DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

91 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan pe GPL

gonty
post 10 Mar 2006, 12:54
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




Am dat si o cautare pe net referitor la firmele pe care le-ai mentionat. In orice caz, nu mi s-au parut a fi cu mult mai breze decat Autronic.
Din ceea ce stiu eu, ei au fost primii care au implementat ideea de injectie secventiala cu vaporizator fara membrane si computer separat. In plus, stiu ca Autronic are filiale si in Australia unde produce computere pentru masini, asa ca da-mi voie sa ma indoi de ceea ce afirmi tu (no name). Si mai stiu foarte multi care au luat intrerupatoare Autronic pentru ca acelea BRC sau Landi nu sunt fiabile. In plus nu stiu daca cele de pe Nubira sunt secventiale, ca ar fi ridicat prea mult costul masinii. Si tot asa mai stiu ca si Cielo si Nubira consuma cu mult mai mult decat spune Vad ca-i consuma a lui.


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
picard
post 10 Mar 2006, 13:01
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 24 February 06




Crezi ce vrei, dar mie 1.5 litri in plus fata de benzina mi se pare mult prea mult pentru un tip de instalatie care se lauda ca are consumuri similare cu consumul de benzina. O instalatie Landi renzo cu mixer reglata bine adauga 0.5 litri la consumul esterior si 1 litru in oras, asta ca exemplu.
Mie espero imi ia afara la 120-140 9% GPL cam cat spune ca ii ia @vad la 120 (cu AC) si Espero e mai gurmand de benzina decat Logan.
Nubira 2 vine cu GPL secvential din fabrica, poti sa te lamuresti de chestia asta pe woo club unde stiu ca ai cont.
Inca ceva, firma autronic dateaza din 1998 in timp ce BRC dateaza din 1977. Italienii sunt cei care au adoptat primii solutia GPL pe scara larga si au cea mai mare traditie in domeniu. Daca te ajuta italiana si vrei sa te documentezi, intri pe un forum cum ar fi http://www.omniauto.it/forum/index.php?showforum=119
si te informezi. Nu mai crede tot ce scrie producatorul despre el insusi pe site-ul propriu, Autronic e cam necunoscut in italia si mai mult se exporta la preturi destul de mari. Instalatiile BRC sunt la preturi destul de mari gen 1400 de euro (BRC Sequent), crezi ca cer banii aia in plus de pomana?
Uite inca un topic interesant de pe acel forum:
http://www.omniauto.it/forum/index.php?sho...286&#entry83286 si ce zic italienii de autronic:
"impianti sequenziali AUTRONIC, che roba sara' " radmasa.gif
Pentru majoritatea acolo "l'imbarazzo della scelta" e intre Bigas si BRC .
Si Cielo si Nubira nu consuma cu mult mai mult decat spune Vad ci comparabil (desi motoarele Daewoo sunt mai gurmande). Ca sa vezi acest lucru te invit pe woo club pe topicul de consumuri nubira(vezi posturile lui Mircea) si pe cel de consum cielo GPL (vezi posturile lui iso).

This post has been edited by picard: 10 Mar 2006, 16:09


--------------------
Alfa/Ford 159/Mondeo 2006/2004 - x-xx-xxx
Looking good is more important than looking where you're going
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenmanea
post 10 Mar 2006, 23:06
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 January 06




Eu dupa ce am vazut la TV iar un accident cu o dacie pe GPL in care saracii pompieri fugeau cu 'bomba' pe camp ca se fisurase si exista pericolul sa explodeze, mi-a trecut! O fi el economic, dar viata mea e mult mai importanta! Eu unu' as interzice sa mergi cu bomba in portbagaj!!!


--------------------
Kia Proceed 1.6 GSL - B193476
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
picard
post 10 Mar 2006, 23:08
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 24 February 06




Putea sa-i dea si foc si nu se intampla nimic. Scapa gaze controlat. Pompierii au facut ce trebuia, aia de la stiri erau zevzeci.

