DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Logan in Franta

suiram
post 14 Jun 2005, 14:40
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 May 04
From: Bucuresti




Da frate se dezice francezu...

http://fr.biz.yahoo.com/050609/202/4ge6m.html


--------------------
LOGAN ambiance - B-00-BBB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 14 Jun 2005, 14:41
Post #62


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Vv, din pacate, m-am plimbat in ultimele 3 saptamini cu Loganul, inchiriat de la o firma X, cu vreo 25 de francezi, cam de toate virstele. Logan Ambition, nu orice.
Ei bine parerile lor, sunt cam aceleasi ca in articolul de mai sus. In afara de unul care zicea, ca i-o va recomanda lu' maica-sa, pe ailalti nu prea i-am vazut, entuziasmati. Pe bune.
D'aia am si scris, ceea ce am scris mai sus.

Minusuri gasite de ei : portbagajul cu arcurile alea, butoanele de la geamuri, ala de la oglinzi, beacoup de plastique etc., altele care si noi, romanii, le discutam pe aici pe forum.

This post has been edited by bomicabomic: 14 Jun 2005, 14:45


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danu
post 14 Jun 2005, 20:23
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 18 February 05




Loganul se adreseaza numai unei anumite categorii de francezi, nu tuturor


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 15 Jun 2005, 07:06
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(bomicabomic @ 14 Jun 2005, 15:34)
Pai daca Loganul asta aduce in industria auto, atunci de ce mama ciorilor se mai chinuie BMW, Audi, Mercedes, Pejo etc., sa faca din masini navete spatiale? Aaaa?
Teoria asta e valabila pentru tari ca a noastra. Cind in UE se vor vinde anual 300.000 de Logane, atunci poti spune, ca da, asta-i masina pe care si-o doreste lumea.
Pina atunci.......
*



Pai probabil de aia si Renault a ales ca target primar tari ca a noastra, nu?

Iar dupa aia, sau au innebunit si incearca sa vanda Logan in occident, unde "NU PRETUL CONTEAZA!" si toata lumea umbla cu Ferrari si Bugatti, sau chiar cunosc suficient de bine piata franceza incat sa estimeze un succes.

Dar, ce-i drept, vanzari de 300,000 pe an in Franta nu cred ca o sa vedem prea curand daca singura capacitate de productie ramane cea de la Pitesti.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 Jun 2005, 07:41
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Kramer @ 15 Jun 2005, 07:06)
Dar, ce-i drept, vanzari de 300,000 pe an in Franta nu cred ca o sa vedem prea curand daca singura capacitate de productie ramane cea de la Pitesti.
*




E cineva pe aici care credei ca ar cumpara francezii 300.000 de logan-uri pe an? Nici in Ro nu s-a ajuns la cifra asta. Spre exemplu in primele 4 luni din 2005 s-au vandut 28157. Daca vanzarile merg la fel inseamna ca intr-un an se vand 28157*3=84471. Si de aici pana la 300.000 mai e mult...


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 15 Jun 2005, 08:50
Post #66


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Maddan, pai daca analizam cifrele = vinzarile Renault intr-un an, atunci daca francezii vor cumpara 200.000 de Logane pe an, ar rezulta ca tot francezii sa renunte in a cumpara Renault Clio, care in Franta, poate ajunge la 150.000 de unitati vindute. So, fabricile din Franta, Spania, nu vor mai fabrica Clio. Ce vor face atunci? Logan, nu, Megane nu mai mult de cit acum, un alt model la fel de ieftin ca Clio, nici nu s-ar pune in discutie pentru ca l-ar "tavali" Loganul. Deci.....se ajunge la restructurare de fabrici. Aaaa? Vor face francezii asa ceva? Sa fim seriosi. Si asta in conditiile in care, Reno, n-a spus niciodata ca va fabrica Logan in Franta, Spania.

Sa fiu bine inteles, potentialul cumparator de Logan, este potential de Clio si de alte masini din aceeasi clasa. Si cum Clio detine cota cea mai mare din piata si pierderea de piata va fi proportionala, deci Clio va pierde cel mai mult. Daca cineva va veni sa spuna, ca prin venirea Loganului, vor avea de pierdut numai modelele asiatice sau oricare altele afara de Reno eu il contrazic de pe acum.

