DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Protectie usi, metode de protejare a usilor

motanel pufos
post 13 Dec 2006, 16:31
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 14 September 06




Intr-o zi cand eram distras de o tanara domnisoara in parcare am deschis usa si am zgariat-o usor de perete. Benzile alea de plastic care sunt pe usi la Logan sunt mai mult de design decat eficiente deoarece partea de sus a usii are o muchie care vine peste ele.
Am vazut in supermarketuri protectii pt usi.
Am luat 2 tipuri. Cel clasic cu ochi de pisica integrat in ele dar care arata cam urat si se fixeaxa ca un cheder.
Si inca unul care arata ca un cheder transparent care se ataseaza la fel, insa mai modern parca.
Mai gasisem protectii tot prin supermarket, mai aratoase (italienesti) care se lipeau la propriu pe usa.
Ma gadesc eu acum nu ataca vopseaua acel lipici ?

Ce alte protectii ati mai gasit pt usi.


--------------------
Logan Laureate 2006 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
migabryel
post 13 Dec 2006, 16:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 31 March 06
From: Suceava




cred ca mai multa atentie ar fi cel mai bine, daca iti montezi astfel de protectii ai sa observi ca vopseaua se duce dupa ce ai sa le dai jos. zicea cineva intr-un alt topic ca si-a montat astfel de plastice si mai rau a facut.

This post has been edited by migabryel: 13 Dec 2006, 16:54


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6mpi 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanel pufos
post 13 Dec 2006, 16:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 14 September 06




Chiar si la cele care se ataseaza fara lipici ?
Ma gandesc ca sunt bune totusi.
Am gasit intr-o zi in parcare o usa lovita cred ca de alta usa si i-a sarit vopseaua pana la alb, s-a infundat un pic.
Ma gandesc daca desteptii de la Renault cand au proiectat masina au pozitionat benzile alea de plastic foarte prost si nu protejeaza mai nimic.


--------------------
Logan Laureate 2006 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stiancu
post 13 Dec 2006, 17:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 2 July 06




protectiile existente pe logan sunt destinate pt lovirile prin deschiderea altor portiere sau lovirea de alta masina(pe mine m-au salvat chiar ieri cand un prost a si-a proptit usa lui in bandourile mele), nu de lovirea de "perete".eu zic ca sunt destul de eficiente!


--------------------
dacia logan logan amiance 2004 - dj 77 yan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
migabryel
post 13 Dec 2006, 17:10
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 31 March 06
From: Suceava




cu sau fara lipici aparatorile alea sunt la fel de daunatoare pentru stratul de vopsea care este si asa foarte subtire din motive de economie.
bandourile alea de pe portiere sunt mai mult cu scop de ornament., desi si pe mine m-au salvat odata, cand am parcat-o la intrarea in curte si din cauza vantului mi-a venit poarta fix in bandoul de pe portiera de la sofer, mare noroc am avut.

This post has been edited by migabryel: 13 Dec 2006, 17:17


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6mpi 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanel pufos
post 13 Dec 2006, 17:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 14 September 06




Mda... ma gandesc ca protectia ideala ar fi cate un bullbar fata spate cat si lateral.
Deci recomandati sa dau jos protectiile alea ?


--------------------
Logan Laureate 2006 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
migabryel
post 13 Dec 2006, 17:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 31 March 06
From: Suceava




mai faci cum doresti , depinde de tine. dar uite ce parere au si ceilalti luptatori despre ele
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=20778&st=720


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6mpi 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gomez99
post 13 Dec 2006, 21:57
Post #8


Fan TICO


Group: Members
Posts: 154
Joined: 26 October 05
From: Bucuresti




Eu am avut protectii de doua tipuri - cu banda adeziva, si "cheder" transparent.
Cele cu banda au rezistat la citeva spalari cu jet. Apoi una a zburat si atunci le-am dat jos pe toate.
Chederul stringe apa, formeaza un fel de capilara intre muchia usii si baza lui. Am renuntat si la astea.
Asa ca acum fac exercitii de deschidere a portierei in spatii inguste si tin cura de slabire. Dar sint dispus sa mai incerc, daca gasesc niste protectii cu un sistem mai bun de prindere.

This post has been edited by gomez99: 13 Dec 2006, 22:00


--------------------
Logan Ambition 1.6 2005
Daewoo Tico AC 1999
Nu intreba ce poate face Dacia pt tine, intreaba ce poti face tu pt Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanel pufos
post 13 Dec 2006, 22:07
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 14 September 06




Din acelea gen cheder transparent am luat si eu dar ma gandesc daca umplu cu un fel de silicon care sa nu atace vopseaua ar mai intra apa ?
Eu prefer sa ies pe usa de la pasager cand intru in spatii inguste si nu pot pe la sofer. Trag scaunul la max in spate si ma chinui. smile.gif

Ma gandesc ca eu oi fi mai atent dar daca iau pe altcineva in masina si nu e asa de atent cu usa... macar un pic de protectie sa fie.


--------------------
Logan Laureate 2006 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gomez99
post 13 Dec 2006, 22:47
Post #10


Fan TICO


Group: Members
Posts: 154
Joined: 26 October 05
From: Bucuresti




Probabil ca nu va mai intra. Exista si silicon transparent. Va trebui sa pui o cantitate infima, si numai pe partea din fund, ramine acolo un spatiu f mic. Nu stiu daca nu ataca vopseaua. Inainte de a-l pune pe portiera va trebui sa il indoi putin cu mina dupa forma portierei, care e putin curbata. Si sa il pui cu atentie, e foarte dur, poate rascheta vopseaua in timp ce il impingi pe usa.
Sint 2 tipuri de chedere, unul care e usor violaceu si unul care este (aproape) perfect transparent.


--------------------
Logan Ambition 1.6 2005
Daewoo Tico AC 1999
Nu intreba ce poate face Dacia pt tine, intreaba ce poti face tu pt Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 21:53
Forum Renault