DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bataie si zgomote Solenza fata, bucsi, bielete, pivoti etc

zeghe
post 11 Apr 2012, 13:57
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 April 12




Salutare
La slz mea am o mare problema. La plecarea de pe loc daca ridic mai repede ambreiajul se aude un clanc, ca si cum ar fi un spatiu gol inainte sa se puna in miscare. Tot astfel de zgomot se aude si la schimbarea vitezelor cand apas ambreiajul dar si cand iau piciorul de pe el. Culmea e ca nu se aude nimic in viraje. Durerea mea mare este ca si pe drum drept, sosea buna, chiar si scoasa din viteza(in mers) se aude sub masina un tac tac tac tac - nu foarte tare ce-i drept dar deranjant.
Nici un mecanic cunoscut nu-mi spune exeact ce are. A mai patit cineva la fel???


--------------------
Dacia Solenza 1.4 2004 - 03ckb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir Andrew
post 19 Apr 2012, 20:20
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 534
Joined: 11 December 07
From: Galati




Iti pot spune doar despre plecarea de pe loc ca e bieleta antirului. Este cea care tine cutia de motor. Mie imi troncanea la plecarea de pe loc. Facea un trosc oribil. Dupa ce am schimbat-o nu am mai avut acel troznet. Problema la tine poate sa fie atat de veche incat sa nu mai tina bine si sa se manifeste si la drum lung. Verific-o urgent. Daca acel cauciuc/burduf mic e uzat, sta fier pe fier si troscane de mama focului.
Recomandarea mea e sa o schimbi si vb apoi daca mai face.


--------------------
Dacia Logan 2011/Prestige/1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ruppetz
post 21 Apr 2012, 17:16
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 16 February 12




Mie imi trancanea la plecarea de pe loc, daca acceleram mai brusc. Am citit p-aci ca ar fi bieleta antirasturnare, am schimbat-o si facea tot asa, am recitit p-aci ca bieletele mai ieftine is naspa, am luat una mai scumpa, evident ca tot asa facea. Am dat scutul jos si am vazut ca atingea o protectie metalica in partea din fata a scutului, deasupra lui (erau 2 urme pe scut). Am repus protectia aia la locul ei (era sarit un surubel, notat in poza cu 1), am dat niste ciocane la scut si nu mai suna. Daca ai un zgomot ritmic ce se manifesta cam pe la aceleasi nr de rpm, indiferent in ce viteza esti, cel mai probabil ca este protectia aceea din aluminiu (scutul termic, notat in poza cu 2), asta vibreaza si la anumite rpm atinge esapamentul. Asta trebuie indepartat de esapament sau 'lipit' de el. Bafta.

Attached thumbnail(s)
scut_termic.jpg ( Size: 85.01k ) Number of downloads: 2091


--------------------
DACIA Solenza Confort 1,4 MPI 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catadrx
post 25 Apr 2012, 19:56
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 25 April 12




am avut si eu o problema asemanatoare cu solenza mea imi batea foarte tare in mers am fost la un mecanic mi-a spus ca e planetara scurta am cumparat alta am schimbat-o tot asa facea , s-a uitat si la planetara lunga si i-a gasit buba avea un rulment cu ace spart de la tripoida aceea sau cum se numeste a schimbat-o si nu am mai avut probleme


--------------------
Dacia Solenza Dacia Solenza 2004 Scala - CL-03-XXU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_ro2004
post 7 May 2012, 21:39
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 12 January 12
From: Bucuresti




Salut! Am o problema la solenza mea, dupa un drum mai lung a inceput sa scartaie directia atunci cand virez. M-am bagat pe sub ea, am scos burdufurile de la bielete si am bagat vaselina exact la intrarea in caseta de directie pe ambele parti dar scartaitul nu s-a ameliorat. Mai exista vreo metoda de gresare a casetei de directie sau trebuie schimbata? Mentionez ca scartaitul este mai puternic la extremitatea dreapta a casetei de directie (caseta e fara servo)


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mecanicosu
post 13 May 2012, 14:08
Post #186


Membru


Group: Members
Posts: 296
Joined: 6 January 12
From: Tecuci jud Galati




Sall am schimbat si eu bucsile de la bara de torsiune dar dupa 4 zile am Inceput sa aud iar bataile pe car le aveam Inainte.Care ar putea sa fie cauza ?sa se si dus bucsIle de la bara de torsiune din nou?Le-am cumparat de origine renault ROG AJUTOR!!! 1zhelp00.gif

This post has been edited by mecanicosu: 13 May 2012, 14:09


--------------------
Dacia Solenza Clima cu apucături de bmw 2004
Prima Dacie care i-a readus pe Romani In randul Europenilor :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaaL
post 16 May 2012, 08:27
Post #187


Membru psihic instabil


Group: Members
Posts: 493
Joined: 21 November 11
From: București




Salut, am si eu un prieten si cica se aude un zornait la roata dreapta fata la denivelari. un zornait precum 2 monezi asa . cica a schimbat de curand amortizoare , bucse , bielete... aveti idee de la ce poate fi?


