DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

67 Pages « < 22 23 24 25 26 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster sau mai bine alta masina, povesti, povestiri, pareri, ganduri

tavi_ro
post 12 Jun 2013, 23:42
Post #691


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05





Stimate D-le Daniel Cojocar. Nu imi aduc aminte sa fi adus "cuvinte de ocara" la adresa tuturor. Oricum daca prin intrebarile mele am adus ofensa organizatorilor dar si participantilor la aceste intruniri in special imi cer public scuze.
Nu credeam ca intrebarile mele or sa ajunga ofense sau insulte. In fine, mea culpa.













--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jun 2013, 09:00
Post #692


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(daniel_cojocar @ 12 Jun 2013, 22:48)
de ce-i da lumea prea multa importanta unui personaj care nu stie decat sa aduca cuvinte de ocara la adresa tuturor.
*

Mie personal nu mi s-a parut ca userul "tavi_ro" ar fi spus ceva de genul:
QUOTE(daniel_cojocar @ 22 Jan 2012, 23:44)
Vai de steaua marii... domn Organizator...
:
de ce te bagi in seama, si in halul asta de cunoscator
:
Multi oameni pe lumea asta sun destepti in fata oglinzii... Incearca sa te uiti si pe geam caci atunci vei vedea mai  multe si vei culege mai multe informatii.
*


sau
QUOTE(daniel_cojocar @ 22 Jan 2012, 05:21)
Daca ar vorbi cineva care are bun simt despre acest lucru, cred ca atunci mi-as cere scuze. Dar cand vorbeste unul in totala lipsa de cunstinta despre un subiect despre care nu are habar nici cat ii negru sub unghie...
Se numeste "tupeist" unul care incearca sa te trezeasca la realitatea existenta, nu cea imaginara?!?
*


Asta daca tot vorbesti de personaje simtite si nesimtite in exprimari...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel_cojocar
post 13 Jun 2013, 10:45
Post #693


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 29 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 13 Jun 2013, 09:00)
Mie personal nu mi s-a parut ca userul "tavi_ro" ar fi spus ceva de genul:

sau
Asta daca tot vorbesti de personaje simtite si nesimtite in exprimari...
*


As dori, daca tot se extage din contextul conversatiei, sa se extraga si ceea ce spuneau si celalalti participanti la discutie.
Si... daca nu pun pe tapet (pentru a sustine ceea ce am afirmat), tot ceea ce face acest coleg de forum, este pentru faptul ca nu doresc sa lungesc prea mult o problema care nu ne face cinste!
Si mai este o chestie, daca este de sustinut cineva atunci cred ca ar trebui sustinuti oamenii care au paricipat fizic in acel subiect si nu cei care vorbesc fara sa fi avut contact, vreodata, cu acel subiect. D.p.m.d.v., atata timp cat oamenii care au participat la acel eveniment(e), cu Dusterele lor, si au adus cuvinte de lauda la organizarea evenimentului este suficient, caci evenimentul(ele) nu au fost create pentru cei care stau pe tusa si improasca!
Eu am terminat polemica si activitatea!


--------------------
dacia 1310 1976
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jun 2013, 14:01
Post #694


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In momentul in care exista o singura opinie la toti, ori e spalare de creiere, ori e dictatura.
Daca exista o singura opinie de-a lungul istoriei, nu se descoperea nici electricitatea, nici ca pamantul e rotund, etc iar tu mergeai in continuare in caruta (daca nu cumva erai in continuare o maimuta cu caracteristici umanoide), nu in Duster.
Divergenta de opinii duce la progres.
Insa interuman e important si cum iti exprimi divergenta.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adailton_ms
post 13 Jun 2013, 16:56
Post #695


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 19 April 13
From: Targu-Mures




QUOTE(klaus @ 13 Jun 2013, 14:01)
In momentul in care exista o singura opinie la toti, ori e spalare de creiere, ori e dictatura.
Daca exista o singura opinie de-a lungul istoriei, nu se descoperea nici electricitatea, nici ca pamantul e rotund, etc iar tu mergeai in continuare in caruta (daca nu cumva erai in continuare o maimuta cu caracteristici umanoide), nu in Duster.
Divergenta de opinii duce la progres.
Insa interuman e important si cum iti exprimi divergenta.
*


Da, asa este @klaus. Poate exprimarile mele si ale celorlalti au fost dure, dar...
daca urmaresti postarile lui@taviro, vei observa, ca tot ceea ce este legat de celelalt forum, automat este trecut la lucruri negative, indiferent ca sunt fapte bune sau rele
E pacat...
Si eu am terminat discutia pe acest subiect.
Drumuri Bune tuturor!


