dupa 3 ani jumate de la montaj, inca functioneaza impecabil inchiderea. alarma s-a cam prajit...dar inchiderea inca isi face treaba.

sustin in continuare ca nu e nevoie sa schimbati pe spate incuietorile cu unele de fata. reglajele sa fie corecte.

pentru cei care au probleme gen se inchide si nu se deschide(sau invers) pentru spate, parerea mea, ori reglajul actuatorului, ori reglajul incuietorii(are un surub mic pe afara, vezi in poze).

pentru fata, reglajul actuatorului, e posibil sa se fi desfacut suruburile.

Un an nou fericit si toate cele bune.
Scuze ca am inviat un topic care nu prea e accesat. daca poate un moderator sa il concateneze cu cel existent cu montaj inchidere ar fi excelent, daca nu, e bine cum e si asta


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mr_ionutzz
post 2 May 2012, 21:10
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 August 10




multumesc pentru tutorial , azi am montat acuatorul cu 5 fire pe portiera din stanga fata , totul super ok


--------------------
DACIA 1310 Li 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mr_ionutzz
post 19 May 2012, 18:58
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 August 10




cateva detalii despre ceea ce am facut eu la "urzicuta" mea smile.gif, doar cu ajutorul vostru, multumesc

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3433291

This post has been edited by mr_ionutzz: 19 May 2012, 18:59


--------------------
DACIA 1310 Li 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valex19
post 28 Jan 2013, 17:07
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 5 January 13
From: ploiesti ph




salut , foarte bun tutorialul chiar si un incepator poate sa-si monteze singur IC pe daciana lui cu o doza de bere biggrin.gif o surubelnita si un garaj incalzit ca pe vreamea de acum nu prea merge sa stai afara sa degeri .
Vazand tutorialu m-am hotarat sa-mi pun si eu o IC pe a mea dacie , ce IC imi recomandati voi ca nu prea as vrea sa dau banii degeaba pe una de 2 lei . multumesc


--------------------
dacia 1310 1993 - PH78 KRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 22:22
Forum Renault