DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

43 Pages « < 40 41 42 43 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rugina in praguri si aripi spate

goaspy
post 9 Apr 2014, 13:09
Post #1231


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 September 13
From: Sibiu




Sunt in Sibiu. Am cautat aripi noi la magazinele mai mari si nu am gasit, dar nu am luat toate magazinele la rand.

Oalele si aripile spate sunt varza, aici se baga tinichigiul, dar pe fata mi-a recomandat vopsitorul sa le schimb cu totul.


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciponex
post 9 Apr 2014, 17:16
Post #1232


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 November 07
From: Iasi




Maine, sau cel tarziu vineri cred ca ajung pe la magazinul de unde am luat eu. Daca mai gasesc, te anunt.


--------------------
Dacia SupeRNova clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lee50mihai
post 9 Apr 2014, 17:21
Post #1233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 348
Joined: 8 March 08
From: Bucuresti




Salut Ciponex.
Daca faci gestul asta ,fii dragut si da-mi si mie de stire .
Multumesc anticipat.
Numai bine !


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Rapsodia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goaspy
post 9 Apr 2014, 19:14
Post #1234


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 September 13
From: Sibiu




Mersi mult, am mai sunat la cateva magazine dar nu am avut noroc, si unele care pareau promitatoare in sectiunea Bazar s-au dat deja.

UPDATE

Se pare ca se mai shimba norocul, am gasit la Remat o Nova cu aripi bune, 90 lei bucata:

Aripi

In rest e pe drumul cel bun, work in progress, am mai dus un mastic pensulabil sa dea pe imbinari:

Spate Inainte - Spate Intermediar

Oale Inainte - Oale Dupa

Ciponex, mersi de initiativa.

This post has been edited by goaspy: 10 Apr 2014, 16:30


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciponex
post 10 Apr 2014, 21:42
Post #1235


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 November 07
From: Iasi




Am fost azi sa intreb si pt rulmentul meu hidraulic si pt aripi. Din pacate nu au mai avut pe stoc de ceva vreme (eu am cumparat anul trecut prin aprilie-mai). Am lasat nr meu de telefon sa ma sune daca mai gasesc... atat rulment pt mine cat si aripi.


--------------------
Dacia SupeRNova clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 Apr 2014, 09:31
Post #1236


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Rugina persista, propietarul insista. De curand s-a rupt lipitura chederului de la luneta si a intrat si apa in portbagaj. Am pus mastic insa tot intra pe undeva. Trebuie sa iau din nou la bibilit chederul si sa il indop cu silicon. Si cred ca trebuie sa pun purfix sau ceva pe hayon ca sa faca priza cu chederul ei, pentru ca se infiltreaza apa intre hayon si cheder, in partea dreapta.

Stiam ca am rugina in interiorul hayonului insa vad ca a inflorit si mai rau, rau de tot. O sa curat cat de bine pot, o sa caut ceva maclavais anti-rugina si silicon la greu. De dat jos luneta si de pus la loc, este ceva mai complicat. Ma dispera rugina la masinuta asta insa cat de tare masina insista sa fie dusa la fier vechi, la fel de tare insist si eu sa o mentin pe linia de plutire. dry.gif

Dupa ce voi rezolva problemele tehnice actuale (radiator racire, conducte benzina, etc), urmeaza o noua bibilire asupra tuturor punctelor de rugina ce au re re re...aparut. Praguri, usi, aripi, revopsit capota, revopsit un panou de usa ce are o urma de cheie, si altele. wacko.gif

This post has been edited by Maskatu: 21 Apr 2014, 09:37

Attached thumbnail(s)
20140420_145244.jpg ( Size: 2.33mb ) Number of downloads: 1010
20140420_145253.jpg ( Size: 2.3mb ) Number of downloads: 1032
20140420_145301.jpg ( Size: 2.53mb ) Number of downloads: 996
20140420_145310.jpg ( Size: 1.98mb ) Number of downloads: 969
20140420_145317.jpg ( Size: 2.4mb ) Number of downloads: 961


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 21 Apr 2014, 11:01
Post #1237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Mai bine vopsesti toata masina si scapi de o grija pt 2-3 ani.