This post has been edited by picard: 10 Mar 2006, 23:20


--------------------
Alfa/Ford 159/Mondeo 2006/2004 - x-xx-xxx
Looking good is more important than looking where you're going
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 12 Mar 2006, 00:54
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(gonty @ 9 Mar 2006, 13:18)
Vezi si tu ca s-a spus ca s-a montat instalatie GPL secventiala. Dar e greu cu cautarea asta... Te duci apoi pe site-ul www.majore.com si cauti cu cine au conventii in tara (in cazul in care nu esti din Bucuresti).
*


Nu e greu cu cautarea mai plaiesule dar ma refeream la si la ALTE instalatii


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 12 Mar 2006, 23:36
Post #186


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




ok, vad ca aici a inceput un razboi mai mic pe motiv de consum, intrebarea mea este, cine si unde se monteaza BRC (firma recunoscuta pt traditie cei drept) pe logan si cine a vazut montat si exact consumul pe un logan cu o astfel de instalatie, ca din vorbe si eu pot spune ca imi ia 7-8 in oras (dar nu castig nimic)

off topic: un proaspat propietar de logan se lauda mai de una zi cu un consum de 4,4 l (benzina la 100 KM la ora in afara)

pana una alta sa nu discutam despre ce se scrie pe site-urile de afara, discutam degeaba mai ales ca inca nu a testat nimeni pe masina mai ales pe logan astfel de instalatii mentionate mai sus. Pana una alta majore (nu ca as vrea sa ii fac reclama a fost prima firma ce a montat pe solenza gpl, cel putin asa s-au laudat ei), exita posibilitatea ca acum sa monteze mult mai multi instaltii pe logan (cererea in taxi e mare).

aproposs de taxi off topic: daca ceri parerea unui taximetrist daca merge treaba ca afacere (sa ii dai de inteles ca ai vrea si tu sa intri in taximetrie), nu cred ca ar fi unul sa laude activitatea, desi nu renunta nimeni la licente si nu am vazut nici un taximetrist sa cerseasca la intersectie, cred ca si daca masina lor ar merge pe aer tot ar fi nemultumiti din varii motive...... asa ca....


consumul de 1,5 l este cel indicat de computer (si mentionat si pe site-ul de la majore) la consumul instantaneu.

per ansamblu eu sunt multumit de consum (nu ca nu mi-ar placea sa consume mai putin), nu pot sa spun consumul pe benzina compartaiv cu gpl pt ca masina nu merge pe benzina decat pana se incalzeste si trece pe gaz, ca drept sa va spus ma cam arde buza sa merg pe benzina chiar si numai de dragul de a face o comparatie la consum.

excl.gif aproposs ca mi-am amintit am un cileo luat din fabrica cu instlatie de gpl, este din cea cu vaporizator tip ceas, nu vreti sa stiti cat consuma (12-14 in oras si nu in Bucuresti) excl.gif

This post has been edited by vad: 12 Mar 2006, 23:40


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
picard
post 13 Mar 2006, 10:35
Post #187


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 24 February 06




Nu prea inteleg cum poti lua in considerare calculatorul de consum de la Majore. E un calculator util celora care nu au nici o idee de instalatii de GPL si consumul acestora. Nu face distinctie intre tipuri de instalatie. Asfel, chiar daca vei avea cea mai scumpa instalatie secventiala pe masina x, sau cea mai ieftina pe Dacia berlina, consumurile rezultate de calculator sunt similare pentru acelasi consum de baza, ceea ce nu prea mi se pare corect, e doar o aproxiamare grosiera.
De ce nu se aplica ce scrie pe afara si la Logan? E altfel de motor decat pe principiul Otto? Nu cred.
Cielo Euro 3 pe GPL intradevar are niste probleme mari si in general woo-rile consuma mai mult in oras. Nu vreau sa continui cu exemple de consum de la woo-uri ca sa nu intru in conflict cu membrii posesori de Logan.
Am sunat eu acum la sigmagaz si eu spus ca au instalatii secventiale BRC pt logan cu preturi intre 750-850 de euro, acum sper ca tipul ala stia ce vorbea si instalatiile sunt intradevar BRC. Nr tel e 0238 722.130.


--------------------
Alfa/Ford 159/Mondeo 2006/2004 - x-xx-xxx
Looking good is more important than looking where you're going
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 13 Mar 2006, 10:38
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




QUOTE(vad @ 13 Mar 2006, 01:36)
consumul de 1,5 l este cel indicat de computer (si mentionat si pe site-ul de la majore) la consumul instantaneu.
*


Cred ca ar fi trebuit sa pui asta ingrosat. Si ar trebui sa mai adaugi ca pe gaz compu' arata ceva mai mult decat in realitate (dupa cum spuneai in paginile precedente). E usor sa dai cu bata (parerea) inainte de a citi toate posturile. Eu unul insa am citit toate posturile (ca sunt interesat cu adevarat de GPL) si, dupa ce-mi pun, voi mai posta impresiile pe aici.
In Iasi din pacate, dupa cum am mai spus si pe pagina precedenta, nu am gasit nici o firma care sa ofere si alte instalatii, si nu am chef sa fac experimente pe pielea proprie!

