DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Persoanele inalte si SLZ-probleme de spatiu

teryro
post 29 Mar 2005, 22:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 25 February 05




Salut,
Am sa-mi cumpar o SLZ si (probema mea cu l Daciile)...nu prea intru in ele....
AM 192cm si putin peste 100Kg.
1.Scaunul dat in spate "mananca" un loc din spate.
2.Cu scaunul dat la max in spate, cand intru in masina, abia imi "strecor" piciorul pe sub volan.
3. Ma lovesc cu genunchiul de volan cand ridic piciorul de pe acceleratie si-l mut pe frana....mai mult calc pe o laterala a franei....

E o idee sa pun un volan mai micut?...sau se poate regla volanul pe inaltime la service?...
Cum e mai eficient...cu scaunul dat la max in spate, sau pe penultima pozitie, dar spatarul lasat mai mult pe spate?
Sa-i umblu la pedale? (sa le bag mai in spate oarecum)

Astept sugestii de la cei care au intampinat aceleasi dificultati...


--------------------
Dacia Solenza aug 2004 Europa cu AC
Prima mea masina Solenza EUROPA cu A/C si imbunatatiri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 31 Mar 2005, 09:17
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




1. Volanul se poate schimba si deci pune unul mai micut
2. Cu scaunul... cum te avantajeaza!


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 31 Mar 2005, 09:53
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




cred ca nu stii tu sa stai in masina; eu am 1.97 si 115 Kg, si incap la fix in solenza (chiar la limita confortabilului). Culmea e ca incap mai prost intr-un logan (nu am testat logan cu reglare pe verticala la scaun). Cat despre locul din spatele meu... who gives a shit. Consider ca am masina de 2 locuri.


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 31 Mar 2005, 10:04
Post #4


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Din cate am vazut la Solenza e si scaunul inalt fata de podea. Te-ar costa mai mult dar cred eu ca niste scaune mai joase te-ar avantaja. blink.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 31 Mar 2005, 10:22
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




problema ta cu lovitul de volan cu genunchii am rezolvat-o punind un volan "sport"; e mai simplu decit sa incerci ridicarea volanului in service (care ar fi oricum o improvizatie si prea da bine la sistemul de directie)
Nu stiu ce Solenza iti iei, dar daca are airbag va trebui sa renunti la el daca schimbi volanul; cum o dai tot rau !

cu scaunul n-ai incotro decit sa-ti gasesti singur pozitia optima (fata/spate si spatar);

O solutie radicala ar fi coborirea scaunului soferului ; foloseste "cautare" pt ca s-a mai discutat.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 31 Mar 2005, 11:35
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




chiar asa de ce au facut asa nalte scaunele la solenza? nu pot sa inteleg, stai in ea parca esti sofer de autobuz. sunt chiar mai inalte fata de cele de la berlina, care nici ele numai joase nu sunt. oare nu se poate taia din "picioarele "alea? sau nu mai vezi pe geam, sau trebuie sa stai cu maiinile in sus pe volan?
si-a schimbat cineva scaunele cu unele mai joase? sau nu mai sunt nemultumiti de acest aspect la solenza?


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 31 Mar 2005, 21:44
Post #7


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Cea mai sanatoasa solutie e gasirea unui volan mai mic. Suportii pe care sunt fixate scaunele sunt sudati si nici nu se pot taia, ca sunt goi pe interior si dupa aia nu mai are de ce sa se prinsa scaunul daca se decupeaza partea de sus. Ar fi o solutie cu taierea lor de la baza, insa asta implica desprinderea sudurii (flex), taiatul si sudatul la loc. Mie imi scartaie oribil scaunul din dreapta tocmai din vina unui suport din asta dar cand am vazut depre ce e vorba am preferat sa-l las asa de fica aparatului de sudura pe masina.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teryro
post 31 Mar 2005, 22:23
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 25 February 05




Deci, revin cu mai multe detalii....volanul are AIRBAG.....nu-mi prea convine sa-l schimb (doar a costat o caruta de bani) wacko.gif
Scaunele ar fi insa o solutie.....o spun din pct de vedere al unui client de TAXI....ma urcam in unele si raschetam plafonul cu freza, si in altele aveam spatiu la cap....de la ce???
Se pot schimba scaunele la Solenza cu altceva???

In alta ordine de idei, SOD, zi-mi si mie, cum ai reglat scaunul (cat de lasta pe spate e bine sa-l las)....

Primul meu computer a fost un Intel Celeron 350Mhz cu chipset VIA (numai belele din cauza relativei incompatibilitati)...asa ca nu va suparati ca intreb....


--------------------
Dacia Solenza aug 2004 Europa cu AC
Prima mea masina Solenza EUROPA cu A/C si imbunatatiri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 31 Mar 2005, 22:56
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




QUOTE(teryro @ 29 Mar 2005, 22:27)
Salut,
Am sa-mi cumpar o SLZ si (probema mea cu l Daciile)...nu prea intru in ele....
AM 192cm si putin peste 100Kg.
1.Scaunul dat in spate "mananca" un loc din spate.
2.Cu scaunul dat la max in spate, cand intru in masina, abia imi "strecor" piciorul pe sub volan.
3. Ma lovesc cu genunchiul de volan cand ridic piciorul de pe acceleratie si-l mut pe frana....mai mult calc pe o laterala a franei....