--------------------
Dacia Duster 2011 - MS10JHF
.....de meserie...calator....

"Hai Fetito!"-Ioan Dicezare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 14 Jun 2013, 15:50
Post #696


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Multumesc Domnilor administratori ai acestui forum si in special D-lui Klaus.
Toata stima si respectul meu.

Am ajuns la concluzia ca punand intrebari simple, cu un ton politicos se considera jignire grava, ocara, acuzatii mincinoase,conspiratii, ba chiar am fost acuzat de injurii la adresa unor persoane. Sistemul de a prelua un cuvant/fraza din mesajul respectiv si a o transforma in altceva, de cei interesati, e la moda azi in Romania. Dupa care pozeaza in victime, dar folosind un limbaj trivial.
Am constatat cu surprindere ca pana si unii din fostii mei colegi au fost impresionati de acesta campanie de intoxicare, foarte eficienta si cu rezultate imediate.
Imi e rusine ca am fost tentat sa raspund pe aceeasi limba interlocutorilor mei, dar considerand ca limbajul folosit in exprimare reflecta cultura si educatia unui om am renuntat la aceasta idee. Asa ca in ciuda invectivelor am ramas la un limbaj politicos. Sunt sigur ca in viitor or sa gasesca un Mr. "beep beep" care ii pasa prea putin de aceste considerente si o sa le raspunda pe masura.

Cei care au citit dealungul vremii postarile mele poate si-au format o idee mai apropiata de realitate.

Cei care citesc acum nu cred ca au cum sa inteleaga cele intamplate, poate doar ca unu (adica eu) si-a pus in cap sa "improaste evenimentele" in scopuri oculte. Exact ce isi doresc persoanele specificate mai devreme. II sfatuiesc doar sa se documenteze mai bine sau sa citeasca macar cateva posturi mai sus, pentru a vedea cu cine converseaza. Se vor lamuri imediat.

Oricum acesta este ultimul post referitor la activitatea "creatorilor de evenimente" dar si a partenerilor cu limbaje "exotice". Am coborat prea "jos".

Ca incheiere ii salut cu stima pe cei care intr-adevar au priceput ceva din aceasta poveste, si ma intorc la
"povestioarele tale cu drumurile pe care le parcurgi cai, mai departe de asta" ....conform indicatiilor....din cateva posturi precedente....

PS: drumul care e in clip a fost parcurs de o masina 2X4....scuze @masiu !!

This post has been edited by tavi_ro: 15 Jun 2013, 09:20


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 17 Jun 2013, 09:49
Post #697


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Plimbarea de week-end s-a concretizat printr-o participare pe post de spectator la Raliul Aerian al Romaniei de la Banesti, raliu finalizat prin decernarea premiilor de catre Alteța Sa Regală Principele Nicolae, dar si de un superb spectacol aerian combinat cu efecte audio si pirotehnice. Din pacate din cauza intunericului ultimile poze cam lasa de dorit.
http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157634155991661/

Duminica, o iesire la cabana Susai, drumul forestier de ~4km Cioplea-Susai este foarte bun (pentru masini cu garda inalta). Se poate parcurge si cu 2x4 cu garda joasa fara probleme dar cu ceva atentie in plus. Chiar mi-a placut comportamentul dustericiului pe acest drum. Recomandat pentru o plimbare de duminica. O incercare de intrare in traseul spre Piatra Mare (traseu de 6 ore dus-intors "per pedes" ) s-a soldat cu un esec datorita lui Mos Martin care si-a facut prezenta in zona. Asa ca stanga-imprejur si am ramas in poiana din fata cabanei. Peisajul e fain.
http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157634162220326/

Drumuri faine tuturor.