This post has been edited by gonty: 13 Mar 2006, 10:41


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 13 Mar 2006, 11:56
Post #189


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Putin Off-Topic, apropos de taxi-uri. In IASI am facut un mini-sondaj de opinie printre taximetristi si a iesit ca baietii cam fac 200Km / zi. La un calcul grosier iese cam 72 000 Km / an. La asemenea kilometraj GPL-ul este nu util... chiar ABSOLUT NECESAR asta ca sa nu mai zic ca un Diesel ar fi genial chiar! Iar eu cu masina de 6 luni am abia 4300 Km... adica nici macar cat fac ei intr-o luna.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexys
post 13 Mar 2006, 14:01
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 28 February 06
From: Topoloveni




QUOTE(adiya @ 12 Mar 2006, 02:54)
Nu e greu cu cautarea mai plaiesule dar ma refeream la si la ALTE instalatii
*


De unde esti ca de obicei au autorizari si la alte instalatii
omologate pe logan (nu neaparat prezente pe piata) ar fi:
de la BRC -Secvent 24
Majore -Mistral, Milano
Intergas- RSI
Autogas- Zavoli
RGI- LR Omegas, Easy-Jet, OMVL
Unele au disparut la fel de repede cum au aparut, altele sunt in curs de omologare. Mai ar fi si o asa zisa Tomasetto dar nu stiu cine si ce e in realitate... Cat despre consumuri, sunt cam mari ce spuneti voi pe aici...

This post has been edited by alexys: 14 Mar 2006, 10:32


--------------------
KIA Sephia 1996 - AG-11-LPG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 15 Mar 2006, 12:46
Post #191


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




La Timisoara se monteaza instalatii "Romano" pt injectie secventiala (cu injectoare de gaz, calculator si altele). Eu am montata pe solenza si am scos consum in oras aprox 8 - 8,5 l gpl /100 km dar la logan creste consumul cu 0,5 -1 l /100 km. Astept sa fac prima revizie la 15.000 si dupa aceea imi montez si pe logan. Nu stiu daca se poate lega la calculatorul de bord sa indice consumul da gpl.

This post has been edited by Miky 48: 15 Mar 2006, 12:53


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 18 Mar 2006, 12:33
Post #192


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




ok, ma bucur ca se discuta activ pe aceasta tema, sper sa apara aici cat mai multi utilizatori de logan pe gpl (1,6 si 1,4), pt ca discutii "ca mi se pare ca are consumul mare si cum e calculat, etc"...pot fi facute mult si bine.....fara sa avem montat asa ceva si sa vedem cum se comporta.

@picard : la cat de bun e gazul sigma (cei drept e cel mai ieftin dar si cel mai prost), eu ma cam indoiesc de calitatea serviciilor facute de baietii aia (poate ma insel eu), asa cum si reprezentanta majore din buzau spun ca monteaza pe logan si etc in reclama si cand m-am dus la ei sa imi mute busonul pt RAR se uitau la masina ca la ceva strain si toti roiau pe langa ea sa vada cu si in ce fel e montata.....(eu unul nu as monta la unii doar ce isi fac reclama si nu pot sa imi indice cel putin o masina similara cu instaltie sa schim cateva vorbe cu propietarul)

@Miky 48: consumul ar trebui sa il arate, nu stiu cum dar la mine il arata fara sa fie vre-o legatura speciala facuta intre computere pt asa ceva


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 18 Mar 2006, 20:06
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Ma lamureste si pe mine cineva, care este rolul instalatiei GPL?
Din cate am inteles eu, e mai simplu sa cumperi cu diferenta de bani (700-900 EUR) motor diesel, si nu sunt si complicatiile cu montat rezervor suplimentar si modificari, garantie

This post has been edited by testike: 18 Mar 2006, 20:08


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 18 Mar 2006, 23:00
Post #194


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




1. Daca ai deja benzinar si vrei mai ieftin singura solutie in afara de a vinde masina si a pune diferenta de bani e sa montezi instalatia asta GPL.
2. Diesel-ul poate avea niste probleme suplimentare de fiabilitate (vezi turbina de exemplu...) si implicit de cost de intretinere.