PS: Te sfatuiesc sa renunti la ideea de a face marketing pentru Dacia, poate doar din placere, financiar e jale.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 15 Jun 2005, 09:34
Post #67


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




bomi, Stroe a spus ca in prima saptamana au fost cererile astea. Bineinteles ca o astfel de dinamica a vanzarilor nu se va mentine, asa cum nu s-a mentinut nici in Romania. Ideea este insa ca stocul pentru tot anul in Franta se epuizeaza repede, iar oamenii trebuie deja sa-si astepte masinile cu lunile.

Am fost intrebat mai sus daca Dacia nu cumpara Craiova. Pai asta spusesem si eu in mesajul meu, ca am intrebat, si ca raspunsul a fost un hahaha... Na, doar nu era sa spuna Dacia ce vrea sa faca, nu?

Cat despre marketing... in domeniul asta banii vin pe locul doi. Placerea de a sui un brand este mult mai mare decat banii. Oricum in general sunt destui. Normal ca nu voi merge nicaieri pentru bani mai putini, asta e clar... 04.gif



--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 15 Jun 2005, 15:16
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(maddan @ 15 Jun 2005, 00:19)
Dl. Stroe a scapat o remarca interesanta - da, se pare ca "se va face o masina de lux in Romania, dar nu de catre Dacia"... rolleyes.gif
*



Cumva dl. Stroe a si definit luxul?


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 15 Jun 2005, 16:54
Post #69


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Nu. Oricum de fapt cred ca atat intrebarea cat si raspunsul se refereau la segmentul medium, nu premium si nicidecum "lux".
Lux fata de Dacie, probabil.
Da' stii cum se folosesc cuvintele la noi... tongue.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 18 Jun 2005, 00:58
Post #70


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




Dacia Logan "ataca" si Germania

De ieri (n.m. 17 iunie 2005), Renault a lansat si in Germania modelul Logan. Pretul va fi de 7.500 euro. Se estimeaza vanzarea a 3.000 de bucati anual. Pentru piata germana, in afara de ABS si airbaguri s-a facut economie unde s-a putut in ceea ce priveste optiunile.

excl.gif Iintr-o saptamana, in Franta, s-au vandut peste 5.000 de masini.

.:::: sursa LIBERTATEA.RO


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 18 Jun 2005, 01:07
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Citeam pe undeva ca in Franta tot lotul alocat s-a epuizat. se mai iau comenzi prin noiembrie. Planul lor a fost de 800 masini/luna.
Se pare ca momentan nu se imbata cu apa calda si nu sunt disperati sa mareasca productia din cauza cererii din vest. Se va face doar daca cererea mare se va mentine in timp.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 18 Jun 2005, 10:33
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(musicall @ 18 Jun 2005, 01:58)
excl.gif Iintr-o saptamana, in Franta, s-au vandut peste 5.000 de masini.

.:::: sursa LIBERTATEA.RO
*



Am citit si eu acest articol in Libertatea de azi 18.06 dar mi-e greu sa cred ca cifra este corecta - 5000 de LGN.
Cei care stau prin Franta sau au acces la presa de acolo pot confirma aceasta cifra ?
Nu zic ca e rau,dar mie mi se pare ca e cam mare aceasta cifra.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 18 Jun 2005, 20:37
Post #73


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




NICIDECUM.

In Franta se vandusera vreo 1500 in prima saptamana, din cele 5000 alocate pentru intregul an. Dar nu se vandusera inca toate cele 5000.
Da' nici nu va dura mult... tongue.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Jun 2005, 13:41
Post #74


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Eu sunt sceptic cind citesc cifrele astea de vinzari si altele. Unele din ele sunt si la comanda.
Poate imi explica si mie cineva, cum se face ca in 2004 au fost produse cu 2575 mai mult decit s-au vindut si totusi, se astepta 2 luni!!!!
Pe urma, vreo 2 luni, a fost o perioada de acalmie, cind se astepta pentru o masina 2 saptamini iar acum iar se asteapta 2 luni.
Ce sa inteleg? Ca Dacia lucreaza numai la comanda? Nu face masini pe stoc? Ca in alea 2-3 luni, daca s-a produs la max. rezulta ca au masini gata de vinzare. Ceea ce nu prea am vazut.....
Bun si daca estimeaza vinzari de 161.000 buc anul asta si pina acum au vindut 50.000 =5 luni, rezulta ca pina la sfirsit sa mai faca 110.000 buc.
Care impartit la 6 luni, ca una e de vacanta, da 18333 buc/luna, care numai in conditiile de lucru non-stop s-ar realiza, ceea ce din cite stiu nu se intimpla. So.....