Vad ca Rapsodia mea inca se tine bine la capitolu rugina.Are si ea umpik la cheder la hayon si la capota dar ceva minor.

This post has been edited by donlucyan: 21 Apr 2014, 11:03


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 21 Apr 2014, 11:46
Post #1238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




La mine dupa ce l-am siliconat pe exterior intre tabla si cheder nu imi mai intra apa sub cheder pe interior.

Exact in partea dreapta se infiltreaza si la mine apa pe la chederul haion cat sa ajunga la contra aripa.
Ai siliconat si scurgerile de la cheder luneta?

This post has been edited by catalinski: 21 Apr 2014, 11:47


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evolution07
post 21 Apr 2014, 12:09
Post #1239


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 October 09
From: Bucuresti




Si pe mine m-a lovit rugina grav! dry.gif


Attached thumbnail(s)
IMG_20140421_124719.jpg ( Size: 1.25mb ) Number of downloads: 294
IMG_20140421_124726.jpg ( Size: 1.1mb ) Number of downloads: 312
IMG_20140421_125240.jpg ( Size: 1.52mb ) Number of downloads: 283
IMG_20140421_125248.jpg ( Size: 1.23mb ) Number of downloads: 287


--------------------
Dacia SuperNova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 Apr 2014, 20:01
Post #1240


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(donlucyan @ 21 Apr 2014, 12:01)
Mai bine vopsesti toata masina si scapi de o grija pt 2-3 ani.

  Vad ca Rapsodia mea inca se tine bine la capitolu rugina.Are si ea umpik la cheder la hayon  si la capota dar ceva minor.
*


Sa ne intelegem. Nu vopseaua este problema aici, ci tabla! Degeaba o "vopsesc" pe toata pentru ca rugina apare oricum la loc. Chiar si in zonele unde au fost decupate efectiv zonele ruginite, tot apare la loc in mici puncte. Doar vopsirea ei ar costa cel putin 1500 de lei la un nea fane sau 1000 de euro la service cu cuptor, asta daca ar fi fost fara rugina. Pentru reparatii chop-shop, mai scoti inca cateva sute de euro din buzunarel.

QUOTE(catalinski @ 21 Apr 2014, 12:46)
La mine dupa ce l-am siliconat pe exterior intre tabla si cheder nu imi mai intra apa sub cheder pe interior.

Exact in partea dreapta se infiltreaza si la mine apa pe la chederul haion cat sa ajunga la contra aripa.
Ai siliconat si scurgerile de la cheder luneta?
*


Am siliconat si eu tot parbrizul si toata luneta dar in timp s-a uscat siliconul si a crapat si uite necazul...

QUOTE(evolution07 @ 21 Apr 2014, 13:09)
Si pe mine m-a lovit rugina grav! dry.gif
*


Fara suparare dar ce ai tu acolo nu s-a petrecut peste noapte. Aia e treaba de cel putin 2-3 ani. Nu stiu de cand ai luat tu masina insa daca o ai de 4-5 ani si te-ai fi uitat de atunci la oale, si le-ai fi carpit cat de cat nu se ajungea la stadiul asta. Acolo trebuie taiat tot pana la tabla curata si remodelate oalele din tabla curata.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suchea
post 21 Apr 2014, 20:41
Post #1241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 584
Joined: 7 March 09
From: Galați




@ Maskatu

Iti recomand sa dai jos luneta, sa refaci buza din fibra de sticla. Chederul neaparat nou, lipti pe interior si pe exterior cu mastic pentru parbriz si nu vei mai avea probleme; Eu asa am procedat si la parbriz

This post has been edited by suchea: 21 Apr 2014, 20:50

Attached thumbnail(s)
h2.JPG ( Size: 780.92k ) Number of downloads: 336
h3.JPG ( Size: 733.98k ) Number of downloads: 288
h4.JPG ( Size: 776.14k ) Number of downloads: 250
h5.JPG ( Size: 691.91k ) Number of downloads: 244
DSC00177.JPG ( Size: 974.98k ) Number of downloads: 254


