DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

48 Pages « < 46 47 48 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

Adrian2002
post 2 Oct 2022, 11:48
Post #1411

Membru incepator

Group: Members
From: Timișoara

Mai am un sfat, pentru cine doreste:

De obicei, la statiile de taxare unde pretul este de 60 MKD-1 EUR, merita sa schimbati Dinari macedoneni, nu numai pentru a iesi mai avantajos la restul statiilor de taxare, dar si pentru a face unele cumparaturi(Este deja al doilea an cand am oprit in Macedonia de Nord pentru a face cumparaturi la magazinul "KAM Market", un fel de Kaufland, dar cu marime de Profi, hai sa zicem Carrefour Market).Mentionez ca am oprit sa cumpar unele produse care erau mai ieftine decat in tarile de destinatie(Dupa ce am comparat preturile in prealabil, pe site-uri de genul Hikersbay sau Numbeo).Fata de Albania nu a fost o diferenta asa spectaculoasa de pret la unele produse, dar tot am iesit mai bine cumparand unele chestii din NMK.
Fata de Grecia in schimb, recomand cu caldura, daca va luati din Macedonia produse gen bere sau alimente(Sunca, Lactate, Paste, Cartofi, Rosii, etc.), deoarece veti face economii cu siguranta!

Desigur, opreste cine vrea la marketul mentionat(Au si alte firme, Stokomak, Kipper Market, Reptil, care sunt la fel, printre cele cu preturi bune din NMK), cui nu doreste sa se abata 2-3 km de pe autostrada pentru a face cateva cumparaturi, nu-i pot recomanda acest "aranjament".

P.S. Sigur s-a mai mentionat partea cu schimbul de denari pe autostrada pe acest forum, dar postarea se doreste mai mult ca un indrumator pentru cei care mai vor sa faca economii pentru concediul din Grecia biggrin.gif .

--------------------
Renault Megane 2 sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Oct 2022, 11:16
Post #1412

Membru autentic

From: Tziganistan

Daca platesti cu cardul revolut, nu e acelasi lucru? Stiu ca mergea si cu cardul.

Referitor la preturi, da, Grecia mi se pare extrem de scumpa pentru ce nivel de trai au, merita aprovizionarea din Macedonia.

This post has been edited by Laurentziu83: 3 Oct 2022, 11:16

--------------------
Renault/Cube/Cube Megane 3 1.6 16V / Nature EXC / Cross Race 2009 / 2021/ 2021
Mintile luminate discuta idei, mintile medii discuta evenimente iar mintile reduse ii discuta pe altii.
+
einstein1984
post 3 Oct 2022, 15:50
Post #1413

fan Dacia

From: Bucuresti

pai pe insule costa logistica, in zone turistice te arde ca e zona turistica.... Asa daca te duci in ferentari normal ca e mai ieftin ca la mega de la unirii.

--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
Argumentele ad hominem sunt arma prostului.
+
Adrian2002
post 3 Oct 2022, 16:05
Post #1414

Membru incepator

From: Timișoara

QUOTE(Laurentziu83 @ 3 Oct 2022, 11:16)
Daca platesti cu cardul revolut, nu e acelasi lucru? Stiu ca mergea si cu cardul.
*

Probabil ca da, dar nu as putea sa iti dau un raspuns sigur pentru ca nu am platit niciodata cu cardul in Macedonia(Dar da, se poate plati cu cardul).

--------------------
Renault Megane 2 sedan 2008
+
Laurentziu83
post 3 Oct 2022, 16:57
Post #1415

Membru autentic

From: Tziganistan

QUOTE(einstein1984 @ 3 Oct 2022, 16:50)
pai pe insule costa logistica, in zone turistice te arde ca e zona turistica.... Asa daca te duci in ferentari normal ca e mai ieftin ca la mega de la unirii.
*

Eu ziceam inclusiv de zone neturistice, gen prin partea de vest sau orase gen Serres sau Kalamata. E foarte scumpa Grecia desi cam pute a saracie pe acolo.

La Mega la Unirii ai aceleasi preturi ca la Mega din Targu Ocna, dupa cum la Lidl in Valeni ai aceleasi preturi ca la Lidl la Eforie sau Mamaia nord, de aia si fac o groaza de bani supermarket-urile alea in sezon, pentru ca au preturi mai mici decat excrocii locali. Nu stiu insa daca e aceeasi regula in Grecia.

This post has been edited by Laurentziu83: 3 Oct 2022, 16:59

--------------------
Renault/Cube/Cube Megane 3 1.6 16V / Nature EXC / Cross Race 2009 / 2021/ 2021
Mintile luminate discuta idei, mintile medii discuta evenimente iar mintile reduse ii discuta pe altii.
+
einstein1984
post 4 Oct 2022, 07:29
Post #1416

fan Dacia

From: Bucuresti

la mega nu ai acelasi preturi, am vreo 3 pe o distanta de 2 statii de autobuz cu preturi diferite. La paine o fi la fel, dar la mezeluri de exemplu nu e la fel.

--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
Argumentele ad hominem sunt arma prostului.
+
cccccc
post 5 Oct 2022, 14:04
Post #1417

Membru autentic

gogle ma trimite de la topolovatul mare la jebel pentru deplasarea spre grecia. adica dj 572, 592, 592A, 693B.
care stiti starea drumului? am vazut zone cu criblura.

--------------------
dacia dacia 1972
+
rue
post 5 Oct 2022, 19:43
Post #1418

Membru autentic

From: Internet

Niste colegi din grupul moto zic că de la Buziaș la Jebel s-au plombat recent și sunt și zone cu covor nou. Sunt și zone cu denivelări.
Până la Buziaș era ok acum jumătate de an.
Drumul e egal daca mergi pe Recaș Timișoara Jebel, ca distanță tot 60 km și că timp.doar că vei traversa Timișoara. Depinde ora la care mergi, dar drumul va fi sigur ok. Pune Waze și vezi.

This post has been edited by rue: 5 Oct 2022, 19:47

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20221005_203334.png ( Size: 336.25k ) Number of downloads: 78

--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
+
cccccc
post 5 Oct 2022, 20:14
Post #1419

Membru autentic

multumesc.
intradevar de la buzias la jebel drumul ok. asa arata stret view. si cel dela topolovatul mare la buzias. insa de la iesireade pe autostrada la topolovat eu vad criblura. daca dau traseul de acolo imi arata ca prin timisoara este mai scurt.
se poate ca portiunea cu criblura sa fie o problema rezolvata probabil de la vremea imaginilor google

5 Oct 2022, 20:21:
in vara am trecut timisoara in drum spre croatia, am alimentat la aral si pe la 6/5 am fost in granita. cam la aceasi ora incerc sa trec si la vara

This post has been edited by cccccc: 5 Oct 2022, 20:21

--------------------
dacia dacia 1972
+
rue
post 5 Oct 2022, 21:36
Post #1420

Membru autentic

From: Internet

Cum zicea unu de pe grupul moto "merge, e ok. ca doar nu duce oala cu ciorba plină"

--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
+
cccccc
post 3 Jan 2023, 07:37
Post #1421

Membru autentic

nu cred ca imi schimb traseul in conditiile in care bulgaria este primita in spatiu. primirea lor este in beneficiul celor din sudul tarii. scapa de o coada serioasa in sezon.

ce sa faci noi am adoptat pozitia de forta si nu a tinut. in plus ziaristi au mazgalit tot ce a fost construit. sper sa le vina mintea la toti. diplomatia lipseste democratiei noastre.

--------------------
dacia dacia 1972
+
48 Pages « < 46 47 48
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th January 2023 - 11:41
Forum Renault