DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Curatare si Intretinere Filtru Aer Sport

DomnulK
post 3 Sep 2006, 17:53
Post #1


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




Salut...am citit ca filtrele de aer sport vin cu un kit de curatare.Bun..avem filtrul, avem kitul de curatare. dar cum se face practic operatia de curatare as fi interesat.Ma refer aici la pasi care trebuie urmati..indicatii si contraindicatii in operatia de curatare.
Sper sa primesc doar raspunsuri de la posesori de filtre sport...raspunsuri legate doar de curatare si intretinere, nu despre faptul ca e sau nu daunator pentru motor folosirea acestor filtre. Multumesc anticipat !

This post has been edited by kAndrei: 3 Sep 2006, 17:56


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 6 Sep 2006, 01:46
Post #2


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




Functia normala a filtrului de aer este, pe scurt - filtrarea aerului. Adica, protectia impotriva patrunderii particulelor de praf in motor.

Ca urmare a filtrarii aerului, noi pierdem din puterea motorului. Hartia din filtrele obisnuite, au o rezistenta sporita asupra jetului de aer, din cauza materialuil extrem de des. Cu cat, rezistenta e mai mare - cu atat acumulam in putere. In special fenomenul este vizibil inaite de "termenul de expirare", cand filtru este infundat cu praf.

Constructia filtrului de aer sport permite reducerea maxima a efortului motorului si cresterea puterii motorului. La masini de curse pentru a adauga cativa "cai putere" mototului, se instaleaza filtrului de aer tip sport.

Tehnologia filtrului tip sport - elementul de filtrare format din mai multe straturi de material textil imbibat cu solutie specila, comprimat si imbracat in plasa metalica.

Filtru obisnuit este capabil sa filtreze jetul de aer doar cu o suprafata. Filtrul sport insa, filtreaza aerul cu o suprafata mai mare, retinind mai multa cantitate de partucule. Particulele de praf raman blocate pe suprafata filtrului imbibata cu solutia speciala.

Lubrifiantul, elaborat special pentru filtrele sport, poseda proprietati adezive excelente datorita carora retine eficient particolele de praf, reducand la minim riscul dereglarii procesului de exploatare a acestui tip de filtru.

Instructiunile de utilizare:

Demontati filtru. Cu ajutorul periei cu grija se indeparteaza particolele majore de pe suprafata filtrului. Se aplica solutia de spalat, pe ambele parti a elementului filtrant, dupa 10 minute se clateste intr-un vas cu apa, apoi se aplica <dinspre interior spre exterior> un jet slab de pe suprafata, pentru a indeparta definitiv "mizeria".

Nu folositi pentru uscare instrumente speciale, filtrul se lasa la uscat fara a fi expus direct la razele de soare. Pulverizati cu lubrifiant atat pe exterior cat si pe interior suprafata filtrului. Montati filtrul la loc.

In conditii deosebite (drumul de tara, abundenta prafului in aer) este recomandat a se repeta procedura de curatare la fiecare 5 000 km, iar in conditii normale - la fiecare 10 000 km, sau dupa caz. Filtrul este calculat pentrtu maxim 20 de utilizari.

O cantitate mai mare de aer care patrunde in motor datorita tehnologiei originale a filtrului sport, permite motorului sa primeasca o cantitate mai mare de oxigen - elementul principal, care contribuie la arderea combustibiui. In concluzie, o crestere reala in putere.

Insa, asta nu inseamna ca la montarea filtrului pe un motor cu o capacitate cilindrica mica v-eti obtine un rezultat vizibil. Dar pe un motor, de exemplu de 3,5 litri V-8, v-eti cunoaste cu adevarat avantajele filtrului. Filtrele sunt recomandate pentru motoare de la 2 litri in sus, pentru cele cu motoare mai mici de 2 litri avantajul consta doar in pret, care in timp este mult mai mic si mai rentabil decat filtrele obisnuite.

Avantajele unui filtru de aer tip sport:
* cresterea puterii motorului fara reducerea capacitatii de filtrare. Filtru are o structura mai complexa, care asigura o rezistenta scazuta, dar in acelasi timp o filtrare eficienta.

* utilizarea indelungata - santeti scutiti de schimbul filtrului la fiecare 15 mii km. Filtru este usor de readus la starea initiala, curatandu-l, fara a-l uza.

