DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

27 Pages « < 20 21 22 23 24 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vs-uri cu duster

danielst
post 8 Nov 2010, 14:16
Post #631


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




@neamistrie, felicitari pentru un vs realmente cerebral


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 8 Nov 2010, 16:58
Post #632


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Potential concurent duster:

http://www.topgear.ro/stiri/direct-de-pe-fundul-lacului

8 Nov 2010, 18:31:


http://www.money.ro/ce-suv-pregateste-renault_760771.html

This post has been edited by asgard1955: 8 Nov 2010, 18:31


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Nov 2010, 23:25
Post #633


-


Group: Members
Posts: 21.911
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(asgard1955 @ 8 Nov 2010, 16:58)


QUOTE
Jurnaliștii de la Autocar.co.uk au publicat primele imagini spion cu  prototipul crossover-ului Renault. Cu numele de cod X87, noul Renault se va baza pe șasiul lui Juke, dar inginerii francezi încearcă să găsească soluții pentru a incorpora cât mai multe componente de la Qashqai.


Pe platforma lui Juke trebuia sa fie Duster la pretul de acum. Juke are solutii tehnice de generatie mai noua, dar construite low-cost.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 10 Nov 2010, 06:36
Post #634


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




"...primele imagini spion cu prototipul crossover-ului Renault. Cu numele de cod X87, noul Renault se va baza pe șasiul lui Juke"

parca X87 era altceva mai mic..... blink.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 10 Nov 2010, 08:35
Post #635


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Stepway facelifted?


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 10 Nov 2010, 18:33
Post #636


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10






--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 11 Nov 2010, 09:34
Post #637


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




Din ce au prezentat cei de la top gear mie mi se pare ca agregatul este o corcitura dintre Opel Antara, Nissan Quasqai, Chevrolet Captiva.... si poate ca mai sunt si altele care au contribuit la designul agregatului.

Nu ca Dusterul are cine stie ce design futurist, dar macar nu seamana izbitor cu nimic de pe piata... parerea mea


Cu bine

This post has been edited by saddan: 11 Nov 2010, 09:35


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxidus
post 16 Nov 2010, 19:36
Post #638


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 11 February 10




Consider ca ziaristii care au ales Dusterul ca singurul SUV din finalistele pentru masina anului in Europa au dat un verdict destul de clar privind comparatiile care sau facut cu Yeti, IX35 sau ASX.

Interesante sunt motivele pentru care Duster a ajuns in marea finala.


--------------------
Skoda Octavia 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 27 Nov 2010, 18:57
Post #639


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Bravo neamistrie !! Intradevar ai fost foarte obiectiv. Ai pus plusuri ai pus si minusuri. Inainte sa-mi iau primul Duster am fost la Geneva, am vazut si ASX-ul , mi-a placut dar mi-am luat Duster si acum dupa ce am citit tot ce ai scris imi dau seama (desi nu ne cunoastem ca sa ne fi vorbit) ca am gandit ca si tine inainte de achizitie si dupa destule masini SH dar si noi. Felicitari pentru obiectivitate inca odata in comparatia cu ASX. Iata cateva elemente clare pro Duster in acest VS:

1. Pret de achizitie
2. Dotari corecte (poate pentru unii modeste - dar ce e simplu e si de durata)
3. Motorizare dci (ASX se lanseaza cu un diesel despre care se aud numai lucruri bune dar nu stim inca ce va fi - vezi WV de 140cp tdi care la lansare era plin de miere si acum stie toata lumea ca e de ....kko)
4. fiscalitate redusa
5.costuri de intretinere (la mine 300 lei prima revizie, 600 lei a doua)
6. capacitati off road (unghiuri de atac, iesire, ventral)
7. spatiu REAL interior
8. consum verificat la motorizari dci - mic


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 27 Nov 2010, 22:20
Post #640


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




600 lei la a doua revizie, ce se schimba la acesta revizie?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 27 Nov 2010, 22:35
Post #641


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




- filtru ulei
- filtru aer
- filtru polen
- filtru motorina
- ulei elf solaris dpf 5w30
- manopera


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Nov 2010, 11:04
Post #642


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




@pedrovl - Un mic comentariu la PRO-urile prezentate de tine:

