DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum e AC-ul si directia asistata la Solenza ?

Letto
post 25 Jun 2003, 15:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




In prezent fac scoala de soferi pe o Solenza Comfort (nu are nici directie asistata si nici AC) si urmeaza sa-mi iau o Rapsodie sau Clima.Depinde si de ce ziceti voi... :roll: :roll: :roll: :shock: :?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 25 Jun 2003, 15:50
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




Unde faci scoala de soferi si au SLZ? Ma intereseaza pt. prietena mea care intentioneaza sa faca scoala la toamna si caut ceva macar cu DSN-uri.
Thx.
P.S.: despre ce varianta de SLZ sa alegi nu am cum sa te ajut (eu am DSN), dar am un coleg cu Scala si e mai mult decat multumit de ea. Eu tot Scala am condus la drive-test si era in general ok (freca ceva la curbele la dreapta, probabil roata de contra-aripa si amortizoarele mi se par moi fata de cele de la DSN.)


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Letto
post 25 Jun 2003, 16:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




La sc DINU de pe Sebastian (4240159).COSTA 3.700K si are un program destul de incarcat (trebuie sa te programezi din timp).Prietena mea face in Colentina pe o DSN cu 2.700k.Eu am ales Solenza doar ca sa vad cum se comporta , altfel nu cred ca se merita.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 25 Jun 2003, 16:12
Post #4


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Mie mi se pare foarte importanta servodirectia, daca conduc si femeile masina aia. La Solenza e OK. Directia e foarte precisa - asa ca trebuie sa ai grija cu ea la viteze mari. Dar te obisnuiesti.

Eu am SCALA si e OK. Imi place si aerul conditionat, insa acum ma gandesc ca mai bine imi cumparam un aparat pentru apartament, ca e jale in Bucuresti....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 25 Jun 2003, 16:15
Post #5


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




1. Directie asistata - se merita sa o ai, mai ales ca vei fi incepator si iti va folosi din greu la parcari
2. Aer Conditionat - depinde cit si pe unde mergi! a. daca parcurgi distante scurte, nu are nici un sens investitia; b. daca mergi mai mult, pe distante mai lungi, se merita; c. probabil ca te vei teme in primul an sa pleci la un drum mai lung (mare, munte, strainatate, etc.), dar cine stie ce va fi anul viitor


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Letto
post 25 Jun 2003, 16:38
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




Cineva zicea ca e doar un fel de servodirectie,de aceea am si intrebat;si drumuri lungi o sa fac cu siguranta in primul an...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 26 Jun 2003, 09:14
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




QUOTE
La sc DINU de pe Sebastian (4240159).COSTA 3.700K si are un program destul de incarcat (trebuie sa te programezi din timp).Prietena mea face in Colentina pe o DSN cu 2.700k.Eu am ales Solenza doar ca sa vad cum se comporta , altfel nu cred ca se merita.


Multumesc de informatii. :wink: O sa dau un tel. vara asta sa aflu cam cum sta treaba ca sa faca scoala in septembrie.

De servodirectie am auzit si eu ca nu se intareste la viteza mare, dar colegul meu de munca mi-a zis ca daca te obisnuiesti cu ea, dupa aia e ok si peste suta, desi ca incepator nu ti-as recomanda sa testezi din prima luna viteze mari. No offence. 017.gif


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 26 Jun 2003, 09:25
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
Aer Conditionat - depinde cit si pe unde mergi!


Parerea mea este ca cine s-a obisnuit cu AC la masina (de ex eu) il va considera indispensabil in alegera unei masini. Este adevarat ca pe distante mici (4-5 km) nu merita sa ii dai drumul dar la peste 40 de grade gandeste-te ca poti sa stai cu haina de la costum pe tine fara sa transpiri. Din aceasta cauza il consider indispensabil!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 26 Jun 2003, 09:46
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pentru servodirectie optez si eu, ca sunt de parere ca bicepsii trebuie antrenati la sala si nu incercand sa parchezi laugh.gif laugh.gif laugh.gif . Chestia cu A/C-ul pentru mine e rezolvata. Prefer sa-mi iau unul de apartament, ca in masina nu prea imi trebuie. Majoritatea drumurilor le fac in Bucuresti. Daca e sa merg la un drum mai lung (care se intampla mai rar la mine) ma gandesc ca sunt pe vechiul meu break si indur. Macar nu sunt singurul. Plus ca diferenta intre Clima si Rapsodie e de 650 EUR. Ceea ce poate sa insemne Pack Look + Alarma + Casco pe un an sau Alarma + Casco + A/C de apartament.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 Jun 2003, 09:55
Post #10


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Prefer sa-mi iau unul de apartament, ca in masina nu prea imi trebuie. Majoritatea drumurilor le fac in Bucuresti. Daca e sa merg la un drum mai lung (care se intampla mai rar la mine) ma gandesc ca sunt pe vechiul meu break si indur.