This post has been edited by DFA: 19 Mar 2006, 18:52


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
picard
post 19 Mar 2006, 03:54
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 24 February 06




Se mai pot adauga:
Piese mai ieftine la motorul pe benzina comparativ cu cel diesel(de ex injectoarele)
Nu ai zgomotul si vibratiile specifice diesel.
Iarna benzinarul va da mai repede caldura.
Specific Logan, diferenta de putere intre 1.5dci si 1.6mpi, poti trece oricand instant de pe gaz pe benzina si ai toti caii la dispozitie.

Sunt si dezavantaje:
Pierderea garantiei.
Riscul de a da peste neprofesionisti la montare.
Investitia in instalatie nu prea o scoti la revanzare.
Volumul portbagajului redus.
Infundarea injectoarelor de benzina.

@vad: Dupa cum ai spus si tu, nu poti asocia calitatea serviciilor oferita de 2 puncte de lucru cu acelasi domeniu de activitate ale aceleiasi firme, deci nu as asocia calitatea GPL-ului cu serviciile de montare. Nu stiu ce calitate ofera sigmagaz la montare/service doar am vrut sa ofer niste date celor interesati de o alternativa. Si ca veni vorba de calitatea GPL-ului, nu mai folosesc decat ButanGas sau MOL de vreo 2 ani, nu mai stiu cum sunt si la ce pret sigmagaz,crimbo, etc.

This post has been edited by picard: 19 Mar 2006, 04:35


--------------------
Alfa/Ford 159/Mondeo 2006/2004 - x-xx-xxx
Looking good is more important than looking where you're going
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 19 Mar 2006, 12:37
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Cm adica se infunda injectoarele de benzina??? Sau mai bine intrebat din ce motiv:)


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
picard
post 19 Mar 2006, 12:41
Post #197


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 24 February 06




Baga un ochi pe explicatia de aici .

Edit, o sa copii textul aici ca sa existe informatia si pe acest topic, copyright @Nini de pe woo club:

"O sa incerc sa explic sumar de ce se infunda injectoarele la o masina care functioneaza preponderent pe gaz.La functionarea pe gaz temperatura din imediata vecinatate a injectorului este mai mare decit la funct. pe benzina deoarece nu mai exista fenomenul de evaporare a combustibilului in poarta supapei de admisie, fenomen care se produce cu absortie de caldura atit de la supapa cit si de la galeria de admisie si deci temperatura din jurul injectorului este mai mare.In plus de asta injectorul nu mai este racit de benzina care il parcurge.Supraincalzirea injectorului face ca fractiunile usor volatile din benzina aflata in injector sa se evapore in interiorul rampei injectoarelor, in injector raminind efectiv numai fractiunile grele care tot datorita temperaturi vor craca devenind depozite solide pe partile interioare ale injectorului si intr-un final (nefericit) vor determina intepenirea elementului mobil al injectorului (cuiul injector ). Montarea unui releu care sa opreasca pompa de benzina atunci cind mot. func. pe gaz are si avantaje ,pompa de benzina nu se mai uzeaza inutil, dar si dejavantaje , nemai circulind benzina prin rampa temperatura injectorului va creste si mai mult determinind infundarea mai rapida a acestuia.Personal recomand adaugarea in benzina a aditivului pt curatat injectoare marca 2+2 (nu am nici o leg cu firma care produce sau vinde ) pt ca am observat ca in foarte multe cazuri a dat rezultate bune. "

This post has been edited by picard: 19 Mar 2006, 12:45


--------------------
Alfa/Ford 159/Mondeo 2006/2004 - x-xx-xxx
Looking good is more important than looking where you're going
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 20 Mar 2006, 06:03
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