1.Daca te raportezi strict la pret ca suma asa e, dar daca incepi o comparatie raport calitate/pret se schimba treaba.
2.Dotarile sunt la limita necesarului intr-adevar. Nu mori fara ce ofera concurenta in plus(in afara de ce se ofera in pachetul de siguranta). Problema e ca, exact ca la punctul 1 .. daca faci o comparatie strict a listelor de dotari te gandesti de ce nu costa mai putin Duster. Daca intri in alte amanunte pe langa listele de dotari senzatia se accentueaza.
3.Punctul acesta cred ca s-a vrut a fi o gluma. Altfel nu vad cum s-ar putea compara un td de 150cp, ultima generatie, 1.8l , distributie variabila, cu unul de 110, de generatie veche.. Sa nu comparam si restul aspectelor, gen c.v., consumuri, performante.
4.Si 1.8 sta destul de bine dpdv fiscalitate. Daca era peste 2.0 l era altceva. Desi, nu mi se pare un criteriu de comparare. Oricine doreste performante si alege o motorizare mai mare(fapt ce va fi posibil si la Duster, probabil in curand) isi asuma constient costuri fiscale mai mari.
5.Fals.. Costurile sunt relativ apropiate la destule marci.
6.Teoretic, la capacitati offroad Duster sta ceva mai bine. Practic, sunt sigur ca niciodata diferentele acestea nu se vor face simtite in utilizarea de zi cu zi. In cazul unui SUV e mult mai important comportamentul pe sosea... Daca am fi comparat masini de teren, intr-adevar aspectul offroad ar prima.
7.La alte masini spatiul este cumva virtual? Este tot atat de real. La capitolul acesta sunt perfect comparabile si chiar destul de similare.
8.Consumul mie mi se pare mare. Nici nu are cum sa mi se para altfel atata timp cat este similar cu cel obtinut de masini mai grele cu cateva sute de kg, cu motoare mai mari si mult mai puternice. De 1.6 16v nu mai comentez...

<span class='edit'>28 Nov 2010, 12:45:</span>
QUOTE(neamistrie @ 8 Nov 2010, 09:23)
Iar restul dotarilor in plus nu prea exista pentru ca ... traction control au amandoua (ASR, TCS) ABS, ESP au amandoua si asa mai departe singura diferenta intre ele este facuta de 3 airbaguri in plus pt asx. Si sa-mi fie scuzat dar nu dau 6000 de euro pe 3 airbaguri.

Da ok poate nu am fost corect pentru ca am comparat o varianta entry cu o varianta de top, dar prea putin ma intereseaza variantele lor, ma intereseaza dotarile unei masini la o comparatie sa fie aproximativ aceleasi, logica imi spune ca daca pentru aproximativ acelasi lucru dau 6000 euro in plus ... inseamna ca am nevoie de un control psihiatric, da de acord daca ar fi sa discutam despre variantele de top la ambele masini situatia s-ar schimba categoric in favoarea asx-ului dpdv al dotarilor, dar ce te faci cand dealerul te loveste cu un pret de 29166 EURO, fara alte optionale.
*



Iar ceea ce am citit aici m-a facut sa ma tavalesc de ras...Restul dotarilor in plus nu exista... radmasa.gif Decat 3 airbag-uri... Eu ma intreb ce lista de dotari a citit neamistrie, nu de alta, dar cel mai chel asx posibil, 1.6 2wd este mult mai dotat decat cel mai full duster posibil. De versiunea "entry" de la asx 4x4 nu mai comentez. De mare angajament comparatia, si foarte reusita. Iar afirmatia cu bietul asx comparat in versiune entry cu dusterul full e beton... radmasa.gif . Pentru mine e clar ca nici nu a citit lista de dotari. Altfel nu putea sa faca o asemenea afirmatie. Singura diferenta 3 airbag-uri.. laugh.gif

This post has been edited by PaulT: 28 Nov 2010, 11:50


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 28 Nov 2010, 13:36
Post #643


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




PaulT, romanul intinde plapuma la maxim cand isi cumpara masina.
N-avea bani de ASX, deci nici posibilitatea sa compare corect cele doua masini iar acum incearca sa-si demonstreze lui ca a facut alegerea perfecta.
Gandeste-te ca e prima si singura masina noua pe care o are (vad ca are 26 ani), se simte obligat s-o laude.

