DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scala are termometru int/ext?

Ghidioneanu
post 11 Jun 2003, 22:36
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Am facut comanda si astept sa vina masina prin 15 iulie. Nu stiu daca are si aceasta dotare si daca nu, ce tipuri de termometre se gasesc ( nu din cele de doi lei care se pun la bricheta )


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 12 Jun 2003, 06:51
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Cauta pe site, a scris cineva la un moment dat despre cum si - a instalat termometrul.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Jun 2003, 13:58
Post #3


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Solenza nu are termometru int/ext. Daca vrei sa-ti instalezi unul bun, am vazut in Carrefour un termometru digital, cu display dublu (int/ext) si cu iluminare pe timp de noapte (asemanatoare Ericsson T200). De instalat se instaleaza simplu. Are pe spate o banda dublu-adeziva care se lipeste pe bord sau unde vrei tu. Mai greu este sa scoti afara senzorul pentru exterior ca trebuie sa maschezi bine firul sa nu se vada. Pentru a ilumina noaptea, trebuie sa conectezi firul la becul torpedo-ului sau, mai simplu, la cel al brichetei.

Eu am avut un astfel de termometru, cu display simplu (afisa alternativ temperatura int/ext) si alimentat de la o baterie 1,5 V AAA (m-a tinut 2 ani si ceva pana cand s-a stricat termometrul cu totul) numai ca nu mergea peste 50 grd Celsius si cum vara in masina temperatura creste cu mult peste aceasta valoare mi s-a stricat senzorul pentru interior.

Un termometru in varianta simpla costa cam 300k (aprilie, Metro) iar in varianta cu afisaj dublu si iluminat costa 850k (februarie, Carrefour).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 14 Jun 2003, 10:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Multumesc pentru sfaturi. De fapt era normal ca la o Dacie sa lipseasca multe din acele nimicuri care iti fac viata usoara la volan, dar poate ca citesc si cei de la uzina mesajele de pe forum si poate invata ceva.


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 14 Jun 2003, 11:51
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Unde puneti voi termometyrul de interior ca sa arate o temperatura apropiata de cea reala? Tunelul e fierbinte, tavanul cald, bordul caldut.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Jun 2003, 12:48
Post #6


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




La SLZ termometru se poate pune chiar deasupra comenzilor pentru incalzire-ventilatie, mai precis deasupre butonului cenral folosit pentru directionarea fluxului de aer. Aceasta pozitionare are avantajului faptului ca senzorul termometrului este ferit de curentii de aer cald/rece ce ar puea face ca temperatura sa fie eronata si, mai mult, termometrul este imun la incalzirea bordului din cauza soarelui. Partea proasta este ca vizulaizarea dispaly-ului o sa fie ingreunata. Problema cu mascarea cablului va exista daca nu vreti sa faceti o gaura in bord prin care sa il bagati.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 14 Jun 2003, 22:47
Post #7


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
De fapt era normal ca la o Dacie sa lipseasca multe din acele nimicuri care iti fac viata usoara la volan


Daca te incalzeste cu ceva, si alte masini mai cu pretentii nu au aceste nimicuri in dotarea standard. Sau, daca le au, platesti corespunzator pentru ele icon_twisted.gif Zi-mi o alta masina in aceasi clasa de preturi ca si Dacia, care ARE termometru pentru temperatura exterioara :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ileg-Al
post 26 Jun 2003, 23:15
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 28 May 03




Salutare !

Am vazut subiectul si m-am gandit ca modul in care am montat eu termometrul ii poate ajuta cu idei pe cei cu SLZ Confort sau Rapsodie (pentru Clima si Scala, din cate stiu in acel loc exista doua butoane).

Eu am Rapsodie si m-am gandit sa montez asa ceva sa vad cu cat ma coc pe perioada verii si pe ce ger ma urc in masina iarna ! tongue.gif

Pe scurt, termometrul are senzor interior si exterior, merge cu baterie de 1,5V si are iluminare pe buton, ca la ceasuri. Asa cum se vede din fotografii, l-am montat sub comenzile de ventilatie, unde exista un loc nefolosit. Lipirea am facut-o cu banda adeziva care a venit cu termometrul. Insa am mai realizat o bucata triunghiulara care sa departeze partea de sus a termometrului de bord, pentru ca altfel, lipindu-l direct loveste in comenzi.

Cablul pentru senzorul exterior urmeaza sa il trec pe sub bord, in partea dreapta, pe langa prag si sa il scot prin stalpul central, pe o gaura deja existenta si acoperita cu un dop de cauciuc. Am citit pe forum ca locatia asta a mai folosit-o cineva pe DSN. Trebuie insa desfacuta tapiteria de plastic de pe stalp care e prinsa in doua suruburi jos.

Apropo, stie cineva unde gasesc o surubelnita in stea cu care pot face treaba asta, pentru ca toate suruburile de prin SLZ vad ca folosesc acest model. Daca am timp sper sa termin treaba in weekend.

Attached thumbnail(s)
close.jpg ( Size: 62.2k ) Number of downloads: 375
bord.jpg ( Size: 67.15k ) Number of downloads: 380


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 09:52
Forum Renault