DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Japonez omorat de maidanezi

ashu
post 31 Jan 2006, 12:18
Post #151


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE(maddan @ 31 Jan 2006, 11:00)
@ashu - din mesajele tale nu inteleg altceva decat ce am spus. Daca ti se pare ca gresesc, imi pare rau dar nu imi poti inlatura parerea asta decat cu mare greutate.
*


Poate ar fi bine sa recitesti mesajele mele... Poate intre doua posturi de-ale mele s-a strecurat un post al altcuiva in care omu vroia sa le ia glanda cu propriile maini si tu ai ramas cu impresia ca eu am zis asta... In sfarsit, crezi ce vrei.
Eu nu am o ura bolnava pe cainii vagabonzi, insa am o frica aproape bolnava fata de ei. Daca vine un cutu cutu bland sa ma miroasa, io ma kak pe mine de frica. Cand eram mic nu simteam asa, dar am fost muscat de multe ori si mi s-a intiparit aceasta spaima.
Ura am fata de iubitorii de animale de genul celor din asociatiile astea care au pretentia ca lucrurile sa ramana asa cum sunt (si nu, nu ma refer la tine). Ura am fata de mosii si babele care iau partea unor bestii de caini ce ataca pe toata lumea care trece prin dreptul lor, asa cum am dat eu si Lolek exemple.
Ce vreau eu este sa se rezolve problema de tot. Iar de tot inseamna sa nu mai existe caini vagabonzi pe strada. NICI UNUL. Agresiv, bland, mare, negru, schiop, nu importa, nu mai vreau sa vad caini fara stapani pe strazi. Iar singura solutie viabila este strangerea lor si eutanasierea. Solutia ta nu sta in picioare, si am incercat sa iti arat asta cu argumente. Din care tu ai dedus ca am o ura bolnava... Ce zici tu, sa ii ia doar pe aia agresivi iar pe ceilalti sa-i lase in pace, este frectie, nimic mai mult. Iar adaposturi pentru 100k de caini este iarasi o utopie, n-o sa se faca in vecii vecilor (decat daca transformam Casa poporului in adapost pentru caini).
Repet a ena oara. Nu vreau sa vad sange, dar vreau problema asta rezolvata o data pentru totdeauna. Si luand in considerare toate aspectele, adica tara in care traim cu obiceiurile romanasilor, numarul de caini de pe strazi si sumele de bani disponibile, singura masura este eutanasierea tuturor cainilor fara stapan. Alta nu exista, degeaba va imbatati voi cu apa rece.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 31 Jan 2006, 12:53
Post #152


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




ashule... smile.gif

Am impresia ca e un dialog al surzilor aici, deci asta e ultimul meu post pe subiect.

1. Am spus ca ar trebui sa se inceapa cu cainii problema. Nu cu cainii care sunt prinsi actualmente de hingheri, adica exact cei inofensivi. Si da, este o problema de selectie, din exact motivele mentionate de tine mai sus. Daca ar avea unde sa-i duca pe toti, n-ar mai fi problema de selectie. Selectia se face, insa in defavoarea logicii.

Cum pot detecta care sunt cainii problema? Se ia una bucata veterinar de la o asociatie de protectie, ii ia fix 2 ore ca sa examineze o zona de 10 blocuri si sa vada patrupedele de acolo. Dupa care se intervine cu hingheri (o, ce bine ar fi ca obligatia de a strange cainii sa apartina asociatiilor respective, si nu hingherilor!) si politie si se iau cainii problema. De ce se lasa ceilalti? Simplu: pentru ca nu au cum sa-i ia pe toti!

2. Eu nu am spus ca exemplarele inofensive sa fie lasate sine die pe strazi. Ci sa fie lasate la urma, cand se va putea face o triere pentru a le gasi stapan. Ele merita o sansa. Haitele de caini asasini, nu.

3. Adaposturi pentru caini. In orice tara cu apa calda, adaposturile nu sunt permanente, ci pentru tranzitul de caini. Cainele capturat este adus acolo, deparazitat si tratat daca are rani, se pun afise cu el in zona in care a fost prins, dupa un anumit numar de zile (variind de la 3 la 14) este eutanasiat. Adica omorit fara dureri.

Sunt multe solutii la aceasta problema, care presupun tratarea umana a problemei. Da, din pacate, avand in vedere numarul colosal de caini de pe strazi, doar putini isi vor gasi stapan. I.e. om care sa-i tina in casa sau in curtea proprie, iar nu pe pres sau langa bloc. Da, din pacate singura metoda de a rezolva problema este eutanasierea a majoritatii cainilor fara stapan.

Eu consider ca am fost realist cand am aratat ca aceasta trebuie inceputa si efectuata selectiv, obligand asociatiile de protectie sa se implice. Ar lua 2 ani, din cei circa 200.000 de caini (unii spun ca sunt cam 60.000, altii, mai multi), doar 20% si-ar gasi stapan, restul... asta e! Dar ar fi uman, civilizat si normal.

Si consider ca am fost si mai realist cand am aratat ca din pacate totul se va rezuma la macelarirea a 1-2000 de caini inofensivi si apoi se va uita de problema, la fel cum s-a uitat si in ultimii 15 ani. Intre timp, vom fi hraniti si la teve cu "reportaje" tip Antena 1, asezonate cu muzica plina de suspans, in care cainii vagabonzi sunt aratati ca niste fiare dezlantuite si demne de a fi ucise prin orice mijloace, precum si de posturi pe forumuri de net in care oameni aparent civilizati isi imagineaza moduri foarte crude de a-i ucide.

