DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot ciudat la motor doar la turatia ~1500 ?, Logan Laureate nou, 2 luni, 3700km, 1.4L

Georvany
post 4 Feb 2008, 18:07
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 8 April 06




Pai din ce au mai zis altii si din ce am auzit cu urechile mele si la alte masini (logan)


--------------------
Dacia 1310 - ct01qwe
1.5 DCI E4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adryan1181
post 10 Feb 2008, 00:18
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 4 June 07




Dupa multe plimbari la Auto Europa la mine in oras si multe telefoane la VC am fost la Timisoara la Auto europa si culmea.....nu asa face toate cum zicea cineva mai sus. Problema era cureaua de distributie care era prea tensionata, acesta a fost raspunsul dat de mecanicul de acolo, intr-o ora mi-au rezolvat-o si minune.....nu mai face. M-am plimbat cu ea 2 ore pt. ca nu imi venea sa cred ca disparuse zgomotul care deja ma obseda, circuland cu acest zgomot aproximativ 6000 de km.
Deci se poate pana la urma gasi rezolvarea la multe probleme, pacat este ca trebuie sa apelam la masuri gen reclamatii, vocea clientului samd.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPi Easy 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luciano_L
post 14 Feb 2008, 17:39
Post #33


pasionat


Group: Members
Posts: 57
Joined: 30 July 07
From: PSAClub




Patania mea cu Auto Europa Timisoara:

- ma duc 06-02-2008 sa cumpar 1L de antigel -lichid de racire- dar surpriza sunt indrumat la un magazin deoarece la ei nu mai este pe stoc... hmmm

- fac programare Luni 11-02-2008 pentru data de 14-02-2008 Ora 15:00 facuta special chiar de Seful de tura Dan Bonchis pentru a avea la ora respectiva mecanic liber care stie sa rezolve problema - distributie prost reglata din fabrica !!! -.
- In data de 13-02-2008 ora 18:35 sunt sunat de o reprezentanta Auto Europa pentru a mi se reaminti programarea de maine la ora 15:00 si a nu intarzia. Frumos din partea lor, pana aici totul parea mai mult decat OK.

In data de 13-02-2008 la ora 14:45 sunt prezent la Service unde foarte amabili predau masina, si actele de garantie ale masini... Aaaaa este pe garantie... dar nici o problema se va rezolva.
La ora 15:05 masina este preluat de un mecanic care da recunoaste zgomotul, si imi mentioneaza ca trebuie demontata toata fata masinii si va dura vre-o 1:30h, este introdusa in service dar trasa spre un loc laturalnic unde clientul nu prea poate vedea nimic este deschisa capota si usa de la sofer si pauza. Asa ramane vre-o 20 minute pana cineva nu are loc de ea si-i inchide usa, altii se mai foiec pe langa ea, mai baga un ochi inauntru, pe la capota... dar se abtin de la alte chestii.
In acel moment erau libere 3 posturi de lucru cu cric de ridicare.

Sunt invitat sa astept in zona de asteptare clienti la o cafea cat dureaza reparatia, o sala micuta supra aglomerata fara nici o fereastra de aerisire si unde monitorul pe care ar trebui sa se vada zona de service nu functioneaza.
Le explic celor de la service -preluare, eliberare acte - ca prefer sa raman in acea zona la ei deoarece este prea mare aglomeratia in sala de asteptare si monitorul cu camera din service nu functioneaza si nu sunt este o alta zona cu geamuri prin care clientul sa poate urmari masina. Nu le prea convine dar n-au ce sa-mi faca.
Rama in acea zona ~1h timp in care observ zona de lucru, posturi de lucru goale, unii mecanici pierzand timpul, obligatii, masini de alta marca decat Dacia, Renault, Nisan - super vechituri - care sunt introduse la mica intelegere cu cei de la acte service.
Incep sa ma plictisesc si ca sa-mi mai treaca plictiseala imi mai consult PDA-ul.
Cei din acea zona tot mai incearca sa faca pe amabilii si sa ma trimita la plimbare dar fara succes.

La un moment dat cineva ma observa cu PDA-ul in mana ca-mi notez una alta si toti incep sa se fereasca; intra in alerta, dupa ora 16:00 sunt in sfarsit anuntat ca masina va fi gata la ora 19:30 deoarece trebuie reglata distributia si asta dureaza. In acel moment nu mai era liber nici un post de lucru.
Cam suparat, le multumesc pentru prestatie si le reamintesc ca acesta se stia inca de la programare si de la preluarea masinii si deoarece masina era neatinsa de mai bine de 1h le cer sa scoata masina din service si ai anunt ca voi face alta reprogramare la ei... daca va fi cazul.
Se vede ca nu le convine, dar se conformeaza, mi se scoate masina afara, mecanicul este cam nervos pe mine... adio.