In sfarsit am comis-o biggrin.gif . De vineri sunt GPL-ist. Primele impresii sunt favorabile, adica nu am simtit pierderi semnificative de putere (ca o fi placebo? ca nu? wacko.gif ).
In orice caz, am facut treceri succesive gaz - benzina, inclusiv in sarcina la deal, si nu se simte diferenta...
Am mai incercat si la consum instantaneu trecerea si nu se observa diferente (asta am facut-o pe drum drept la 60 km/h in treapta a IV a)
In ceea ce priveste instalatia, am luat pana la urma cu butelie cilindrica de 58l (cap neta 46l GPL), cu gura de alimentare pe aripa (montaj clasic)
Singura experienta mai nasoala a fost la montaj:
Subiective:
- se dadeau gauri in 9000 euro tongue.gif
Obiective:
- cel care mi-a lucrat in portbagaj era un viitor somer (ca i s-a dat preaviz) din cauza bauturii - ce sa-i faci, suntem in Romania... Pana nu i-am spus eu, nu mi-a siliconat gaurile de prin caroserie. L-am facut sa-mi desfaca de doua ori toate suruburile mad.gif
Oricum, seful-patronul i-a spus sa nu mai treaca pe acolo ca-l face de rusine, si i-a verificat toate montajele
Experiente pozitive:
- Patronul- un tip capabil, care stie ce face (inclusiv reglajul calculatorului pe gaz).
- lucratorul de la partea motorului baiat foarte bun, nu pierde timpul... Pana nu a terminat tot nu s-a dus nici macar sa se p**e.
Pentru iesenii interesati, am montat la GeneralPC (sper ca nu voi lua "warm" pe chestia asta). Pret final 29 milioane


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZaiR
post 20 Mar 2006, 07:51
Post #199


Against the System


Group: Members
Posts: 345
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(gonty @ 20 Mar 2006, 08:03)
Pret final 29 milioane
*



wowwww.....in cazul acesta parerea mea e ca nu merita investitia asta ...Eu sunt unul dintre putinii care au montate instalatii de GPL de 4 ani (cu pauza de 1an cand am avut DSN) iar singurul inconvenient pt. mine a fost doar ocuparea portbagajului si modificarea centrului de greutate al masinii, in rest ok...daca scumpesc GPL-ul imi voi face unul dintre olciturile din spatele blocului sa porneasca si il voi lasa sa intre cu viteza maxima in guvern mad.gif


--------------------
DUCATI 900 SuperSport 2003 - este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 20 Mar 2006, 13:25
Post #200


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Un taximetrist recupereaza aia aproape 30 mil in 3 - 4 luni maxim doar din diferenta de cost carburant. In 20 mii Km ti-ai scos banii deci merita daca ai de gand sa faci multi Km.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 20 Mar 2006, 17:06
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Stie cineva ceva despre instalatiile ''MILANO''. Sunt la oferta cum la Majore la 650E.
Cum un MISTRAL AUTRONIC este 750E diferenta nu e deloc de neglijat...numai ca instalatia se zice ca ar avea decat 2 luni pe piata si nu se stie nimic despre fiabilitatea ei...


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 20 Mar 2006, 17:40
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




Din cate mi-a spus tipul care mi-a instalat, Milano sunt exact aceleasi instalatii ca si Mistral cu o singura exceptie: vaporizatorul. La Mistral este un vaporizator fara membrane, la Milano este un vaporizator cu membrane. Din ceea ce se spune, vaporizatorul fara membrane este practic fara moarte. In rest instalatiile sunt identice.


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 20 Mar 2006, 23:01
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Asta stiu si eu ca sunt amandoua secventiale, intrebarea era daca cineva a folosit asa ceva (ca firma-MILANO) sau chiar are doar cateva luni de la aparitia pe piata.


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 21 Mar 2006, 05:15
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




Nu m-ai inteles sad.gif ... Au exact aceleasi piese (calculator, injectoare, etc, produse de Autronic) cu exceptia vaporizatorului. Ori cel putin asa mi-a spus inginerul care mi-a montat...


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 21 Mar 2006, 11:14
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Si tu ce alegere ai facut?


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 21 Mar 2006, 12:24
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




Mistral, ca diferenta era prea mica sa justifice trecerea la Milano, + vaporizatorul Milano este no-name (Cine a auzit de Milano? Eu nu...)


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 21 Mar 2006, 19:48
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Dap, si eu am de azi tot MISTRAL AUTRONIC; sa vedem ce stie...singurul lucru care il pot spune deocamdata este ca NU se simte diferenta la felul cum trage pe gaz (asta cu masina cu aproximativ 300kg in ea).