This post has been edited by bomicabomic: 19 Jun 2005, 13:49


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MCM Ops.
post 19 Jun 2005, 17:29
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 May 04
From: CONSTANȚA




Logan-ul este o mașină "corectă". La prețul ei nu este cu foarte mult mai prejos decât concurența. Chestia cu "beacoup de plastique", se regăsește și prin mai toate modelele compacte sau din clasa mică, iar calitatea nu diferă excesiv. Scria cineva, mai sus, cum că francezii, în general, au alergie la Logan, după ce au condus "Golf" sau "206". Pot spune, pe de o parte că, un "206", este superior, Daciei, dar și prețul este proporțional. Pe de altă parte, nu toți francezii, sau oricare alții, au resursele necesare pentru "Golf" sau "206".
Ar fi fost interesant, să vedem transformarea mărcii naționale, prin lansarea unui model comparabil, strict, de exemplu, cu "Golf". Să presupunem că la Mioveni se fabrică Renault Megane II. Câți români ar putea scoate din buzunar, aproximativ 13000 - 14000EUR, pentru mașina "națională", în acea situație?
Eu, unul, recunosc, am economisit "la sânge", timp de doi ani pentru a putea cumpăra un Logan, în condițiile în care salariul este unul bunicel.
Cred că noi, cei care dezbatem pe aici, avem destulă putere de înțelegere și putem analiza obiectiv, care este poziția acestei mașini, cui se adresează, dacă merită banii sau nu, etc. Nu cred că articolele pompoase sau scrise cu dispreț și ură de indivizi care cred că România este prin Africa Centrală, reprezintă un sistem de referință pentru a cataloga autoturismul care ne duce zi de zi, acolo unde avem nevoie.


--------------------
"Daca un magar da cu copita si te loveste, dumneata ce faci? Il chemi la tribunal?"
un istoric ilustru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 21 Jun 2005, 09:14
Post #76


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04






--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM
post 22 Jun 2005, 07:35
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 24 January 05
From: Sibiu






--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB.......
În momentele dificile ale vieții trebuie să ridici capul, să scoți pieptul în față și să spui cu hotărâre: "Acuma chiar că am pus-o!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 22 Jun 2005, 09:00
Post #78


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE
Grupul auto justifica economiile in domeniul securitatii invocand banalele studii europene: „Purtarea centurii de siguranta salveaza 8.000-10.000 de vieti pe an".


Pai daca centura de siguranta este cea mai sigura, atunci de ce nu renunta la Megane la airbaguri frontale, laterale, cortina, etc... ca sigur iese mai ieftin si cum eu nu sunt pretentios as lua varianta aia cea mai cheala, daca ar fi un 8500 de euroi.

sau de ce au mai facut Logan, cind si Berlina, avea numai centuri de siguranta. Ii mai tragea, 2-3 tevi prin usi si aia era.

Justificarea asta mi se pare penibila.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 22 Jun 2005, 12:06
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




in ziarele de azi apare o stire ca in Franta s-a oprit deocamdata comercializarea Loganului datorita cererii mari la care nu fac fata.Eventualele comenzi vor fi onorate in luna noiembrie mellow.gif
Mai sa fie chiar asa "periculos" e Loganu' ?