O mica sugestie : vezi sa nu deschizi geamul la viteze mai mari de 70 km/h! In functie de viteza, se pot intimpla urmatoarele chestii:
1) Ti se umfla gura precum airbag-ul;
2) Devi poster pe hayon
Solenza nu se compara cu berlina/break! Alea le poti folosi la 130km/h cu geamurile larg deschise ca abia simti adierea vintului! La Solenza, daca deschizi unul din geamuri, ai impresia ca te-a lovit tornada .


QUOTE
Ceea ce poate sa insemne Pack Look + Alarma + Casco pe un an sau Alarma + Casco + A/C de apartament.


Ce e aia Pack Look ????


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 26 Jun 2003, 09:58
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE

Ce e aia Pack Look ????


la rapsodie daca itzi iei Pack look arata pe dinafara exact ca scala adica ai jante,proiectoare si eleron


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi
post 26 Jun 2003, 10:32
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 June 03




Apropo de discutia voastra, doar acum m-am conectat.
Parerea mea este ca oricum merita banii respectivi ca sa ai si directie asistata. Aerul conditionat fiecare se gandeste daca merita sau nu da bani in plus sau nu. Insa zic cu convingere ca nu as lua varianta confort nicidecum dupa ce am condus 7 ani o Berlina si acum am o DSL Clima, credetima oameni buni cei care ati condus Dacii clasice servodirectia face toti banii.
:wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 Jun 2003, 13:40
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
Apropo de discutia voastra, doar acum m-am conectat.
   Parerea mea este ca oricum merita banii respectivi ca sa ai si directie asistata. Aerul conditionat fiecare se gandeste daca merita sau nu da bani in plus sau nu. Insa zic cu convingere ca nu as lua varianta confort nicidecum dupa ce am condus 7 ani o Berlina si acum am o DSL Clima, credetima oameni buni cei care ati condus Dacii clasice servodirectia face toti banii.
:wink:


de acord...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 26 Jun 2003, 13:42
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




Am condus 12 ani berlina, un an matiz cu AC, 1/2 an Cielo cu servodirectie si AC. In aprilie am cumparat SZ Confort. Asta dupa ce am chinuit 2 zile la drive test o SZ Scala si una Confort. Nu regret absolut deloc alegerea. Pentru mine diferenta dintre directia obisnuita si cea asistata la Solenta este insesizabila. (Oricum, la parcari, directia clasica de la SZ Confort este incomparabil mai usoara ca la berlina). Singura care are ceva obiectiuni vis a vis de directie e sotia. Asta nu o impiedica totusi sa brutalizeze schimbatorul de viteze. Cred ca va fi prima piesa care va ceda... Despre aerul conditionat... E bun, dar cu banii astia o sa-mi pun o instalatie in casa. Statistic, stau mai mult in casa decat in masina... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 Jun 2003, 13:51
Post #15


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Statistic, stau mai mult in casa decat in masina... biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif

Pai si de ce ti-ai mai luat masina ??????
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 26 Jun 2003, 14:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




1. sa aiba nevasta-mea cu ce merge la cumparaturi 166.gif
2. sa avem motiv de cearta dimineata cand plecam la scarbici: cine ia rabla si cine ia Solenza 183.gif
3. sa platesc 2 asigurari,
4. sa platesc 2 impozite etc etc etc.