Daca despre problema asta se va mai discuta si dupa 10 zile, ai de la mine o bere. Eu sunt convins ca nu. tongue.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 31 Jan 2006, 13:05
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Nu pot sa nu ma impiedic sa nu remarc cit de adevarata este zicerea: "viata depinde de un fir de par".
Pina la urma omul respectiv putea fi salvat de un banal garou improvizat, avind in vedere ca nu artera ci o vena a fost sectionata.
Daca nea Gigel de la poarta avea un minim de cunostinte......

This post has been edited by costi: 31 Jan 2006, 13:42


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 31 Jan 2006, 13:20
Post #154


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




@maddan, solutia pe care o propui tu este utopica.
Nici un animal nu are ce cauta pe strada, fara stapan, intr-un oras civilizat (nu, nu ma refer la pasari, hai sa nu despicam firul in 4).
Chestia asta cu 'cei blanzi mai merita o sansa' e o utopie. Asa pot sa zic si eu ca "sa se gaseasca toti cei care au abandonat caini, sa fie obligati sa plateasca strangerea cainilor de pe strazi, sau daca nu-si permit sa plateasca, sa presteze munca de hingher in folosul comunitatii". Da, ar fi o solutie buna, daca ar putea fi aplicata.
Cine decide daca sunt blanzi? Ca asta e problema. Uite, daca decid hingherii - sunt sigur ca ei vor spune ca i-au luat doar pe cei agresivi tongue.gif. Daca decid babele, se vor jura pe ce au ele mai scump ca toti sunt buni ca painea lu' Dumnezeu.
Nu exista 'exemplar inofensiv'. Orice caine este (potential) ofensiv. Da, la fel sunt si oamenii - dar eu nu militez pentru aceleasi drepturi pentru caini si pentru oameni. Nu, eu plec din start de la presupunerea ca "oamenii au mai multe drepturi". Aici poate ca nu esti de acord cu mine si cu ashu - si daca asta e cazul, singura solutie e de genul "let's agree to disagree".
In rest, nici eu nici ashu nu vrem sa fie omorati cu cruzime. Nu. Vrem sa dispara. Si singura solutie pe care o vedem e eutanasierea. A fost destul timp pentru alte solutii, si nu au functionat. Aaaa, ca "ar fi putut functiona daca..." - nu, nu suntem intr-o lume ideala. Deci, cum rezolvam problema?
(si da, sunt perfect de acord cu cosmin_m ca eutanasierea in masa nu e "rezolvarea" - dar cred ca e o "preconditie necesara". Si sigur ca da, trebuie neaparat urmarita cu atentie evolutia ulterioara a fenomenului, sa nu mai ajungem din nou in aceeasi situatie)


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 31 Jan 2006, 13:21
Post #155


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




costi, fara sa minimalizez imporanta igienizarii Bucurestiului de cainii vagabonzi, nu pot sa nu ma impiedic a ma minuna: modul in care a fost muscat ala de repetate ori la punct fix este complet atipic pentru un maidanez. Maidanez care nici macar n-a fost vazut sau gasit, dar se da vina pe el. Dar in fine... nu stim, nu vorbim. Sau nu biggrin.gif

Daca era un caine special antrenat pentru asa ceva, mai usor sa muste exact de unde trebuie. Puteau aia sa-i puna si mama garoului, japonezul a ramas fara sange in el in cateva secunde. Si un sfat daca sutneti atacati de caini - puneti in fata o geanta sau un fular, un obiect, ceva. Vor musca din el si se vor potoli. Evident, daca n-au fost special antrenati sa sara la faşã sau unde a sarit cainele ala, maidanez sau ce era el.


LE: vv, am specificat ca in tarile cu apa calda se ocupa un medic veterinar cu identificarea cainilor periculosi. Apoi acei caini sunt prinsi de personal voluntar din cadrul asociatiilor de protectie a animalelor, utilizand tranchilizante. Intregul proces este selectiv si non-traumatic. E chiar atat de greu, indiferent de scara la care este aplicat?

Nu vad unde e problema ca aceeasi metoda sa fie aplicata si la noi. Dar sunt sigur ca NU va fi aplicata. La noi vin niste tigani care fugaresc cainii cu niste bete rudimentare, fugariti la randul lor de mosi si babe isterice, totul asezonat cu schelalaieli si urlete, eventual si cu muscaturi. Cainii sunt aruncati intr-o duba rupta unde sunt muscati de alti caini speriati si dusi la un centru de triere unde sunt ingramaditi mai multi in custi mizerabile si unde sunt tinuti fara apa si mancare timp de mai multe zile "ca sa nu faca mizerie". Dupa care vin "asociatiile" de protectie, iau cativa dintre ei si ii sterilizeaza dupa care le dau drumul din nou pe strazi. Sau vin mosii si babele si platesc sume de bani pentru cateii de langa bloc, care intre timp au capatat boli, rani si ura fata de oameni. Apoi tot circul se repeta lunar. Restul cainilor sunt ucisi de obicei cu ranga, pentru economisirea injectiilor, asta daca n-au crapat intre timp. Ti se pare normal? Mie nu.

Veti scapa in acest mod de cainii prea prietenosi ca sa fuga de hingheri. De fiarele care musca nu veti scapa. Si la asta se rezuma totul, din pacate.

Hai, ca am zis ca nu mai scriu pe subiect si tot nu reusesc tongue.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 31 Jan 2006, 13:25
Post #156


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Ashu! Stiu ca ai zis ca nu te mai uiti la Prostiri sau la Obositor.. iar la BBC nu s-a dat, dar, aseara au aratta imagini de la a doua zi de "razboi impotriva maidanezilor"

Ce era de vazut...?