--------------------
Dacia SuperNova 2001/confort - GL 61 TES
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=259258&hl=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Apr 2014, 07:24
Post #1242


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Interesant. Cat a costat toata distractia?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suchea
post 22 Apr 2014, 07:33
Post #1243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 584
Joined: 7 March 09
From: Galați




Am facut mai multe, am facut si oalele, si podeaua; anul trecut. Restul pozelor in link http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=259258&hl=


--------------------
Dacia SuperNova 2001/confort - GL 61 TES
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=259258&hl=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Apr 2014, 08:54
Post #1244


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am curatat vechiul chit si am pus din nou kit dar de data asta cu simt de raspundere. Am folosit bison transparent pentru ca stiam ca o dau pe langa. A intrat cam jumatate de tub. Apoi in interior am pus purfix dublu maro cauciucat. L-am aplicat pe hayon astfel incat cand in inchid purfixul sa cada direct pe cheder. Acum nu vad pe unde ar mai putea intra apa.

Ar mai fi totusi o idee sa verific acea bucata mica de tabla aflata deasupra aripilor spate. Am inteles ca pe acolo se ppate infiltra apa prin spatele aripii, direct in portbagaj.

This post has been edited by Maskatu: 28 Apr 2014, 08:54


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dheaven
post 28 Apr 2014, 10:10
Post #1245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 355
Joined: 23 November 12
From: bucuresti




apa in portbagaj o sa ai mereu datorita constructiei proaste a caroserie in spate .
la solenza s-a rezolvat problema prin coborarea scurgerilor de apa in V, motiv pt care solenza are mai mic portbagajul.practic la dsn nu se scurge apa ..se umple santul lateral cu apa si se infiltreaza...eu am pus silicon sub cheder si puri fix pe haion + am lasat in jos cuiul haionului ca sa etanseze mai fortat pe chedere dar partea proasta este ca trebuie apasat pe haion la inchidere..nu se mai inchide simplu si usor.


--------------------
Dacia Dsn clima 2003
Piese auto si utilaje constructii .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
epa2610
post 28 Apr 2014, 23:00
Post #1246


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 October 11




sal. eu am vazut la mine ca intra apa in portbagaj pe langa lampa spate.


--------------------
dacia supernova 2001/comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Apr 2014, 07:45
Post #1247


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Baga silicon. Eu asa am facut.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lee50mihai
post 29 Apr 2014, 11:23
Post #1248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 348
Joined: 8 March 08
From: Bucuresti




Salut,
Si eu am avut ceva probleme cu apa in portbagaj.Intra apa prin toate locurile posibile si imposibile.Dupa citeva incercari de etansare,cu luneta nedemontata,incercari ce nu au adus niciun rezultat pozitiv,am rezolvat trecind la metoda extrema.
Demontat luneta,curatat cheder pina la stadiul de "ca nou"(ambele canale-si la parbriz si la caroserie),curatat hayonul in zona de contact cu chederul,tot asa, ca nou.
Apoi cu cea mai mare indirjire,etansare la greu.Am folosit solutia cu care se lipeste parbrizul la Logan.Fara economie.in ambele canale ale chederului.Si asa am scapat de apa infiltrata pe la luneta.
Dar nefiind singurul loc de "acces" al apei in portbagaj,am procedat la fel si cu chederul de pe marginea portbagajului.fara scrupule,fara economie.Mentionez ca am pus cheder nou de Solenza(desi cred ca cel original de SN e mai bun dar nu se mai gaseste).
Si de doi ani nu mai am apa in portbagaj cind ploua.Mai gasesc citeva picaturi de la condens dar rar si numai cind sunt diferente mari de temperatura intre interior si exterior(masina calda,la soare si vine o aversa nesimtita ).
Si daca tot am intrat la subiectul asta,am si eu o problema,chiar daca este un pic "off-topic".Ma terorizeaza apa din capota de la motor.Indiferent de cantitatea de apa "ce cade de sus",cind deschid capota la motor - curge apa.Si cred ca ati vazut si voi,apa curge exact unde trebuie-pe cutia de sigurante si baterie.
Nu reusesc sa depistez locul sau locurile pe unde intra apa.
A rezolvat cineva problema asta?
Daca da ,astept si eu un sfat,o povatza.
Multumesc anticipat.

