DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Furturi de (pe) Laguna 2, asigurari

b_42_jim
post 11 Jun 2006, 09:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 May 06




Repostez topic-ul asta fiindca acum 2 saptamani a disparut subit, probabil fusesera probleme cu forumul.

Abia mi-am luat o L2 si eram curios daca ati avut probleme cu vandalizarea acestui gen de masini, cum se intampla cu masinile nemtesti. Dispar oglinzi, stergatoare, capace-ornamente de pe jantele de aliaj, casetofoane etc?

Sau, mai rau, ati auzit de cineva caruia i-a fost furata masina?

M-am uitat pe pagina Politiei, sunt vreo 6-7 Lagune furate intre anii 1996-2001, dar dupa seria sasiului toate par a fi model I.

Am lansat tema asta fiindca ma bate gandul sa fac o asigurare CASCO cu fransiza deductibila, n-are sens sa o asigur total daca riscul sa-mi dispara diverse accesorii e minim. Spre ex. Allianz (sunt cam scumpicei dar dau repede banii) imi ofereau un casco cu 2% fransiza la furt partial si 20% la furt total si refuzau sa-mi faca asigurare fara fransiza pentru ca nu am alarma (si nici nu concep sa-mi pun pe modelul asta de masina, e suficient de complicata si asa). Mai mult ca sigur ca sunt si alte societati care fac asigurari totale si fara alarma, voi mai cauta.

Probabil n-ar fi rau sa dezvoltam discutia si pe experientele traite cu asiguratorii.

Voi cum ati procedat si cam ce "evenimente" au aparut?


--------------------
-- -- -- - --
Chrysler Sebring LX
Laguna II 1.8i Lux Privilege
s.a.m.d.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 11 Jun 2006, 12:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




n-am patit nimic de genu asta, oricum e mai greu de furat laguna 2...Presupun ca nici tu nu mai ai cheie...si ai cartela...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Jun 2006, 17:53
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.991
Joined: 29 May 06




[quote=b_42_jim,11 Jun 2006, 11:37]
. Spre ex. Allianz (sunt cam scumpicei dar dau repede banii) imi ofereau un casco cu 2% fransiza la furt partial si 20% la furt total si refuzau sa-mi faca asigurare fara fransiza pentru ca nu am alarma (si nici nu concep sa-mi pun pe modelul asta de masina, e suficient de complicata si asa). Mai mult ca sigur ca sunt si alte societati care fac asigurari totale si fara alarma, voi mai cauta.

Ai grija cu fransiza aia de 2 % de la Allianz. eu stiu ca se refera la suma asigurata si nu la valoarea daunei. Citeste sfaturile despre CASCO de la inceputul sectiunii si te vei lamuri. Ideea este ca ei sunt nesimtiti si nu iti explica chestia asta. Despre alarma, mie nu mi-au pus nici o conditie, imi faceau o reducere de 20 de euro (Allianz de la Mosilor, in Bucuresti). Oricum am renuntat la ei pentru ca erau prea scumpi.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 13 Jun 2006, 13:59
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(b_42_jim @ 11 Jun 2006, 10:37)
Am lansat tema asta fiindca ma bate gandul sa fac o asigurare CASCO cu fransiza deductibila, n-are sens sa o asigur total daca riscul sa-mi dispara diverse accesorii e minim. Spre ex. Allianz (sunt cam scumpicei dar dau repede banii) imi ofereau un casco cu 2% fransiza la furt partial si 20% la furt total si refuzau sa-mi faca asigurare fara fransiza pentru ca nu am alarma (si nici nu concep sa-mi pun pe modelul asta de masina, e suficient de complicata si asa). Mai mult ca sigur ca sunt si alte societati care fac asigurari totale si fara alarma, voi mai cauta.
*



Cu dotarile de securitate din fabrica (imobilizator electronic si "cheie"=cartela cu chip) masina ta este considerata de asigurari ca avand alarma.
La Allianz fransizele procentuale se calculeaza din suma asigurata, nu din valoarea daunei de despagubit (Ghibonu are dreptate).

QUOTE(gibonu @ 11 Jun 2006, 18:53)
Ai grija cu fransiza aia de 2 % de la Allianz. eu stiu ca se refera la suma asigurata si nu la valoarea daunei. Citeste sfaturile despre CASCO de la inceputul sectiunii si te vei lamuri. Ideea este ca ei sunt nesimtiti si nu iti explica chestia asta.
*



Nesimtiti sunt doar acei agenti care nu explica asta, indiferent de la ce asigurator sunt (din pacata sunt multi care utilizeaza aceasta practica). Nu mai lucrati cu astfel de agenti!


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 18 Jun 2006, 16:21
Post #5


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Toate discutia despre clonarea cardului de Laguna 2 s-a mutat la Cafenea si se poate continua doar acolo. Multumesc.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 15:44
Forum Renault