Pai simplu... exemplificarea posturilor lui maddan! Adica... onor angajati ai primariei, adica hingherii, prindeau cainii din piete si de prin parcari! Adica caini crescuti de tarabagii in piata sau de catrea unii pe sub masini,care veneau ca prostii la cutu-cutu!

Cind au dat de o haita de maidanezi adevarati... au prins o...laie!

De ce? Simplu... aia sint "fiare" si aca ori ce fiara au instinctul de conservare foarte bine dezvoltat! N-au stat sa se apropie aia cu laturile... au luat-o la goana in toate partile, dar nu inainte de a-si arata gingiile...!

Oricum in 2 zile de "lupte"... inamicul mirsav,crud si fioros a pierdut numai 24 ( douazecisipatru) bucati de "pifani" Adevaratele trupe de elita au efectivele neatinse!

Nu asa se face treaba! Din pacate vom asista la inca citeva zile de lupte, intens mediatizate, iar dupa aia lulu... nimic... nada! Tu incontinuare ai sa vezi patrupedele pe strada, ele in continuare or sa atace ( vorbesc de trupele de elita de caini SALBATICITI).... asociatiile asa zis de ocrotire or sa toace banii in contiunuare!

De ce? Pentru ca in tara asta, chiar acolo unde exista legi proaste sau bune, NU SE RESPECTA LEGEA!
De aici trebuie inceput!
Si eventual masuri legale mai aspre... ex. 2.000 RON minim amenda si pirnaie in caz de recidiva pt cei care abandoneaza animale!

De acord cu eutanasierea, eliminarea, distrugerea (sau cum vrea fiecare sa spuna) cainilor fara stapin! Dar totusi unii dintre ei merita si pot avea sansa unui camin!
Se mai pot gasi oameni care sa-i ia ACASA nu l aBLOC!

Deasemenea disparitia lor de pe strazi nu se poate face fizic ( nu sint si nu vor fi resurse) in citeva zile! De aceea este necesara o "selectie" ! Trebuie inceput cu cei periculosi!
Si sa nu imi spui ca nu se pot identifica... sau ca trebuie cine stie cit timp! Un etolog... sau dresor de caini poate face aceasta "dintr-o privire"!
Si sint destui care pot colabora cu primariile!

Cam atit!
Si apropo ce vezi in poza nu este de rasa... este cules de pe strazi si sta in casa.. cu mine! Si iese NUMAI IN LESA, nici macar in parc nu este liber!
Nu neaparat pt ca-i fiara ( ce-i drept nu suporta alt mascul mai aproape de 200m si pe cale de consecinta.. daca prinde vreunul sare la "omor") ci pentru ca este atit de atras de copii incit in entuziasmul si cheful lui de joaca uita ca poate face rau, nu cu coltii, ci doar trindtind un copil!



--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Aºılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanF
post 31 Jan 2006, 13:46
Post #157


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 16 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
Hai sa facem Arca lu Noe din Magheru, ce pielea mea. Matale daca ai gandaci in bucatarie ce faci, le presari zilnic faramituri de paine pe jos sa aibe ce manca sau dai cu insecticid?
Ba, sunt facinat de cata prostie exista in lumea asta si ce argumente puerile se pot invoca atunci cand aperi o cauza gresita. Ala vorbea de parca paradisul oricarui om este ca in pozele din brosurile alea ale sectantilor, in care zici ca visul nostru de aur este sa iesim la picnic cu o pereche de lei si una de canguri.


@ashu, o sa te pun sa-mi platesti spitalizarea; am cazut pe jos de ras radmasa.gif


--------------------
Ford Focus - ...
FOCUS 2007 1.6 TI-VCT FUN X
Fotografie de produs - www.orangefoto.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 31 Jan 2006, 13:50
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(maddan @ 31 Jan 2006, 13:21)
costi, fara sa minimalizez imporanta igienizarii Bucurestiului de cainii vagabonzi, nu pot sa nu ma impiedic a ma minuna: modul in care a fost muscat ala de repetate ori la punct fix este complet atipic pentru un maidanez.
*


Modul de a musca nu este chiar atipic, si spun asta ca unul patit de mai multe ori.
Deobicei incerca de mai multe ori sa prinda aceeasi zona. Odata prinsa, smuceste si ramine acolo. Diferenta se face din momentul in care a dat drumul muscaturii. Chiar daca mai musca o data o face in alta parte, dar este mult mai probabil sa plece.

Ceva s-a intimplat cu japonezul si cu reactiile lui. Ori cele doua vietuitoare au mai avut conflicte anterioare, ori japozezul a facut ceva care l-a intaritat rau pe ciine (gen dat cu spray). Atacul a fost feroce si neobisnuit pt un maidanez obisnuit din spatele blocului. In plus ciinele a sarit ca sa muste, ceea ce este iar neobisnuit pt un maidanez care musca la glezne.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshulik
post 31 Jan 2006, 14:01
Post #159


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




In viziunea mea, cainii astia tomberonari sunt un fel de sobolani, ca acelasi "suflet" il au si sobolanii si cainii. In consecinta, fiecare trebuie sa-si faca curat pe langa casa si cu asta basta. Ciudat cum "spiritul civic" se declanseaza insa numai la un eveniment, numai cand "pica probabilitatea" pe cineva.

Revenind din filozofii inalte in meandrele concretului - daca as avea un copil si ar veni muscat de caine acasa o data, ce as face ? Eu unul as omori toti cainii vagabonzi din zona care ar putea reprezenta un potential pericol. Nu cu sadism, cum se agita toti, ci pur si simplu cu bata in cap, sau cu otrava.