Eu nu i-as baga in seama. Duster e un gunoi low-cost marca Dacia by reno. Identic cu Logan, doar caroseria difera.
Pentru unii posesori ea e cel mai bun SUV din lume, doar pentru ca nu-si permit altceva, dar nici criticile constructive nu vor sa le accepte. Ei detin adevarul absolut. Noi astilalti (care mai avem posibilitate si de alte masini in afara de Dacia) suntem niste fraieri.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 28 Nov 2010, 15:36
Post #644


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Critica constructiva "Duster e un gunoi low-cost marca Dacia by reno" radmasa.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Nov 2010, 16:18
Post #645


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




@zanzie - Pe mine m-a deranjat de cand am citit "compararea cerebrala" faptul ca autorul afirma ca singura diferenta ar fi 3 airbaguri(printre altele). Dovada clara ca acea comparatie e oricum, numai corecta nu, o reprezinta si asa zisa "parere de rau" ca, probabil nu e corect ca a comparat Duster full cu ASX entry.. Adica intai da argumente cerebrale bazate pe (abureala) diferenta de doar 3 airbaguri, apoi are un moment de "sinceritate" si "apara" si ASX, care saracul e entry... apoi adauga "neintentionat" ca daca era sa compare cu ASX full, acesta ar fi ajuns la 29.000EUR. Adica da impresia ca o comparatie corecta de full Duster cu full ASX duce la o diferenta de 10500EUR.. radmasa.gif Asta bineinteles, uitand sa "mentioneze" ca cel mai chel ASX/Qasqai/Yeti sunt cu mult mai dotate decat cel mai full Duster.. In contextul in care primul post al userului respectiv pe acest forum este direct analiza "cerebrala" Duster-concurenta... Userul are in total 3 posturi pe daciaclub.. Toate in acest topic. La momentul respectiv m-am abtinut de la orice comentariu, dar vad ca unii chiar iau de bune chestiile alea. Eu stiu ca multa lume are tendinta automata de a simpatiza textul cand o parte din ideile expuse de cineva ii lauda(pe ei sau posesiunile lor, recte masina in cazul asta) si de a antagoniza cand cineva critica, indiferent de cat de argumentat o face. Dar, totusi, in general e bine sa filtrezi, cum spunea cineva pe aici. Despre Duster nu as spune ca este un gunoi, ci doar ca are un pret mult prea mare. La fel cum si Loganul are un pret mare comparat cu nivelurile la care s-a ajuns in piata auto. In conditiile in care preturile tuturor au scazut destul de serios la Dacia au crescut(in cazul Duster chiar intr-o maniera care pe mine sincer m-a deranjat - adica aruncarea fara nici cea mai mica avertizare in pret a 3-400eur peste cresterea de tva , in momentul in care toti importatorii compensau diferenta de 5%...) in conditiile in care de pe masini s-au scos componente si s-au simplificat la sange destule. Mai are rost sa amintesc care era raportul de pret dintre un Logan si concurenta la momentul 2004-2008? Nu cred. Atunci era un pret corect raportat la diferenta dintre masini. Acum.. Oricum, eu am si Dacia, si voi mai cumpara cu cea mai mare placere de la ei doar in momentul in care se va indeplini una din urmatoarele doua conditii:
1. Vor ajusta in jos preturile conform cu diferentele dintre masinile lor si ale concurentei.
2. Vor ridica nivelul calitativ pana la nivelul pretului pe care il cer...

This post has been edited by PaulT: 28 Nov 2010, 16:27


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fansuv
post 28 Nov 2010, 17:00
Post #646


Membru autentic


Group: Members
Posts: 545
Joined: 28 March 09




Duster e un gunoi low-cost marca Dacia by reno.

BUNA CRITICA- constructiva. Bravo zanzie. Ca si Ironik- dovediti critica constructiva.

UN GUNOI= DUSTER. Bravo. Un ligean. O prostie.
paulT la fel- nu suporta dusterul si critica si le constructiv.