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 21 Mar 2006, 20:00
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




Felicitari, ne "inmultim" pe zi ce trece. Sa-ti mearga fara nici cea mai mica problema. 124.gif


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexys
post 22 Mar 2006, 14:39
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 28 February 06
From: Topoloveni




QUOTE(adiya @ 21 Mar 2006, 21:48)
Dap, si eu am de azi tot MISTRAL AUTRONIC; sa vedem ce stie...singurul lucru care il pot spune deocamdata este ca NU se simte diferenta la felul cum trage pe gaz (asta cu masina cu aproximativ 300kg in ea).
*


Mistral e copiata dupa easy-jet produs de autogasitalia poate fi vazut pe site-ul lor. Nu cred ca exista reductor fara membrane, poate doar daca il faci cu pistonase... Milano are o adaptare la componente mai ieftine, incercati sa desfaceti un "injector" milano si o sa lesinati de ras, nu inteleg ce au prezentat astia la omologare sau cu ce de le-au omologat, jucarii facute la cercurile de pionieri... De Romano uitasem, e distribuita in zona aia exclusiv de Panea Junior, o firma care se respecta, si sunt chiar bune ca instalatii.
Principiul de functionare corect al oricarei instalatii secventiale ar fi: Se citeste timpul de injectie de benzina, se corecteaza in functie de diferenta de presiune dintre rampa gpl si galeria admisie (necesita senzor separat sau legat la cel de MAP al auto si senzor presiune GPL) , de temperatura a apei, de temperatura a gpl (senzor separat) turatie motor, timpi extrainjectie benzina daca exista, timpi morti la inj gpl si benzina, capacitate cilindrica, turatie, tip combustibil (gpl sau metan) si o harta initiala obtinuta la prima calibrare a instalatiei si care egalizeaza in conditii le de reglaj cele doua cantitati (benz si gpl). Cu cat senzorii sunt mai putin cu atat variatiile de densitate ale gpl nu pot fi tinute sub control si deci obtii o instalatie instabila. Instalatia este perfecta cand la aceiasi sarcina a motorului se pastreaza timpul de injectie de benzina cand comuti de pe benzina pe gpl si invers.. Daca e obligata centrala de benzina sa corecteze amestecul ... tu ai un senzor de temperatura a apei pe vaporizatorul gpl si mai se presupune ca diferenta de presiune dintre injectoare si admisie este constant reglata de acel regulator "fara membrane" ...Injectoarele se inchid datorita diferentei de presiune, nu au viteza de raspuns .. Noroc ca inghite destul si corecteaza ECU bz. ...

This post has been edited by alexys: 22 Mar 2006, 14:45


--------------------
KIA Sephia 1996 - AG-11-LPG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexys
post 22 Mar 2006, 15:20
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 28 February 06
From: Topoloveni




QUOTE(testike @ 18 Mar 2006, 22:06)
Ma lamureste si pe mine cineva, care este rolul instalatiei GPL?
Din cate am inteles eu, e mai simplu sa cumperi cu diferenta de bani (700-900 EUR) motor diesel, si nu sunt si complicatiile cu montat rezervor suplimentar si modificari, garantie
*


Mda, si cutia de viteze e adaptata exact pe motorul ce il pui ca au aceiasi diagrama si de moment si de putere... Un motor diesel e "mai fiabil" decat pe benzina, fiindca asa e calculat altfel nu ar avea cumparatori... De la anu insa o sa vedem GPL si pe dieselurile moderne... cum ar suna in loc de 5,5 motorina/100km un 4,7 gpl +1 motorina?/100km sau ceva putere in plus, la alegere... In plus pe batrana berlina e chiar necesar, carburatoarele sunt obosite, intalnesti consum mai mic pe gpl decat pe benzina de multe ori... decat un 10-12l/100km benz mai bine un 6,5l gpl/100km. In plus daca vreau tractor ma fac agricultor, nu cred inca in "superevolutia motorului diesel". Si daca zici ca ar consuma, pe gpl poti ajunge la mai putin de 1200lei/km exterior... si tot despre consum, daca ai comp. de bord care crede ca merge pe benz. si esti pe gpl daca indica mai putin pe gpl clar intra gpl mai mult decat trebuie si invers (scade t inj benz care e folosit la calculul de consum ca sa corecteze)

This post has been edited by alexys: 22 Mar 2006, 15:33


--------------------
KIA Sephia 1996 - AG-11-LPG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
91 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:33
Forum Renault