Revenind in planul teoretic, cauza canino-filiei cred ca o reprezinta carentele afective grave de care sufera o mare parte a societatii romanesti de azi.


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 31 Jan 2006, 14:03
Post #160


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




QUOTE(moshulik @ 31 Jan 2006, 14:01)
Ciudat cum "spiritul civic" se declanseaza insa numai la un eveniment, numai cand "pica probabilitatea" pe cineva.
*



eu zic ca nu-i nimic ciudat in asta. E foarte obisnuit si "trendy" ca sa zic asa.


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 31 Jan 2006, 14:20
Post #161


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Ati vazut-o pe baba aia cretina aseara la B1? Era presedinta unei ONG (Organizatie non Guvernamentala) si zicea: sa ne dea Guvernul acces la fonduri, ca noi putem sa facem adaposturi cu ele!
Pai bai femeie, tu stii ce spui? Daca esti "non-guvernamentala" de ce sa-ti dea Guvernul bani? Ti-e foame?
Pai decat sa-ti dea tie banii, mai bine face el adaposturi!
N-avem frate sanse cu organizatiile astea. Sunt facute sa toace banii din sponsorizari si de mai stiu eu unde! N-au nici o treaba cu cainii!!!
Si-a mai zis baba una tare: sa fie obligati toti proprietarii de caini fara drept de monta, sa-i sterilizeze!!!
Adica, daca eu am un ciobanesc german care n-are "certificat de origine", da-l tin in casa, nu-l dau la monta, il scot afara cu lesa si botnita, trebuie sa-l castrez, ca asa vrea Maria Sa baba!!!
Fara comentarii............


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 31 Jan 2006, 14:22
Post #162


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(maddan @ 31 Jan 2006, 13:53)
Daca despre problema asta se va mai discuta si dupa 10 zile, ai de la mine o bere. Eu sunt convins ca nu. tongue.gif

Ar exista o singura sansa ca peste aceasta cangrena (problema cainilor fara stapan) sa nu se astearna nepasarea damboviteana tipica: anume ca familia victimei/ambasasada/statul japonez sa dea in judecata primaria/guvernul/statul roman pentru criminally negligent homicide , sau culpable homicide la o instanta internationala, cu toata publicitatea de rigoare.

Abia atunci haitele (sic) de mitici puturosi si spertari care paraziteaza administratia Capitalei, iresponsabilii responsabili cu ingrijirea si protectia animalelor, amortitele organe de ordine publica si siguranta cetateanului vor avea un soc, vor fi trezite la realitate si scoase la treaba. Si, nu in ultimul rand, va fi o lectie usturatoare pentru societatea civila romaneasca de a iesi din letargia balcanico-fanariota in care se complace.

Bietul batranel din Tara Soarelui Rasare pe nume Haijime Hori, dupa ce a pus umarul la revitalizarea fabricii falimentare de rulmenti din Alexandria, ar putea deveni erou national in tara in/pentru care si-a pierdut viata!



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 31 Jan 2006, 14:27
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




QUOTE(moshulik @ 31 Jan 2006, 16:01)
In viziunea mea, cainii astia tomberonari sunt un fel de sobolani, ca acelasi "suflet" il au si sobolanii si cainii. In consecinta, fiecare trebuie sa-si faca curat pe langa casa si cu asta basta. Ciudat cum "spiritul civic" se declanseaza insa numai la un eveniment, numai cand "pica probabilitatea" pe cineva.

     Revenind din filozofii inalte in meandrele concretului - daca as avea un copil si ar veni muscat de caine acasa o data, ce as face ? Eu unul as omori toti cainii vagabonzi din zona care ar putea reprezenta un potential pericol. Nu cu sadism, cum se agita toti, ci pur si simplu cu bata in cap, sau cu otrava. 

   Revenind in planul teoretic, cauza canino-filiei cred ca o reprezinta carentele afective grave de care sufera o mare parte a societatii romanesti de azi.
*



interesanta "filozofie" (ca-i tot cu filo) !
cind erai mic prindeai muste si le rupeai aripile ? vinai pisici fara stapin ?
carente afective ? interesant ca pomenesti asa ceva !
iar paralela intre ciini si sobolani e cel putin delicioasa !

QUOTE(kukuruz @ 31 Jan 2006, 16:22)
Bietul batranel din Tara Soarelui Rasare pe nume Haijime Hori, dupa ce a pus umarul la revitalizarea fabricii falimentare de rulmenti din Alexandria, ar putea deveni erou national in tara in/pentru care si-a pierdut viata!
*



hai mai omule, las-o naibii ca suna ca dracu ! parca aud propaganda comunista !

This post has been edited by ache2: 31 Jan 2006, 14:34


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boss
post 31 Jan 2006, 14:31
Post #164


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 7 June 05




Dezinformare in masa, manipulare: presa, televiziunea. Cainii vagabonzi, gripa aviara, pesta porcina, toate isi au explicatiile lor dar prefer sa nu comentez. Mai mult nu scriu, pierd timpu aiurea...


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-59-CGF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 31 Jan 2006, 14:40
Post #165


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Boss @ 31 Jan 2006, 14:31)
Dezinformare in masa, manipulare: presa, televiziunea. Cainii vagabonzi, gripa aviara, pesta porcina, toate isi au explicatiile lor dar prefer sa nu comentez. Mai mult nu scriu, pierd timpu aiurea...
*



Masonii sau extraterestrii sunt in spatele acestor....manipulari? Imi tot pun intrebarea asta, dar nu pot sa imi dau un raspuns. Eventual daca m-ai putea ajuta....sunt sigur ca ai ajuta si pe altii.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Jan 2006, 14:42
Post #166


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(kukuruz @ 31 Jan 2006, 14:22)
.. anume ca familia victimei/ambasasada/statul japonez sa dea in judecata primaria/guvernul/statul roman pentru criminally negligent homicide , sau culpable homicide la o instanta internationala, cu toata publicitatea de rigoare...

