DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Asigurare Full Casco

cosmin
post 25 Jun 2003, 10:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Buna tuturor,

Sunt convins ca toti posesorii de masini au o astfel de asigurare. In curand voi intra in posesia unei Dacii Solenza si nu stiu pentru care dintre ofertele de asigurari de pe piata sa optez. Am rugamintea ca cei care au studiat mai bine piata asigurarilor sa-mi dea cateva indicii despre ceea ce trebuie sa consider in momentul alegerii unui tip de asigurare (de pilda: costuri, suma primita inapoi in caz de furt/necesar de reparatii).

In al doilea rand as vrea sa intreb daca stie cineva ce este stipulat in avizul de plata (cel de 25000000) vis-a-vis de cei care in momentul sosirii masinii la dealer nu au suma ce trebuie achitata pana la contravaloarea masinii. Cei 25000000 sunt recuperabili?

Va multumesc


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 25 Jun 2003, 10:37
Post #2


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Masina te asteapta inca o perioada, ca sa faci rost de diferenta de bani. Parca vreo 2 saptamani, nu stiu sigur.

Avansul nu e recuperabil.

Despre asigurari, vezi ca mai sunt alte subiecte ce dezbat pe larg asta.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 25 Jun 2003, 12:34
Post #3


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Desi pe mai multe topic-uri s-a discutat pe larg problema asigurarilor o sa incer sa-ti fac un rezumat.

1. Prima de asigurare. Se plateste in functie de valoarea de piata a masinii. Unele societati de asigurare ofera posibilitatea achitarii in mai mult transe a primei de asigurare si ofera reduceri daca este achitata intr-o singura rata.

2. Franciza. Cea mai spinoasa problema. Franciza reprezinta un procent din valoarea masinii in limita caruia va trebui sa suporti tu eventualele daune. Spre exemplu, daca franciza este de 1%, pentru o SLZ Rapsodie de 5450 EUR, aceasta va fi 0,01 X 5450 = 54,5 EUR. Adica, indiferent de valoarea pagubei tu va trebui sa platesti 54,5 EUR, iar restul socieatea de asigurare. Daca paguba este mai mica sau egala cu aceasta valoare, nici nu mai merita sa te obosesti sa te duci la ei.

3. Clauzele de despagubire. Mare atentie. Unele societati de asigurare, in functie si de tipul politei, nu au incluse anumite clauze. Pentru toate riscurile (inclusiv furt si vandalism) cea mai cuprinzatoare este Full Casco. (denumirea difera de la societate la societate).

4. Modalitati de despagubire. Exista in general trei modalitati.
a. Regie proprie. Adica tu platesti contravaloarea reparatiei si societatea de asigurari iti da banii inapoi.
b. Avans si regie proprie. Adica poti sa ceri un avans de la societatea de asigurari pentru a plati o parte din reparatie, urmand ca restul cheltuielior suportate de tine sa-ti fie inapoiate dupa. Avansul se acorda pe baza unei estimari a service-ului.
c. Decontare directa. Adica nu platesti nimic service-ului (inafara de obisnuita spaga laugh.gif ). Service-ul va trimite factura direct societatii de asigurare, urmand ca decontarea se se realizeze intre ei.

5. Service-urile agreate. Fiecare societate de aigurari are aumite serice-uri in care poti sa iti faci reparatia masinii. Ele sunt obligatorii daca pe polita ai mentionata decontarea directa.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 25 Jun 2003, 12:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




QUOTE
Buna tuturor,

Sunt convins ca toti posesorii de masini au o astfel de asigurare.



Ei, nu chiar toti. Unii mai inconstienti sau mai carpanosi (ca subsemnatul !) n-au facut-o. Prospecteaza deocamdata. Eu tot prospectez din aprilie. Acum m-am cam hotarat vis a vis de asigurator. Citind topicu` mi-a trecut prin cap urmatoarea chestie:

1. Inchei asigurarea, platesc 1-2 rate dupa care gata, nu mai am chef. Consider ca dintr-un motiv sau altul riscurile asigurate nu mai au obiect. Ce se intampla in afara de faptul ca nu mai sunt asigurat ? Sunt obligat de oarece clauze sa platesc ratele restante, penalitati sau contractul devine nul de la sine fara alte complicatii ?

2. Exista in Ro societati care incheie asigurari CASCO pt perioade mai mici de 1 an ? Pe o luna de exemplu. Cat merge subsemnatul in concediu... :wink:


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 25 Jun 2003, 12:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Eu am la Asiban. In contract scrie ca daca nu platesc prima (rata) in termen de maxim 10 zile de la data stabilita ... contractul se anuleaza automat. In maxim 20 de zile (parca?) se poate relua contractul din nou ... dar numai dupa o noua inspectie a masinii (cu notarea eventualelor avarii aparute in perioada in care masina nu a fost asigurata).


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu`s
post 25 Jun 2003, 13:16
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 5 April 03
From: Bucuresti




Eu am facut asigurare la Unita. E firma austriaca, serioasa, si are prima de asigurare rezonabila. Pt Solenza Clima am platit 122 Euroi prima de asigurare, intr-o singura transa. Nu exista franciza, iar firma are 3-4 service-uri in Bucuresti cu care are decontare directa.


--------------------
VW Passat - B - 92 - PGR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:10
Forum Renault