This post has been edited by fansuv: 28 Nov 2010, 17:29


--------------------
logan 1.6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Nov 2010, 17:37
Post #647


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(PaulT @ 28 Nov 2010, 16:18)
@zanzie  -  Pe mine m-a deranjat de cand am citit "compararea cerebrala" faptul ca autorul afirma ca singura diferenta ar fi 3 airbaguri(printre altele). Dovada clara ca acea comparatie e oricum, numai corecta nu, o reprezinta si asa zisa "parere de rau" ca, probabil nu e corect ca a comparat Duster full cu ASX entry.. Adica intai da argumente cerebrale bazate pe (abureala) diferenta de doar 3 airbaguri, apoi are un moment de "sinceritate" si "apara" si ASX, care saracul e entry... apoi adauga "neintentionat" ca daca era sa compare cu ASX full, acesta ar fi ajuns la 29.000EUR. Adica da impresia ca o comparatie corecta de full Duster cu full ASX duce la o diferenta de 10500EUR.. radmasa.gif  Asta bineinteles, uitand sa "mentioneze" ca cel mai chel ASX/Qasqai/Yeti sunt cu mult mai dotate decat cel mai full Duster.. In contextul in care primul post al userului respectiv pe acest forum este direct analiza "cerebrala" Duster-concurenta... Userul are in total 3 posturi pe daciaclub.. Toate in acest topic. La momentul respectiv m-am abtinut de la orice comentariu, dar vad ca unii chiar iau de bune chestiile alea. Eu stiu ca multa lume are tendinta automata de a simpatiza textul cand o parte din ideile expuse de cineva ii lauda(pe ei sau posesiunile lor, recte masina in cazul asta) si de a antagoniza cand cineva critica, indiferent de cat de argumentat o face. Dar, totusi, in general e bine sa filtrezi, cum spunea cineva pe aici. Despre Duster nu as spune ca este un gunoi, ci doar ca are un pret mult prea mare. La fel cum si Loganul are un pret mare comparat cu nivelurile la care s-a ajuns in piata auto. In conditiile in care preturile tuturor au scazut destul de serios la Dacia au crescut(in cazul Duster chiar intr-o maniera care pe mine sincer m-a deranjat - adica aruncarea fara nici cea mai mica avertizare in pret a 3-400eur peste cresterea de tva , in momentul in care toti importatorii compensau diferenta de 5%...) in conditiile in care de pe masini s-au scos componente si s-au simplificat la sange destule. Mai are rost sa amintesc care era raportul de pret dintre un Logan si concurenta la momentul 2004-2008? Nu cred. Atunci era un pret corect raportat la diferenta dintre masini. Acum.. Oricum, eu am si Dacia, si voi mai cumpara cu cea mai mare placere de la ei doar in momentul in care se va indeplini una din urmatoarele doua conditii:
1. Vor ajusta in jos preturile conform cu diferentele dintre masinile lor si ale concurentei.
2. Vor ridica nivelul calitativ pana la nivelul pretului pe care il cer...
*




asa dom'le oameni rai, nu lauda asx-ul ca si cum ar fi a doua venire a lu' cristos pe pamant icon_mrgreen.gif Oricum imi place cum pe tine te deranjeaza cresterea preturilor, desi nu esti client de dacia. Da pe tine te deranjeaza. By the way, cica mai nou outlanderul e premium. O fi adevarat? Sau cel putin asa se lauda in reclame..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Nov 2010, 17:52
Post #648


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Atat te duce capul , atat pricepi... Nu sunt client Dacia? Da' ce-am facut cu Loganul? L-am furat cumva?

This post has been edited by PaulT: 28 Nov 2010, 17:52


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Nov 2010, 17:58
Post #649


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(PaulT @ 28 Nov 2010, 11:04)
@pedrovl  -  Un mic comentariu la PRO-urile prezentate de tine:

1.Daca te raportezi strict la pret ca suma asa e, dar daca incepi o comparatie raport calitate/pret se schimba treaba.
Corect. Un asx la 26-27.000 de euro ofera cel mai bun raport pret/calitate  icon_mrgreen.gif

2.Dotarile sunt la limita necesarului intr-adevar. Nu mori fara ce ofera concurenta in plus(in afara de ce se ofera in pachetul de siguranta). Problema e ca, exact ca la punctul 1 .. daca faci o comparatie strict a listelor de dotari te gandesti de ce nu costa mai putin Duster. Daca intri in alte amanunte pe langa listele de dotari senzatia se accentueaza.