*



Legea 215 / 2001 - Administratia publica, art. 68, privind atributiile primarului, lit. n) ia masuri pentru prevenirea si combaterea pericolelor provocate de animale, in conditiile legi;

Gestionarea crizei cainilor maidanezi cade in sarcina primarilor.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Jan 2006, 14:45
Post #167


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Boss @ 31 Jan 2006, 14:31)
Dezinformare in masa, manipulare: presa, televiziunea. Cainii vagabonzi, gripa aviara, pesta porcina, toate isi au explicatiile lor dar prefer sa nu comentez. Mai mult nu scriu, pierd timpu aiurea...
*



Hei boss, ai uitat de boala vacii nebune si mai noua aparuta pe piata boala a oii nebune.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 31 Jan 2006, 15:02
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Voi ati vazut vreun hingher pana mai ieri?! Primarul ala care zicea ca vine imediat dar v-a cam tras teapa, pt ca s-a dus la treaba lui. Programul de strangere de comunitari nu a fost respectat, japonezul ala a murit alaltaieri intr-un mod stupid. Ma intreb daca omul a fost ajutat de paznic. In mod normal in astfel de cazuri nu se da doar telefon la salvare, si aia cand afla ca e vorba de muscatura mai trag o tigara si dupa ce se aduna cu totii incep sa se urneasca cu greu. De curiozitate daca ati fi fost de fata in locul paznicului, ati fi putut face ceva?Stiti ce trebuia facut? Va e teama cumva de sange tasnind, va e scarba ca va murdariti, nu vreti sa va stricati seara gandindu-va ca nu va va premia nimeni....oricum la vorba sa tot stati....
Pentru mine si altii mai important e ce se putea face dupa ce a fost ranit de caine nu de ce exista comunitarii pe strazi aiurea. Oare cineva poate sa studieze cazul sa vada cat de "vinovat" a fost japonezul, cum a reusit sa transforme cu voia sau fara voia lui, cainele ala intr-o fiara?! Mie astea mi se par mai importante, nu povestile lu Ashu. Oricum au fost si copii mutilati de catei, dar trebuia sa moara un japonez ca sa faca autoritatile treaba, e tipic romanesc. O sa ciuguliti iar din gura Primarului cand o sa anunte masuri extreme impotriva potailor?! Cu siguranta da...nu mai bine ar incerca astia sa popularieze masurile de prim ajutor, ca pe viitor sa nu moara oamenii atat de stupid din "nimica"(nimica nu e chiar nimica aici...ignorati cuvantul asta daca simtiti ca va pulseaza vena)?!

This post has been edited by george_slz: 31 Jan 2006, 15:24


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 31 Jan 2006, 15:10
Post #169


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




mai, din punctul meu de vedere, pentru discutia de fata, n-are atata relevanta daca japonezul a murit sau nu. Cu atat mai mult, nu e relevant daca a provocat cainele sau nu (imi si imaginez un batranel japonez, presedinte executiv la o mare corporatie, întãrâtând un maidanez nevinovat). E mult mai relevant faptul ca avem caini vagabonzi pe strazi, care sunt o problema reala pentru noi toti (well - de fapt, pentru majoritatea, nu chiar pentru toti).

Ce nu mai inteleg eu: m-am uitat pe fluxurile de stiri in engleza, si se pare ca parerea generala (inclusiv a celor din strainatate, care au vizitat Romania) e ca a fost o campanie cu ceva succes in 2001 (a lu' Basescu), si ca dup-aia din cauza lobby-ului puternic din partea ONG-urilor s-a incetat campania, pentru a nu se pierde "capital politic". Care capital politic fratilor? Ca eu cred ca e ca si cu chioscurile - sigur ca unii sunt afectati, sigur ca unii vor striga "primarul criminal" da' pana la urma eu l-am votat in 2000 pe Basescu tocmai fiindca a promis ca va rezova problema cainilor vagabonzi! Si stiu sigur ca nu sunt singurul - chiar daca ne uitam aici pe forum, totusi majoritatea e de acord cu eutanasierea.

This post has been edited by vv: 31 Jan 2006, 15:12


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catb
post 31 Jan 2006, 15:14
Post #170


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(alex275 @ 31 Jan 2006, 14:20)
Ati vazut-o pe baba aia cretina aseara la B1?
*



A fost si nea Mihai Constantinescu. Care asa impaciuitor a zis ceva care pe mine mai ca m-a convins: "Nu putem omori caini in anul cainelui." wacko.gif

Iar mai apoi, pe la sfarsitul emisiunii, a facut un pleibec laiv, in direct cu slagarul "Iubiti si cainii bagavonti"...


--------------------
_ _ _
If oranges smell like chicken, why are tomatoes blue? Think about it!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vip3r
post 31 Jan 2006, 15:22
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 24 July 05




A, apropos, cind le-am urat de sanatate si viata lunga "minca-v-ar gripa aviara", n-a mai vorbit nimeni cu mine vreo 2 saptamini. 04.gif
2) Odata cu disparitia cainilor, iar ne vor invada pisicile, faza pe care chiar n-o suport!
*

[/quote]
radmasa.gif radmasa.gif

Totusi, parca pe vremea cand era Basescu primar , aproape ca reusise sa ii extermine, nu stiu cum dar noaptea parca incepuse sa se instaureze linistea, dupa 5 ani de ''simfonie canina '' pana pe la 3 noaptea.De muscat nu mai zic ca erau zone prin care doar locatarii puteau sa patrunda . Acuma intrebarea , de ce s-au oprit , ca mai ramasesere putini ?Acuma incetu cu incetu au aparut din nou ...
Sunt curios , ce masuri vor lua , dupa acest incident catastrofal ...

