DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reglaj frana de mina

Woland
post 30 Jun 2003, 13:13
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




Astazi am fost in service cu SLZ mea pentru ca aveam impresia ca fana de mina nu tine bine. Mai precis, e vorba de faimoasa problema a multora cu SLZ, frana de mina tine numai trasa la maxim, in orice alta pozitie se poate pleca cu ea trasa fara probleme.
Baietii de la Meridian (care intimplator erau speriati de bombe azi de catre directorul de service, deci se comportau normal) mi-au spus urmatoarele:
Orice masina noua are frana de mina care tine foarte sus, pentru ca sabotii nu sunt inca rodati pe tamburi, si fac contact numai cu virfurile pe acestia. Pe masura ce se uzeaza sabotii, eficienta frinei de mina creste.
Un eventual reglaj al cablului franei de mina se face undeva dupa 3000 km, cind e sigur ca sabotii sint adaptati pe tamburi.

Nu stiu cita dreptate au, dat fiind ca n-am decit 450 km cu SLZ, vom vedea.....


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 30 Jun 2003, 13:23
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




La mine a prins perfect inca de la inceput (2.7km avea cind am luat-o). fara sa fie trasa la maxim. Asa ca explicatia baietilor de la service nu prea pusca :roll:


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Jun 2003, 13:24
Post #3


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
La mine a prins perfect inca de la inceput (2.7km avea cind am luat-o). fara sa fie trasa la maxim. Asa ca explicatia baietilor de la service nu prea pusca :roll:

Eu cred ca ti-au dat kilometrajul inapoi.....
tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 30 Jun 2003, 15:13
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




QUOTE
La mine a prins perfect inca de la inceput (2.7km avea cind am luat-o). fara sa fie trasa la maxim. Asa ca explicatia baietilor de la service nu prea pusca :roll:


Si la mine tine f. bine inca de cand am luat-o (a mea avea 19km :shock: )


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SpeedyGonzales
post 1 Jul 2003, 22:19
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 7 June 03




Eu zic ca au dreptate bajetzii de la service... Am desfacut de 4 ori un tabur pe spate la a mea berlina... aveam ceva probleme (un arc slab) si se autoregla prea, prea. Adica frana si fara frana trasa (scuze de expresie).

Ideea este ca intr-adevar e un sistem care face un fel de autoreglare.

:wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 18:21
Forum Renault