This post has been edited by tavi_ro: 17 Jun 2013, 09:59


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 18 Jun 2013, 22:29
Post #698


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Fostul meu "cazan"... de care m-am bucurat timp de 3 ani. Scumpa distractia dar pot sa zic ca a meritat din plin. Acum am cu ce sa compar diferitele motorizari si masini. O masina superba, daca indivizii de la VW faceau recall-ul pentru injectoare cand trebuia acum eram in continuare fericitul posesor al acestui agregat. Si poate in loc sa "bantui" prin mocirla si namoale, sa ma vait de mijloc si de calitatea dacia, sa ma cert cu toti ...beep... beep... bantuiam prin tari straine si ma bucuram de superconfortul si eleganta oferita de aceasta masina. In plus am dus acul de la vitezometru aproape de maxim ca eram curios cum se comporta. Motorul chiar la capacitate maxima nu se auzea, stabilitatea era beton. Sa mai zic ca aceasta masina a costat undeva la 25 mii euro ?
Am un prieten care contrar ideilor nu e "cocalar", a luat un "cazan" de passat VARIANT cu 5 mii de euro din Germania,productie 2005 sau 2006 masinuta aia chiar merge brici, face anul si nu a avut nici cea mai mica problema cu ea. Culmea e ca tot 2.0 140CP, 320Nm, dar injectoare Bosh si nu Siemens cum aveam eu.
E bun si dustericiul dar e departe de passat. Pretul se apropie insa de passat.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157634201935132/

PS: Sunt pozele inainte de vanzare. Si ca sa nu am mustrari de constiinta referitor la injectoare am vandut-o unui dealer de masini pe care l-am informat de problemele care le-a avut acesta masina.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_1976
post 18 Jun 2013, 23:06
Post #699


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 30 October 12




Din moment ce vii de pe Passat B6 ar trebui sa privesti cu intelegere Duster,nu pari impacat cu multe lucruri de pe el,chiar pari surprins. smile.gif
Esti un client oricum atipic de Duster.

Expierenta buna pentru ca stii acum foarte bine pe banii tai smile.gif cam unde este diferenta intre ele,cam ce vrei pe viitor.
Apropo pe viitor cam ce ai intentiona sa cumperi prin prisma celor 2 experiente?

This post has been edited by iulian_1976: 18 Jun 2013, 23:09


--------------------
Audi A4 1.8i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 19 Jun 2013, 00:02
Post #700


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




tavi_ro, imi pare rau dar mi se pare aberant sa compari Passat cu Duster. VW are garda la sol cat un pachet de tigari. Daca aveai inainte un Tiguan ceva, da, mai era o chestie, dar deja vorbim de limuzine vs SUV-uri ieftine, de autostrada vs drumuri de munte, etc.



--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 19 Jun 2013, 07:29
Post #701


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Treaba e simpla, eu ajung unde ajunge cineva cu passatul chiar daca mai tarziu si mai inconfortabil, dar cineva cu passatul unde ajung eu nu va ajunge niciodata. Din ce situatii ma scos dusterul si asta fara sa le caut cu lumanarea nu ieseam cu o masina gen passat niciodata.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 19 Jun 2013, 07:53
Post #702


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Normal ca e o aberatie sa compari un passat cu dusterul. Nu cred ca o sa ajunga dacia cu masinile sale asa zise low-cost la calitatea si dotarile unei masini hai sa nu zicem de lux. Nu compar garda sau puterea motorului sau calitatea tablei, vopselei, asistarile pe tractiune, siguranta sau aerodinamica masinii. Compar o insonorizare care se putea face mai buna la duster, un confort marit, o pozitie la volan mai buna, o aerodinamica mai de calitate, poate si o servodirectie mai usoara. Si poate o fiabilitate mai mare. Deja la 1 an de zile suspensia s-a lasat atat de mult incat in momentul in care "sari" peste bumpere ai senzatia ca ai lovit cu scutul de ele. Consider ca dusterul este un SUV sau hai sa zicem crossover si nu o "caruta" scumpa. Privesc cu multa intelegere dusterul, si imi dau seama ca se putea mai bine la acelas pret (de ce unii considera ca 17 mii de euro -pentru benzinarul meu - e un pret mic asta ma depaseste) .
O comparatie mai apropiata pot sa o fac cu loganu din dotare. Care saracu are o servodirectie mai buna, un confort la volan mai fain, frane mai eficiente, consumul mai decent. Si sigur ajungeam cu el in aceleasi locuri in care am ajuns cu dusterul cu o singura exceptie.

