DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scartait frana Logan nou, Scartait frana Logan nou

b.dorin
post 25 Nov 2021, 01:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 November 21




Salutari
Am o intrebare pentru colegi care au achizitionat un Logan sau Sandero nou 2021 daca voua va scartie frana ?
Recent am achizitionat un logan nou 2021 iar dupa vreo 200 de KM parcursi cu el am sesizat ca aud o scartaiala cand franez si masina este aproape oprita .Exemplu: sunt la 50 KM/ora aplic frana de serviciu
masina incetineste normal si cand in aproape de oprire cativa KM/ora frana incepe sa scartie .Nu imi dau seama de la ce roata vine ,cateodata suna tare altadata suna incet si de multe ori nu suna deloc .Sunt 100% sigur ca vine de la frana pentru ca daca eliberez frana cand incepe sa scartaie sunetul dispare instant. Sistemul de franare functioneaza normal fara ezitari sau lipsuri. Am calatorit cu masina vreo 500 KM pe drumuri de munte unde frana a lucrat la greu fara probleme dar acest sunet nu a disparut .Is destul de sigur ca franele sunt rodate iar de cand am masina nu am franat excesiv sau puternic cu ea. Cand o sa am drum la reprezentanta o sa le adresez problema dar is destul de sigur ca daca nu imi pune in pericol siguranta nu o sa faca nimica. Cand am schimbat caociucurile de iarna am avut ocazia sa inspectez franele si nu am vazut nimica anormal ,Discurile arata bine placutele au material destul ,nu cred ca discurile is strambe avand in vedere ca nu am folosit frana excesiv .Pe spate nu pot sa vad nimica pentru ca modul de constructie al tamburilor nu permite inspectarea in interiorul lor fara sa le desfac. Posibil ca voi cere la urmatoarea revizie sa imi inlocuiasca placutele din fata ca nu is asa de scumpe si sa verifice discurile daca nu is ovalizate.


--------------------
Dacia Logan 2021 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 25 Nov 2021, 12:25
Post #2


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




S-au mai lovit și alții de problema asta - dar nu e ceva comun - e posibil ca unele plăcuțe sau discuri montate în fabrică să fie prea dure.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:59
Forum Renault