* mai mult "zgomot" - dupa instalare, sub capotul masinii va fi mai mare zgomotul mult dorit si o crestere a puterii in cai (pana la 6 CP).

Filtru este universal, poate fi folosit pentru orice motor, indiferent de marca. Montarea lui insa, necesita cunostinta de domeniu. Trebuie adaptat in interior cu ajutorul furtunului special .


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 18 Mar 2007, 09:58
Post #3


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




din experienta va sugerez sa nu folosit prea mult lubrifiant.
pot aparea unele mici neplaceri.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 19 Mar 2007, 23:37
Post #4


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Poti detalia partea cu neplacerile? smile.gif
Mersi


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 20 Mar 2007, 04:47
Post #5


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




da, se scurge uleiul din filtru si manjeste tot motorul. avand calitatea de a retine praful, o sa ai in scurt timp pe motor mazga<namol>.
murdarirea clapetei de aer prin interior si a motorasului pas cu pas. moment in care n-o sa mai stea motorul la relanti.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 17 Apr 2007, 11:41
Post #6


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




kitul de curatire/lubrifiere se gaseste si separat (filtrul meu n-a venit cu asa ceva) ?


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 20 Apr 2007, 03:47
Post #7


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




da, se gaseste si separat...si nu e foarte scump. acum depinde ce filtru ai. daca e dinala din targ<ksn...sau alte magarii din ciclul rebooka, filaH, adibas> nu vei gasi kit de lubrefiere si curatare,


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 20 Apr 2007, 10:05
Post #8


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




eh, filtrul nu e mare branza. se cheama "Lampa AF-2", ceva intre panarama de bazar si un filtru bun, dar e decent, isi face treaba.
38a87496018c63e0cf30a512e39ca851.jpg ( Size: 38.85k ) Number of downloads: 7662

nu stiu daca exista un kit de curatare/lubrifiere facut special pt marca asta, dar banui ca, in esenta, toate kiturile ar cam trebui sa contina acelasi lucru si sa poata fi folosite pe orice fel de filtru lavabil de genul asta.
cam cat costa un kit?

This post has been edited by bertro: 20 Apr 2007, 10:05


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 21 Apr 2007, 00:21
Post #9


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE(bertro @ 20 Apr 2007, 10:05)
in esenta, toate kiturile ar cam trebui sa contina acelasi lucru si sa poata fi folosite pe orice fel de filtru lavabil de genul asta.
*


gresit. nu toate sunt la fel. de exemplu pipercross are un filtru be baza de burete multi strat cu densitati diferite...si daca l-ai curata cu solutie k&n...ar putea sa atace acel burete.
tui in schimb<daca pe filtru scrie ca e din bumbac, poti incerca sa il cureti si sa-l lubrefiezi cu solutii d ela K&N!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Apr 2007, 11:10
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu orice kit de curare este compatibil cu orice filtru . Eu am un filtru universal sport si folosesc kit Pipercross de curatare si intretinere .
Pentru curatare : se desface filtrul de pe masina , se sufla putin din interior spre exterior cu aer , se baga presiune mica de apa calduta din interior spre exterior de cateva ori , apoi se impregneaza cum putina sulutie de curatare si se lasa cateva minute ( 2-3 ) Se ia o periuta ( chiar de dinti daca alta nu aveti ) si se freaca incet pe toata suprafata , pana cand solutia de curatare se transforma intr-un fel de spuma alba , apoi iar bagati jet de apa calduta din interior spre exterior . De obicei eu fac cam de 2-3 ori operatiunea pana se vede ca nu mai iese mizerie din filtru .
Apoi se sufla cu presiune de aer si se lasa sa se usuce bine ! Cam a doua zi se impregneaza cu lichid de redentie ( oprire ) a mizeriilor si se lasa iar putin pana acel ulei se impregneaza bine si uniform in hartia filtrului !
NU se da cu ulei cand filtrul este montat pe motor ! Nu trebuie sa exagerati cu uleiul , dar trebuie sa dati ! ASTA face deosebirea dintre un filtru din targ si unul "sanatos" pentru motor . Degeaba cumperi un filtru de 200 euro daca nu-l dai cu ulei , pentru ca va functiona mai prost decat unul de 50 ron cu ulei pe el .
E adevarat ca atuncic and este proaspat uns filtrul trage p-rin el mai putina er si de acolo o mica parere ca merge mai prost motorul , dar in cateva zile se elibereaza porii filtranti si merge bine !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ahyle_blue_eyes
post 27 Apr 2007, 18:42
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 672
Joined: 25 November 06
From: IASI




o intrebare!Mi-am luat filtru insa inca nu l-am montat.
L-am cumparata fara acel kit de curatire!Cand il montez acum pt prima oara trebuie sa-l dau cu vreun spray???? sau il pun asea ???
Thx