N-am primit absolut nici un act de constatare.... dar am tamas cu tichetul de programare la chei, au uitat sa-l ia; sic.

Deci cam asa se lucreaza la Auto Europa si sunt convins ca in majoritatea service-urilor autorizate Dacia din Romania.
Ramane sa aflu daca garantia oferita de Dacia este acoperita in tarile EU in special Ungaria de unitatile autorizate Dacia deoarece nu doresc sa mai am tangenta cu Auto Europa si prefer sa-mi fac un drum in Ungaria unde stiu ca esti tratat civilizat si programarea facuta la o ora se respecta.

numai bine
L.


--------------------
Citroen C5-II 1.6 HDI - FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaa
post 15 Sep 2008, 16:31
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 November 07




Salut, revin pt ca am rezolvat problema.

Am cerut la service Adras sa verifice cureaua de distributie ca face galagie la 1500 de ture. A venit un mecanic a asculatat, a confirmat ca aude dar a spus ca nu poate sa zica el ce are. Asa ca a chemat pe un inginer care s-a uitat 3 secunde la ea cu o lanterna si a spus ca da ulei pe la pinionul curelei de distributie.
Am aflat dupa aia ca problema este pe multe loganuri si se datoreaza acelui pinion care este facut in Romania si e atat de bun incat nu etanseaza corect si iese ulei (putin, nu cantitati). Pe capota aveam cateva picaturi de ulei in dreptul curelei de distributie. Din cauza uleiului care ajunge pe curea se aude zgomotul respectiv.
Bun, m-am programat pt schimb in alta zi, ca dureaza (la mine a durat cam 3 ore, dar putea sa dureze mai mult daca nu lucrau 3 insi).
Intai se desface roata dreapta fata si se face poza care se trimite la Pitesti, presupun ca din cauza ca a fost facuta pe garantie. Daca aia confirma se trece la treaba.
Dupa ce au desfacut aproape jumate de motor, au scos cureaua de distributie si pinionul ala si au pus altele, pinion Renault de data asta.
Cei de la Adras stiau de problema, nu au incercat sa imi vanda gogosi ca "asa face toate" etc. Din ce am inteles e normal sa se auda un zgomot asemanator dar la turatie mai mica si numai pe decelerare.

Am deja vreo 500 de km de atunci si zgomotul nu se mai aude, nici ulei nu mai apare pe capota, parca trage si mai bine masina (poate e doar o parere, nu imi dau seama)

This post has been edited by kaa: 15 Sep 2008, 16:38


--------------------
dacia logan laureat 1,6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 15 Sep 2008, 18:20
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05






--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiss16
post 11 Nov 2008, 23:20
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 June 08




QUOTE(liviu2004 @ 15 Sep 2008, 18:20)


asta e problema
mie dupa ce mi-au schimbat pinionul si distributia nu a mai facut zgomotul la 1500 1600


--------------------
dacia kissfm 2008/logankissfm1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 15 Nov 2008, 05:53
Post #37


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.014
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Jeez.. am și eu un zgomot asemănător, mai accentuat la 1750 rpm.

7000 km, fabricație mai 2008.

This post has been edited by MyKe89: 15 Nov 2008, 05:54


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 15 Nov 2008, 17:00
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(Luciano_L @ 14 Feb 2008, 19:39)
...
Ramane sa aflu daca garantia oferita de Dacia este acoperita in tarile EU in special Ungaria de unitatile autorizate Dacia
...
*



Ai aflat ceva, garantia este valabila si in alte tari?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luciano_L
post 15 Nov 2008, 21:36
Post #39


pasionat


Group: Members
Posts: 57
Joined: 30 July 07
From: PSAClub




Da garantie este valabila in EU la service-urile autorizate Dacia-Renault.

Am scris in alt topic ca am facut revizia 1 in Ungaria inaine de termen si acolo mi-au rezolvat si problema cu zgomotul in garantie.

... dar apoi am vandut Loganul - la ~13.500km - asa ca nu mai am treaba cu "calitatea" Dacia & profesionalismul Service-urilor Autorizate Dacia din Romania.

This post has been edited by Luciano_L: 15 Nov 2008, 21:38


--------------------
Citroen C5-II 1.6 HDI - FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 04:29
Forum Renault