This post has been edited by Vip3r: 31 Jan 2006, 15:24


--------------------
una noua Fast ... - B-763987
Of All the things I lost , I miss My mind The Most ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 31 Jan 2006, 15:52
Post #172


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(kukuruz @ 31 Jan 2006, 14:22)
anume ca familia victimei/ambasasada/statul japonez sa dea in judecata primaria/guvernul/statul roman pentru criminally negligent homicide , sau culpable homicide la o instanta internationala, cu toata publicitatea de rigoare.
*




QUOTE(radian @ 31 Jan 2006, 14:42)
Legea 215 / 2001 - Administratia publica, art. 68, privind atributiile primarului, lit. n) ia masuri pentru prevenirea si combaterea pericolelor provocate de animale, in conditiile legi;

Gestionarea crizei cainilor maidanezi cade in sarcina primarilor.
*


Ar fi culmea ca familia japonezului sa stea cu mainile in san!!! Voi va imaginati de ce moarte stupida a avut parte amaratul ala? Doamneeeee! Nu-mi vine sa cred!!!
Cum ma, sa te anunte ambasada ca tatal tau plecat in Japonia, a murit muscat de un maidanez in Tokio! Stupid!!! Ai trait 70 de ani ca sa mori muscat de caine in fata casei? Repet, NU POT SA CRED!!!

QUOTE(vv @ 31 Jan 2006, 15:10)
mai, din punctul meu de vedere, pentru discutia de fata, n-are atata relevanta daca japonezul a murit sau nu.
*


Eu zic ca are! A murit un om!!! A murit in cel mai ridicol mod cu putinta! A murit pentru ca niste ONG-uri sunt avide dupa bani!!!
Sa-mi sustin spusele printr-un argument. Daca deschideam eu un topic identic cu o zi inainte sa moara japonezul, dupa 7-10 posturi s-ar fi iscat o cearta crunta, apoi se inchidea, cu warn-urile si ban-urile de rigoare.
Vad ca toate televiziunile au intrat in priza. Toate au pe buze aceleasi cuvinte: moartea japonezului, cainii maidanezi.
Macar sa iasa ceva bun din asta.

P.S.Sa stii ca am observat specificatia ta "pentru discutia de fata", iar in ceea ce spui ulterior, inclin sa-ti dau dreptate.


This post has been edited by alex275: 31 Jan 2006, 15:57


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanF
post 31 Jan 2006, 15:54
Post #173


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 16 July 04
From: Bucuresti




Revin tot la chestia cu banii. De ce natia ma-si nu incearca nimeni si nu se agita nimeni pentru oamenii fara adapost de pe strazi, pentru boschetari si copii strazii? Pentru ca nu primesc fonduri. Astia cu sufletele lor mari de la ong-uri (pentru frectia cainilor vagabonzi) de fapt urmaresc fondurile care le baga in buzunare. Ai naibii iubitori de animale.
Un parazit il elimini, cainii de pe strazi sunt niste paraziti si trebuie eliminati.


--------------------
Ford Focus - ...
FOCUS 2007 1.6 TI-VCT FUN X
Fotografie de produs - www.orangefoto.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 31 Jan 2006, 15:59
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Bogdan, exista ONG-uri in multe domenii, inclusiv unele ce se ocupa de batrani, de copiii strazii etc. Insa , ca in porice domeniu, exista oameni ce fac ceva si oameni ce toaca bani degeaba.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 31 Jan 2006, 16:04
Post #175


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(BogdanF @ 31 Jan 2006, 15:54)
Revin tot la chestia cu banii. De ce natia ma-si nu incearca nimeni si nu se agita nimeni pentru oamenii fara adapost de pe strazi, pentru boschetari si copii strazii?
*


Nu-i mai baga in aceeasi oala cu cainii maidanezi! Jignestii cainii!
Acum cateva ore, tocmai am vazut la semafor (podul Cotroceni), un zdrahon de barbat cu un copilas in brate si o pancarda de gat: "sunt muritor de foame, va rog ajutati-ma, Dumnezeu sa va ajute! Amin"
1. M-a lasat paf corectitudinea gramaticala cu care era scris mesajul!!!
2. Daca-i spuneam zdrahonului sa se urce in masina si sa vina la mine acasa sa-mi faca curat, ma injura!!!

Asa ca, eu mai bine dau bani pentru un patruped nevinovat, decat pentru jatia aia ordinara!!!
Punct!



--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 31 Jan 2006, 16:11
Post #176


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




BogdanF, eu am aceeasi definitie de parazit si pentru golanii care distrug bancile proaspat puse de Primarie, behaind si imbatandu-se crita intre blocuri si lasand o mizerie de nedescris in urma lor.
Si asta in fiecare seara.

Ce zici, ma ajuti sa-i elimin? Io iau un topor, vii si tu cu o ranga, si poate avem succes, nu sunt decat 6-7 la numar...

QUOTE
De ce natia ma-si nu incearca nimeni si nu se agita nimeni pentru oamenii fara adapost de pe strazi, pentru boschetari si copii strazii


Vorbesti in necunostinta de cauza. Doar pentru ca tu nu incerci si nu te agiti sa ajuti oamenii fara adapost samd, nu inseamna ca nimeni nu se agita sa rezolve problemele lor.