In viitor, cel mai probabil va fi tot un 4x4. Si tot cu o garda inalta. Si sigur va fi bine insonorizata. Si cu un scaun in care sa ma simt excelent. Daca dacia se agita si va renunta la stilul asta spartan sunt sanse sa fie tot marca Dacia. Daca nu, oricum concurenta vine tare din urma la nivel de preturi la SUV-uri.

@asgard1955. Tot la fel de bina poate sa zica si un posesor de passat, nu o sa ajungi niciodata la 200km/h pe cruise control, sa vorbesti cu persoana din spate fara probleme de "sonor", pe o autostrada fara limite de viteze. Si nu cred ca se baga nimeni in noroaie cu passat-ul ca sa aiba probleme. Sunt clase complet diferite de masini, eu fac comparatie la nivel de confort, scaune si alte balarii.

This post has been edited by tavi_ro: 19 Jun 2013, 08:02


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arab
post 19 Jun 2013, 08:14
Post #703


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 29 December 05




Duster-ul,in aceeasi bani,putea totusi oferi mai mult confort interior si dotari minimale mai bune!Exemplul cel mai banal si nu singurul:termometrul de bord...era chiar asa scump,oare?Sa mai zic de scaune,sub un Fiat Albea ca si confort,am avut si asa ceva si e o diferenta neta!Sa mai zic de senzori de lumina sau ploaie...e deja un lux,se pare,la Dacia. sad.gif

Sa nu mai reiau capitolul submotorizararii mad.gif ...!In comparatie cu Loganul,am observat si eu ca frana de serviciu e mai putin ferma!

This post has been edited by arab: 19 Jun 2013, 08:19


--------------------
Dacia Duster 2010 - bv-02-tap
VAND UN DUSTER!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 19 Jun 2013, 08:36
Post #704


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Multe se puteau face la duster mai bine, dar ei sunt capitalisti si daca economisesc intr-un loc 1 eur la sute de mii de unitati vandute se aduna. Pe ei ii intereseaza doar banii si sa vanda atat.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arab
post 19 Jun 2013, 08:57
Post #705


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 29 December 05




Toti producatorii auto si nu numai sunt capitalisti si vizeaza profitul,cat mai mare,insa parca la Duster s-au cam adunat zgarceniile toate,culmea,masina vanzandu-se inca foarte bine.Din informatiile de presa,nici macar versiunea facelift nu aduce mare lucru,din pacate...cosmetica la greu si atat!


--------------------
Dacia Duster 2010 - bv-02-tap
VAND UN DUSTER!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2012
post 19 Jun 2013, 09:00
Post #706


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 19 October 12
From: Iasi




Dar pot pune problema si altfel: cheltuiesc acel 1euro, si-i cer clientului 3 euro pe optiunea 'termometru'. Crezi ca-mi scad atunci vanzarile?


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arab
post 19 Jun 2013, 09:03
Post #707


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 29 December 05




Asta ar confirma zgarcenia...culmea ei!Corect era sa fie inclus in pret,nici asa nu scadeau vanzarile,ci din contra si exemplele ar putea continua la greu!

Asa...pe caldurile si gerurile de la noi,da omu' banii sa isi ia termometru la masina,macar in interior,ca ala de indica si exteriorul e scump deja si nu merita efortul financiar. biggrin.gif

This post has been edited by arab: 19 Jun 2013, 09:10


--------------------
Dacia Duster 2010 - bv-02-tap
VAND UN DUSTER!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2012
post 19 Jun 2013, 09:47
Post #708


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 19 October 12
From: Iasi




Pe ce lume traiesti? Ce are de-a face zgarcenia sau darnicia cu activitatea economica?

Tu vrei termometru la acelasi pret, nu? Ala nu vine din cer, cineva il gandeste, il face, il monteaza, etc. deci costa. Ca sa fie in acelasi pret pentru tine, cumparator, inseamna 1euro mai putin pentru mine, vanzator.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arab
post 19 Jun 2013, 10:01
Post #709


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 29 December 05




...traiesc in Romania! tongue.gif mad.gif


Cine vrea sa vanda mai mult si pe o perioada mai lunga,e nevoit sa includa in pret si dotari banale,ca un termometru-ca ne tot legam de el.Ala se cumpara ieftin la serii mari si nu costa nici montajul prea mult,asta-i culmea!In final da bine asupra masinii,zic eu!


BTW...nu citesti presa,zilnic?ai vazut cu ce cifre de vanzare se "lauda" producatorii?Unii chiar au masini superioare,Dacia-Duster!