Numai bine !
Pentru moderator !
Ar mai fi totusi o idee sa verific acea bucata mica de tabla aflata deasupra aripilor spate. Am inteles ca pe acolo se ppate infiltra apa prin spatele aripii, direct in portbagaj.

Eu cind am ocazia sa am acces la un compresor cu aer(la vulcanizare,la statia de benzina)suflu cu aer in acea zona,in ambele sensuri,si dinspre portbagaj spre "jghiabul"de la plafon si invers ,spre porbagaj.Acolo se aduna o gramada de mizerii (frunze,noroi) Merita sa incerci.


This post has been edited by lee50mihai: 29 Apr 2014, 11:32


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Rapsodia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 12 May 2014, 21:50
Post #1249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Apa curge pe sigurante, pentru ca s-a perforat tabla de sub motorul stergatorului, care a ruginit sub covorul de antifon, lipit. Pe unde ajunge acolo, apa? Aripile, la imbinare pe stalp, nu au mastic sub ele, apoi in apropierea chederului, ele nu sunt corp comun cu jgheabul care vine dinspre stergatoare, iar chederul nu etanseaza la imbinarea lor. Acolo, la colt, pune o pasta siliconica sau orice altceva, care sa intregeasca jgheabul, dupa care bagi chederul, cu atentie mare la curba, dar lasand libera trecerea spre faruri, a apei. Apoi, capota sa calce bine pe cheder, sa nu treaca apa peste cheder, catre acea cavitate de la motorul stergatorului. La fel si in partea dreapta, mai ales ca acolo, fereastra de la intrarea aerului catre ventilator, e aproape la nivelul podului de asezare.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lee50mihai
post 17 May 2014, 15:56
Post #1250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 348
Joined: 8 March 08
From: Bucuresti




Salut,
Colegul PH-06 , multumesc mult de raspuns dar cred ca este o mica problema.Nu intra apa in masina,pe cutia de sigurante din cabina.In masina nu intra nici-un strop de apa,este super etansa,asta dupa ce am etansat tot ,caroserie-cheder,cheder-parbriz.
Problema mea este apa DIN capota motorului.Cum am mai spus,dupa fiecare aversa de ploaie,cind deschid capota,DIN capota curge apa.Cind e mai putina(apa) curge pe baterie si pe cutia de sigurante din compartimentul motor.Cind e mai multa apa,o oarecare cantitate de apa se duce prin capota si curge prin dreptul balamalei din dreapta a capotei (privit din fata masinei).
Nu reusesc sa depistez locul pe unde se poate infiltra apa.Am etansat tot ce tine de fanta de admisie a aerului spre compartimentul aerotermei.Degeaba.
Din experienta pe care o ai,ai mai intilnit asa ceva ?
Se exclude din discutie condensul deoarece fenomenul se petrece indiferent de temperaturile exterioare-interioare.Masina sta in parcare,uscata si la prima ploaie hop si apa in capota.
Numai bine !


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Rapsodia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 17 May 2014, 17:29
Post #1251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.848
Joined: 20 October 08
From: Buzau




E o problema de proiectare, careia am incercat si eu sa-i gasesc o rezolvare, insa fara succes. Procedez la fel ca tine. Dupa ploaie, scurgem apa din capota. biggrin.gif Avantajul e ca se intampla rar, masina stand in garaj de obicei.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Jun 2014, 07:32
Post #1252


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ce face carenajul prost amplasat asupra aripii stanga, dupa 13 ani. Am mai reparat o data dar am constatat ca problema nu a disparut. wacko.gif

Attached thumbnail(s)
20140628_191109.jpg ( Size: 2.56mb ) Number of downloads: 288


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 30 Jun 2014, 09:52
Post #1253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Nasol.
Nu cred ca mai merita carpacita aripa.Mai bine o schimbi si scapi de o problema.
Gasesti aripa in dezmembrari fara rugina,o antifonezi pe interior calumea dupa care i dai un strat de ulei+vaselina si nu mai are moarte .