--------------------
Dacia / Skoda . Solenza / Octavia . 2003 / 2007 .
-----------------

"Prefer sa fiu prostu' dintr'un grup de destepti decat invers " -Cheloo

____________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drog
post 16 Jun 2012, 10:17
Post #188


Razvanel


Group: Members
Posts: 74
Joined: 2 February 09
From: Iasi




Rulmentii axiali de la amortizoare ia schimbat?


--------------------
Dacia Solentza Scala/2003 - IS-06-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionik_e4
post 16 Jun 2012, 12:37
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 17 February 11
From: Constanta




Asa am patit si eu si am constatat cu stupoare ca nu aveam sigurante la placutele de frana


--------------------
Daewoo Matiz 2006 - CT 11 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutzv
post 17 Jun 2012, 22:29
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 18 May 10
From: Petrosani




Eu am solenza de 5 ani si anul asta am constat ca placutele de frana au sigurante:))
De obicei placutele de frana le-am schimbat eu de-a lungul celor 5 ani dar negasind la cele vechi sigurantele , nu mi-am imaginat ca ar trebui sa fie acolo asa ceva. Culmea e ca de vreo 2 ori am facut operatia de schimbare in service, dar nici cei de acolo nu au zis nimic.
De curand am desfacut roata unui prieten si el avea. Drept e ca atunci cand erau placutele mai uzate , auzeam si eu acel zornait de monede pe la roti.
Acum tocmai am schimbat placutele si am pus si eu sigurante sa fie treaba bine facuta.

Toate cele bune


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 Mpi 2004 - HD-06-CNN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirel22
post 22 Jul 2012, 09:40
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 March 12




salut.knd depasesc 80 km/h incepe sa se auda o bataie in timp ce o accelerez in linie dreapta si viraje micii stanga, iar knd am greutate nu se mai aude nimic dar dak pun frana mai tare se aude o trancaneala dar nu tare sau dak merg pe drum de tara mi se aude o trancaneala in partea stanga.


--------------------
Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabrielcarligeanu
post 19 Sep 2012, 11:51
Post #192


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 September 12




Salutare, am si eu o problema: cand plec de pe loc mai tare putin, se aude un barait sub masina in fata. Aveti idee de la ce ar putea fi?


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 19 Sep 2012, 12:26
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.848
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Verifica scutul, poate este putin atins/indoit si atinge in baia de ulei sau catalizator. De aici ar putea proveni zgomotul in anumite regimuri de turatie.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabrielcarligeanu
post 20 Sep 2012, 12:51
Post #194


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 September 12




Mersi de info BoR, am verificat scutul si este prins bine in toate suruburile, nu atinge de nimic, am schimbat si bieleta antirasturnare(rasucita, antibalans... etc cum i se mai zice), ideea e ca se aude acel barait doar la plecatul de pe pe loc, nimic in curbe sau accelerari sau orice altceva. Ma gandesc... o fi rulmentul de din cutie de viteze? ala de la planetara? A mai patit cineva asta?


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitraco
post 17 Oct 2012, 11:41
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 15 March 11




QUOTE(ramsen @ 30 Apr 2010, 21:22)
la mine cind am cumparat solenza la 3 luni a inceput sa scirtiie pe dreapta fata...am intrebat doctorul care imi umbla cind este nevoie la solenza si ...a spus asa...injecteaza capul de bara...am executat ordinul si dupa nu a mai scirtiit deloc...volanul si la mine mergea un pic greu ...am pus ulei de motor bun la flansa amortizor aia de sub capota motor si acum imi merge bestial de usor
*




Pe unde ai pus ulei la flansa? La mine volanul se roteste usor insa imi sacadeaza doar pe revenire din viraj in mers. De un an jumate ma chinuie problema asta si se pare ca se accentueaza cu trecerea timpului si nu datorita conditiilor de mers. Intre timp am schimbat bucse bascula, bielete directie, capete de bara, pivoti, refacut unghi de fuga - volanul tot sacadeaza.