Corect. Decat un duster la 18.000 mai repede un asx la 26.000 si ceva. De ce? Ca diferenta e mica, ce.. un logan in plus nu inseamna nimic

3.Punctul acesta cred ca s-a vrut a fi o gluma. Altfel  nu vad cum s-ar putea
compara un td de 150cp, ultima generatie, 1.8l , distributie variabila, cu unul de 110, de generatie veche.. Sa nu comparam si restul aspectelor, gen c.v., consumuri, performante.

De aia motorul de 1,6 e asa de performant? Cu toate ca are 117 cp si masina e mai mica, e doar putin mai rapid ca dusteru? 11,5s duster vs 11,4 Mitsubishi  ASX 160 MPI ClearTec . Ca sa nu mai zic de cuplu, care e atins mai jos de duster, 148Nm@3750rpm, spre deosebire de asx care are 154Nm@4000 rpm..

4.Si 1.8 sta destul de bine dpdv fiscalitate. Daca era peste 2.0 l era altceva. Desi, nu mi se pare un criteriu de comparare. Oricine doreste performante si alege o motorizare mai mare(fapt ce va fi posibil si la Duster, probabil in curand) isi asuma constient costuri fiscale mai mari.

Corect dom'le, orice dezavantaj al asx-ului, e de fapt un avantaj pe care prostii nu il vad.

5.Fals.. Costurile sunt relativ apropiate la destule marci.

Da , da nu intre dacia si mitsu. Se stie doar ca mitsu e scump. Sa mai vb de reteaua de service-uri? Proasta in marea majoritate. Unde nu prea ai ce sa alegi?

6.Teoretic, la capacitati offroad Duster sta ceva mai bine. Practic, sunt sigur  ca niciodata diferentele acestea nu se vor face simtite in utilizarea de zi cu zi. In cazul unui SUV e mult mai important comportamentul pe sosea... Daca am fi comparat masini de teren, intr-adevar aspectul offroad ar prima.

Exact ce zicem , daca se intampla sa iasa asx-ul pe locul 2, inseamna ca nu e important

7.La alte masini spatiul este cumva virtual? Este tot atat de real. La capitolul acesta sunt perfect comparabile si chiar destul de similare.

8.Consumul mie mi se pare mare. Nici nu are cum sa mi se para altfel atata timp cat este similar cu cel obtinut de masini mai grele cu cateva sute de kg, cu motoare mai mari si mult mai puternice. De 1.6 16v nu mai comentez...

Degeaba ai consum mai mic cu 1 litru la suta, daca trebuie sa dai 4000-5000 de euro in plus , ca sa il obtii . In cat timp recuperezi investitia initiala? wink.gif
<span class='edit'>28 Nov 2010, 12:45:</span>
Iar ceea ce am citit aici m-a facut sa ma tavalesc de ras...Restul dotarilor in plus nu exista... radmasa.gif  Decat 3 airbag-uri... Eu ma intreb ce lista de dotari a citit neamistrie, nu de alta, dar cel mai chel asx posibil, 1.6 2wd este mult mai dotat decat cel mai full duster posibil. De versiunea "entry" de la asx 4x4 nu mai comentez. De mare angajament comparatia, si foarte reusita. Iar afirmatia cu bietul asx comparat in versiune entry cu dusterul full e beton... radmasa.gif  . Pentru mine e clar ca nici nu a citit lista de dotari. Altfel nu putea sa faca o asemenea afirmatie. Singura diferenta 3 airbag-uri.. laugh.gif
*



This post has been edited by aphophis: 28 Nov 2010, 17:59


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Nov 2010, 18:05
Post #650


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Punctul 3 e tare de tot... Mai studiaza despre curbe de cuplu, despre greutatile masinilor(ca degeaba e cu 2cm mai lung din barile de protectie), despre etajarea cutiilor si consum, norme EURO respectate si apoi rescrie-l. Asta pe langa faptul ca vorbeam de diesel(si eu si Pedrovl..)... Exact ce spuneam in postul anterior. Oricum, case closed pentru mine..