Asa cum vorbiti despre caini, asa vorbiti si despre homeless. In necunostinta de cauza. De pe margine, fara sa va fi implicat vreodata mai departe decat 5000 de lei aruncati in poala unui cersetor. Ca asa suntem noi romanii, chibitam, apoi ne plictisim si schimbam subiectul. Reformele si curatenia s-o faca altii.


M-am abtinut pana acum, dar o sa spun si cate ceva: nici eu nu suport cainii pe strazi. Dar fac ceva in acest sens. Am salvat pana acum cel putin 5 catei - gasindu-le stapan si luandu-i de pe strazi. Si patru pisici. Nu punandu-i pe pres, nu tinandu-i langa bloc sau in scara.
Am dat bani atunci cand am crezut de cuviinta, si am tiparit afise si dat anunturi pe net cand am avut timp.
Toate animalele date de mine au fost castrate sau vor fi castrate - ma rog, infertilizate, ca sa nu mai avem comentarii "avizate".

Imi era mai usor sa iau o bata si sa le dau la fiecare din aceste fiinte una in cap. Pentru ca s-ar putea sa ma muste, sau pentru ca ma deranjeaza.

Am un job care incepe la 8:30 si se termina ... cand se termina, in general pe la 18:30-19:00. Si eu si sotia muncim de ne sar capacele.

Si totusi gasesc timp, energie si afectivitate pentru a ma implica in lucrurile care trebuie rezolvate.

La fel am facut si cu maidanul din fata scarii, inainte sa intre primaria acolo, si la fel fac si cu orfanii. Despre orfani, mai bine tac, caci nu e frumos sa spun mai multe.

Daca fiecare dintre cei care comenteaza savant sau bascalios-balcaniceste aici s-ar fi implicat macar 50%, probleme cum sunt cainii vagabonzi sau copiii pe strazi ar fi fost rezolvate de multi ani.

Dar probabil ca e mai greu sa ne punem faptele acolo unde ne sunt vorbele. Si asteptam sa ne civilizam asa, ex nihil, sa vina Statul si sa ne civilizeze ca de-aia dam bani!

Hm, curios, acelasi lait-motiv l-am auzit si de la cei care arunca hartii pe jos: eu platesc taxe, sa le stranga primaria!

Am incercat sa scriu aici pentru a ii constientiza macar pe unii ca problemele comunitare le rezolva comunitatea, in urma unui dialog.

Le multumesc lui vv, madalinei si lui cosmin_m ca au incercat sa adauge un pic de normalitate in toata discutia.

Sper ca macar aici sa nu fi fost inutila. Dar ma indoiesc...


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 31 Jan 2006, 17:32
Post #177


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Eu ce nu inteleg la pensionari:
Se plang ca au pensii de kko, dar ar fi de acord sa se investeasca sume imense in niste adaposturi pentru caini.
De fapt, tot se vorbeste de adaposturi. Au vreun rost ?
Chiar se imbulzeste lumea pe la ele sa adopte maidanezi ?
Nu spun ca nu exista cazuri, dar nu stiu daca se justifica efortul.

Oricum, eutanasierea nu implica violenta.
Se si numeste eutanasie, nu a vehiculat nimeni termeni violenti (ma rog ... cu exceptiile de rigoare).
Este o problema reala, si necesita o rezolvare reala.
Adaposturi, adoptii, mmm ... rezolvare de la care eu nu ma astept la vreun rezultat concret.

This post has been edited by anamana: 31 Jan 2006, 17:33


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 31 Jan 2006, 17:47
Post #178


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(anamana @ 31 Jan 2006, 17:32)
se vorbeste de adaposturi. Au vreun rost ?
Chiar se imbulzeste lumea pe la ele sa adopte maidanezi ?
Nu spun ca nu exista cazuri, dar nu stiu daca se justifica efortul.
*


Ba sa vezi ce se imbulzeste! Numai ca dupa ce ii iau, le dau drumul pe strada, multumiti ca au mai facut o fapta buna!!!
Oameni buni, daca iubiti cainii cu adevarat, luati-i in casa! Ingrijiti-i, nu-i lasati pe strada. Asta nu-i iubire, e prostie!!!


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boss
post 31 Jan 2006, 17:50
Post #179


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 7 June 05




QUOTE(driverx @ 31 Jan 2006, 14:40)
Masonii sau extraterestrii sunt in spatele acestor....manipulari? Imi tot pun intrebarea asta, dar nu pot sa imi dau un raspuns. Eventual daca m-ai putea ajuta....sunt sigur ca ai ajuta si pe altii.
*