--------------------
Dacia Nova Gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 28 Apr 2007, 08:56
Post #12


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti





QUOTE(marius80_eugen @ 27 Apr 2007, 11:10)
Nu orice kit de curare este compatibil cu orice filtru . Eu am un filtru universal sport si folosesc kit Pipercross de curatare si intretinere .
Pentru curatare : se desface filtrul de pe masina , se sufla putin din interior spre exterior cu aer , se baga presiune mica de apa calduta din interior spre exterior de cateva ori , apoi se impregneaza cum putina sulutie de curatare si se lasa cateva minute ( 2-3 ) Se ia o periuta ( chiar de dinti daca alta nu aveti ) si se freaca incet pe toata suprafata , pana cand solutia de curatare se transforma intr-un fel de spuma alba , apoi iar bagati jet de apa calduta din interior spre exterior . De obicei eu fac cam de 2-3 ori operatiunea pana se vede ca nu mai iese mizerie din filtru .
Apoi se sufla cu presiune de aer si se lasa sa se usuce bine ! Cam a doua zi se impregneaza cu lichid de redentie ( oprire ) a mizeriilor si se lasa iar putin pana acel ulei se impregneaza bine si uniform in hartia filtrului !
NU se da cu ulei cand filtrul este montat pe motor ! Nu trebuie sa exagerati cu uleiul , dar trebuie sa dati ! ASTA face deosebirea dintre un filtru din targ si unul "sanatos" pentru motor . Degeaba cumperi un filtru de 200 euro daca nu-l dai cu ulei , pentru ca va functiona mai prost decat unul de 50 ron cu ulei pe el .
E adevarat ca atuncic and este proaspat uns filtrul trage p-rin el mai putina er si de acolo o mica parere ca merge mai prost motorul , dar in cateva zile se elibereaza porii filtranti si merge bine !
*



Marius80_eugen: nu mai sufla filtrul cu aer si nici nu-l freca cu periuta.Eu nu recomand aceasta procedura. si nici alti producatori nu o recomanda.



QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 27 Apr 2007, 18:42)
o intrebare!Mi-am luat filtru insa inca nu l-am montat.
L-am cumparata fara acel kit de curatire!Cand il montez acum pt prima oara trebuie sa-l dau cu vreun spray???? sau il pun asea ???
Thx
*


Da, se da cu dirt retender<adica ulei dinala> inainte de a-l monta!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ahyle_blue_eyes
post 28 Apr 2007, 11:58
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 672
Joined: 25 November 06
From: IASI




aha.Noroc ca mi-ai zis ca aveam de gand sa-l pun azi....fara sa-l dau cu ulei.Ms


--------------------
Dacia Nova Gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 2 May 2007, 19:53
Post #14


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




un kit k&n costa cam 20 euroi:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 2 May 2007, 19:57
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Daca e amabil cineva, poate posta ceva poze cu filtrul acela de aer sport? As vrea sa vad cum il montati? Nu prea ma stiu si sunt curios!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ahyle_blue_eyes
post 2 May 2007, 20:37
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 672
Joined: 25 November 06
From: IASI




Is de nova ,de berline si de super-nova


--------------------
Dacia Nova Gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 29 May 2007, 04:16
Post #17


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 2 May 2007, 21:37)
Is de nova ,de berline si de super-nova
*



ce-ai vrut sa spui cu asta?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ahyle_blue_eyes
post 29 May 2007, 08:18
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 672
Joined: 25 November 06
From: IASI




erau poze cu filtre de aer sport pe nova Sn si berline da le-am sters!