E o idee sa pun un volan mai micut?...sau se poate regla volanul pe inaltime la service?...
Cum e mai eficient...cu scaunul dat la max in spate, sau pe penultima pozitie, dar spatarul lasat mai mult pe spate?
Sa-i umblu la pedale? (sa le bag mai in spate oarecum)

Astept sugestii de la cei care au intampinat aceleasi dificultati...
*


Nu schimba volanul. Iti risti viata. Ciurucurile care sunt la noi pe piata te vor accidenta grav daca doamne fereste ai vre-un eveniment mai rau...
Poate fi mutat scaunul un pic mai in spate - prin modificarea soclului.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 1 Apr 2005, 09:10
Post #10


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




1. Valioglu, volanele care le vind eu nu-s ciurucuri, iti garantez. Ti-o pot confirma si cei care au cumparat d ela mine asa ceva. Ce se gaseste prin tirguri si talciocuri.... spaga lor.
2. Ideea cu mutatul soclului mai in spate ESTE f. criminala! Gindeste-te c-a in momentul in care schimbi pozitia alora, le tai sau cine stie ce le mai faci, schimbi centrul de greutate al masinii.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 1 Apr 2005, 10:44
Post #11


membru


Group: Members
Posts: 4.541
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Tereyo, daca stai mai drept ai loc suficient. Fi sigur ca stiu ce spun, eu am 1.90 si 125 de kg si totusi am incaput bine la volan in slz-ul unui amic. Toata smecheria e sa nu stai tolanit, iti duci fundul mai spre spatar si cu ocazia asta se coboara si genunchii. Si te obisnuiesti sa stai un pic cracanat la volan biggrin.gif.

Offtopic:
Marty, s-ar putea ca schimbarea centrului de greutate sa fie in bine. Nu sunt sigur, dar am impresia ca slz e mai grea de fata si nu i-ar strica deplasarea acestuia spre spate cu cativa centimetri. In alta ordine de idei, acei centimetri nu conteaza pentru ca daca ar conta asa mult nu s-ar permite deloc reglatul scaunelor Gresesc?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 2 Apr 2005, 11:46
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




Nici eu nu sunt prea mititel de statura. Am 1.93/1.94 dar am ceva kg mai putin ca voi .04.gif(85kg).
Pozitia este cu scaunul la maxim in spate si spatarul nu foarte drept.


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 2 Apr 2005, 18:38
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




QUOTE(Marty @ 1 Apr 2005, 09:10)
1. Valioglu, volanele care le vind eu nu-s ciurucuri, iti garantez. Ti-o pot confirma si cei care au cumparat d ela mine asa ceva. Ce se gaseste prin tirguri si talciocuri.... spaga lor.
2. Ideea cu mutatul soclului mai in spate ESTE f. criminala! Gindeste-te c-a in momentul in care schimbi pozitia alora, le tai sau cine stie ce le mai faci, schimbi centrul de greutate al masinii.
*


Nu se schimba centrul de greutate decat neglijabil. Oricat ai muta scaunul in spate, el va fi tot in interiorul patrulaterului determinat de centrele rotilor, deci foarte aproape de centrul de greutate, iar greutatea este neglijabila fata de propria ei masa (a masinii). Acelasi rationament poate fi aplicat si la culisarea scaunului, nu se modifica centrul de greutate semnificativ pentru a influenta comportamentul taraboantei.
Daca mergem mai departe, realizeaza ce dezechilibru inseamna sa umpli rezervorul, fata de gol, sa transporti bagaje in portbagaj, sa pui pasageri pe bancheta din spate sau din dreapta. Ar trebui schimbate arcurile si amortizoarele la masinile care au AC si servodirectie, care inseamna greutate in plus pe puntea fata. blink.gif
Mai ramane rezervorul de lichid de spalat parbrizul,si cel de benzina, care trebuie sa fie pline in permanenta, ca tancul masinilor de pompieri, pentru a nu face balans ca sa ajunga sa rastoarne masina. biggrin.gif
Nu stiam ca vinzi volane. Sunt sigur ca ai autorizare de la RAR si ca sunt niste produse corecte. Ai dreptate, eu vorbesc de cele vazute in Vitan, nu de cele pe care le ai tu. worship.gif
Concluzia este ca solutii se gasesc. smile.gif
Scuze pt. pasajele off topic. worship.gif


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 14 Apr 2005, 19:15
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




Si-a schimbat cineva scaunele de la solenza cu altele?

merg schimbate usor? am inteles ca practic fiind sudate trebuiesc debitate cu un polizor unghiular si pe urma sudate altele?

dar si-a facut cineva schimbarea asta, ca sunt curios ce anume implica.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 17:46
Forum Renault