Pentru tine poate ca da, vad ca o tii numai in mistouri, tu care ar trebui sa fii un exemplu pentru ceilalti ca moderator....incepand cu avatarul si terminand cu replayurile tale la mesajele membrilor daciaclub. Incearca sa privesti lucrurile altfel, explicatii sunt dar prefer sa le pastrez pentru mine, nu stiu daca intelegi, nici macar exemple nu-ti pot da pentru ca prefer sa le pastrez pentru mine, incearca totusi sa privesti altfel lucrurile. Nu stau acuma sa-ti explic eu tie de ce-i pamantu rotund. Cat despre problema cainilor vagabonzi, sunt total impotriva eutanasierii lor pentru ca nu se respecta intru totu aceasta procedura si ca drept dovada au fost reportaje in care cainii erau omorati cu bestialitate, nici vorba de injectie letala, reportaje in care erau aratate maldare de lesuri de caini morti. Am caine, iubesc animalele, sunt fiinte vii, suflete, trebuie gasita alta solutie. Vad ca sunt doua tabere, cei ce iubesc animalele si cei ce nu iubesc animalele..eu zic ca ar fi mai bine sa ne gandim impreuna la o solutie decat sa ne certam aiurea. Banuiesc ca pentru unii dintre noi e distractiv sa priveasca atunci cand sunt alergati de hinghieri, atunci cand sunt omorati, atunci cand plang dupa ei copii..... Nu-ti poti imagina, tu care nu ai avut in grija, niciodata in viata ta un animal cat de dureros poate fi, cat de dureros e atunci cand il pierzi si cat de mult te poate afecta lucrul asta. N-o sa stii niciodata cat de multa bucurie si fericire se poate ascunde in spatele unei usi. In loc sa va certati aiurea mai bine va ganditi la o solutie. Ai incercat vreodata sa vorbesti cu un caine atunci cand latra ? Inainte sa vorbesti, gandeste-te la ce gandesc copii aia care au grija de ei atunci cand ii vad otraviti pe marginea trotuarului, atunci cand ii vad alergati de hinghieri.....
Explicatie pentru driverx: Sunt metode de manipulare in masa de cand lumea si pamantu, organizatii care se ocupa cu asta, eu nu cred ca sunt extraterestii sau masoni. Se foloseste presa, televizorul...publicitatea, formatorii de opinie....se urmareste...da ce nu se mai urmareste...eu nu cred ca omul ala a murit din cauza muscaturii cainelui. A fost un nenea de la televiziune care a bagat repede pastila. Presa care a preluat cazul samdp, e chiar atat de greu de inteles ? Scopul se subantelege insa la consecinte nu vreau sa ma gandesc. Si inchei cu titlul topicului : "japonez omorat de maidanezi"
Si tot ptr driverx, poate schimbi si tu ce-i sub avatar, din cate vezi eu n-am albalux, eu am dacie. Asta daca vrei sa fii un moderator corect si un bun exemplu pentru ceilalti si e valabil pentru toti. Noi va respectam pe voi, moderatorii si administratorii acestui formum si ne supunem regulilor forumului, incercati si voi sa faceti acelasi lucru. (vorbesc pentru mine, nu in numele tuturor...parca vad ca se trezeste unu sa comenteze)
rectific: indesit nu albalux

This post has been edited by Boss: 31 Jan 2006, 17:55


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-59-CGF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 31 Jan 2006, 18:16
Post #180


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE(maddan @ 31 Jan 2006, 16:11)
Daca fiecare dintre cei care comenteaza savant sau bascalios-balcaniceste aici s-ar fi implicat macar 50%, probleme cum sunt cainii vagabonzi sau copiii pe strazi ar fi fost rezolvate de multi ani.

Dar probabil ca e mai greu sa ne punem faptele acolo unde ne sunt vorbele. Si asteptam sa ne civilizam asa, ex nihil, sa vina Statul si sa ne civilizeze ca de-aia dam bani!

Hm, curios, acelasi lait-motiv l-am auzit si de la cei care arunca hartii pe jos: eu platesc taxe, sa le stranga primaria!
*


Pe cuvantul meu daca reusesc sa te inteleg pe topicul asta. Fara mistouri, nu-ti sta in fire sa bati aiurea, dar aici reusesti s-o faci cu succes.
Exista o mica mare diferenta in analogiile tale, ca sa zic asa. Tu iesi dimineata si maturi strazile din jurul blocului tau???? Nu, bag mana in foc ca nu. Ei bine nici io. Dar am pretentia sa faca curat primaria, sa trimita maturatorii sa mature in fiecare dimineata. Eu nu aranc hartii si alte deseuri pe geam, asta e contributia mea cetateneasca de cetatean civilizat, nu sa fac eu curat. Asa e peste tot in lumea asta civilizata. Similar si in cazul copiilor orfani. Nu exista asa ceva, oamenii particulari sa ia copiii in casa si sa ii ingrijeasca. Intr-o tara civilizata te-ar ridica politia pe sus una doua, pentru pedofilie sau alte alea. Statul, si cand zic statul intra tot felul de autoritati locale sau generale, are menirea sa se ocupe de astfel de cazuri. Nu-mi cere mie sa ma duc sa iau homelesu in portbagaj si sa-l predau la politie, ca n-o sa vezi NICAIERI in lumea asta asa ceva. Ca dai un telefon la autoritatile competente, asta e altceva, dar nu iei tu problema in mana.
Sa moara bibi daca sunt eu ala care priveste statul ca pe un panaceu universal, capabil si obligat sa rezolve toate problemele societatii. Stii prea bine cum gandesc in multe privinte, stii ca nu e asa. Dar sunt lucruri pe care trebuie sa le rezolve statul, fac parte din atributiile chiar si al celui mai liberal stat de pe pamant. Nu comunitatea rezolva cazurile de copii abandonati. Nu comunitatea tre sa prinda infractorii sau sa stinga incendiile. Daca tu imi ceri mie sa iau caini de pe strada si sa plec sa le caut adapost (hilar oricum, mie mi-e frica sa ma apropii la 5 m de ei si tu vrei sa-i iau cu forta in brate si sa-i bag in masina), atunci si io iti cer tie sa opresti soferii pe care ii vezi in trafic ca trec pe rosu, sa-i bagi in masina la tine si sa-i duci la Udriste. Fair enough? Te bagi la asa ceva?
E bine sa faci educatie civica, dar totusi, gandeste-te unde se opresc indatoririle cetatenesti si unde incep atributiile statului.

PS. Nu-mi aduc aminte ca vv sa fi avut nici cea mai mica diferinta de opinie fata de ce sustin eu. De ce ce zice el e ok si ce zic eu e absurd?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 05:35
Forum Renault