This post has been edited by arab: 19 Jun 2013, 10:03


--------------------
Dacia Duster 2010 - bv-02-tap
VAND UN DUSTER!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_1976
post 19 Jun 2013, 14:16
Post #710


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 30 October 12




Faptul ca Renault a pus pe Duster un sistem Haldex,a facut-o nu cu mare darnicie,a trebuit sa loveasca in stanga si in dreapta la dotari altfel depasea 20 de mii de euro,plus ca a luat si o parte din clientii lui Qashqai ...cineva,trebuie sa plateasca smile.gif

Daca accepti ca este o masina facuta din zgarcenie cu ochii pe cost de prod. este chiar ok,o experienta buna.

Pentru cine cunoaste cum este construit Dci-ul ,injectoarele,rampa,pompa de injectie;nu are cum sa fie fiabil insa cand functioneaza are un consum impresionant,
cuplu foarte bun/turatie (copiat in parte sistemul si de marcile germane) si silentios.

....oricum dci-ul acopera lejer ,garantia data de producator ,deci unde e problema ?
poate erau asteptarile mai mari smile.gif

This post has been edited by iulian_1976: 19 Jun 2013, 14:17


--------------------
Audi A4 1.8i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arab
post 19 Jun 2013, 16:53
Post #711


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 29 December 05




Eu am benzinar si numai 4X2 si ma uit la "chelia" din interior!Motorul vine de pe Logan 1.6,nu prea vad diferenta de pret in plus,doar forma si garda la sol. tongue.gif Am un Laureate!


--------------------
Dacia Duster 2010 - bv-02-tap
VAND UN DUSTER!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 25 Jun 2013, 12:27
Post #712


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Un mini-concediu de 5 zile. Plecarea a fost dificila, am pierdut cam 1h pana am reusit sa ies din oras spre autostrada A3, centura blocata, cozi interminabile. Pe centura Bucuresti-ului povestea s-a repetat. Trafic nebun. Daca intram pe A2 prin Slobozia eram mult mai castigat.
Am traversat Dunarea la Calarasi cu bacul. De aici am vizitat Manastirea Dervent, Manastirea Pestera Sfantul Andrei, ruinele de la Adamclisi, dar si monumentul Tropaeum Traiani. Tot la capitolul manastiri intra si Manastirea Sfanta Maria din Techirghiol. Ceva off-road in jurul lacului Techirghiol, pana la un dig pe care era accesul interzis. In rest cazare in Eforie Nord, statiune destul de linistita dupa parerea mea, soare, mare si plimbari pe faleza.
La intoarcere, coada la taxare pe autostrada de 1/2km. Drumul de data asta a fost Eforie Nord-A2-Slobozia-Urziceni-Ploiesti, timp total 3h si jumatate. Super decent. Viteza pe autostrada constant 120km/h, cu reprize scurte pana la 150km/h. In rest localitati 50-70, in afara 90-130. Consum mediu la aprox 700km a fost de 9.5, AC-ul a mers in permanenta. Raman la parerea ca Duster se potriveste cu autostrada ca "nuca in perete". Oricum am vazut un numar foarte mic din acesta categorie de "SUV"-uri pe autostrada. Totusi pe bac in spatele meu cine era? Un benzinar...


http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157634314669375/

This post has been edited by tavi_ro: 25 Jun 2013, 13:01


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tag21
post 25 Jun 2013, 16:19
Post #713


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 4 February 10




Da' te plimbi dom'le nu gluma ! hehehe ... biggrin.gif ..... lasa ca e bine, cum se spune .... nu rata momentul smile.gif ..... ai dreptate cu autostrada si Dusterul, la felul cum se potrivesc ele icon_mrgreen.gif ......... cind plec la drumuri lungi prefer micuta Corolla , e cu totul alt feeling, stiu ...... iar consumul este si el pe masura, adica : minuscul biggrin.gif

totusi ......... iarna, zapada, sau vara/iarna cu gropi, drumuri proaste, ploi torentiale, vizibilitate redusa, trafic prost/greu unde mai poti sa o scurtezi pe o "aratura" ceva ...... Dusterul e priceless biggrin.gif

Asa ca .... fiecare cu plusurile si minusurile sale ....

Drumuri bune tuturor !