--------------------
Dacia Nova Gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 18 Aug 2007, 22:50
Post #19


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




ATENTIE!
dac amontati filtru sport sa aveti grija sa montati su un cranckcase breather, sau sa aduceti acea recuperare da vapori de ulei de inalta si medie turatie in tubulatura de admisie.
in nici un caz nu obturati acel orificiu cu bureti,carpe, etc. mai bine illasati in aer<desi va trage pref in motor pe acolo. daca intra buretele sau carpa respectiva la tacheti puteti sa puneti bani la ciorap pentru un motor nou sau repararea celui existent.

nu stiu cat de clar am fost, dar sper sa pot pune ceva poze in curand.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 29 Aug 2007, 09:45
Post #20


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




QUOTE(kAndrei @ 18 Aug 2007, 22:50)
ATENTIE!
dac amontati filtru sport sa aveti grija sa montati su un cranckcase breather, sau sa aduceti acea recuperare da vapori de ulei de inalta si medie turatie in tubulatura de admisie.
in nici un caz nu obturati acel orificiu cu bureti,carpe, etc. mai bine illasati in aer<desi va trage pref in motor pe acolo. daca intra buretele sau carpa respectiva la tacheti puteti sa puneti bani la ciorap pentru un motor nou sau repararea celui existent.

nu stiu cat de clar am fost, dar sper sa pot pune ceva poze in curand.
*



fii mai explicit !!

ca nu pricep..

bafta


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 29 Aug 2007, 13:38
Post #21


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




KAndrei se refera la furtununasul de recuperare al vaporilor de ulei...
La Slz, SN, Logan acesta se afla sub carcasa filtrului de aer si intra in aceasta.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 20 Apr 2008, 04:57
Post #22


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




da, la furtunasul ala ma refeream.



--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 17 Sep 2009, 15:02
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




Am vazut pe cineva care avea un mic filtru special si pentru furtunasul asta, e ok asa? sau gazele trebuiesc duse inapoi in motor?
APP. bagati bani la ciorap si luati K&N fac minuni, daia toti care isi iau filtre din targ spun ca e un fas....si un filtru de la K&N nu e 20 de euro, eu imi iau acum facut pentru masina mea si ma costa 729 lei.
Scuze am vazut ca este vechi postul dar m-am bagat si eu in seama biggrin.gif plus ca vreau sa stiu ce e cu furtunasul acela biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 4 Oct 2009, 14:58
Post #24


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




Prin acel furtun se recircula gazele de carter(adica gazele care au scapat pe langa piston, sau in alte conditii).
Se recomanda sa se puna filtru si pe el, deoarece nu lasa mizeria sa intre in chiuloasa si lasa sa iasa gazele. Acel filtru ar trebui pus cat mai aproape de cel "mare" pentru a se obtine acelasi efect.


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taucety
post 19 Dec 2009, 15:41
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 May 09




Si unde se gaseste un Crankcase breather? Sarbatori fericite tuturor!


--------------------
Dacia Logan Laureatte 1.4 - B52BBE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costyn955
post 16 Apr 2010, 20:50
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 26 May 07




o intrebare am si eu daca se poate. am un fitru de aer din burete RAID HP (nush cate de "de targ" e sau nu, nefiind mare cunoscator) cand l-am luat nu a venit cu kit de curatare (vb vine "venit" pt ca mi l-au montat direct baietii de la pilot impreuna cu tubulatura si nu mi-au mai dat nimic in plus). deci, dupa curatare tb sau nu folosita solutia lubrifianta pt filtrele din burete?


--------------------
Dacia Logan 2006. Preference - AG -- KTA
[COLOR=red]Toti oamenii sunt trecatori..... dar nu toti trecatorii sunt oameni...[[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 20 Jan 2014, 09:14
Post #27


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti





QUOTE
Se recomanda sa se puna filtru si pe el, deoarece nu lasa mizeria sa intre in chiuloasa si lasa sa iasa gazele. Acel filtru ar trebui pus cat mai aproape de cel "mare" pentru a se obtine acelasi efect.



Eu am pus furtunasul acela direct pe teava de admisie , i-am facut un stutz. Cand am desfacut carcasa filtrului de aer , acest furtunas era pozitionat spre interiorul filtrul, nu spre exterior. So, de ce i-ai mai pune un filtru din moment ce pe original intra direct in admisie?





http://www.reno.ro/index.php?showtopic=431...dpost&p=3983532


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 07:53
Forum Renault