--------------------
Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr04www
post 17 Oct 2012, 12:02
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.117
Joined: 13 October 09
From: Bucuresti




Pai schimba rulmentii axiali de la amortizoare, ca din cauza asta se roteste volanul sacadat. Sunt cam 20-25 de lei/bucata.

This post has been edited by tr04www: 17 Oct 2012, 12:02


--------------------
Renault Talisman Intense 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitraco
post 24 Oct 2012, 22:59
Post #197


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 15 March 11




QUOTE(tr04www @ 17 Oct 2012, 12:02)
Pai schimba rulmentii axiali de la amortizoare, ca din cauza asta se roteste volanul sacadat. Sunt cam 20-25 de lei/bucata.
*


I-am schimbat.

S-a diminuat considerabil dar tot se simte fin sacadarea in viraje.
Am montat si rotile de iarna daca tot am umblat la puntea fata (cumparate noi anul trecut jante si anvelope, echilibrate, nelovite si rulate un sezon).

Sincer, nu mai am nervi, o las asa...

Multumesc pentru raspuns.


--------------------
Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius c
post 25 Oct 2012, 20:22
Post #198


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 13 October 10




de la un timp cand merg pe drumuri cu denivelari am niste troncaneli pe fata eu cred ca sunt duse flansele de la amortizoare , am schimbat amortizoare , rulmentii axiali, pivoti, bucse bara stabilizatoare, planetare, bratele,bieleta antirasturnare,strans caseta de directie, flansele au ramas neschimbate,cand ma apas pe botul masini si tin tija amortizorului cu mana se simte un joc [ o troncaneala],poate am omis ceva ,ceva sfaturi nu ar strica si daca a mai intalnit cineva aceasta ''mica problema'' P.S flansele sunt cele originale masina are aproximativ 194000 de km


--------------------
dacia solenza 1.9 diesel 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 31 Oct 2012, 19:37
Post #199


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Troncaneli poti avea si de la placutele de frina. Unele cam joaca in etrieri.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DIRTYDOG
post 31 Oct 2012, 21:27
Post #200


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 5 July 11
From: IASI




Verifica daca furtunul de plastic care imbraca spira de la arc ce vine in contact cu talerul interior nu s-a deteriorat in timp. Apar zgomote metalice, troncaneli si din acea zona, practic sta fier pe fier intre spira de la arc si taler.


--------------------
DACIA LOGAN 1.0 SCE 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 1 Nov 2012, 06:58
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




a incercat sa monteze cineva amortizoare fata de logan pe solenza?am masurat prinderile de fuzeta si corespund. in rest nu mai stiu...


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 18 Nov 2012, 19:45
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




De la o anumita viteza se aude sub masina in partea dreapta fata un fel de vajait cu bataie, parca ar intra in rezonanta la o anumita viteza. De la ce poate fi?
Suspectez rulmentul dreapta fata. Aveti alte pareri?

19 Nov 2012, 18:48:
Inca o observatie:In viraje nu se aude nimic, in schimb, in linie dreapta ma apuca disperarea de la zgomot.
Ceva pareri?

This post has been edited by cosstti: 19 Nov 2012, 18:48


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shade4free
post 19 Nov 2012, 19:34
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 23 March 10
From: ......




asa am patit eu odata,,,la mine au fost bucsele de la bara de torsiune
Atingea undeva bara de torsiune ,trosnea pocnea vibra,eram pe la galati,era noapte,am zis ca nu mai ajung acasa,
verifica bucsele poate,poate


--------------------
... scala ..... - ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 20 Nov 2012, 07:28
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Bucsele de la bara de torsiune sunt ok.
Azi caut rulment fata pentru inlocuire.
Explicatia este destul de simpla: atunci cand virez jocul din rulment tinde sa se anuleze (camasa exterioara a rulmentului este fortata sa-si schimbe axa de simetrie in raport cu cea interioara si colivia cu bile ruleaza intre cele doua camasi anuland jocul produs de la uzura).
In schimb, atunci cand rulez in linie dreapta, axele celor doua camasi ale rulmentului nu isi schimba (cel putin teoretic) axa de simetrie si datorita uzurii , colivia cu bile isi amplifica jocul intre camasi si implicit zgomotul .


