DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> defect sistem racire?, ce poate sa fie defect????

sergionel
post 15 May 2006, 21:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 10 December 05




este o dacie pe inj. din 2000 la care imi creste temperatura la apa catre rosu daca merg cu ea in oras.(la mers cu 90 in afara sta intre rosu si linia alba de la mijloc)totul a inceput dupa ce am spalat motorul intr-o zi si am vazut la vreo 2 ore ca acul s-a dus maxim pe rosu,dar apa nu fierbea. am schimbat sonda,dar tot se ducea peste limita catre rosu. am sch. garn. chiuloasa,la fel.am curatat radiatorul cu aer la o vulcanizare,nici un efect.nu am apa in ulei,nu curge pe la nici un furtun.am scos si termostatul,dar tot se incinge.mentionez ca acum citeva luni,poate mai mult,am pus un 2+2 in radiator ca imi curgea pe la o laterala de plastic.cind am schimbat garn, de chiuloasa am gasit-o putin ciupita si un orificiu de la acel furtun care vine din te-ul acela de fonta, infundat.sa fie totusi radiatorul de vina sau ce mama masi sa aiba,ca m-a disperat?


This post has been edited by sergionel: 15 May 2006, 21:56


--------------------
dacia 1300 injectie - b-68-jsk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madcos
post 16 May 2006, 19:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 17 October 05
From: CONSTANTA




esti sigur ca acul arata bine?cel mai bine masori temp apei cand la tine este pe rosu,si vezi daca este bine sau nu.


--------------------
NOVA GT NOVA GT - CT 06 UDH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergionel
post 16 May 2006, 20:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 10 December 05




QUOTE(madcos @ 16 May 2006, 06:58)
esti sigur ca acul arata bine?cel mai bine masori temp apei cand la tine este pe rosu,si vezi daca este bine sau nu.
*




acul arata bine cred,dar apa sigur este peste limita normala,pentru ca se simte si la mina ca chiuloasa este mai fierbinte decit de obicei.eu cred ca radiatorul este totusi obturat.o sa-l schimb cu unul de proba.


--------------------
dacia 1300 injectie - b-68-jsk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 17 May 2006, 23:37
Post #4


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Schimba termostatul cu unul de vara, care are temp mai scazuta si deschide mai repede si pune furtunul de apa cu jet puternic pe radiator sa-l cureti de mizerii


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 07:34
Forum Renault