Si eu am constatat niste puncte de rugina la aripile fata ,dar ceva minor nici nu se observa.Le-am facut la un meserias ca sa nu se extinda rugineasca mai mult ,dupa care le-am antifonat si le-am dat un strat de ulei +vaselina .
Dupa 12 ani si 155000km pot zice ca arata ok . smile.gif

This post has been edited by donlucyan: 30 Jun 2014, 10:05


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Jul 2014, 08:47
Post #1254


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mda. Daca iau alta aripa necedita revopsire totala adica fro 200-300 lei. Sau o fac singur la spray facut e culpare cu riscul sa sara vopseaua si sa nu iasa uniform.

Vroiam si eu sa dau aripile cu antifon dar mi-e scarba sa dau jos plasticele alea . De antifonat am antifonat tot inconjurul rotii pana jod la bascula plus grund inainte. Asta acum 4 ani. Aripa cealalta e ca noua ptlentru ca a fost inlocuita pe rcaul unui destept care m-a tamponat. Insa cea din stanga este originala.

Momentan am astupat gaura cu chit normal. Cand o sa am timp cumpar kit ci fibra si o astup calumea. Poate scot si plasticele de la roata sa o dau calumea cu antifon peste tot. Distractie mare... numai la dacie mai exista astfel de operatiuni demne de anii 70.

This post has been edited by Maskatu: 1 Jul 2014, 08:48


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 1 Jul 2014, 08:56
Post #1255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.848
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Dupa operatiunea pe care ai descris-o, cred ca n-ar strica un strat consistent de ulei+vaselina in acea zona(dupa ce se intareste antifonul).
Insa pentru un rezultat sigur si durabil, eu as opta pentru inlocuirea aripii cu una noua.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Jul 2014, 09:34
Post #1256


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




La cat costa o aripa noua (daca mai am noroc sa gasesc), plus un vopsit mai ok, ajung la 500 lei. Mai bine iau caseta de directie de banii astia....


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 1 Jul 2014, 09:50
Post #1257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Un prieten a gasit aripa de fata in dezmembrari cu 50lei si a mai dat 150lei la vopsit.
Daca astupi gaura aia cu fibra de sticla si o antifonezi ,dupa care i dai un strat de ulei si vaselina ar trebui sa te tina ceva timp.
Nu trebuie neaparat sa fie aripa noua,poti cauta una fara rugina si o antifonezi tu calumea si cu vaselina si nu mai ai treaba cu ea.
Cu 200-250lei scapi decat sa stai mereu sa o carpacesti.


http://www.pieseauto.ro/aripa-fata/dacia/d...1706143758.html

http://www.pieseauto.ro/aripa-fata/dacia/s...-608005367.html

This post has been edited by donlucyan: 1 Jul 2014, 09:58


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinnx2
post 1 Jul 2014, 09:58
Post #1258


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 22 March 14




Antifonul , vaselina si uleiul se pun pe partea interioara a aripii ? Pe exterior unde este vopseaua nu se face nimic ? Intreb pentru ca in ceva timp o sa am si eu probleme cu tabla si vreau sa stiu ce este de facut preventiv.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 1 Jul 2014, 09:59
Post #1259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.588
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




e ca o rana cu puroi pe care pui direct leucoplast smile.gif asteapta-te sa coaca smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 1 Jul 2014, 09:59
Post #1260


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Intai faci rugina de pe aripa dupa care antifonezi aripa pe interior si dupa aceea dai cu ulei si vaselina .

This post has been edited by donlucyan: 1 Jul 2014, 10:01


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
43 Pages « < 40 41 42 43 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 16:43
Forum Renault