--------------------
Toyota Corolla D4D Excellence
Dacia Duster (again) Duster 1.6 16v 4x4 ... made in "Sparta" :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arab
post 30 Jun 2013, 09:47
Post #714


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 29 December 05




Cred ca nu sunt singurul ce-am observat urmatorul neajuns-sa-i zic!Pe timp de ploaie intensa,carosabil plin cu apa-5-10cm,alte drumuri cu balti mari,daca circuli cu Duster-ul,apa sare puternic de la rotile din fata,direct pe parbriz,ca o panza,nu mai vezi absolut nimic,trebuie sa incetinesti brusc,chiar sa opresti!Nu am mai intalnit fenomenul la alte marci! mad.gif


--------------------
Dacia Duster 2010 - bv-02-tap
VAND UN DUSTER!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 1 Jul 2013, 08:20
Post #715


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Nu esti singurul si fenomenul nu e prezent numai la duster. In general la masinile cu rotile amplasate mult in fata este prezent fenomenul.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arab
post 1 Jul 2013, 08:46
Post #716


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 29 December 05




Aha...eu zic ca mai conteaza si garda la sol si decuparea(forma) aripilor fata,a spoilerului!Oricum e nasol rau fenomenul,in concluzie pentru evitarea oricarui eveniment in trafic,ocoliti baltile si zonele mari de pe carosabil acoperite cu apa...doar aveti SUV,ce naiba! mad.gif


Loganul nu prea sufera de "boala" asta,oricum puteau lucra mai bine la acest aspect,producatorii!

This post has been edited by arab: 1 Jul 2013, 09:07


--------------------
Dacia Duster 2010 - bv-02-tap
VAND UN DUSTER!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 1 Jul 2013, 09:28
Post #717


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Ai incercat sa pui aparatori de noroi pe fata si spate? Dusterul de felul lui se stropeste ca porcul.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arab
post 1 Jul 2013, 09:31
Post #718


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 29 December 05




Nu...si nu cred sa se remedieze astfel problema!Apa vine din fata si din lateral! smile.gif ohmy.gif


--------------------
Dacia Duster 2010 - bv-02-tap
VAND UN DUSTER!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 1 Jul 2013, 12:51
Post #719


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Cand am fost in Obarsia Lotrului am reusit sa imi ies din pepeni din cauza apei aruncate pe parbriz. Cum incerca sotia sa faca cate o poza (prin parbriz) hop si apa cu noroi. Si baltile erau chiar mici. Opreste, curata parbrizul, porneste mai departe, iar 1 km, iar noroi, si tot asa. Pana la urma am renuntat.

Sambata o mica plimbare, tot la Cabana Ciucas, cu ganduri marete. Am lasat de data asta masina la fantana (cruce), mai ales ca cerul era cam innorat. De aici am urcat pe jos pana la cabana si de acolo pana in Varful Ciucas. Traseul este un pic dificil dar nu exagerat. Peisajele sunt de exceptie.
Durata a fost cam de 5 ore dus-intors cu o scurta pauza de masa. La intoarcere in apropiere de cabana a inceput sa ploua. Destul de dificil si de mers pe jos, pe drumul forestier, deoarece aluneca la greu. Singura masina care a trecut pe langa noi (la vale, prin ploaie) a fost un Hilux dotat cu MT-uri.
Din pacate pozele nu pot sa reflecte frumusetea si maretia locurilor. Sper sa va placa si sa va indemne la drum smile.gif.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157634419804469/


PS: consumul Ploiesti - Fantana PROF NICOLAE IOAN si retur 7.5l/100.

LE: @tag21 e fain sa ai 2 masini de clase diferite, sa ai timpul si posibilitatile sa le folosesti pe amandoua in calatorii de placere.
Drumuri faine cat mai multe.

Un coleg m-a intrebat azi ce SUV sa ii recomand, vine de pe un 407 "Full Option ".
Duster sau mai bine alta masina ? Ce parere aveti ?

This post has been edited by tavi_ro: 1 Jul 2013, 20:34


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 2 Jul 2013, 19:30
Post #720


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.072
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Multumim Tavi pt poze. Oare cat am castiga, ca tara, daca am sti sa ne promovam turismul montan asa cum isi promoveaza turcii sau grecii litoralul? Miliarde, stiu, dar cate?


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
67 Pages « < 22 23 24 25 26 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 17:04
Forum Renault