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supertorr
post 21 Nov 2012, 18:25
Post #205


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 14 October 11
From: Targoviste




Am avut si eu un troncanit la puntea fata care se auzea cand mergeam in linie dreapta pe teren accidentat sau peste denivelari si era din cauza bucselor de la bara de torsiune care erau foarte uzate(in special cele de la capete care se uzeaza mai repede) iar bara de torsiune se deplasase putin spre dreapta atingand pe sub masina, provocand zgomot . Dupa ce am schimbat cele 4 bucse de la bara de torsiune directia este mai ferma iar in viraje masina nu se mai inclina ca inainte...recomand sa se verifice starea pivotilor dar si a bucselor de la bascule care se uzeaza de la calitatea proasta a drumurilor din Romania...4 bucse bara torsiune(Ardeleana)=12lei; 4 bucse bascula(Ardeleana)=40 lei; 2 pivoti(Moog)=~70 lei;


--------------------
DACIA SOLENZA 2005 CONFORT
[B][COLOR=blue]Dacia Solenza 1.4MPI Confort 2005[/COLOR][/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 23 Nov 2012, 18:40
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Am schimbat rulmentul si s-a facut liniste.
Operatia de schimbare a rulmentului nu se poate face in fata blocului.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Taka
post 28 Nov 2012, 08:36
Post #207


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 17 November 09




Am schimbat recet,amortizoare fata,bucse bara stabilizatoare,pivoti...si totusi cand iau o groapa o denivelare se aude o trancaneala pe fata...Flansele nu le-am schimbat,iar la brate defiecare data cand intreb mecanicul trage cu levierul si le impinge,zice ca sunt bune bucsele...
Bieleta antiruliu schimbata(cu toate ca nare traba cu denivelarile)
sugesti la fanse....schimbate sau..?


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel.m
post 7 Jan 2013, 14:32
Post #208


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 January 13




salut. am si eu o problema la batrana mea solenza ,,,, tongue.gif cand trec peste denivelari sau motorul este fortat si terpideaza se aude o bataie in volan in mod repetat zdroncane volanul... si cand misc de volan pe loc stanga dreapta repede se aude un zgomot ca o bataie in fiecare directie si in stanga si in dreapta,,, ce ar putea fi? m am gandit ca e bucsa de la caseta de directie adica cea din dreapta ca in stanga se afla impingatorul .... a mai avut cineva problema asemanatoare? ms . anticipat..
http://static.daciaclub.ro/style_emoticons...ult/biggrin.gif

7 Jan 2013, 15:36:
am uitat sa precizez ca nu am probleme cu directia nu trage stanga dreapta deloc si nici la viraje nu are joc in caseta ... doar ca se aude bataile in volan .. caseta este mecanica ....


This post has been edited by cornel.m: 7 Jan 2013, 14:36


--------------------
dacia solenza 2004 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PETRE28
post 16 Jan 2013, 18:47
Post #209


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 15 January 13




Salut...am si eu o problema la solnita mea,tot la fel cu batai la plecarea de pe loc si la schimbarea vitezelor,si cind bate trage greu masina simt ca moare motoru,va rog daca a patit cineva ca mine sa ma ajute?


--------------------
dacia solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
virgilvwu
post 17 Jan 2013, 21:30
Post #210


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 January 09




Salut.Cornel M,am avut si eu problema ta cu trosnitul volanului.|Este de la coloana de directie,mai exact axul volanului,se aude si pe loc cand misti usor stanga dreapta de volan un fel de tzacanit asa.La mine se auzea doar odata cand plecam de pe loc se auzea o troznitura.Am schimbat axul volan si am scapat de bele.este vreo 500 de lei cel cu servo,dar trebuie sa te duci la un service buicel,mai ale daca ai airbag,trebuie dezactivat,desfacut volanul,contactul ,etc.Daca vrei sa-l incerci pe al meu ti-l dau cu toata placerea,facea doar cand miscam prima data volanul.

17 Jan 2013, 22:33:
Salut .Petre la tine poate sa fie de la bieleta antirasturanare de sub masina,o piesa rasucita ce tine motorul de caroserie,daca ai joc la aia de acolo este.Daca nu poate sa fie din ambreiaj ,la mine din ala este,se deformeaza usor placa de presiune cand cupleaza se simte vibratia aceea.

This post has been edited by virgilvwu: 17 Jan 2013, 21:33


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 20:05
Forum Renault