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 Jun 2003, 14:11
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
1. sa aiba nevasta-mea cu ce merge la cumparaturi  166.gif 
2. sa avem motiv de cearta dimineata cand plecam la scarbici: cine ia rabla si cine ia Solenza 183.gif 
3. sa platesc 2 asigurari,
4. sa platesc 2 impozite etc etc etc.


pai vinde rpd rabla ca sa nu mai existe discutii, hehe..
fiecare interpreteaza dupa propria experienta, hehe...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 Jun 2003, 14:13
Post #18


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Si-mi mai zice lumea cas nebun fiindca nu vreau sa ma insor....
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 26 Jun 2003, 14:15
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




pai nu iau pe nici una mare lucru... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
in plus, la asa consum cine drq le ia ?
laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 Jun 2003, 14:17
Post #20


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
pai nu iau pe nici una mare lucru...  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif 
in plus, la asa consum cine drq le ia ? 
laugh.gif

loloi de loloi .... se uita lumea la mine ca la Gh. Marinescu


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 Jun 2003, 15:13
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
pai nu iau pe nici una mare lucru...  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif 
in plus, la asa consum cine drq le ia ? 
laugh.gif

loloi de loloi .... se uita lumea la mine ca la Gh. Marinescu


hehe, ... smecheri de smecheri...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Letto
post 27 Jun 2003, 07:50
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




V-am intrebat de directie (asistata) fiimdca am auzit cA NU E MARE BRINZA... :shock: :shock: :shock:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 27 Jun 2003, 07:58
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
V-am intrebat de directie (asistata) fiimdca am auzit cA NU E MARE  BRINZA... :shock:  :shock:  :shock:


Servodirectia este super. Incearca sa mergi cu o SLZ cu servo si dupa primele 10 minute (+2parcari laterale :wink: ) o sa fi complet edificat. Nimik din ce ti-am zice noi nu te va lamuri mai mult!


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Letto
post 27 Jun 2003, 08:05
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




K , TKX !


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Letto
post 27 Jun 2003, 08:10
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
La sc DINU de pe Sebastian (4240159).COSTA 3.700K si are un program destul de incarcat (trebuie sa te programezi din timp).Prietena mea face in Colentina pe o DSN cu 2.700k.Eu am ales Solenza doar ca sa vad cum se comporta , altfel nu cred ca se merita.


Multumesc de informatii. :wink: O sa dau un tel. vara asta sa aflu cam cum sta treaba ca sa faca scoala in septembrie.

De servodirectie am auzit si eu ca nu se intareste la viteza mare, dar colegul meu de munca mi-a zis ca daca te obisnuiesti cu ea, dupa aia e ok si peste suta, desi ca incepator nu ti-as recomanda sa testezi din prima luna viteze mari. No offence. 017.gif


Vezi ca au bagat solenza si pe Colentina (lg Obor) si , din cite am inteles , tot 2.700k ar fi .


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 27 Jun 2003, 08:23
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




Thx, o sa ma duc in week-end-ul asta daca mai am ceva timp (ma duc sa reconditionez planetara dreapta). :cry:

Poti sa imi dai, te rog, o adresa sau un tel. de la cei din Obor?


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Letto
post 28 Jun 2003, 10:51
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




Cum incepe Colentina de la Obor ,pe partea cu magazinul, pina sa se faca la dreapta inspre PIATZA. Telef nu-l am acum, poate fac rost de el in seara asta.


--------------------
Orshicit...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Letto
post 28 Jun 2003, 11:11
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




Nr e 2426611.Din cite stiu nu este nici o diferenta la plata intre masini (la mine , la Dinu , e 3000k pt berlina , 3.500k pt dsn si 3.700 pt solenza ). Succes prietenei tale ! Cred ca ar trebui sa ne anuntam intre noi atunci cind ne ies prietenele in oras cu masina -sa nu iesim din casa ... icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Orshicit...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 30 Jun 2003, 09:00
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




Multumesc de telefon si de explicatii. Dupa mag. Obor e o straduta mica si ingusta (cu o florarie pe colt parca), apoi niste blocuri si dupa alea strada spre piata. Cred ca acolo pe la blocuri zici ca e scoala asta auto.

Si prietenei tale succes la examen. Eu nu cred ca o sa imi las prietena sa mearga singura primele 2-3 luni, pana se obisnuieste cu nebunia de la noi si devine suficient de sigura pe ea (tipa singura la volan cu lamaile in geam -> distractie maxima pt. toti "participantii la trafic cu intentii binevoitoare")


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Letto
post 30 Jun 2003, 09:09
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




Acolo e , o sa vezi masinile...succes si prietenei tale , sper ca e o dipa din'aia tare ce conduce mai bine ca barbatzii.


--------------------
Orshicit...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:12
Forum Renault