E bine ca se va vinde mai mult la export, dar cred ca va creste mult(3 luni) timpul de asteptare in tara.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 23 Jun 2005, 15:27
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 24 Jun 2005, 14:28
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Off topic: Evenimentul Zilei este o sursa care nu merita bagata in seama, e la fel de credibil ca un grafitti din metrou, doar ca arata mai urat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 24 Jun 2005, 18:50
Post #82


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




Succesul înregistrat de Dacia Logan pe piața franceză, unde se vinde cu prețuri începînd de la 7.500 de euro, i-a luat prin surprindere și pe nepregătite chiar și pe cei de la Renault. Previziunile constructorului francez erau de 800 de bucăți pe lună comercializate în Hexagon, dar ritmul actual este de 2.000. Mașinile care vor fi livrate înaintea lui noiembrie 2005 au fost comandate pînă pe 9 iunie. "Ne-au fost alocate 70 de automobile, care s-au vîndut în numai opt ore. Cotele fixate de Renault au fost depășite. Nu am nici un Logan disponibil pînă la sfîrșitul lunii noiembrie", declara un concesionar parizian, citat de "Le Figaro". Majoritatea insistă să cumpere mașina expusă și, bineînțeles, sînt refuzați.

„Penurie organizată”
Presa din Hexagon e de părere că tocmai constructorul vrea să stăvilească vînzările, pentru a nu destabiliza comercializarea celorlalte modele ale sale. "Penuria este organizată de Renault, iar aprovizionarea din România a fost tăiată pentru evitarea importului", este de părere Thierry Koenig, director comercial al site-ului www.autoies.com. "Renault nu vrea să inunde piața cu Logan, pentru că mulți clienți nu ar mai cumpăra vehicule de ocazie", declara un comerciant de automobile.

"Prudența celor de la Renault ține și de dorința de a nu destabiliza strategia grupului în Franța. Succesul comportă un risc ridicat, dacă se va face pe cheltuiala Scenic sau Clio", scrie Le Figaro.

„Logan seduce”
Succesul e însemnat nu doar în orașe, ci și în zonele rurale, unde prețul redus i-a determinat pe posesorii unor modele vechi, precum Citroen BX, să dorească o înnoire. La țară termenele de livrare sînt și mai îndepărtate, cel puțin pînă în luna februarie a anului viitor. Logan seduce toate clasele sociale, adresîndu-se mai multor vîrste, de la cadrul superior care își dorește o a treia mașină, pînă la capul unei familii tinere cu buget limitat.

Miza germană
Vinerea trecută au început vînzările și în Germania, țara principalilor concurenți. Conform "Die Welt", în acest an vînzările trebuie să atingă 1.000 de bucăți, iar în 2006 trebuie să ajungă la 3.000. Primele 200 de modele au fost livrate în Passau, fiind aduse pe Dunăre din România. De vineri pînă ieri s-au vîndut 23 de mașini. În Germania se ciocnesc două tendințe. Prima, nemții se feresc să se afișeze cu un automobil ieftin, pentru a nu da semnale negative despre statutul lor social. Pe de altă parte, "studenții și familiile tinere au început să prefere mașinile ieftine, datorită prețurilor în creștere la carburanți și a salariilor nu foarte mari", crede Albrecht Denninghoff de la HypoVereinsbank.

.::: gsp.ro

This post has been edited by musicall: 24 Jun 2005, 18:51


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deviltry
post 27 Jun 2005, 12:02
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




The Logan sets out to conquer the Carpathians.

Articolul complet la adresa: http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr...an-carpates.htm


--------------------
OPEL J96 / Vectra B, 1.6 - Metalic jungle green
Honda Accord Sedan CU2 MY2009 2.4 A/T Volcano Grey
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 27 Jun 2005, 13:56
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI






--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 27 Jun 2005, 14:07
Post #85


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Bai, e clar, si-a bagat 243.gif coada!
Zicea in apocalipsa ca la sfarsitul zilelor, toata lumea va purta numarul diavolului 04.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 1 Jul 2005, 13:58
Post #86


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




E un articol optimist....mie imi place...din ce imi spune frate-miu, imaginea publica a Loganului e bunicica in Fr...daca nu puneau cota asta...nu mai vinedeau ei multe un Twingo ba chiar nici Clio pe benzina in orasele mici si la tara...
Si daca il lasau la liber...eu cred ca vindeau cota si pe anul viitor numai pana la sf. anului..pt. ca s-ar fi format un bulgare de zapada...cu rationalizarea asta, insa...spera sa stapaneasca fenomenul...


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 06:07
Forum Renault