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Nov 2010, 18:06
Post #651


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




pai nu tu ne spuneai ce supermotoare are mitsupishu? laugh.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Nov 2010, 18:20
Post #652


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Pai are motoare bune, asta e adevarul, indiferent de ce spun sau nu eu.. Ceea ce ai comparat tu acolo e fix pix. De asta ti-am spus de curbe de cuplu si restul. Iar pretul la asx 4x4 diesel nu e 26-27.000 ci 24.400EUR... Asta asa, pentru corectitudinea informatiei.. Daca e nevoie pun si link... laugh.gif

This post has been edited by PaulT: 28 Nov 2010, 18:28


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Nov 2010, 18:34
Post #653


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




scuza-ma de fapt un mitsupishu ASX 1.8 DID AS&G 4WD 150 CP e doar 29.166 euro. Merita fiecare cent radmasa.gif http://www.mitsubishi-motors.ro/modele/asx...iuni-si-preturi

Cat despre asx are supermotoare. Din 1.6 scot 117 cp, pe cand altii mai putin avansati scot 190 cp din aceeasi cilindree icon_mrgreen.gif Tehnologie shpatiala la mitsu nu alta. radmasa.gif Si fata de chestii care nu is masini (aka dacia) au doar 0,1s diferenta. Ani lumina, nu altceva radmasa.gif

This post has been edited by aphophis: 28 Nov 2010, 18:40


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Nov 2010, 18:40
Post #654


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




radmasa.gif . Cum spuneam acum ceva luni.. q.e.d. Spuneam bine. Tine-o tot asa, ca e bine. laugh.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Nov 2010, 18:43
Post #655


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




pai ce motoare au bre astia de la mitsu , desi au 7 cp in plus is mai rapide masinile doar cu 0,1s fata de gunoiul dacia.. Si is la ani lumina diferenta fata de neinteresantii aia de la nissan, care is niste ageamii cu 1,6-ele ala de 190 cp tongue.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Nov 2010, 18:49
Post #656


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




1.6 dig-T de 190cp de la Nissan e... turbo. Versiunea aspirata de la Nissan, de 1.6 l, are exact 117cp. Repet.. tine-o asa.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Nov 2010, 18:53
Post #657


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




pai ce conteaza? Parca tu erai expert sa compari mere cu pere laugh.gif Ziceamd e tehnologie. Te pomenesti ca tot motorul de la mitsupishu e mai bun smile.gif)


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 28 Nov 2010, 20:46
Post #658


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




paule nu te supara ce tot o dai cu asx super masina?

este doar 16662 euro (la cursul unei banci care e de obicei sensibil mai mare decat bnr - in final e vreo 16800-17000 euro la curs oficial)
duster (adica echipat la fel ca asxul de baza, fara vopsea metalizata dar cu 4 geamuri si volan piele) 1,6 2wd este 13010 euro. de fapt e in lei deci nu prea conteaza cursul de schimb valutar al banci X

diferenta de echipare este de 2 airbaguri pt cap spate, airbag genunchi, si esp.

ca si dimensiuni. asx este mai mic, spatiu mai mic in spate, portbagaj mai mic, garda la sol mai mica.

ca si greutate amandoua sunt pe acolo, asx asta de baza are cam 1250 kg la gol.


deci care e avantajul ala pt care sa dai aproape 4000 de euro?

This post has been edited by b76bgaarh: 28 Nov 2010, 20:47


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Nov 2010, 20:51
Post #659


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




ca e mitsupishu bre, nu ai inteles? elementar de altfel laugh.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fansuv
post 28 Nov 2010, 21:40
Post #660


Membru autentic


Group: Members
Posts: 545
Joined: 28 March 09




E lipsa crasa de bun-simt sa vi pe forumul dusterului si sa zici:

Duster e un gunoi low-cost marca Dacia by reno.

De ce nu se iau masuri? Ne-am saturat de smecherii astia de la dealeri in prag de faliment care chiar pe forumul dusterului isi permit sa faca dusterul un gunoi!

This post has been edited by fansuv: 28 Nov 2010, 21:47


--------------------
logan 1.6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
27 Pages « < 20 21 22 23 24 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd June 2024 - 12:22
Forum Renault